21 września 2017

Obowiązki świadkowej – jak być idealną druhną


Obowiązki świadkowej - jak być idealną druhną

Panna Młoda otoczona druhnami w identycznych sukienkach to oryginalnie zwyczaj anglosaski, choć coraz częściej praktykuje się go także na polskich ślubach. Jednak zazwyczaj przy Młodej Parze stają tylko dwie osoby – ich świadkowie. Zadaniem świadków nie jest jednak tylko pojawienie się na uroczystości i złożenie podpisów na akcie zawarcia małżeństwa. Na długo przed Wielkim Dniem mają już pełne ręce roboty. Jakie są zatem obowiązki świadkowej idealnej? No cóż… właściwie wszystkie.

Obowiązki świadkowej – ciocia dobra rada

Świadkowa to zazwyczaj osoba bardzo bliska Pannie Młodej. Zatem jej obecność przy ważnych decyzjach i służenie radą, wydają się sprawą oczywistą. Narzeczone często polegają na zdaniu druhny przy wyborze sukni, fryzury, dodatków ślubnych czy bukietu. Zdarza się także, że świadkowa bierze udział w obmyślaniu motywu całego wesela i planowaniu dekoracji. A potem oczywiście pomaga te dekoracje tworzyć i pilnować, by wszystko był perfekcyjne.

Obowiązki świadkowej - jak być idealną druhną

Obowiązki świadkowej – wieczór panieński marzeń

Tradycyjnie to właśnie świadkowa powinna zorganizować Pannie Młodej wieczór panieński. Oczywiście może się ona podzielić obowiązkami z innymi przyjaciółkami narzeczonej. I najczęściej tak właśnie robi. Jeśli nad planem imprezy pracować będzie sporo osób, można wpaść na znacznie więcej dobrych pomysłów. Jednak ostatecznie za ogarnięcie całości i sprawienie, by wszystko przebiegło tak jak powinno, odpowiadać będzie właśnie świadkowa.

Zobacz również: Jak zorganizować wieczór panieński - porady dla świadkowej

Obowiązki świadkowej - jak być idealną druhną

Obowiązki świadkowej – opiekunka ślubna na pełen etat

Rodzice, którzy przychodzą jako goście na wesele często zatrudniają opiekunki dla swoich dzieci. Dzięki temu nie muszą ciągnąć ich ze sobą na zabawę raczej skierowaną do dorosłych. Można by powiedzieć, że Panna Młoda także zapewnia sobie taką opiekunkę, jednak ta akurat koniecznie musi przyjść na uroczystość. Świadkowa w Wielki Dzień ma właściwie tyle samo na głowie (z wyjątkiem welonu), co jej biorąca ślub przyjaciółka. Powinna się sprawdzić jako asystentka, która zamiast podawania kawy pomaga się ubrać, poprawia welon, przytrzymuje w razie konieczności bukiet i podaje chusteczki. Służy także jako ochroniarz, który pilnuje tego, by dawane Młodej Parze prezenty zostały przetransportowane w bezpieczne miejsce. Zdarza się też, że jest podręcznym wazonem odbierającym kwiaty z rąk Panny Młodej podczas przyjmowania przez nią życzeń.

Zobacz również: 7 zasad perfekcyjnej świadkowej

Obowiązki świadkowej - jak być idealną druhną

Obowiązki świadkowej – niania na weselu

Świadkowa podczas wesela potrzebna jest do wszystkiego. Powinna towarzyszyć Pannie Młodej w wizytach w łazience (w sukni ślubnej to często duże wyzwanie), trzymać w zanadrzu plasterki i igły – ratunek gdy buty obcierają, a sukienka się porwała. I ostatecznie – jak każda niania – musi pilnować, by jej podopieczna dobrze się bawiła, pomagając w organizacji wszelkich rozrywek w dzień wesela. Wszystko, by upewnić się, że Panna Młoda będzie płakać tego dnia tylko z radości. Na szczęście stawkę godzinową taka niania ma wysoką – wdzięczność przyjaciółki i wspaniałe wspomnienia.

Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!