23 maja 2019

Podziękowania na weselu dla rodziców, jeśli jeden z rodziców/rodzice jednej strony nie żyją


Podziękowania na weselu, jeśli rodzice jednej strony nie żyją

Pary Młode pytają nas, co należy zrobić w sytuacji, kiedy jedno z rodziców lub rodzice jednej strony nie żyją. Czy mimo nieobecności części kluczowych osób, powinno się planować oficjalne podziękowania przed gośćmi, czy może lepiej zrezygnować z tej części wesela? Jak zrobić to z taktem?

Na Wasze pytanie odpowiada Dr Irena Kamińska-Radomska – wykładowca i trener; założycielka firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland, mentorka w programie TVN „Projekt Lady”:

Jak zaplanować podziękowania na weselu, jeśli rodzice jednej strony nie żyją lub brakuje jednego z rodziców?

Organizatorzy uroczystości i przyjęcia z okazji ślubu zwykle martwią się takimi kwestiami, jak stroje, rozsadzenie gości, nakrycie stołów czy muzyka, zapominając niejednokrotnie o tym, że etykieta to też zwyczajne taktowne zachowanie. Zwyczajne, ale niełatwe, ponieważ wymagające dużej inteligencji emocjonalnej.

Moim zdaniem, wszelkie przemówienia, toasty, podziękowania to najważniejsze momenty w części nieoficjalnej. W wypadku toastów, niezależnie od tego, czy jest to wesele, czy inne wydarzenie – wznoszą je gospodarze, którymi są rodzice państwa młodych (chyba że to już kolejny ślub, wówczas przyjęcie organizują sami zainteresowani). Ślub i wesele to wydarzenie o charakterze całkowicie prywatnym, czyli zasady wynikają z naszej polskiej etykiety towarzyskiej, gdzie istotna jest płeć. Tradycyjnie więc ojcowie pary młodej wznoszą toasty: najpierw ojciec panny młodej, a w drugiej kolejności – pana młodego.

Podziękowania na weselu, jeśli rodzice jednej strony nie żyją lub nie żyje jeden z rodziców

Podziękowania natomiast powinny popłynąć z ust młodej pary. Jeśli nawet zabrakło któregoś z rodziców czy nawet obojga rodziców z jednej strony, to nie może zabraknąć podziękowań. Usłyszą je goście, a osoby wierzące będą również przekonane, że usłyszą je nieżyjący rodzice. Będzie to zapewne bardzo smutny moment podczas tego radosnego wydarzenia, ale jednocześnie wzruszający i piękny. I oby taki był.

Zobacz też: 5 pomysłów na podziękowania dla rodziców

Savoir-vivre to bardzo istotny temat, którego nie można bagatelizować, zwłaszcza podczas specjalnych okazji. Jeżeli Wy również macie pytania związane z etykietą i dress code`m na ślubie i weselu, piszcie do nas na adres: etykieta@wedding.pl.

Ewelina Dac
Ewelina Dac
Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 7 lat, a z branżą ślubną związana jest ponad 2 lata. Prywatnie entuzjastka slow life.