02 sierpnia 2018

Sommelier i wybór wina na wesele


Sommelier i wybór wina na wesele - zdjęcie 3

Wystrój weselnej sali, usadzenie gości, kapela, która przez całą noc będzie porywała do tańca… Lista spraw, które załatwić trzeba przed tym wyjątkowym dniem, jest naprawdę bardzo długa. Na samym jej szczycie znajduje się też zawsze weselne menu. Liczba dań i możliwości ich komponowania przyprawia często Parę Młodą o zawrót głowy, a pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego alkoholu. Z pomocą przychodzą tutaj profesjonaliści. Czy warto skorzystać z usług profesjonalnego sommeliera?

Trend na wino

Trend na wino na przyjęciach weselnych staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Związane to jest przede wszystkim z większą ich dostępnością, ale też ze świadomością społeczną i smakiem. Trudno wyobrazić sobie tę uroczystość bez toastu wzniesionego lampką francuskiego szampana czy hiszpańskiej Cava.

Sommelier na Weselu – czy warto?

W doborze odpowiednich trunków, z pewnością pomoże nam profesjonalista – sommelier. Chociaż w Polsce zawód ten ma stosunkowo krótką tradycję jest bardzo pożądany i doceniany. Sommeliera można uznać za chodzącą encyklopedię w temacie winnych trunków. Pomoże więc on Parze Młodej dobrać je odpowiednio do dań, pory roku, pory dnia przyjęcia ślubnego preferencji gości, a także zasobności portfela.

Sommelier i wybór wina na wesele - zdjęcie 1

Jak dobrać wino do posiłku

Dobór odpowiedniego wina do posiłku ma przede wszystkim służyć wydobyciu i podkreśleniu walorów smakowych dań. Jeszcze kilka- czy kilanaście lat temu podanie czerwonego wina do ryby lub białego do wołowiny było swoistym faux pax. Na szczęście dziś kryteria doboru trunku nie są tak rygorystyczne i pozwalają na większą dowolność.

Od przystawki do deseru
Jednym z wyznaczników dobierania wina jest etap serwowanego dania. Do przystawek, które mają być jedynie wstępem do dalszej uczty podaje się więc lekkie z reguły białe wina ze słodkim akcentem. Danie główne w zależności od użytych przypraw powinno pójść w parze z winem czerwonym lub białym jednak o wytrawniejszym smaku. Deser to z kolei czas na białe i rózowe wina musujące.

Pochodzenie dania
Innym sposobem na dobranie odpowiedniego trunku jest znajomość kuchni świata. Z zasady z potrawami z danego regionu idealnie komponują się tamtejsze wina. Jeśli więc ślubne przyjęcie będzie w klimacie La Dolce Vita, a na stole gościć będą włoskie potrawy – również takiej etykiety powinniśmy szukać na serwowanych na stole winach.

Smak przede wszystkim
Nie bez znaczenia przy doborze wina jest smak serwowanych potraw – słodkie, gorzkie, słone czy może z nutką kwasowości. Poprzez dobrane wino możemy podbijać lub niwelować poszczególne nuty smakowe dania. Tutaj sommelier ma duże pole do popisu i po poznaniu preferencji Pary Młodej z pewnością zaproponuje odpowiednie gatunki wina.

Wino na Przyjęciu Weselnym

Warto zadbać o formę podania wina, tak żeby goście, którzy na co dzień nie spożywają tego trunku nie czuli się onieśmieleni. Idealnym rozwiązaniem jest więc kącik lub barek winny – gdzie na jednym stole znajdują się wina białe, czerwone, musujące o różnym stopniu goryczy. Jeśli dodatkowo chcemy ułatwić naszym gościom dobór wina do posiłku możemy przy poszczególnych rodzajach dołączyć małe etykietki z informacją, z jakimi potrawami komponują się najlepiej. Przy stoliku z winami koniecznie musi znaleźć się sommelier lub kelner, który zadba o odpowiednie otwarcie, serwowanie i przechowywanie butelek.

Na jakie wino postawić?
Przyjęło się, że na stole powinno znajdować się przynajmniej jedno białe i jedno czerwone wino. Jeśli chcemy trafić w jak najszersze gusta naszych gości, warto postawić na klasykę – białe utrzymać w lekkiej tonacji z nutami owocowymi np. Pinot Grigio, z kolei czerwone dla kontrastu może być cięższe i z wyraźnymi nutami goryczy ze szczepu Cabernet Sauvignon. Na weselnym przyjęciu nie może zabraknąć oczywiście wina musującego, przy którym wznoszone będą toasty.

Zobacz także: Wino na wesele - ile kupić?

Sommelier i wybór wina na wesele - zdjęcie 2

Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!