24 maja 2019

Karina Sobiś: pożyczanie jest modne i eko (wywiad z twórczynią E-Garderobe)


Karina Sobiś

Stworzyła E-Garderobe, ponieważ chce, aby kobiety czuły się jak w serialu „Seks w wielkim mieście”. W końcu, jak mówi, nigdy nie wiemy, kogo możemy spotkać na naszej drodze w danej chwili. Poza tym, pożyczanie jest trendy i eko. Poznajcie Karinę Sobiś, twórczynię nowoczesnej wypożyczalni ubrań!

Skąd pomysł na E-Garderobe? Jakie są podwaliny Twojego innowacyjnego konceptu?

Pomysł na E-Garderobe narodził się ponad rok temu, kiedy przyjechałam po długiej nieobecności do Polski z pustą walizką z wakacji w Afryce. Poszłam na zakupy do znanych sieciówek i przeraziły mnie ceny (są dużo wyższe niż np. W Stanach Zjednoczonych). Pomimo wysokich cen, zobaczyłam kolejki ludzi do kasy i wtedy przyjrzałam się, ile mniej więcej przeciętna Polka wydaje na rzeczy, które zakłada raz, może raptem dwa razy w życiu. Wówczas w mojej głowie narodził się pomysł wypożyczalni ubrań w stylu amerykańskiego Rent the Runway. Mam za sobą bagaż doświadczeń ze świata mody z Nowego Jorku, gdzie pracowałam przez ponad 6 lat w high-fashion i gdzie nauczyłam się, czego chcą kobiety i w czym dobrze wyglądają. Tę wiedzę i doświadczenie wdrożyłam do konceptu E-Garderobe, w którym chcę dać Polkom możliwość wyglądania dobrze oraz zwiększenia poczucia własnej wartości za niewielkie pieniądze. W chwili obecnej nasz świat idzie w kierunku nie posiadania tylko „szerowania” – większość rzeczy możemy wypożyczyć, jest to dużo łatwiejsze i tańsze niż ich zakup!

Polecamy: Odkryj E-Garderobe z Wedding.pl!

Posiadasz międzynarodowe doświadczenie związane z branżą mody. Czym zajmowałaś się przed E-Garderobe?

Przez ponad 6 lat pracowałam w Nowym Jorku w świecie mody. Moja przygoda zaczęła się prosto po studiach w sieci Zara, gdzie zajmowałam pozycję menadżera działu męskiego w największym na świecie sklepie Zary znajdującym się na 5. Alei i 53. ulicy. Zostałam wrzucona od samego początku na głęboką wodę i nauczyłam się bardzo wiele od najlepszego gracza na rynku fashion. Po prawie 3 latach zdecydowałam się zmienić środowisko pracy i dostałam się do japońskiej korporacji – Blue in Green – gdzie byłam głównym menadżerem od strategii biznesowych i rozwoju firmy na rynku w USA. Japońskie firmy uczą dobrej jakości, perfekcji i precyzji, i właśnie te umiejętności nabyłam. Kolejną marką, w której pracowałam w Nowym Jorku, był Ted Baker. Zajmowałam stanowiska menadżera i pracowałam przez ostatnie 2 lata, zanim zdecydowałam się otworzyć E-Garderobe. Ted Baker nauczył mnie najlepszego z możliwych customer service, który również zaimplementowałam do E-Garderobe, gdyż chcę spełnić wszelkie możliwe oczekiwania moich Klientek, co do serwisu.

Mottem E-Garderobe, ale również Twoim (podejrzane na Instagramie) jest „Always dress to impress”. Jak można je interpretować?

Chcemy, aby kobiety czuły się jak w Sex and the City – nigdy nie wiemy, kogo możemy spotkać na naszej drodze w danym momencie. Dobrze dobrany strój daje każdej z nas pewność siebie, zwiększa poczucie własnej wartości, jak również poprawia nam samopoczucie. Chcemy żeby każda z naszych Klientek zawsze czuła się rewelacyjnie i dobrze wyglądała w naszych selektywnie dostępnych kreacjach.

Po przejrzeniu Twojego Instagrama, widać, że moda to Twoja pasja, a więc praca to Twoja pasja. To chyba idealne połączenie?

Najważniejsze jest to, aby kochać to, co się robi, gdyż wtedy wkłada się swoje serce i dusze. I ja tak właśnie robię z moją marką E-Garderobe i dzielę się tą pasją z każdą osobą, która pracuje ze mną, jak i również niezbędnym doświadczeniem z naszymi Klientkami.

Na czym polega usługa E-Garderobe? Czy możesz przybliżyć naszym Czytelniczkom zasady funkcjonowania E-Garderobe krok po kroku?

E-Garderobe to nowoczesna wypożyczalnia, którą stworzyłyśmy dla wszystkich Polek. Znajdziesz w niej kreacje światowych marek niemal na każdą okazję – wesele, urodziny, ważny event czy imprezę w plenerze. Zasady działania E-Garderobe są bardzo proste! Wystarczy wybrać wymarzoną kreację z wszystkich dostępnych na naszej stronie (E-Garderobe.com), korzystając z zaawansowanych opcji filtrowania i sortowania. Jeśli bardzo spodobała Ci się jedna rzecz, a nie jesteś pewna jaki rozmiar wypożyczyć – zamów usługę przymiarki do domu albo skorzystaj z darmowej porady naszej wirtualnej stylistki. Okres wypożyczenia z szafy E-Garderobe wynosi 4 lub 7 dni. Kurier przywozi kreacje prosto pod Twoje drzwi, nawet w ciągu 24 h! Nie musisz się martwić praniem czy prasowaniem – my zajmujemy się tym kompleksowo 🙂 Na koniec okresu wypożyczenia wystarczy spakować daną rzecz do wcześniej przygotowanej koperty zwrotnej i oddać przesyłkę kurierowi. Warto wspomnieć, że wszystkie nasze kreacje można rezerwować na naszej stronie aż z 3-miesięcznym wyprzedzeniem!

Dlaczego wypożyczanie jest lepsze niż kupowanie? Jak zachęcisz nasze Czytelniczki do skorzystania z usług E-Garderobe?

W dzisiejszych czasach żyjemy w świecie, w którym już nie kupujemy: samochodów, mieszkań, rowerów, filmów, książek  itd., tylko je pożyczamy. Ten sam trend pojawia się w modzie. Już jest bardzo popularny w USA i coraz bardziej popularny w Polsce. Dlaczego warto wypożyczyć, a nie kupować?

Każda z Czytelniczek Wedding.pl, kiedy spojrzy do swojej szafy, to zobaczy swoje rzeczy, z których większość miała na sobie tylko raz w życiu. Przecież to są nasze pieniądze, które wiszą u nas w szafie, nasz czas, jaki spędziłyśmy na zakupach i nasza przestrzeń, którą zabierają ubrania.

Karina Sobis, twórczyni EGarderobe

Dlatego też powstała E-Garderobe – aby kobiety mogły zaoszczędzić swój czas i pieniądze, a zarazem wyglądać pięknie w jakościowym produkcie. W dzisiejszych czasach nie musisz już posiadać, aby dobrze wyglądać!

E-Garderobe to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć kreację na specjalną okazję. To także miejsce inspiracji modowych. Czy możesz o tym opowiedzieć?

Jesteśmy inspiracją dla naszych Klientek, ponieważ nie tylko dzielimy się z nimi pięknymi kreacjami, ale również każdy z nich szczegółowo opisujemy. Każda z Klientek może poczytać o projektancie i dowiedzieć się, co chciał przekazać poprzez kolekcje, która jest dostępna do wypożyczenia na naszej platformie. Dostępne są również zdjęcia Klientek, które już miały na sobie nasze kreacje i oznaczyły nas na Instagramie. Służymy również 24/7 pomocą profesjonalnej stylistki, która może bezpłatnie pomóc każdej z Was z wyborem właściwej kreacji. Nasz serwis się wciąż rozwija i dodajemy coraz to nowsze technologie i rozwiązania dla naszych Klientek.

Żyjesz pomiędzy Warszawą a Nowym Jorkiem, dużo podróżujesz. Jak różnią się obecnie trendy w modzie w różnych miejscach na świecie względem Polski?

Moim sekretem jest obserwowanie kobiet na ulicy, w restauracjach, barach i na różnych imprezach okolicznościowych. Wtedy wiem, co kobiety lubią w danym momencie i też, co dobrze na nich wygląda. Każda z rzeczy, jaką możecie wypożyczyć na E-Garderobe, jest z obecnych kolekcji danego projektanta, zatem Klientka jest na bieżąco z modą i trendami z całego świata.

Polki maja świetne wyczucie stylu, a przy tym cechuje je wyjątkowa klasa! Im więcej podróżuję, tym bardziej sobie to uświadamiam!

Jakie obserwujesz obecnie trendy w modzie ślubnej i weselnej?

Zauważyłam, że trendy w modzie weselnej idą w kierunku klasyki, prostoty i minimalizmu. Do łask wracają eleganckie suknie o długości maxi – w szczególności te w pastelowych odcieniach. Brudny róż, błękit, lila, odcienie nude i cytrynowe – te kolory są teraz najbardziej hot! Nadal mile widziane są romantyczne koronki i falbany. Nowością na przyjęciach są delikatne printy – kwiatowe bądź geometryczne. Co ciekawe, coraz więcej kobiet zastępuje tradycyjną sukienkę stylowym kombinezonem lub garniturem. I mnie osobiście to nowoczesne podejście do stylizacji weselnych podoba się najbardziej!

Czego można życzyć młodej, a już tak spełnionej i odnoszącej sukcesy Kobiecie?

Zdrowia i siły, szczęścia i spełnienia oraz harmonii. A także jeszcze więcej podróży (choć bardzo często podróżuję), które mnie inspirują i dają siłę do inspirowania innych kobiet!

Karina Sobiś, E-Garderobe

Karina Sobiś – kim jest założycielka E-Garderobe

Karina Sobiś – założycielka i pomysłodawczyni platformy E-Garderobe z wieloletnim doświadczeniem w pracy w branży fashion w Nowym Jorku. Zakochana w świecie, nieustannie podróżuje, bo uwielbia poznawać nowych ludzi i ich kulturę, zbierać cenną wiedzę i nowe doświadczenia.

Przygoda Kariny w świecie mody rozpoczęła się w Barcelonie, gdzie studiowała na prestiżowym kierunku “Fashion Business Managment”. Po ukończeniu studiów przeniosła się na stałe do Nowego Jorku, gdzie szybko otrzymała możliwość pracy jako menadżer działu męskiego w największym na świecie sklepie Zary, przy 5. Alei, 53. ulicy. W tym czasie zarządzała ponad 60-osobowym zespołem, co jak sama mówi – było nie lada wyzwaniem, ale i ogromną szansą, którą w 100% wykorzystała. Następnie związała się z marką Blue in Green jako główny menadżer od rozwoju, gdzie nauczyła się japońskiej precyzji pracy oraz zyskała cenną wiedzę o najlepszych na świecie tkaninach. Kolejnym modowym przystankiem w jej karierze był Ted Baker, gdzie już po 3 miesiącach awansowała na stanowisko głównego menadżera. Po wielu latach obserwowania branży w NYC od podszewki – Karina zauważyła, że większość kobiet kupuje ubrania, które zakłada raz lub dwa i nadal nie ma się w co ubrać. Postanowiła opracować koncept wirtualnej wypożyczalni inspirując się amerykańskim Rent the Runway. Znalazła inwestorów w Nowym Jorku i postanowiła wrócić do Polski, gdzie spełniła swoje marzenie.

Prywatnie Karina uwielbia podróżować, bo to właśnie podróże najbardziej inspirują ją do dalszej pracy i nadają kierunek jej życiu. W szczególności zakochana jest w Japonii i Korei – te kraje odwiedziła już kilkukrotnie. Nowy Jork jest jej domem, ale w Warszawie czuje się równie dobrze. Częste podróże pozwoliły jej nawiązać kontakt z wieloma markami i projektantami z całego świata, co wykorzystała przy tworzeniu kolekcji dla E-Garderobe. We własnej szafie ceni minimalizm i klasykę – stawia na jakość, a nie ilość. Ma słabość do markowych torebek i butów, a także unikatowej biżuterii.

Ewelina Dac
Ewelina Dac
Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 7 lat, a z branżą ślubną związana jest ponad 2 lata. Prywatnie entuzjastka slow life.