Ile dać na wesele? Kompletny NIEZBĘDNIK weselnika 2024! 📖

ile dać na wesele goście weselni

“Ile dać na wesele?” – to tylko jedno z pytań, jakie zadają sobie goście przed weselem. Oprócz tego pozostaje jeszcze kwestia prezentów, kwiatów czy innych spraw organizacyjnych, jak dojazd czy nocleg.

A to wciąż nie koniec! 🤯 Przecież trzeba jeszcze zadbać o siebie! Jak się ubrać na wesele? Na jaką fryzurę postawić? Jaki makijaż?

Oto artykuł, który będzie dla Ciebie kompletnym kompendium wiedzy, jak przygotować się na wesele jako gość. Oprócz wyżej wymienionych kwestii znajdziesz również odpowiedź na takie pytania jak:

 • Kiedy składamy życzenia Młodej Parze?
 • Jakie życzenia złożyć?
 • Jaka jest różnica pomiędzy zaproszeniem a zawiadomieniem?🤔
 • Jak przygotować 👶 dzieci na wesele?
 • Jak w prosty i kulturalny sposób odmówić przyjścia na wesele?
 • Jakich powodów NIE PODAWAĆ ⛔️ odmawiając przyjścia?

A kiedy znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, nie pozostaje Ci nic innego jak szykować się na wesele i dobrze się bawić!

goście weselni prezenty
Fot. LOVE&LIGHT

#1 Ile dać na wesele?

Przeważnie goście weselni zastanawiają się, “Ile wypada dać na wesele?” albo “Ile się teraz daje?”.

Zacznijmy od tego, że nie ma kwoty, którą trzeba dać. Każdy daje tyle, na ile może sobie pozwolić. W końcu istotą jest to, aby przyjść i razem świętować. 🥳

Choć wiem, że są osoby, które się ze mną nie zgodzą, a wesele robią tylko po to, żeby się pokazać, w związku z tym liczą, że goście sfinansują całą zabawę za pomocą kopert. Z drugiej strony są też goście, którzy liczą na darmową zabawę, a w kopercie dają pocięte gazety.

Tak, to wciąż się zdarza. 🤦‍♀️

Mimo wszystko to są wyjątki. Przeważnie jednak na czyjś wyjątkowy dzień, jakim jest ślub i wesele, przychodzimy z dobrymi intencjami i pozytywną energią, dlatego chcemy dać Młodej Parze odpowiedni prezent.

ile dać na wesele koperta
Fot. Ładnie Pięknie Photography

Próbując określić to, ile dać na wesele przeważnie posługujemy się ceną za 🍽 “talerzyk”. Obecnie cena talerzyk wynosi od 180 do nawet 500 zł. Średnio jest to około 250 zł.

Dlatego idąc na wesele znajomych, standardowo w prezencie dajemy Młodej Parze 250-350 zł za osobę, czyli 500-700 zł za parę. W przypadku rodziny będzie to około 400 zł za osobę.

Na większe prezenty decydują się osoby z bliższej rodziny oraz chrzestni. Tutaj dajemy od 500 zł do nawet 1000 zł za osobę. W przypadku rodziców, przeważnie wygląda to tak, że 💰 dokładają się oni do wesela i to jest ich forma prezentu.

Coraz częściej jednak zdarza się, że Młodzi w całości sami finansują ślub i wesele, wtedy kwota prezentu jest już bardzo indywidualną kwestią.

ile dać na wesele rodzice
Fot. Olga Lysenko Photography

#2 Jaki prezent dla Młodej Pary?

Przede wszystkim najpierw warto zajrzeć do zaproszenia. Obecnie bardzo często Młode Pary zaznaczają, co chciałyby dostać jako 🎁 prezent ślubny.

Przeważnie jest to po prostu gotówka. Choć są Młode Pary, które zbierają na jeden konkretny cel i zakładają w tym celu konto. Dlatego zamiast gotówki jest możliwość zrobienia przelewu.

Czasami też Młode Pary tworzą listy prezentów, które chcieliby otrzymać zamiast gotówki. Wtedy z tak przygotowanej listy można sobie wybrać rzecz, ✅ którą kupi się jako prezent ślubny i “zarezerwować” ją u Młodych, świadkowej lub innej osoby wskazanej przez Młodych.

Co może znajdować się na takiej liście? W zasadzie wszystko! Od najprostszych rzeczy wyposażenia mieszkania, jak pościel czy ręczniki, przez elektronikę, a kończąc na elementach dekoracyjnych, jak obrazy czy zastawy.

Szukacie inspiracji? Nie wiecie gdzie szukać? A może zastanawiacie się nad odpowiednim prezentem jako rodzice lub rodzice chrzestni? Jeśli tak, to koniecznie sprawdźcie nasz artykuł – Prezenty Na Ślub 🎁 #165 POMYSŁÓW i gotowych propozycji ❤️

Poza prezentami warto też sprawdzić w zaproszeniu, czy Młoda Para życzy sobie również coś zamiast 💐 kwiatów. Czasami będą to książki, wino, kupony totolotka, a czasami artykuły szkolne lub zabawki dla dzieci z domów dziecka, czy karma lub koce dla zwierząt ze schronisk.

Warto być więc odpowiednio przygotowanym!

goście weselni jak się ubrać
Fot. Bartosz Ciesielski

A co w sytuacji gdy Młoda Para nie pokusiła się o umieszczenie wskazówek w zaproszeniu? 🤔

Jeśli zależy Ci na obdarowaniu nowożeńców prezentem, który pozwoli wyróżnić Ci się z tłumu i będzie doskonałą alternatywą dla klasycznej „koperty” to ciekawym rozwiązaniem będzie złoto inwestycyjne!

Wykonane z najwyższej czystości kruszcu złote sztabki i monety bulionowe, które zachwycają niepowtarzalnymi wzorami doskonale korespondującymi z podniosłym charakterem ślubu, z pewnością wywołają uśmiech na ustach Młodej Pary i zaszczepią w nowożeńcach zamiłowanie do inwestycji w swoją przyszłość.

Dodatkowo zapakowanie podarunku w eleganckie pudełko dostosowane do wymiarów danego produktu jeszcze bardziej wyeksponuje piękno złotego kruszcu.

Przy zakupie dowolnego produktu na stronie Tavex, z kodem WEDDING22 otrzymacie 20% rabatu na wybrane pudełka!

#3 Jak zapakować prezent ślubny?

Obecnie, kiedy najczęściej prezentem ślubnym jest gotówka, pakowanie prezentu ogranicza się przeważnie do ✉️ koperty z kartką w środku. Oczywiście można też pomyśleć nad czymś bardziej kreatywnym i nawet gotówkę zapakować w zabawny sposób.

Prezent ślubny // Jak w zabawny sposób podarować kasę Parze Młodej //

Największy problem sprawia zazwyczaj pakowanie większym prezentów bądź tych o nieregularnych kształtach. Z resztą ta sama zagwostka – “jak to zrobić, żeby dobrze wyglądało? 🤷‍♀️” pojawia się przy każdych 🎅 świętach, urodzinach i innych uroczystościach.

Łatwo powiedzieć, że wystarczy papier, nożyczki, taśma klejąca (albo czasami nawet nie!) i jakaś wstążka, a zdecydowanie trudniej zrobić. Dlatego znaleźliśmy dla Was kilka inspiracji i instrukcji jak w prosty sposób poradzić sobie z tym tematem. ⬇️

(SUB) 포장지가 작다면? 선물포장 Tip -Gift wrapping idea / Gift Wrapping #49
How to Gift Wrap a Bottle of Wine
DIY: How to Wrap an Oversized Box | #OWNSHOW | Oprah Online

#4 Jakie życzenia dla Młodej Pary?

Przede wszystkim szczere! A co jeśli życzenia to kompletnie nie Twoja bajka i nie masz pojęcia, jakich słów użyć?

Klasycznie, ale też bezpiecznie, jest życzyć Młodej Parze wszystkiego najlepszego na ich nowej, wspólnej drodze oraz dużo radości w każdym dniu.

Jeśli znasz ich trochę lepiej możesz życzyć także pieniędzy, spokoju, podróży, własnego mieszkania, 🚗 samochodu lub czegoś innego, czego tylko sobie marzą.

O czy natomiast nie warto wspominać?

O dzieciach 👶. Dla starszego pokolenia oczywistym jest, że skoro jest ślub to będą i dzieci, ale obecnie to nie jest równoznaczne. Nie wiemy więc, jakie Młoda Para ma plany i czy jest to neutralny, czy jednak drażliwy, temat.

Dlatego, jeżeli nie znasz się dobrze z Młodą Parą i nie wiesz jaki mają do tego stosunek, nie poruszaj tej kwestii.

Szukasz gotowych życzeń do wypisania kartki ślubnej? A może chcesz wypisać dla Młodej Pary dedykację w książce? Sprawdź największą bazę życzeń ślubnych, w której znajdziesz 140 (!!) przykładów! 😮

goście weselni jakie życzenia ślubne
Fot. Studio PUKU

#5 Kiedy składamy życzenia Młodej Parze?

Osoby, które zostały zaproszone tylko w formie zawiadomienia składają życzenia po ślubie – przed kościołem ⛪️ lub Urzędem Stanu Cywilnego.

Osoby, które zostały zaproszone na wesele składają życzenia, w zależności od tego jak zdecyduje Młoda Para – przed kościołem lub USC albo dopiero na sali weselnej.

#6 Jaka jest różnica między zaproszeniem a zawiadomieniem?

Zawiadomienie jest formalnym i oficjalnym zaproszeniem na sam ślub – w Urzędzie Stanu Cywilnego lub kościele. Zaproszenie natomiast dotyczy nie tylko ślubu, ale również uroczystości, która jest po ślubie – 🎉 wesela lub obiadu weselnego.

Osoby zawiadomione również składają życzenia Młodej Parze, bezpośrednio po ślubie – przed kościołem lub urzędem.

Czy osobo zawiadomione powinny przynieść ze sobą 🎁 prezent? Nie. Przeważnie osoby zawiadomione wręczają bukiety, czasami również niewielkie prezenty.

ile dać na wesele zaproszenie zawiadomienie
Fot. Krystian Lewicki

#7 Kiedy wręczyć prezent ślubny?

Prezent ślubny zazwyczaj wręczamy Młodej Parze przy składaniu życzeń. To czy odbywa się to od razu po wyjściu z kościoła lub urzędu, czy na sali, zależy od tego co zdecyduje Młoda Para.

Czasami jednak nie mamy możliwości pojawienia się na weselu lub prezent jest zbyt duży by go wozić na salę, trzymać w pokoju hotelowym i następnego dnia zabrać do domu przez 👰🤵 Parę Młodą. W takiej sytuacji można umówić się z Parą Młodą na inny termin wręczenia prezentu.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, jeżeli nie możecie wręczyć prezentu ślubnego w trakcie wesela, powinności to zrobić najpóźniej do miesiąca od tej daty ślubu.

goście weselni prezent ślubny
Fot. Marek Wójcik

#8 Partner na wesele potrzebny od zaraz?

Zastanawiając się, czy nad tym czy wybrać się na wesele z partnerem czy samemu nie odnosi się to do sytuacji dla większości oczywistych to znaczy – czy zabrać na wesele męża, 💍 narzeczonego, chłopaka.

Nie ma obowiązku pójścia z partnerem, tak samo jak i nie ma nic złego w pójściu samemu. Wszystko bowiem zależy od tego, na jakie wesele idziesz i czy masz ochotę się pobawić, czy jedynie je “odbębnić”.

Jeżeli wybierasz się na wesele przyjaciół i przy stole będziesz siedzieć z całą swoją paczką, to w zasadzie wszyscy bawicie się razem. Nie ma więc większego znaczenia czy idziesz z kimś, czy samemu.

Inaczej jest w sytuacji, gdy idziesz na wesele, na którym niewiele osób znasz lub nie będzie z kim się bawić. Wtedy partner na wesele to ratunek przed słuchaniem historyjek wujka, tańczeniem z ciocią, byciem opiekunką do dzieci czy nieustannym 🤢 objadaniem się.

A jeśli zatem partner na wesele, to kogo zabrać?

Nie ma złotej zasady. Możesz zabrać przyjaciela/przyjaciółkę, koleżankę z pracy czy kolegę ze studiów. Po prostu osobę, z którą przyjemnie spędzisz czas, ale która lubi też takie imprezy.

Co jednak jeżeli nie masz nikogo takiego? Albo tak bardzo boisz się źle wypaść przed rodziną, że chcesz aby ktoś udawał Twoją dziewczynę lub chłopaka? Znajdź sobie partnera na wesele przez internet!

Możesz znaleźć oferty osób, które regularnie zajmują się partnerowaniem na weselach i robią to oczywiście odpłatnie, ale są też osoby, które lubią poznawać nowych ludzi, mają z tego przyjemność i chętnie zrobią to tak po prostu.

Ogłoszeń jest naprawdę sporo!

Jeżeli więc czujesz, że samemu nie przeżyjesz tego wesela i nikt nie chce z Tobą jechać, może partner na wesele do wynajęcia jest dla Ciebie!

partner na wesele
Fot. Czułe Kadry

#9 Dzieci a wesele

Dzieci również wymagają sporo, a przeważnie bardzo duuuużo, uwagi w trakcie przygotowań na wesele. Warto jednak od razu zaznaczyć, że coraz częściej pojawiają się wesela organizowane ⛔️ bez udziału dzieci.

Młode Pary niekiedy piszą to wprost, a czasami informują podczas rozdawania zaproszeń. Bywa jednak, że nie jest to takie oczywiste.

Zgodnie z zasadami wypisywania ✉️ zaproszeń ślubnych, na zaproszeniu powinni być wymienieni wszyscy zaproszeni. Może to być z imienia, a może być w formie “Państwo X z dziećmi”.

Jeżeli tego brakuje i na zaproszeniu są jedynie rodzice, to w zasadzie oznacza to, że są zaproszeni bez dzieci.

Natomiast nie ma pewności, że wszyscy Młodzi znają te zasady i taki był ich cel. Dlatego w takiej sytuacji warto dopytać Młodą Parę, czy zaproszona jest cała rodzina czy tylko dorośli.

Z drugiej strony wiele Młodych stara się również zorganizować czas dzieciom, tak aby rodzice mogli się pobawić. Robią to wynajmując 🤹‍♀️ animatorki, opiekunki czy tworząc dla dzieci kącik do zabawy.

Warto jednak się przygotować i zabrać coś, czym dziecko będzie mogło się zająć. Ewentualnie zorganizować opiekę dla dziecka od którejś godziny.

Ale jak przygotować dziecko na wesele? Przede wszystkim zarówno ubiór jak i fryzura powinny być wygodne.

Wszystkie mini wersje sukienek czy mini garniturów są urocze, ale bywają też dla dzieci niewygodne, drażniące, co powoduje ich dyskomfort, a przez to mogą się denerwować lub marudzić. 😭

Robiąc fryzurę na wesele zadbaj też o to, aby całość przebiegła spokojnie i bez płaczu. Jak zrobić fryzurę na weselu dziecku, nawet temu które nie znosi czesania? Sprawdź!

ile dać na wesele dzieci
Fot. Bartosz Ciesielski

#10 Jak się ubrać na wesele?

Kwestia ubioru na wesele to oczywiście kwestia dyskusyjna. Ile osób, tyle gustów. I tyle opinii, co wypada, a czego nie.

Wszyscy dobrze znamy starą zasadę, że na wesele panie nie powinny zakładać bieli ani czerni. Bieli, ponieważ jest zarezerwowana dla 👰 Panny Młodej. Czerni z kolei, ponieważ to kolor pogrzebowy, a tutaj mamy rozpoczęcie nowej drogi życia więc życzymy im jak najlepiej.

Są jednak panie, które uważają że to zabobony i nie widzą problemu, żeby pojawić się jako gość w białej lub czarnej sukience na weselu. Ku niezadowoleniu niektórych Panien Młodych. 😡

Jak to jest z tą czarną sukienką? 🖤 Klasyczna elegancja czy jednak nie? Sprawdź nasz artykuł: Czarna sukienka na wesele – to nietakt? Czy wypada ją założyć na ślub?

W co się ubrać na wesele? Sprawdź tutaj!

Skoro więc nie zgadzamy w tak prostej kwestii to, co dopiero mówić o tym, czy wypada mieć krótką, długą, prześwitującą czy mocno zdobioną sukienkę.

Możemy jednak wskazać kilka zasad, które warto mieć na uwadze zastanawiając się jak się ubrać na wesele.

Po pierwsze sprawdź, czy Młoda Para ustaliła jakiś dress code, czyli styl, w jakim wszyscy goście powinni się ubrać.

Czasami mogą to być lata 20., innym razem kreacje ⭐️ niczym z czerwonego dywanu – smokingi i długie suknie, a czasami jeansy i trampki. Stroje gości mają dopełniać wtedy charakter i stylistykę całego wesela.

Po drugie, jeżeli lubisz i zamierzasz przetańczyć całą noc, zwróć uwagę na to, czy strój Ci to umożliwia. Czy jest wygodny.

W kwestii butów, jeśli nie jesteś pewna czy wytrzymasz przez cały czas w szpilkach, awaryjnie przygotuj sobie wygodniejsze, 🥿 płaskie buty na zmianę.

Jeśli naprawdę nie wiesz co ubrać na wesele, postaw na proste i klasyczne ubrania. Wtedy jest gwarancja, że będziesz wyglądać po prostu dobrze. Tak samo jest z fryzurą czy makijażem. Przeważnie im prościej tym lepiej.

Sprawdź nasze inspiracje na weselne kreacje w różnych długościach! Sukienki na wesele maxi, mini i midi 👗 53 modne i eleganckie kroje!

#11 Jaka fryzura na wesele?

Kiedy masz już wybraną kreację na wesele, czas zająć się fryzurą! Jak wybrać odpowiednie uczesanie dla siebie?

Przede wszystkim kieruj się tym, w czym czujesz się dobrze! Warto jednak zwrócić też uwagę na to, co pasuje do kształtu Twojej twarzy. Dzięki temu przede wszystkim, uwypuklisz to, co w Tobie najpiękniejsze.

Szukasz inspiracji na fryzurę? Sprawdź w naszym poradniku – wszystko o fryzurach na wesele, jakie są najnowsze trendy oraz znajdź pomysły na upięcia, loki, koki, warkocze, 👱‍♀️ kucyki i wiele innych!

Wybierając fryzurę warto również dopasować ją do stroju. Tak, aby z nim współgrała.

Jeżeli masz bogato zdobioną sukienkę – postaw na prostą fryzurę. Jeżeli jednak masz prostą kreację – możesz zrobić coś bardziej efektownego lub użyć ozdób do wykończenia swojego uczesania.

I wreszcie wybierając fryzurę na wesele warto mieć na uwadze porę roku. Latem, gdy jest 🥵 gorąco (a na sali jeszcze bardziej), zdecydowanie dobrym pomysłem są upięcia i podpięcia, które choć trochę odsłonią kark.

goście weselni fryzura na wesele
Fot. JSTUDIO

Czy, aby mieć ładną i trwałą fryzurę na wesele muszę wybrać się do fryzjera? Skąd! Sprawdź, jak krok po kroku, w prosty sposób zrobić sobie samej idealne uczesanie!

#12 Jaki makijaż na wesele?

W trakcie przygotowań do wesela, do stroju musimy dopasować też makijaż. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby makijaż nie był przesadzony. Nie oznacza to oczywiście, że nie może być wyrazisty. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Przesadzony makijaż to taki, kiedy wszystkiego jest po prostu za dużo. 😐 A całość nijak ze sobą nie współgra. Najgorzej jeśli do tego dołożymy strojną sukienkę, która tylko potęguje zły efekt.

Zastanawiasz się, jak dobrać 💄 makijaż do swojej urody? Albo jak dopasować kolory cieni do oczu? Sprawdź nasz kompletny poradnik dotyczący makijażu na wesele! A jeżeli makijaż będziesz robić sama, poznaj praktyczne wskazówki, jak sprawić aby makijaż był nie tylko ładny, ale również TRWAŁY!

ile dać na wesele przyjaciół
Fot. FotoSikorski

#13 Jakie paznokcie na wesele?

Paznokcie na wesele to ostatni element stylizacji, którym się przeważnie zajmujemy.

Część kobiet stawia na minimalizm, dzięki temu paznokcie pasują do każdej stylizacji. Część natomiast woli, kiedy paznokcie są wyrazistym dodatkiem.

Oprócz samego koloru, warto również zwrócić uwagę na takie kwestie jak dopasowanie koloru paznokci do cery, czy dopasowanie kształtu do długości płytki oraz palców.

Jak to zrobić? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprawdź w naszym artykule o paznokciach na wesele 💅 i zobacz 21 inspiracji na paznokcie na wesele!

Fot. ItgirlaccessoriesJames Michelle Jewelry, Pinterest

Ale jeśli nie możesz być… jak odmówić?

Wszystko do tej pory dotyczyło sytuacji, w której wybieramy się na wesele jako gość. Co więc zrobić, jeżeli nie możemy lub po prostu nie chcemy pojawić się na uroczystości? 🤔 Przede wszystkim poinformować Młodą Parę.

Najgorsze, co można zrobić to zostawić ich bez żadnej odpowiedzi i po prostu się nie pojawić. Jest to nie tylko niegrzeczne, ale również nie w porządku.

Młode Pary organizując wesele zamawiają np. salę czy transport i podają określoną ilość osób. Wiążą się z tym dla nich pewne zobowiązania oraz koszty.

Według mnie najważniejsza jest informacja, nieważne w jaki sposób przekazana – ustnie, 📞 przez telefon czy za pomocą wiadomości elektronicznej. Choć ten trzeci sposób jest niekiedy odbierany jako niestosowny.

Dlatego, jeżeli nie możecie się spotkać, najlepiej po prostu zadzwoń i przeproś, że nie możesz być.

goście weselni jaka sukienka
Fot. Wedding Story Photo

Czy trzeba podawać powód? 🤷‍♀️ Nie.

Jednak podanie go po pierwsze lepiej brzmi w rozmowie, a po drugie pokazuje, że naprawdę zależało Ci, żeby przyjść, ale z konkretnego powodu nie możesz być.

Przestrzegam jednak przed podawaniem bezsensownych i absurdalnych powodów, wymyślanych na szybko, aby tylko coś powiedzieć.

Przykłady? Oto one:

 • “ponieważ jadę na wakacje”
 • “bo będę zmęczony po wakacjach”
 • “nie mam nastroju”
 • “nie mam z kim przyjść”
 • “zapomniałam, że macie ślub, a wypadło mi szkolenie”
 • “bo chłopak złamał rękę”

W takich sytuacjach lepiej po prostu nie powiedzieć nic więcej 🤐 poza prostym: “Przepraszam, nie będzie mnie na Waszym weselu”.

Pomimo nieobecności, warto jednak złożyć życzenia Młodej Parze. W jaki sposób?

Najprościej zadzwonić kilka dni po ślubie (zarówno dzień ślubu, jak i pierwsze dwa dni po nim, to czas na zebranie się i dokończenie wszystkich spraw związanych ze ślubem) albo wysłać bukietów kwiatów i dołączyć do niego 💌 kartkę z życzeniami.

ile dać na wesele rodzina
Fot. Adam Jaskot

👑 Podsumowanie, czyli ile dać na wesele i inne rady dla gości weselnych 👑

Ile dać na wesele? 💸

Nie ma oczywiście jednej, poprawnej odpowiedzi. Każdy daje tyle, ile chce i na ile może sobie pozwolić. Przeważnie jednak idąc na wesele znajomych dajemy od 250-350 zł/os. W przypadku rodziny jest to bliżej 400 zł/os. Natomiast chrzestni oraz bliska rodzina to kwoty od 500 do 1000 zł/os.

Na co zwrócić uwagę czytając zaproszenie ślubne?

Przede wszystkim na wszystkie informacje organizacyjne – datę, do kiedy trzeba potwierdzić obecność oraz nocleg, miejsce ślubu i wesela, 🚗 dojazd, ale również to jakich 🎁 prezentów życzą sobie Młodzi oraz czy chcieliby dostać coś innego niż kwiaty.

Czego ⛔️ nie robić będąc gościem na weselu?

Myślę, że lista może być bardzo długa. Przede wszystkim nie psuć uroczystości i pozwolić pracować wszystkim profesjonalistom zatrudnionym przez Młodych. Nie udawać drugiego fotografa, nie utrudniać pracy zespołowi weselnemu czy nie pouczać kuchni. Po drugie – nie narzekać. Idź, świętuj z Młodymi i baw się dobrze. Choć wiemy, że zabawa potrafi niektórych ponieść za daleko, a wtedy różnie potrafi to się skończyć. I wreszcie – dać się bawić innym, tak jak lubią – nie namawiać do picia czy tańczenia, nie być namolnym, ani tym bardziej nie wszczynać awantur!

Jaka jest różnica między ✉️ zaproszeniem a zawiadomieniem?

Zawiadomienie dotyczy jedynie uroczystości ślubu, natomiast zaproszenie również przyjęcia weselnego.

W jaki sposób odmówić przyjścia na wesele?

Powiedz, ☎️ zadzwoń lub napisz, że przepraszasz, ale nie możesz być. Jeżeli chcesz pójść, ale naprawdę nie możesz podaj również powód. Oczywiście nie musisz się tłumaczyć, ale wówczas Młodzi będą mogli Cię zrozumieć, nawet jeśli będzie im przykro z powodu Twojej nieobecności. Jeżeli jednak po prostu nie masz ochoty iść, to lepiej zrezygnuj z wymyślania powodu.