Wedding.pl / Lovestory / Podróż poślubna / Jak zorganizować podróż poślubną w 5 krokach. Od budżetu do terminu
Podróż poślubna

Jak zorganizować podróż poślubną w 5 krokach. Od budżetu do terminu

19 lipca 2019 —
Jak zorganizować podróż poślubną?

Podróż poślubna to jeden z tych zwyczajów, które naprawdę mają sens. Pozwala nowożeńcom w pełni nacieszyć się sobą, a także odetchnąć po intensywnych miesiącach przygotowań do ślubu i wesela. Aby tak właśnie było, sama wycieczka musi też być jednak odpowiednio zaplanowana. I to niezależnie od czasu jej trwania czy miejsca, w które się wybieracie. W poniższym artykule podpowiadamy więc, jak zorganizować podróż poślubną krok po kroku.

1. Zacznijcie od określenia budżetu

Najlepiej niedługo po zamknięciu budżetu weselnego. Dzięki temu zdążycie np. zasugerować gościom, by w ramach ślubnego prezentu dofinansowali podróż poślubną Waszych marzeń. Albo zrezygnować z którejś z weselnych atrakcji i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na wycieczkę.

2. Ustalcie, dokąd chcecie jechać

Jeśli od zawsze pragnęliście odwiedzić jakieś konkretne miejsce – to idealny moment na realizację takiego pragnienia. A jeśli nie macie konkretnego pomysłu na podróż poślubną, zastanówcie się najpierw, w jaki sposób chcielibyście ją spędzić. Leniwie sącząc drinki z palemką (wtedy kierunek: Malediwy) czy raczej intensywnie zwiedzając (może Rzym?)? Uprawiając sporty czy poznając lokalną kulturę, jedzenie i zwyczaje danego miejsca? A może łącząc kilka różnych aktywności? Wtedy strzałem w dziesiątkę mogą być Indie lub Japonia.

Wbrew pozorom budżet podróży poślubnej wcale nie musi określać jej destynacji. W końcu wczasy w Polsce potrafią nieraz kosztować więcej niż te zagraniczne. Poza tym można przecież przystać na nieco gorsze warunki zakwaterowania, w zamian udając się gdzieś dalej, czy skrócić czas trwania całej wycieczki. A także zaplanować ją poza sezonem, gdy ceny są niższe.

Jak zorganizować podróż poślubną - budżet

3. Wybierzcie termin podróży poślubnej

Oprócz niższych cen poza sezonem liczyć można też na mniejszą liczbę turystów, co dla wielu osób jest ważne podczas ustalania terminu podróży poślubnej. Jeśli koniecznie chcecie wybrać się w nią tuż po weselu, upewnijcie się, że w docelowym miejscu będą panować akurat odpowiadające wam warunki. Wiele zależy tu nie tylko od tego, gdzie podróż poślubna ma się odbyć, ale też w jaki sposób przebiegać:

 • przez cały rok da się zwiedzać miasta, galerie, muzea, a także wypoczywać w SPA;
 • w miesiącach letnich na piękną pogodę można liczyć zarówno w Polsce, jak i praktycznie całej Europie; jeśli zależy wam na egzotyce, jest to też dobry czas na afrykańskie safari, lepiej zaś odpuścić podróż poślubną do Azji Południowo-Wschodniej (z uwagi na porę deszczową) czy na Karaiby (z powodu huraganów);
 • w zimie natomiast są to idealne kierunki, by zaznać ciepła i słońca, gdy w kraju panuje chłód; chyba że chcecie poszaleć na stokach – wtedy można odwiedzić zarówno polskie góry, jak i Alpy czy coraz bardziej popularny Kaukaz;
 • wiosna i jesień to z kolei dobra pora na góry, jeśli od nart czy snowboardu wolicie piesze wędrówki – na szlakach nie ma wtedy zbyt wielu ludzi, upał dodatkowo nie męczy, a i ceny noclegów potrafią miło zaskoczyć.

Polecamy także: Podróż poślubna w sierpniu. Dokąd warto pojechać, a jakich krajów unikać

Dodatkowym czynnikiem, jaki warto uwzględnić przy planowaniu podróży poślubnej i jej terminu, są dni ustawowo wolne od pracy. Dzięki nim można „przedłużyć” przysługujący urlop. Oczywiście miesiąc miodowy nie musi trwać aż cztery tygodnie. Podróżą poślubną z powodzeniem może stać się przecież też romantyczny weekend w SPA na Mazurach. Jeśli jednak wybieracie się dalej, np. na Bali, do Australii czy Nowej Zelandii, dobrze jest na taką wyprawę przeznaczyć trochę więcej czasu. Kiedy tylko ustalicie konkretne daty, koniecznie zgłoście w miejscu pracy chęć wzięcia wtedy urlopu. Bez jego potwierdzenia robienie jakichkolwiek rezerwacji niesie ze sobą pewne ryzyko.

4. Jak zorganizować podróż poślubną – z biurem podróży czy na własną rękę?

Planując wyjazd samodzielnie, możecie przykroić go na miarę waszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli będziecie mieli ochotę wejść do uroczej knajpki, którą przypadkiem napotkaliście na swojej drodze – po prostu to zrobicie. Niespieszne zwiedzanie sprzyja też lepszemu zapoznaniu się z atmosferą danego miejsca. No i jesteście tylko we dwoje.

Jak zorganizować podróż poślubną - biuro podróży

Wycieczka z biurem podróży oznacza najczęściej obecność pozostałych jej uczestników oraz konieczność dostosowania się do z góry założonego planu. Jeśli waszym celem jest jednak przede wszystkim beztroski wypoczynek na plaży, nie powinno to stanowić większego problemu. Z profesjonalnej pomocy w organizacji podróży poślubnej warto zaś skorzystać chociażby z tego względu, że dzięki niej w natłoku przygotowań do wesela i ślubu nie trzeba dodatkowo myśleć o zabukowaniu biletów i noclegów. Nawet jeśli zwykle więc planujecie wyprawy na własną rękę, być może tym razem zrobienie małego wyjątku od tej reguły nie zaszkodzi. Jeśli zaś nie macie wprawy w organizowaniu tego typu przedsięwzięć, tym bardziej przejrzyjcie oferty biur podróży, np. w serwisie Wakacje.pl.

Podróż poślubna z biurem podróży

Biuro podróży jest w stanie zająć się praktycznie wszystkim, proponując nie tylko pakiety all-inclusive, ale też ciekawe wycieczki objazdowe czy rejsy po morzu. Niektóre firmy mają też specjalne oferty podróży poślubnych, w ramach których nowożeńcy mogą liczyć na ekstra atrakcje czy rabaty. Grunt to znalezienie rzetelnego biura o ustalonej renomie. Dobrze jest popytać znajomych o rekomendacje i poczytać opinie w internecie, a także porównać ceny podobnych wycieczek.

Nie zapomnijcie też dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem, zwracając uwagę zwłaszcza na elementy takie jak:

 • transport, noclegi, wyżywienie, wycieczki, ubezpieczenie – co obejmuje cena, a o co należy zadbać we własnym zakresie;
 • standard noclegów i rodzaj transportu;
 • możliwość zmiany ceny wycieczki (potencjalne ukryte koszty);
 • warunki ewentualnej rezygnacji z umowy.

Po podpisaniu tej ostatniej wystarczy opłacić podróż i wraz z bagażami pojawić się w wyznaczonym terminie i miejscu.

Jak zorganizować podróż poślubną - pakowanie

Podróż poślubna na własną rękę

Jeżeli mimo wszystko postanowicie zorganizować podróż poślubną samodzielnie, trzeba natomiast będzie:

 • wyznaczyć jej trasę,
 • zabukować noclegi i bilety – najlepiej z minimum półrocznym wyprzedzeniem, wcześniej zapoznawszy się z opiniami na temat hoteli itp.,
 • wykupić ubezpieczenie (pozwoli wam to m.in. w razie konieczności skorzystać na miejscu z darmowej opieki medycznej),
 • zapoznać się z zasadami korzystania lokalnego transportu lub wynajmu samochodu (wraz z cenami),
 • zgromadzić dane kontaktowe do najbliższych miejscowych oddziałów pogotowia, policji oraz polskiego konsulatu,
 • przejrzeć kalendarz imprez i innych wydarzeń w miejscach, do których zamierzacie się udać; nawet jeśli nie będziecie nimi zainteresowani, mogą one mieć wpływ na waszą wycieczkę (np. utrudniając poruszanie się po danej miejscowości).

5. Lista spraw do załatwienia

Niezależnie od tego, czy organizacją waszej podróży poślubnej zajmiecie się sami, czy zrobią to fachowcy, pamiętać musicie jeszcze o co najmniej kilku kwestiach. Poniższą listę możecie sobie nawet wydrukować i skreślać z niej kolejne pozycje, zyskując pewność, że niczego nie przegapiliście.

 • dokumenty – wasze dowody osobiste, a gdy wyjeżdżacie poza Unię Europejską także paszporty, muszą być ważne przez cały czas trwania wyprawy; jeśli panna młoda zmienia nazwisko, to jej paszport jest ważny jeszcze tylko przez dwa miesiące po ślubie, natomiast dowód osobisty – zaledwie dwa tygodnie (trzeba to uwzględnić przy robieniu rezerwacji!)
 • kserokopie dokumentów – które należy trzymać w innym miejscu bagażu niż oryginały
 • wizy – w niektórych krajach są wymagane i trzeba wyrobić je z odpowiednim wyprzedzeniem
 • szczepienia – zasadniczo jw.; o tym, czy przed wyjazdem do danego kraju należy się zaszczepić i na co, a także jak to zrobić, dowiecie się w najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej
 • lista rzeczy do spakowania – warto ją przygotować nawet parę miesięcy przed wyprawą; pozwoli to na spokojnie przymierzyć dawno nienoszone ubrania (np. kostium kąpielowy) czy przetestować sprzęt sportowy i poczynić ewentualne zakupy oraz zgromadzić zapas potrzebnych leków (zwłaszcza tych na receptę)
 • pieniądze – sprawdźcie terminy ważności waszych kart płatniczych; nie wszędzie można nimi płacić, dlatego zaopatrzcie się też w pewną ilość gotówki w walucie kraju, do którego jedziecie
 • nauka podstawowych zwrotów w lokalnym języku – na pewno nie zaszkodzi, a może istotnie zadziałać na waszą korzyść!

Podróż poślubna w Polsce oczywiście eliminuje konieczność zajmowania się większością tych spraw. Może być natomiast równie udana co bardziej kosztowny wypad na Seszele czy Malediwy. Pewnie, egzotyka ma swój urok, a dopięcie wszystkiego na ostatni guzik zmniejsza ryzyko pojawienia się przykrych niespodzianek. Zawsze jednak zajść mogą jakieś nieprzewidziane okoliczności, a odpowiednio wyluzowane podejście pomoże lepiej je znosić. Chodzi wszak o to, żeby odpocząć i być razem, a nie o to, by było w 100 proc. idealnie. I to chyba tak naprawdę najważniejsza ze wszystkich rzeczy, o których powinniście pamiętać!

Przeczytaj również: Czego nie zabierać ze sobą w podróż poślubną

 

fot. Shutterstock.com

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.