09 kwietnia 2019

Świadkowie na ślub – czym się kierować przy wyborze?


Świadkowie na ślub - czym się kierować przy wyborze - zdjęcie 4

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na ślub cywilny, czy kościelny obecność świadków jest obowiązkowa. Jednak rola świadków nie ogranicza się tylko do podpisania dokumentów. Ich głównym zadaniem jest pomoc i wsparcie Młodej Pary w organizacji i planowaniu wesela. Świadkowie towarzyszą Narzeczonym w trakcie przygotowań do ślubu i przyjęcia weselnego, a także pomagają w dniu ślubu. Wybór świadków na ślub to trudne zadanie, przed którym stają Młode Pary. Świadkowie na ślub – kogo wybrać i czym kierować się przy wyborze?

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Świadkowie na ślub – czym się kierować przy wyborze?

Odpowiedzialna rola

Obowiązki świadków rozpoczynają się nawet kilka miesięcy przed ślubem. Zgodnie z tradycją, świadkowa powinna pomóc Pannie Młodej w wyborze sukni ślubnej, a świadek Panu Młodemu w wyborze garnituru. Obydwoje mogą towarzyszyć Narzeczonym podczas poszukiwań sali weselnej, zespołu czy fotografa. To oni odpowiedzialni są za zorganizowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. W dużej mierze od zaangażowania i wsparcia świadków zależy sukces przyjęcia weselnego. Zabawianie gości, pomoc Nowożeńcom, nadzór obsługi  – to tylko kilka z wielu zadań jakie na nich czekają.

Świadkowie na ślub - czym się kierować przy wyborze - zdjęcie 1

Bliskie osoby

Szereg obowiązków jakie spoczywają na świadkach sprawia, że powinny to być bliskie i zaufane osoby. Wybór pada najczęściej na brata, siostrę, kuzyna lub kuzynkę. Jednak oczywiście nie musi to być członek rodziny. Równie dobrze świadkiem może zostać najlepsza przyjaciółka czy przyjaciel. Bez wątpienia powinny to być zaufane osoby, z którymi rozumiecie się niemalże bez słów. Nigdy nie wybierajcie tych, na których nie możecie polegać i którym do końca nie ufacie.

Świadkowie na ślub - czym się kierować przy wyborze - zdjęcie 2

Zobacz także: Po co organizuje się wieczór panieński?

Osoby towarzyskie

W roli świadków najlepiej czują się osoby kontaktowe, towarzyskie i zaradne. Nie zapominajmy, że w dniu ślubu na świadkach spoczywa bardzo odpowiedzialna rola. To oni powinni zabawiać gości, zachęcać do tańca i dbać o ich dobre samopoczucie. Osoby wstydliwe, skryte i małomówne nie będą dobrze czuły się w powierzonej im roli.

Świadkowie na ślub - czym się kierować przy wyborze - zdjęcie 3

Odległość i czas

Pomoc w organizacji przyjęcia weselnego wymaga od świadków poświęcenia ich prywatnego czasu. Osoby, które pracują niemalże całymi dniami, mimo szczerych chęci nie będą mogły zaangażować się w przygotowania. Niezwykle istotne jest również miejsce zamieszkania świadków. Jeśli pracują i mieszkają na drugim końcu Polski nie oczekujcie, że co tydzień będą przyjeżdżać i pomagać w organizacji wesela.

Wiek

Pamiętajcie, świadek w dniu ślubu powinien mieć ukończone 18 lat.

Zobacz także: Różnica między druhną, a świadkową

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
Redaktorka Wedding.pl z branżą ślubną związana od 5 lat. Miłośniczka włoskiej kuchnii i dobrego filmu.