Wedding.pl / Lovestory / Dekoracje / Dekoracje weselne / Natura, elegancja, prostota – dekoracje weselne z juty
Dekoracje weselne

Natura, elegancja, prostota – dekoracje weselne z juty

28 maja 2019 —
dekoracje z juty - okładka

Juta to bardzo prosty, można nawet powiedzieć: zgrzebny, lecz zarazem wyjątkowo wdzięczny materiał. Odpowiednio zaaranżowany, potrafi być w swej surowości niezwykle elegancki. Nic więc dziwnego, że dekoracje weselne z juty cieszą się coraz większą popularnością. Poniżej prezentujemy pomysły na wykorzystanie zarówno gotowych elementów wykonanych z tej tkaniny, jak i ozdób łatwych do przygotowania we własnym zakresie.

Jutę bez problemu – i bez nadmiernego obciążania budżetu państwa młodych – można kupić w większej ilości i dociąć do pożądanych rozmiarów. Ponieważ nie wymaga obrębiania ani wielkiej precyzji w układaniu, samodzielne stworzenie dekoracji weselnych z juty okazuje się dziecinnie proste. Materiał ten występuje w kilku naturalnych odcieniach i wielu wariantach, jeśli chodzi o grubość, sztywność czy gęstość splotu włókien. Z pewnością bez trudu więc znajdziemy opcję, która pozwoli idealnie zrealizować nasze założenia.

Przeczytaj też: Dekoracje weselne z papieru – oryginalne pomysły na Wasze wesele!

Juta na krzesłach

Z juty ażurowej, plecionej bardzo luźno, zrobimy chociażby efektowne kokardy, którymi przyozdobić można krzesła weselników. Nie będzie natomiast zbyt szczęśliwym pomysłem uszycie z niej pokrowców. Włókna są dosyć szorstkie, łatwo więc byłoby o pozaciągane rajstopy, tiul przyczepiający się jak rzep do siedzenia czy porwane koronki.

dekoracje weselne z juty - krzesła

Dekoracje weselne z juty na stołach

Jeśli jednak koronka występuje nie w sukience, tylko np. w formie taśmy albo serwety – juta będzie stanowić idealne tło dla jej bieli. Sprawdzi się to zwłaszcza na stołach, przez których całą długość przeciągniemy chociażby jutowo-koronkowy bieżnik. Paski juty w połączeniu z koronkową tasiemką staną się też oryginalnymi obręczami na serwetki i ozdobami wazonów czy szklanych słoików z kwiatami.
Jutę można położyć na obrusie również bez towarzystwa koronki, a nawet całkiem zastąpić nią obrus. Należy tylko w tym celu znaleźć materiał stosunkowo przyjemny w dotyku. Możemy też w przypadku stołów, na których mają być spożywane posiłki, ograniczyć się do jutowego bieżnika i wykonanych z tego materiału pokrowców na sztućce, a obrusami z juty wyłożyć bufety tematyczne. Taki element fantastycznie będzie prezentować się na tzw. wiejskim stole (gdzie serwowane są m.in. kiszone ogórki i chleb ze smalcem), ale też jako ozdoba candy baru, czyli kącika ze słodkościami.

dekoracje weselne z juty - stoły

ZNAJDŹ CATERING NA SWOJE WESELE!

Juta na użytek gości

Dekoracje weselne z juty mogą pełnić także nieco bardziej praktyczne funkcje. Ze sztywniejszego, np. krochmalonego materiału, przygotujemy chociażby plakietki z numerami stołów. Można je przywiązać lnianym sznurkiem do wspomnianych wazonów lub słoików albo umieścić w nich jako zatknięte na patyczkach proporczyki. Jutą w wydaniu nieco bardziej plastycznym z powodzeniem owiniemy natomiast cały wazon czy słoik, wypisując na niej numer danego stołu.
Jutę możemy wykorzystać nie tylko po to, by skierować gości na właściwe miejsca, ale też by stworzyć dla nich drobne upominki. W jutowych woreczkach przewiązanych sznurkiem lub wstążeczką i ozdobionych np. polnym kwiatkiem, kłosem zboża bądź szyszką znaleźć się mogą aromatyczna kawa czy herbata, czekolada, ciasteczka albo suszone płatki kwiatów. Taki woreczek, wypełniony chociażby lawendą, można powiesić potem w szafie. Nie tylko odgoni mole i sprawi, że ubrania czy pościel będą ładnie pachniały, ale też stanie się po prostu miłą pamiątką.

dekoracje weselne z juty - dla gości

Girlandy, wstęgi, kurtyny

Większych rozmiarów dekoracje weselne z juty potrafią nadać z kolei ton atmosferze miejsca, w którym odbywa się zabawa. To zadanie zrealizują zwłaszcza rozwieszone na ścianach i filarach jutowe wstęgi czy udrapowane wokół wejścia kurtyny. Kokardki z juty, wstążek i koronkowych tasiemek nawleczone naprzemiennie na sznurek stworzą natomiast oryginalne girlandy. Je również można rozwiesić na ścianach – ale też nad głowami gości czy za stołem młodej pary. Innym ich wariantem będzie banner z trójkątnych jutowych proporczyków z wypisanymi na nich literami. Mogą one utworzyć dowolny napis, np. imiona nowożeńców.

dekoracje weselne z juty - girlandy

ZNAJDŹ NAJPIĘKNIEJSZE DEKORACJE NA SWOJE WESELE!

W jakich warunkach dekoracje weselne z juty sprawdzą się najlepiej

Juty z pewnością nie może zabraknąć na żadnym weselu w stylu rustykalnym. Doskonale wszak prezentuje się w połączeniu z zarówno drewnem, jak i szyszkami, gałązkami drzew, owocami, kłosami zbóż czy kwiatami polnymi, a więc elementami typowymi dla tej właśnie stylizacji. Jutowe dekoracje sprawdzą się też na weselach utrzymanych w klimacie prowansalskim, jak i niezwykle ostatnio modnym boho. Idealne okoliczności dla juty to także wesele w plenerze, szczególnie na wsi lub na plaży. Świetnie wygląda ona również jednak w otoczeniu kryształowych żyrandoli i złoconych ram luster, które spotkać można w wielu klimatycznych weselnych dworkach. Jeśli chodzi o barwy przewodnie dobrze łączące się z neutralnym beżem juty, to oprócz złota będzie to zdecydowanie biel, ale też nasycona czerwień i czekoladowe brązy.

dekoracje weselne z juty - plener

Polecamy: Wesele w stylu boho – na co zwrócić uwagę?

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.