Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Miejsce na ślub i wesele / Czy warto zorganizować wesele w dworku? Znamy zalety i wady!
Miejsce na ślub i wesele

Czy warto zorganizować wesele w dworku? Znamy zalety i wady!

8 lipca 2019 — Ula Jaworek
wesele w dworku - zdjęcie 2

Pytanie o to, gdzie urządzić wesele, jest jednym z najważniejszych, na które trzeba sobie odpowiedzieć, zabierając się do organizacji całego wydarzenia. Do wyboru mamy mnóstwo opcji, wśród najczęściej wybieranych wymienić zaś można dworki. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie, by poślubne przyjęcie miało się odbyć gdzie indziej. Inni wciąż się wahają – i to do nich właśnie skierowany jest poniższy artykuł. A więc: czy warto zorganizować wesele w dworku?

Raczej trudno byłoby znaleźć parę młodą, która zdecydowała się na to rozwiązanie i teraz tego żałuje. Ewentualne niedociągnięcia w zakresie jedzenia, obsługi czy muzyki mogą przydarzyć się równie dobrze w dworku, jak i zwykłej sali weselnej czy hotelu. Nie są więc ściśle związane z wyborem tego pierwszego, ale wynikają raczej z nietrafienia na usługę odpowiednio wysokiej jakości.

Oczywiście jeśli najbardziej na świecie chcemy bawić się po ślubie np. na plaży, wesele w dworku okaże się pomysłem chybionym. Gdy jednak od początku jest ono naszym marzeniem, śmiało możemy zacząć poszukiwania obiektu, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Np. korzystając z naszego weddingowego katalogu dworków lub zostawiając nam swoje wirtualne zlecenie na salę weselną. Jeśli zaś mamy wątpliwości, czy przyjęcie w takim miejscu to dobry wybór, warto na spokojnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

wesele w dworku - zdjęcie 1

Przeczytaj także: Prześwietlamy – ile kosztuje ślub na plaży?

Gotowe dekoracje

Do podstawowych zalet urządzenia wesela w dworku należy stylowy wygląd zarówno samego budynku – wewnątrz oraz na zewnątrz – jak i jego najbliższego otoczenia. Zwykle więc wystarczy odpowiednio dobrane oświetlenie i wstawienie świeżych kwiatów, by wszystko pięknie się prezentowało. Pozwoli to nam oszczędzić na dodatkowych dekoracjach, jak również na ślubnej sesji zdjęciowej. Para młoda organizująca wesele w dworku zazwyczaj nie musi płacić za możliwość pozowania fotografowi na terenie urokliwego obiektu.

Pamiętajmy też, że nawet najdroższe ozdoby w sali weselnej nie dadzą takiego efektu jak stare mury dworku i zachwycający polski krajobraz wokół niego. To idealna sceneria na wesele z wyrazistym motywem przewodnim. O ile oczywiście nie marzy nam się impreza w wydaniu ultranowoczesnym i minimalistycznym. Choć można obecnie znaleźć i dworki urządzone w takim właśnie stylu…

Wesele w dworku, a raczej obok niego

Okolica szlacheckiego dworku to najczęściej piękny ogród i roztaczający się w oddali słowiański pejzaż łąk czy lasów. Podobne otoczenie mocno zachęca do organizacji wesela w plenerze. Bezpośrednie sąsiedztwo dworku eliminuje zaś rozmaite niedogodności, z jakimi trzeba się uporać, urządzając zabawę pod chmurką, ale z dala od tego typu obiektów. W razie potrzeby na miejscu można bowiem skorzystać z toalety czy pociągnąć z budynku prąd potrzebny do oświetlenia i nagłośnienia imprezy. Ważne jest też to, że dworek dysponuje zapleczem gastronomicznym. Pozwala to zachować świeżość i smak serwowanych potraw skuteczniej niż w przypadku cateringu z dowozem.

wesele w dworku - zdjęcie 4

Nieopodal dworku często znajdują się klimatyczne altany, huśtawki, ławeczki, stawy i ścieżki. Można się tam na chwilę „zgubić” i odetchnąć od zgiełku zabawy, regenerując siły. Spora odległość od innych zabudowań sprawia zaś, że w pobliżu raczej nie będą kręcić się przybysze z zewnątrz (jak to ma miejsce często chociażby w hotelach), utrzymany więc zostanie intymny charakter wydawanego dla najbliższych przyjęcia. Łatwiej też będzie uzyskać zgodę na ewentualny pokaz fajerwerków, którym zechcemy je uświetnić. Pamiętajmy bowiem, że bez pozwolenia legalnie można urządzać tego rodzaju widowiska jedynie w Sylwestra i Nowy Rok.

Wesele w dworku – możliwe niedogodności

Jak głosi powiedzenie: każdy kij ma dwa końce. A oddalenie od „cywilizacji” ma nie tylko zalety, ale również wady. Trzeba zadbać o transport gości z USC czy kościoła na zabawę, a także rozwiązać kwestię ich noclegu. Urządzając wesele w dworku, możemy liczyć na obecność pokoi, a najczęściej także apartamentu dla nowożeńców – co niewątpliwie stanowi kolejny plus tego rozwiązania. Z uwagi na relatywnie niewielkie rozmiary obiektu może się jednak zdarzyć, że miejsc noclegowych będzie zbyt mało, by pomieścić wszystkich uczestników większego przyjęcia.

Przeczytaj koniecznie: Po czyjej stronie leży koszt noclegu gości weselnych

zdjęcia: Shutterstock

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.