08 grudnia 2017

Kolor roku Pantone – ultra violet jako motyw przewodni


Ślub już niedługo, a Ty nadal nie masz wybranego koloru przewodniego? Instytut Pantone rozwiązał Twój problem - kolorem roku 2018 został ultra violet!

Kolor roku Pantone - ultra violet jako motyw przewodni 4

Branża ślubna co roku czeka z niecierpliwością na ogłoszenie koloru roku przez Instytut Pantone. W 2018 wybór padł na barwę ultra violet! Dlaczego jednak opinia tego instytutu jest tak ważna dla świata mody, designu, architektury oraz branży ślubnej?

Instytut Pantone – światowy specjalista w zakresie kolorów

Cofnijmy się do lat 50. XX wieku kiedy to w Nowym Jorku działała firma reklamowo-drukarska prowadzona przez dwóch braci – M&J Levine Advertising. Zatrudnili w tym czasie Lawrence’a Herberta, który wykorzystując swoją wiedzą z zakresu chemii, uporządkował firmowy zbiór pigmentów i tuszów. Część firmy, którą się opiekował zaczęła osiągać finansowe sukcesy, podczas gdy dział marketingu podupadał. Herbert odkupił od braci zaplecze drukarskie, a nowe przedsiębiorstwo zyskało nazwę Pantone.

Zobacz też: Kolor Pantone 2019

Obecnie Pantone prowadzi systematykę kolorów, udziela wsparcia w zakresie komunikacji marketingowej oraz budowania identyfikacji wizualnej.

Zobacz także: Ślub i wesele 2018 - 6 motywów przewodnich

Jak wybierane są kolory?

Już od 17 lat, co roku, przedstawiciele zespołów z całego świata (zajmujących się standaryzacją kolorów) zjeżdżają się na dwudniowe spotkanie. Debatują i wspólnie wybierają barwę na kolejny rok. Spotkania są zamknięte i ściśle tajne. Kolor musi wiązać się z „duchem epoki”, czyli z dominującymi trendami myślowymi. Zobaczcie kolory z poprzednich lat:

Kolor roku Pantone - ultra violet jako motyw przewodni 2
 

Kolor roku Pantone - ultra violet jako motyw przewodni 3

Kolor roku 2018 – ultra violet

Ultra violet opisywany jest jako wizjonerski, oryginalny, prowokujący i twórczy. Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Colour Institut twierdzi, że odzwierciedla on to, co jest nam potrzebne we współczesnym świecie.

Nas ten wybór bardzo cieszy! Po wszędobylskiej zieleni przyszedł czas na coś szlachetnego, ale wesołego i oryginalnego!

Kolor roku Pantone - ultra violet jako motyw przewodni 20

Ultra violet na weselu – inspiracje

Wybierając motyw przewodni na wesele kierujmy się własnymi upodobaniami. Większość Par Młodych decyduje się na wprowadzenie koloru przewodniego, ponieważ motyw przewodni (np. podróże) jest znacznie bardziej wymagający. Decydując się na wiodącą barwę łatwiej zgramy dekoracje, papeterię, dodatki do stylizacji Pary Młodej i wszelkie inne elementy.

W 2017 roku greenery zdominowało śluby i wesela, wiele Panien Młodych decydowało się w związku z tym, m.in. na bukiety, w których królowała zieleń. Ultra Violet daje nam nowy, ale równie szeroki wachlarz możliwości i nie wyklucza innych kolorów. Fioletowy możemy łączyć, w zależności od charakteru wesela, z bielą, srebrem lub złotem, kolorem zielonym, żółtym, a nawet z czerwonym!

Zobacz także: Kolor miedziany - pomysły na motyw przewodni wesela

Kwiaty, dekoracje i inne w kolorze Ultra Violet

Stylizacja ślubna w kolorze Ultra Violet

 

 

 

Aleksandra Krzyna
Aleksandra Krzyna