Wedding.pl / Inspiracje / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Wymiana dokumentów po ślubie – ile masz na to czasu?
Organizacja i planowanie

Wymiana dokumentów po ślubie – ile masz na to czasu?

10 lutego 2019 — Klaudia Kierzkowska
Wymiana dokumentów po ślubie - zdjęcie 1

Ślub jest niezapomnianym przeżyciem dla Młodej Pary. To oficjalne rozpoczęcie wspólnej, nowej drogi, którą poprzedza kilkumiesięczna organizacja weselaWstąpienie w związek małżeński wiąże się również z kilkoma formalnościami, które czekają Nowożeńców. Wymiana dokumentów po ślubie to konieczność w przypadku zmiany nazwiska. Od czego zacząć, co i gdzie złożyć, jakie dokumenty wypełnić no i przede wszystkim ile mamy czasu na załatwienie tych wszystkich formalności?  Jeśli nie znacie odpowiedzi na powyższe pytania, przygotowaliśmy dla Was kilka bardzo cennych informacji.

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Wymiana dowodu osobistego

Jeśli zdecydowałaś się przyjąć nazwisko męża, podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego zostaniesz poproszona o uzupełnienie i złożenie właściwego oświadczenia.  Zmiana nazwiska wiąże się również z wymianą dowodu osobistego. Dokument ten traci ważność po upływie 4 miesięcy od sporządzenia aktu małżeństwa. Wydaje Ci się, że masz dużo czasu? Nie zwlekaj z wymianą dowodu, stosowny wniosek powinnaś złożyć najpóźniej 30 dni przed upływem terminu ważności. Warto podkreślić, że możesz go dostarczyć do dowolnego urzędu miasta i gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Pamiętaj jednak, że wyrobiony dokument będziesz musiała odebrać osobiście. Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna.

Wymiana dokumentów po ślubie - zdjęcie 2

Wymiana prawa jazdy

W przypadku zmiany nazwiska zobowiązana jesteś także do wymiany prawa jazdy i w tym przypadku na załatwienie niezbędnych formalności masz tylko 30 dni od wydania nowego dowodu osobistego.  Dlatego kiedy pierwsze emocje już opadną, udaj się do urzędu miasta lub starostwa, który odpowiada miejscu, w którym jesteś zameldowana. Wymiana prawa jazdy wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości 100,50 zł.

Wymiana paszportu

Nie zapomnij również o wymianie paszportu, zwłaszcza jeśli kilkanaście tygodni po przyjęciu weselnym, wybieracie się w podróż poślubną. Twój dotychczasowy paszport traci ważność po upływie 60 dni. Za wyrobienie nowego dokumentu będziesz musiała zapłacić 140 zł, jednak opłata ta może ulec zmniejszeniu w przypadku gdy jesteś studentką. Wniosek możesz złożyć w dowolnym  punkcie paszportowym w kraju.

Wymiana dokumentów po ślubie - zdjęcie 3

Pozostałe dokumenty

Wyżej wymienione dokumenty to nie wszystko. O zmianie nazwiska będziesz musiała poinformować pracodawcę, bank, towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to masz obowiązek poinformować ZUS i US.

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Zobacz także: Sprawdź o czym najczęściej zapominają Panny Młode!

Klaudia Kierzkowska
Napisane przez

Klaudia Kierzkowska

k.kierzkowska@wedding.pl

Redaktorka Wedding.pl z branżą ślubną związana od 5 lat. Miłośniczka włoskiej kuchnii i dobrego filmu.