28 lutego 2017

Zdjęcia ślubne z dawnych lat


Zdjęcia ślubne z dawnych lat

Zdjęcia ślubne z dawnych lat

Rodzinne pamiątki to niezwykle cenny skarb. Chyba każdy z nas ma w domu rodzinnym stare zdjęcia, przedstawiające przodków. Wiele lat temu robiło się bardzo mało fotografii, więc każda taka pamiątka jest wyjątkowa i przedstawia ważny moment z życia rodziny. W wielu domowych zbiorach, największą część stanowią zdjęcia ślubne z dawnych lat. Moment zawarcia małżeństwa i połączenia dwóch rodzin od zawsze był jednym z najważniejszych wydarzeń. Dzięki takim kolekcjom możemy zobaczyć, jak wyglądały dawniej pary młode i jak zmieniała się moda ślubna. Właśnie tego dotyczy projekt Imo corde. „Genealogia bada więzi rodzinne, które powstają właśnie w momencie ślubu! Jest to moment w pewnym sensie przełomowy, bowiem zmienia się nasze dotychczasowe życie i pojawiają się kolejne pokolenia, a z nich – my!” – mówi Marianna Różalska, pomysłodawczyni projektu Imo corde.

Czym jest Imo corde?

To projekt o charakterze historycznym, genealogicznym i społecznym. Chcąc pokazać, jak mijający czas odcisnął swe piętno na modzie ślubnej oraz jakie rodzinne skarby skrywa niejeden album, Marianna Różalska i Katarzyna Konicka stworzyły swego rodzaju ogólnopolski album ślubny. Pomysł o projekcie wyewoluował ze zwykłej, codziennej rozmowy. „Zaczęło się od chęci połączenia zdjęć ślubnych należących do nas, naszych rodzin i znajomych. Potem kiełkowało to w stronę całego kraju, bloga, później strony internetowej i fanpage’a” .

OGÓLNOPOLSKI ALBUM ŚLUBNY

przed 1920 r.

lata 20.

lata 30.

lata 40.

lata 50.

Dołącz do projektu Imo corde!

Weź udział w projekcie Imo corde i podziel się zdjęciami ślubnymi z domowego archiwum! Opowiedz historię swoich przodków i prześlij zdjęcia na imocordeprojekt@gmail.com„Ogólnopolski album ślubny nie powstałby bez zdjęć przesyłanych do nas regularnie z różnych zakątków Polski. Często spotkać się można z modelem myślenia „pochodzę z chłopskiej rodziny, więc nic ciekawego nie znajdę w jej historii”. Dla nas nie istnieją historie nieciekawe. Każdy człowiek to inna plątanina dziejowa i inna zagadka do rozwiązania” .

Właściciele zdjęć wykorzystanych w artykule:

Marianna Różalska, Dorota Żerkowska, Katarzyna Konicka, Martyna Fabijańska,  Małgorzata Patoka,  Katarzyna Jachman, Alan Jakman, Urszula Fliszewska, Danuta Trzcińska, Ewa Domarecka​, Monika Nowicka-Jończy​, Andrzej Szczudło​.

Adrianna Fliszewska
Adrianna Fliszewska