Fotografia ślubna lat 20. XXI wieku, czyli jak pokazać w obiektywie miłość naszych czasów?
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Fotografia i wideo / Fotografia ślubna lat 20. XXI wieku, czyli jak pokazać w obiektywie miłość naszych czasów?
Fotografia i wideo

Fotografia ślubna lat 20. XXI wieku, czyli jak pokazać w obiektywie miłość naszych czasów?

Redakcja Wedding.pl
Matka Studio

Jak zmieniły się trendy w fotografii ślubnej na przestrzeni dekady, jak kiedyś i dziś wyglądają oczekiwania par młodych, jakie umiejętności i zaplecze sprzętowe charakteryzują dobrego specjalistę i dlaczego dziś na zdjęciach jeszcze bardziej doceniamy emocje? O tym, jak pokazać w obiektywie miłość naszych czasów, mówią Krzysztof Tkacz i Sebastian Małachowski, twórcy projektu filmowo-fotograficznego – Matka Studio, ambasadorowie Fotoforma.

Jaka jest fotografia ślubna lat 20. XXI wieku i czym różni się od tej sprzed 10 lat?

Trendy wciąż ustalane są przez to, co dzieje się w fotografii ślubnej na zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Główną różnica jest to, że zatarł się wyraźny nurt inspiracji. O ile 10, 15 lat temu większość fotografów ślubnych wzorowała się na tym, co robi Jeff Ascough, Joe Buissink czy Yervant, tak dziś widać wyraźny trend do tego, aby samostanowić i szukać swojego własnego stylu.

Ta branża przerobiła wiele mód i inspiracji, począwszy od twardego podejścia do reportażu, glamour czy tak lubianego boho. Dziś wielu bliżej jest do prób uchwycenia niepowtarzalnych chwil, nawet kosztem ekstremalnej jakości, jaką dają obecne aparaty. Zdjęcia idealne technicznie zalewają internet, nawet telefony czy aparaty kompaktowe dostarczają obrazów na bardzo wysokim poziomie. Od fotografa wymaga się większej artystycznej interpretacji sytuacji niż kiedyś.

Jak zmieniły się potrzeby i oczekiwań par młodych na przestrzeni ostatnich lat?

Potrzeby się nie zmieniły, oczekiwania tak. Dziś głównie przez postęp technologiczny w dziedzinie mediów społecznościowych, droga do inspiracji i projekcji dnia ślubu skraca się. Wzrasta też świadomość. Zdjęcia od fotografa przestają być magiczne przez samą rejestrację pięknego wizerunku Panny Młodej – to zadanie świetnie realizuje jej telefon I filtry instagramowe. Fotograf wraca do korzeni – odpowiada za zdjęciową interpretację sytuacji zamiast poprzestać na rejestrowaniu. Tempo życia i możliwości dzielenia się na gorąco przeżywaniem wydarzeń również wymusza na fotografach przekazywanie najlepszych zdjęć jak najszybciej. 10 lat temu termin oczekiwania na zdjęcia wynosił nawet pół roku, obecnie część zdjęć przekazywanych jest na gorąco w ciągu kilku dni.

Doświadczenie, portfolio, warsztat, sprzęt, ceny, mobilność, elastyczność… Co jest ważne dla par młodych podczas szukania idealnego fotografa ślubnego?

Wszystko – pytanie, na ile są w stanie to zweryfikować. Fotografia ślubna to sprzedażowo bardzo dziwna materia. Produktem jest efekt, który wydarzy się dopiero w przyszłości, więc pary młode decyzję mogą podjąć wyłącznie na podstawie prac fotografa z przeszłości. Pomiędzy podjęciem decyzji o wynajęciu konkretnego fotografa a realizacją danej usługi z reguły mija około 1,5-2 lat. Następuje więc naturalny rozwój, adaptacja do obecnych trendów etc. Aby spełnić zatem oczekiwania par teraz i w przyszłości należy być konsekwentnym w stylu, który się obrało. To częsty błąd popełniany przez fotografów, którzy poddają się trendom i modom przemijającym po ledwie kilku sezonach.

3 cechy dobrego fotografa ślubnego to…

Kreatywność, talent i umiejętność „odczytywania” ludzkich emocji.

3 cechy dobrego zdjęcia ślubnego to…

Emocje, kadr i ponadczasowość.

Jakie techniki i efekty specjalne są obecnie pożądane w fotografii ślubnej? 

Wciąż te same od wieków. Należy zrobić wszystko, aby zdjęcie zrobione dziś, aktualne było za 50 lat. Minimalizm uchroni przed przerostem formy nad treścią. Ostatnio modne stały się zdjęcia z powietrza i nie można odmówić im efektu “wow”. Póki są estetyczne I kadr ma swoje uzasadnienie, to zdjęcie takie się broni. Należy jednak uważać żeby sama perspektywa z lotu ptaka nie stała się tematem zdjęcia.

Czy w przypadku fotografii ślubnej można mówić o must-have kadrach? Jeśli tak, jakiego rodzaju są to zdjęcia i dlaczego są ważne w przypadku tej okazji?

Każdy ślub ma swoje powtarzalne elementy i ujęcia, które trzeba mieć. To rdzeń, na którym można się oprzeć. Nawet jeśli naszym zamysłem jest pokazać ten dzień w inny sposób, warto, a nawet trzeba wykonać szereg kadrów zaliczanych do standardów. Najwięcej jest ich podczas ceremonii, gdzie chcemy w piękny i poprawny sposób przedstawić głównych bohaterów tego wydarzenia. Klasyczne ujęcia po osi centralnej, złapanie ukradkowych spojrzeń i gestów, elementy ceremonii.

Podczas przyjęcia to pierwszy taniec pary młodej, toasty i przemowy. Pozostałe zdjęcia obudowują tę opowieść i dokumentują przebieg wydarzeń. Dopiero później pojawia się pole do popisu dla fotografa i miejsce na realizację jego wizji. Należy pamiętać, że ślub to nie jest event, na którym fotograf musi udowodnić światu, że jest artystą gdyż ze sztuką jest często tak, że bywa niezrozumiana. Przede wszystkim pracujemy dla par młodych, nie dla swojego portfolio.

Czy istnieje coś takiego jak niezbędnik profesjonalnego fotografa, tj. czy dobry fotograf powinien się posługiwać konkretnym sprzętem, czy może narzędzia mają drugoplanowe znaczenie w stosunku do np. doświadczenia czy talentu?

Narzędzia są niezbędne i obłudnym byłoby twierdzenie, że zdjęcia można zrobić również słabym sprzętem. Tak – ale jaka jest tego cena? W obecnych czasach pary młode nie rozróżnią czym fotografujemy, gdyż nie jest to dla nich istotne jeśli tylko widzą efekt o jakim marzyli. Dla fotografa jednak, wybór odpowiedniego narzędzia pracy, może okazać się zbawienny. Dzięki odpowiednim elementom swojego wyposażenia możemy pracować pewniej i efektywnej.

Możemy rozróżnić dwa stopnie w relacji sprzęt – fotograf. Pierwszy, to dążenie, aby sprzęt nas nie ograniczał – potrzebujemy takich aparatów i obiektywów, żeby na ślubie sprzęt był przedłużeniem naszego postrzegania, abyśmy mogli ująć to, co w danej chwili chcemy pokazać. Drugi stopień to motywacja i paliwo do bycia kreatywnym. Robiąc dziesiątki tysięcy zdjęć podczas sezonu ślubnego łatwo popaść w rutynę. Rozbudowa środków wyrazu w postaci dodatkowych lamp, efektów, przeszkadzajek, niestandardowych obiektywów pomaga wzbudzać u siebie radość z zabawy formą.

Jaki profesjonalny sprzęt polecacie dla młodych fotografów ślubnych, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę z fotografią ślubną?

Jeśli jest to początkujący fotograf ślubny, warto aby zrozumiał jak działa sam proces fotografowania. Tu świetną rolę spełnią cyfrowe aparaty DSLR Canon 6d mkII lub Canon 5dmkIV., ale również Canon EOS R i Canon EOS RP. Dzięki temu nauczy się i zrozumie zależności pomiędzy parametrami takimi, jak czas naświetlania, wartość przysłony czy czułość ISO. Aby czuć się pewnie w każdych warunkach podczas reportażu, trzeba bezbłędnie technicznie obsługiwać aparat.

Rozpoczynającym tę ścieżkę zawodową poradzilibyśmy, aby nie szli na skróty i postarali się o pełnienie funkcji fotografa wspomagającego przy boku doświadczonego kolegi lub koleżanki z branży. Dzięki temu nabiorą pewności i wprawy oraz poznają schemat przebiegu dnia ślubu. Z drugiej strony czasy się zmieniają i obecnie era bezlusterkowców niejako zwalnia fotografów z potrzeby posiadania wiedzy na w/w zagadnienia. Mając ekranik, na którym widzimy finalne zdjęcie jeszcze przed jego wykonaniem sprawia, że pomijamy technikalia i odczarowujemy magiczną wiedzę fotograficzną przekazywaną od dziesiątków lat. Stoimy jednak na stanowisku, że warto wniknąć w te zagadnienia, aby ugruntować naszą pewność radzenia sobie w każdej zdjęciowej sytuacji.

Jaki sprzęt z kolei możecie zarekomendować doświadczonym zawodowcom, którzy zastanawiają się nad zmianą lub uzupełnieniem swojego obecnego sprzętu?

Zdecydowanie do reportażu ślubnego rewelacyjnie sprawdzi się Canon EOS R6 i Canon EOS R5. Oba modele cechuje niesamowita celność autofocusa, czułość matrycy. Oba również posiadają 2 gniazda kart pamięci dzięki czemu zapis cennych plików następuje wraz z kopią zapasową. Na początek radzimy posługiwać się obiektywami stałoogniskowymi. Uczą one kadrowania i myślenia o perspektywie oraz współzależności planów.

Doświadczonym fotografom, którzy wiedzą jakie ogniskowe pasują do konkretnych sytuacji, polecamy profesjonalne zoomy takie jak Canon RF 28-70 f2, które umożliwiają większą wolność w kreowaniu kadru przy zachowaniu profesjonalnej jakości.

Jesteście ambasadorami Fotoforma. Jak rozpoczęła się Wasza współpraca?

Z Fotoformą zawsze było nam po drodze. Większość sprzętu, który kompletowaliśmy na przestrzeni lat, zakupiliśmy właśnie w tym sklepie. Trwa to do dziś. Trzymamy się sprawdzonego sklepu, który dawno temu ujął nas fachową i miłą obsługą.

Kluczem do sukcesu jest również dobrze skonstruowana oferta. Czy i jak fotografowie ślubni powinni zdywersyfikować swoje oferty dla par młodych w związku z pandemią koronawirusa?

Obecne czasy pandemii sprawiły, że branża ślubna przechodzi próbę. Liczba ślubów zmalała, zmienił się też ich charakter. Dużo częściej spotykamy się ze ślubami kameralnymi, w gronie najbliższych osób. W takich sytuacjach fotografowi trudniej być “poza wydarzeniami”, istotne są umiejętności interpersonalne, tak by swoją obecnością nie wpływać na bliskie relacje rodzinne.

Odnośnie samej oferty, fotografowie muszą być bardziej elastyczni. Zmiana terminu, która kiedyś była bardzo rzadkim zjawiskiem i praktycznie zrywała umowę, teraz jest powszechna. Także ze strony fotografa może zajść konieczność szukania zastępstwa na zlecenie. Sytuację ratują grupy fotograficzne, gdzie można spotkać koleżanki i kolegów z branży gotowych do pomocy. Ze strony Par i fotografów sugerujemy daleko idące zrozumienie, że jest to sytuacja trudna dla wszystkich, ale mamy wspólny cel i przy odrobinie dobrej woli, efekt będzie satysfakcjonujący.

Doświadczenie pandemii koronawirusa pokazało również, że nie tylko doświadczenie czy warsztat są ważne, ale również kwestie formalne. Poza oczywistymi danymi, co powinno się znaleźć w dobrze skonstruowanej umowie między fotografem a parą młodą, żeby obie strony czuły się pewnie i bezpiecznie?

Tu zalecamy wyrozumiałość z obu stron. Przede wszystkim wiemy dokładnie ile energii kosztuje organizacja ślubu, tak aby dopięty był na ostatni guzik. Warto zrozumieć się jednak nawzajem i elastycznie podejść do kwestii reorganizacji przyjęcia. Dla fotografów odwołanie większości ślubów w roku może się skończyć balansowaniem na granicy opłacalności utrzymania działalności. Sytuacje, takie jakimi uraczył nas 2020 rok, są cenną lekcją i należy wyciągnąć z niej wnioski. Zalecamy konstruowanie umów na zasadzie znalezienia równowagi w odpowiedzialności za wydarzenie. Zrezygnowanie z kar umownych dla obu stron, jeśli ktoś zostanie dotknięty chorobą.

Jakie trendy zdominowały fotografię ślubną w 2020 roku?

Zmienił się charakter ślubów. Częściej spotykamy się ze ślubami kameralnymi, w gronie najbliższych osób. Zdjęcia, jakie powstają, są bardziej emocjonalne, wzruszające, wyciszone. Ślub ma bardziej rodzinny charakter niż weselno-imprezowy.

Co będzie passe w przypadku fotografii ślubnej w 2021 roku? Co z nami zostanie w kolejnym sezonie, a co pojawia się nowego, czyli jakie trendy w fotografii ślubnej prognozujecie na 2021 rok?

Prognozy odnośnie roku 2021 są niezwykle trudne. Naszym zdaniem, nadal będziemy wchodzić głębiej w emocjonalną wyciszoną fotografię, gdzie najistotniejsza będzie relacja między najbliższymi członkami rodziny kosztem wielkich imprez. Fotograficznie czasy są bardzo ciekawe, pandemia wymusiła zmianę przyzwyczajeń i tradycji, ale świat nie znosi pustki, zatem te emocje znajdą ujście w głębszym przeżywaniu rodzinnego charakteru tego wielkiego wydarzenia. A tam, gdzie są emocje, tam znajdzie się miejsce na dobrego fotografa ślubnego.

 

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja Wedding.pl
Napisane przez

Redakcja Wedding.pl

redakcja@wedding.pl

Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!