01 marca 2019

Wspólny budżet po ślubie


Wspólny budżet po ślubie - jakie są opcje - zdjęcie 1

Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską… Te piękne słowa przysięgi łączą ze sobą na całe życie dwie osoby, które kiedyś spotkały się przypadkiem. Przed ślubem nie widzieliście świata po za sobą, oczywiście po nim nic w sferze uczuciowej nie ulegnie zmianie. Jednak kiedy pierwsze emocje już opadną, organizacja wesela będzie już za Wami i oswoicie się z nową sytuacją, musicie ustalić kilka szczegółów. Nad tym, czy po ślubie posiadać jedno wspólne konto zastanawia się każda Para Młoda. Dla niektórych decyzja jest prosta, a część ma problem z jej podjęciem. Czy wspólny budżet po ślubie to dobry pomysł?

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Wspólny budżet po ślubie – jakie są opcje?

Jedno wspólne konto

Część Par Młodych decyduje się na prowadzenie jednego, wspólnego konta. Takie rozwiązanie w dużej mierze wpływa na zdolność kredytową młodych małżonków, którzy prędzej czy później będą chcieli kupić wspólnie mieszkanie. Co miesięczne wynagrodzenia sumują się, dzięki czemu bank ma o wiele lepszą przejrzystość. Jedno wspólne konto nie oznacza tylko jednej karty płatniczej, każdy z Was oczywiście będzie miał swoją. W prowadzenie domowego budżetu powinny być zaangażowane obie osoby. Dzięki temu każdy ma przejrzystość i kontrolę nad wydatkami.

Wspólny budżet po ślubie - jakie są opcje - zdjęcie 2

Zobacz także: Wymiana dokumentów po ślubie – ile masz na to czasu?

Dwa oddzielne konta

Bywa też i tak, że małżonkowie nie decydują się na żadne zmiany i każdy z nich ma swoje, prywatne konto. Czy to aby na pewno najlepsze rozwiązanie? Zdania w tym temacie są podzielone. Jedno jest pewne, dzięki temu unikniecie niepotrzebnych kłótni i nieporozumień. Każdy zarobione przez siebie pieniądze, może wydać na co chce, bez tłumaczenia i wyjaśniania drugiej osobie. Jednak co w przypadku, gdy zdecydujecie się kupić mieszkanie? Jedno z Was ma oszczędności na koncie, a drugie pieniądze wydało na przyjemności…

Wspólny budżet po ślubie - jakie są opcje - zdjęcie 3

Dwa oddzielne konta  + konto oszczędnościowe

Małżonkowie, którzy wciąż biją się z myślami czy założyć jedno wspólne konto czy dwa oddzielne, mogą zdecydować się jeszcze na trzecie rozwiązanie. Dwa oddzielne konta i jedno wspólne konto oszczędnościowe. Ustalcie kwotę jaką każde z Was wpłaca co miesiąc na wspólne konto. A już rok, czy dwa wspólne oszczędności będziecie mogli przeznaczyć na remont mieszkania, czy kupno samochodu.

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Zobacz także: Podział kosztów wesela – kto za co płaci?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
Redaktorka Wedding.pl z branżą ślubną związana od 5 lat. Miłośniczka włoskiej kuchnii i dobrego filmu.