01 lipca 2019

Czy warto zorganizować wspólny wieczór panieński i kawalerski – i jak to zrobić


wspólny wieczór panieński i kawalerski - zdjęcie 1

Wspólny wieczór panieński i kawalerski to zjawisko, z którym można zetknąć się coraz częściej. Wynika to po części z faktu, że młodzi coraz mniej przywiązani są do tradycji, która nakazuje spędzić „ostatnią noc wolności” osobno. Inny powód jest taki, że narzeczeni znają się teraz przed ślubem znacznie dłużej i lepiej niż kiedyś, często więc ich znajomi tworzą już zgraną paczkę i po prostu lubią bawić się razem.

WIRTUALNY ORGANIZER ŚLUBNY – zarejestruj się!

Jeśli natomiast przyjaciele przyszłych nowożeńców jeszcze nie zdążyli się zintegrować, wspólny wieczór panieński i kawalerski może być do tego doskonałą okazją. Po co czekać aż do wesela! Innym argumentem, który być może przekona niezdecydowanych, są zdecydowanie większe szanse na to, że taka zabawa nie przybierze krępująco nieprzyzwoitego charakteru.

Jak jednak sprawić, by wspólny wieczór panieński i kawalerski nie był tylko po prostu kolejną fajną imprezą? Sposobów na wyróżnienie tej wyjątkowej okazji jest kilka. Po pierwsze, zacząć można od dwóch oddzielnych spotkań w damskim i męskim gronie, a dopiero później spotkać się i połączyć towarzystwo, aby razem bawić się dalej. Pierwsza część nocy może więc obfitować we wszystkie zwyczajowe atrakcje przewidziane na tę okoliczność.

Przeczytaj także: Niskobudżetowe pomysły na wieczór panieński

wspólny wieczór panieński i kawalerski - zdjęcie 2

Wspólny wieczór panieński i kawalerski z motywami typowymi dla każdego z nich

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by typowe dla wieczoru panieńskiego i kawalerskiego elementy pojawiły się już podczas łączonego spotkania. To może generować nawet więcej śmiechu! Jak choćby wspólna lekcja tańca albo drużynowy paintball „dziewczyny kontra chłopaki”. Ciekawie będzie wybrać się najpierw na jedno, a potem na drugie, tak by każda płeć mogła wykazać się swymi atutami.

Wyjątkowe stroje

Warto wyróżnić z grupy przyszłych państwa młodych, ubierając ich w zabawne koszulki, które razem stanowią zestaw – można też jednak kawalerowi włożyć na głowę np. królicze uszy lub welon, a pannie zawiązać muszkę na szyi. Przebieranki, zwłaszcza te bardziej zaawansowane, to zresztą świetny pomysł na wspólny wieczór panieński i kawalerski. Można wcześniej ustalić konkretny motyw przewodni (np. „lata 20., lata 30.” albo „Piraci z Karaibów”), wyjść w kostiumach na miasto czy urządzić profesjonalną sesję fotograficzną w strojach. Zdjęcia z niej będą rewelacyjną pamiątką!

wspólny wieczór panieński i kawalerski - zdjęcie 3

Aby tradycji stało się zadość…

Wróćmy jednak na chwilę do kwestii wykorzystania motywów charakterystycznych dla wieczoru panieńskiego i kawalerskiego na wspólnej imprezie. Quiz wiedzy o przyszłym współmałżonku albo test zgodności jak najbardziej mogą odbyć się w koedukacyjnym gronie. Podobnie jak zlecanie młodym rozmaitych zadań przez ich przyjaciół lub gry i zabawy z tzw. pieprzykiem (np. pytanie czy wyzwanie). Dlaczego by też nie wynająć wielkiej limuzyny i przejechać się nocą po mieście razem? Tego rodzaju atrakcje z pewnością wyróżnią wspólny wieczór panieński i kawalerski na tle innych spotkań w tym podobnym towarzystwie.

WIRTUALNY ORGANIZER ŚLUBNY – zarejestruj się!

Atrakcje dla wszystkich

Można również zdecydować się na rozrywki, w których większość uczestników imprezy po prostu jeszcze nie brała udziału. Albo na takie, które są właśnie przez wszystkich uwielbiane – i wypróbować je w nowej odsłonie. Wspólne ognisko, wypad do klubu, gra miejska, escape room, kręgle, planszówki, survival w lesie, zagraniczny wyjazd, karaoke, wesołe miasteczko, relaks w SPA czy warsztaty kulinarne… Co tylko sobie życzycie!

wspólny wieczór panieński i kawalerski - zdjęcie 4

Wspólny wieczór panieński i kawalerski w domu

Aby wspólny wieczór panieński i kawalerski należał do udanych i niezapomnianych, nie trzeba wcale wychodzić na miasto. Domówka zaopatrzona w przeróżne smakołyki (można zamówić catering), w tym okolicznościowy tort, i smaczne trunki może wręcz okazać się strzałem w dziesiątkę. Wspomniane gry i quizy czy okraszone wspólnym przeglądaniem zdjęć wspominki – lubiane przez przedstawicieli obu płci – nabiorą wyjątkowego charakteru, jeśli cała impreza utrzymana zostanie choćby w spójnym klimacie. Motywem przewodnim przekąsek, dekoracji i strojów mogą być np. Hawaje. A może koedukacyjne piżama party w stylowych szlafrokach, koszulach nocnych lub zwierzęcych kombinezonach? Przy dobrym nastawieniu tak naprawdę każdy pomysł może stać się gwarancją świetnej zabawy!

Polecamy: Wieczór panieński w hawajskim stylu

Ula Jaworek
Ula Jaworek
Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.