Wedding.pl / Lovestory / Moda ślubna / Dodatki ślubne / Fascynator ślubny – kiedy warto się na niego zdecydować?
Dodatki ślubne

Fascynator ślubny – kiedy warto się na niego zdecydować?

9 lipca 2019 —
fascynator ślubny - zdjęcie 2

Fascynator, czyli maleńki kapelusik lub stroik wpinany we włosy, to coraz częściej spotykany ślubny dodatek. Niemała w tym zasługa popularności brytyjskich księżnych Kate oraz Meghan, które dla wielu stanowią ikony stylu – i często noszą tego typu ozdoby. Fascynator ślubny może stanowić alternatywę dla klasycznego welonu albo zastąpić go po ceremonii, dając pannie młodej znacznie więcej swobody na weselu. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Jeszcze stosunkowo niedawno fascynatory uchodziły za zbyt ekstrawaganckie, aby nadawać się na ślub. Obecnie jednak coraz więcej panien młodych nie przywiązuje do tradycji aż takiej wagi. Część z nich natomiast wręcz pragnie jeszcze bardziej podkreślić swą wyjątkowość, do czego fascynator rewelacyjnie się nadaje. Jest to zarazem idealna ozdoba dla osób, które niekoniecznie lubią ściągać na siebie cudze spojrzenia. Wystarczy postawić na mniejszy rozmiar i bardziej subtelny fason.

Fascynator ślubny może przybierać bowiem najprzeróżniejszą postać, od dyskretnej „broszki” po dużą, wymyślną „instalację”. Do jego stworzenia wykorzystać można pióra, jedwabne kwiaty, perły, cyrkonie, mieniące się koraliki, kryształki, kokardy czy elementy sutaszowe. Nierzadko fascynator ślubny zdobi efektowna woalka, która może, choć wcale nie musi opadać na twarz, pełniąc symbolicznie funkcję welonu.

fascynator ślubny - zdjęcie 3

Zobacz również: Wasze welony i wianki – ponad 50 inspiracji od Panien Młodych

Kto powinien zdecydować się na fascynator ślubny

Fascynatory występują w tak wielu kształtach i rozmiarach, że właściwie każda panna młoda będzie w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie model. Istnieją jednak sytuacje, w których fascynator ślubny sprawdzi się wyjątkowo dobrze. Należy do nich chociażby ślub cywilny. Fascynator świetnie odnajdzie się też w stylizacjach retro i vintage. Trudno zaś o lepszy wybór nakrycia głowy, gdy panna młoda pragnie wystąpić w eleganckiej minimalistycznej kreacji, krótszej sukience (szczególnie ołówkowej), a także w stroju nawiązującym do… męskiej garderoby. Wskazaniem do zastosowania fascynatora może być też nieco bardziej dojrzały wiek kobiety.

Zwłaszcza w połączeniu z woalką, która skutecznie ukryje drobne zmarszczki – ale też inne niedoskonałości cery, np. trądzik lub przebarwienia. Należy tylko pamiętać, że fascynator ślubny może przenieść uwagę zgromadzonych z sukni czy dodatków na twarz panny młodej. W przypadku ewentualnych mankamentów urody w tym obszarze, woalka staje się więc nieocenionym wsparciem.

fascynator ślubny - zdjęcie 4

Fascynator ślubny – czym się kierować przy wyborze

Fascynatory najlepiej prezentują się w towarzystwie klasycznych, gładkich koków, skromnych upięć i krótkich geometrycznych cięć. Przy zbyt wymyślnej fryzurze, a także przy burzy loków mogą zaburzyć proporcje sylwetki, optycznie zbyt powiększając głowę. Sam rozmiar fascynatora powinien być zresztą dobrany do fryzury, podobnie jak decyzja o tym, po której stronie głowy go upiąć.

Druga istotna kwestia to wygląd sukni ślubnej. W fascynatorze mogą powtarzać się obecne na niej np. kwiatowe lub koronkowe motywy. Powinien on też być tej samej barwy – chyba że panna młoda planuje mieć jeszcze jakiś dodatek w wyrazistym, żywym kolorze. Fuksjowa wstążka pełniąca funkcję paska czy turkusowe buty aż proszą się o fascynator ślubny w identycznym odcieniu, zwłaszcza gdy jest to kolor przewodni wesela i ślubu.

Fascynator ślubny na miarę

Gotowy fascynator ślubny można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Warto jednak zaopatrzyć się w ten robiony na indywidualne zamówienie. Doświadczona modystka – czyli osoba, która zajmuje się tworzeniem kapeluszy i fascynatorów – zaprojektuje ozdobę idealnie pasującą do całej stylizacji. Jeśli poprosimy krawcową bądź salon o udostępnienie skrawków materiału, z którego uszyta będzie suknia, mogą one też wówczas zostać wykorzystane w produkcji ślubnego fascynatora.

fascynator ślubny - zdjęcie 5

Polecamy także: Ślubne nakrycia głowy – 4 propozycje dla Panien Młodych

zdjęcia: Shutterstock

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.