Pytania do DJ-a weselnego, które warto zadać przed rezerwacją terminu
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Muzyka i taniec / Pytania do DJ-a weselnego, które warto zadać przed rezerwacją terminu
Muzyka i taniec

Pytania do DJ-a weselnego, które warto zadać przed rezerwacją terminu

16 lipca 2020 —
ważne pytania do dj-a weselnego

Dlaczego DJ, a nie zespół, co wchodzi w zakres jego usług i ile kosztuje podstawowa oferta, jakie utwory wyciągną na parkiet najbardziej opornych gości, a które piosenki powinny trafić na czarną listę? Wskazujemy najważniejsze pytania do DJ-a weselnego, które warto zadać przed podpisaniem umowy. Odpowiada DJ Gatsby!

Dlaczego DJ Gatsby? Czy Pary Młode powinny się spodziewać oprawy muzycznej rodem z lat 20., czy chodzi o klimat wystawnych przyjęć typowych dla tego okresu? A może istnieje jeszcze inna historia tej nazwy? 

Wystawne przyjęcia jak najbardziej, co do imprezy w stylu lat 20-tych nie do końca. Głównie inspiracją Gatsbym było to, że wszystko, co robił, było duże i na najwyższym poziomie oraz co najważniejsze, ludzie doskonale się bawili. To najlepsze wytłumaczenie tego, dlaczego nazywamy się Dj Gatsby.

DJ czy zespół muzyczny – to pierwszy dylemat Pary Młodej w trakcie planowania wesela. Jakie są argumenty „za” w przypadku DJ-a?

W przypadku Dj-a możemy na pewno liczyć na brak fałszu, odtwarzane utwory są dokładnie takie jak wszyscy pamiętają i znają.

Kolejny argument to dużo większa elastyczność i szersze spektrum granej muzyki. Dj nie potrzebuje wcześniej przegrać utworu, aby go zagrać, co często sprawia, że jesteśmy w stanie zadowolić wszelkie gusta muzyczne.

Z własnej praktyki zauważamy, że Dj-e często robią krótsze przerwy i w łatwiejszy sposób mogą współpracować z kuchnią w razie jakiegokolwiek opóźnienia z jej strony.

Dużą zaletą w naszym przypadku jest to, że każdy Dj prowadzi imprezę co sprawia, że każdy z gości doskonale wie, co się dzieje i może być spokojny, że nic go nie ominie.

Ostatnim „za” są autorskie zabawy dalekie od przaśnych zabaw, które często kojarzą się z zespołami weselnymi.

Jak znaleźć DJ-a idealnego? Jakimi kryteriami podczas poszukiwań powinna się kierować Para Młoda?

Wybór Dj-a nie jest najłatwiejszym zadaniem, lecz mamy na to prostą receptę. Korzystając z serwisu Wedding.pl, można z łatwością odnaleźć Dj-ów, którzy w danym miejscu prowadzą swoją działalność i sprawdzić ich materiały oraz filmy lub nawet zebrać oferty. Para młoda, doskonale wie, co jej się podoba, a czego chce unikać jak ognia i na tym etapie odpadną już pierwsze profile i oferty.

Warto uważać na polecenia, w szczególności jeżeli gust polecającego jest dalece rozbieżny z Waszym, lecz nie mylmy ich z opiniami, które znajdziecie w Internecie. Warto zajrzeć na różne strony, jak Facebook, Youtube, aby zobaczyć z kim tak naprawdę mamy do czynienia – czy są to zawodowcy, którzy na weselach grają od lat, czy to ktoś, kto robi to dodatkowo i po godzinach.

Czy przed weselem konieczne jest spotkanie się DJ-a z Parą Młodą? I co jest ustalane podczas takiego spotkania?

Po wstępnej selekcji i klasycznym pytaniu o wolny termin, sugerujemy spotkanie, aby poznać bliżej Dj-a oraz potwierdzić czy to, co pisał i mówił w ofercie i filmiku promocyjnym, jest rzeczywiście tym, czego szukacie.

Na takim spotkaniu zawsze pytamy o wizję wesela oraz jak para młoda chciałaby, aby to wyglądało. Od pierwszego spotkania służymy radą i mówimy jak to wygląda z doświadczenia, co wychodzi świetnie, a co nie do końca.

Przedstawiamy i objaśniamy wszystkie punkty naszej oferty oraz pokazujemy materiały dodatkowe, aby wszystko było jak najbardziej przejrzyste. Omawiamy także umowę, aby para, która po takim spotkaniu podejmie decyzję na TAK, wiedziała dokładnie, co tam się znajduje.

Odpowiadamy również na wszelkie pytanie tak, aby para młoda wiedziała, że jest zaopiekowania i w najlepszych rękach.

DJ Gatsby

Grupa dj-ska DJ Gatsby

Czy DJ ma swój sztywny repertuar, czy można go modyfikować? Jak bardzo Para Młoda może ingerować w ostateczny kształt repertuaru? 

U nas Para Młoda ma w pełni wpływ na repertuar grany podczas bloków muzycznych, jak i to, co będzie leciało w przerwach oraz przy najważniejszych momentach w tym dniu.

Oczywiście mamy swoje sprawdzone kawałki, lecz zawsze z parami sporządzamy dwie listy:

  1. Białą, na której para młoda zapisuje ulubione piosenki, bez których to by nie było ich wesele, tak zwane must have, przy których często sugerujemy, aby dopisać dedykacje dla bliskich i ważnych gości przyjęcia. Ta lista jest dla nas priorytetowa i para młoda może być pewna, że wszystkie te piosenki usłyszy na swoim weselu.

Robimy tak z racji tego, że para młoda doskonale zna swoich gości i jest wstanie naprowadzić nas na ich gusta muzyczne oraz, co ważniejsze, określić klimat w jakim chcieliby, aby odbywało się wesele, a pakiet wypełniony był po brzegi.

  1. Czarną, na której para młoda wpisuje utwory, które pod żadnym pozorem nie zostaną puszczone, nawet w przypadku, gdy któryś z gości chciałby je zamówić. Na dzień ich wesela znikają „z powierzchni ziemi” i naszych komputerów, co daje parze młodej pewność, że jej nie usłyszą.

Ustalamy również muzykę na najważniejsze momenty takie, jak pierwszy taniec, wejście na salę, składanie życzeń, krojenie tortu czy inne ważne dla pary młodej okoliczności.

Tak jak napisaliśmy powyżej, pary mogą dowolnie kształtować repertuar, a naszym zadaniem jest tak to zrobić, aby goście bawili się od pierwszego puszczonego kawałka.

Czy oprawa muzyczna wesela powinna się różnić w przypadku małych przyjęć weselnych na kilkadziesiąt osób i hucznych wesel na kilkaset osób? Dlaczego tak/nie?

Zdecydowanie TAK. Wynika to z paru kwestii.

Po pierwsze, na dużym weselu gdzie mamy około 200-300 gości, bloki muzyczne powinny być znacznie dłuższe lub często przy tej wielkości przyjęciach przerwy robimy przy okazji ważnego wydarzenia lub podawania posiłku. Już śpieszę z wyjaśnieniem dlaczego.

Jest to często uwarunkowane tym, że przy tak dużej liczbie gości i często trochę za małym parkiecie, część gości nie decyduje się wyjść na parkiet od pierwszej piosenki, gdyż nie lubi ścisku, a również ma ochotę potańczyć. Dlatego właśnie proponujemy dłuższe bloki muzyczne, ponieważ gdy pierwsza fala gości delikatnie się zmęczy i zejdzie z parkietu, w ich miejsce pojawiają się goście, którzy czekają na trochę miejsca na parkiecie. Poza tym, przy tak licznych przyjęciu zawsze jest ktoś, kto ma ochotę potańczyć.

Kolejnym aspektem jest różnorodność muzyki jaką będziemy prezentować. Ile gości, tyle gustów muzycznych oraz oczywiście najważniejszy gust państwa młodych. Przy większych przyjęciach raczej odradzałbym granie muzyki bardzo alternatywnej lub nastawienie się na jakiś jeden konkretny gatunek, co jest możliwe i wykonalne na mniejszych przyjęciach, gdzie znajomi i rodzina, podobnie jak para młoda, są fanami danego gatunku. Proponowalibyśmy na duże przyjęcie raczej dobrze znane hity ze smaczkami tylko poszczególnych gatunków tak, aby wypełnić parkiet jak najliczniej.

Jakie wymagania techniczne i organizacyjne powinna spełniać sala weselna, żeby DJ mógł komfortowo pracować?

My nie mamy dużych wymagań. Jesteśmy przygotowani nawet na brak prądu, ponieważ posiadamy własny agregat oraz zapas sprzętowy w razie awarii.

Co do wymagań, to naprawdę przyjemnie jest jeżeli jest przygotowane miejsce dla Dj-a. Nie musi być koniecznie na podwyższeniu i nie mówimy tutaj o nie wiadomo jakiej scenie – wystarczy 8 metrów kwadratowych, najlepiej na tym samym poziomie. Lubimy widzieć bezpośrednio parkiet i mieć interakcję  z gośćmi.

Kluczowym elementem od strony technicznej jest dobre przyłącze prądowe, najlepiej na dwóch oddzielnych fazach lub przy dużych salach nawet wejście siłowe oraz bezpieczniki znajdujące się blisko lub na scenie, abyśmy mogli w razie potrzeby szybko reagować.

Na jakim sprzęcie powinien pracować dobry DJ? Czy Pary Młode powinny w ogóle pytać o takie techniczne kwestie?

Oczywiście, pary młode powinny o to pytać, ponieważ sprzęt ma wpływ na jakość dźwięku, ale także odpowiada za to, aby cała uroczystość przebiegała w spokoju.

Przy niskiej jakości sprzęcie, mikrofony mogą sprzęgać, co objawia się nieprzyjemnym piszczeniem i wpływa na komfort gości. Często też zdarza się, gdy pary decydują się na mniej doświadczonego Dj-a,  że jest przywożona niewystarczająca ilość sprzętu, przez co nie jesteśmy w stanie dobrze wypełnić pomieszczenia dźwiękiem, co naraża odbiorców siedzących dalej na niesłyszenie prawie niczego poza bełkotem oraz może się skończyć przedwczesnym zakończeniem wesela przez awarię nagłośnienia.

Aby zapewnić najwyższą jakość, korzystamy z renomowanych produktów firm takich, jak: Yamaha, Pol-Audio, Shure, AKG, Pioneer, Reloop oraz zawsze przywozimy sprzęt nagłośnieniowy dopasowany do sali, który z łatwością i przejrzystością wypełni dźwiękiem salę, a przy tym odpowiednio ustawiony, nikogo nie przyprawi o ból głowy lub utratę słuchu.

Czy DJ powinien mieć zapewnione przez Parę Młodą takie samo menu jak goście weselni? I jak tu wygląda kwestia alkoholu? 

W kwestii alkoholu mówimy stanowcze NIE. My jesteśmy w pracy i jest to praca jak każda inna. Jesteśmy w niej po to, aby bawić ludzi, a nie sami się bawić.

Jeżeli chodzi o kwestię menu, to najczęściej dostajemy takie samo jak goście i leży to jedynie w geście państwa młodych. Osobiście uważam, że przyjemnie jest kiedy mamy taki sam wybór jak goście, chociaż ogólnie de facto jedzenia na weselach jest za dużo.

Ile godzin DJ powinien grać na weselu, czyli jak długo powinno trwać udane wesele?

Tutaj nie da się tego określić godzinowo, ponieważ kondycja gości na każdym weselu jest różna oraz kluczowe znaczenie ma to, o której godzinie rozpocznie się przyjęcie weselne.

Pochodzimy ze Śląska i tutaj nadal zdarzają się wesela zaczynające się o 12 w południe i tutaj godzina 2 czy 3 w nocy jest godziną końcową. W zeszłym roku natomiast graliśmy wesele, które z racji różnych sytuacji i opóźnień, rozpoczęło się o 21 (pierwszy taniec) i zakończyliśmy je o godzinie 7:30 rano. Jak widać na tym przykładzie, nie ma jednej sztywno określonej zasady ile czasu i w jakich godzinach. W dużej mierze zależy to od gości.

Czy DJ weselny to również wodzirej / konferansjer, czy to zupełnie osobne role i osoby?

W naszym przypadku każdy Dj to także osoba prowadząca przyjęcie, jak i różnego rodzaju animacje taneczne czy zabawy. Pozwala nam to obsłużyć mniejsze przyjęcia w składzie jednoosobowym lub duże bale, gdzie w zależności od potrzeb może być nasz cały zespół, w którym każdy ma jasno określone role.

Czy goście weselni mogą zamawiać dedykacje u DJ-a lub jakkolwiek ingerować w repertuar?

Tak, jak najbardziej mogą zamawiać piosenki i staramy się je możliwie jak najszybciej wkomponować w blok muzyczny chyba, że para młoda nie wyraża zgody na zamówienia lub piosenka jest na czarnej liście – wtedy zmuszeni jesteśmy odmówić.

DJ Gatsby

DJ Gatsby

Jak często planowane są przerwy, jak długo trwają i co wtedy goście usłyszą z głośników podczas wesela?

Tak jak już wspominałem, nie jesteśmy fanami długich przerw, więc mają one około 10-15 minut w przypadku przerwy bez posiłku, a w przypadku posiłku, w zależności od ilości osób i sprawności obsługi, to maksymalnie 35 minut. Jeżeli chodzi o repertuar przerw, para młoda ma na niego pełny wpływ, lecz najczęściej decydują się na spokojniejszą muzyką + według naszych zaleceń, trochę bardziej żywą z każdą przerwą, by nie uśpić gości.

Czy DJ angażuje się w zabawy oczepinowe? Czy wspólnie z Parą ustala scenariusz tej części wesela?

Oczywiście, jest to dla wielu par kluczowy moment, bez którego nie wyobrażają sobie swojego wesela. Dlatego w pełni angażujemy się w zabawy oczepinowe i mamy parę sprawdzonych scenariuszy, od klasycznych zaczynając, na nowoczesnych kończąc.

Czy DJ może ze swojej strony zapewnić dodatkowe atrakcje muzyczne? Jakie mogą być ich przykłady?

W naszej ofercie znajdą instrumentaliści grający na skrzypcach, saksofonie czy pianinie oraz wokaliści, którzy swoim głosem uświetnią każde przyjęcie.

Ile kosztuje DJ na wesele?

Oferta podstawowa zaczyna się u nas od kwoty 3300 zł za jeden dzień wesela. Natomiast górnej granicy, chyba jak wszędzie, nie ma.

Co zawarte jest w podstawowej ofercie weselnej DJ-a?

Profesjonalne i dobrane do sali nagłośnienie i oświetlenie, stanowisko (do wyboru w stylu glamour lub rustykalnym), prowadzenie całego przyjęcia wraz z zabawami, toastami i animacjami, zaopatrywanie w najlepiej dobraną muzykę wypełniającą parkiet po sam brzeg.

Stawki DJ-ów są bardzo zróżnicowane. Od czego są uzależnione te różnice?

W dużej mierze zależy to od używanego przez nich sprzętu oraz jego jakości. Kolejnym aspektem jest legalne prowadzenie firmy i wystawianie rachunków, które nie da się ukryć, wpływają na wysokość stawki danego Dj-a.

Ilość ludzi zaangażowanych w jedno przyjęcie też mocno wpływa na cenę. Jeżeli zdecydujemy się na kolejne osoby, które mają uświetnić nasze przyjęcie, to zostanie to uwzględnione w końcowej stawce.

Ostatnim punktem jest rozpoznawalność i opinia, jaką cieszy się dany Dj lub jak w naszym przypadku, grupa dj-ska, co pozwala podnosić cenę z racji ograniczonej liczby dostępnych terminów.

Co z ZAIKS-em w przypadku wynajęcia DJ-a? Czy Para Młoda powinna sama zadbać o jego opłacenie?

W tym temacie poszliśmy do samego źródła i zrobiliśmy wywiad z Dyrektorem ZAIKS, więc odsyłamy na nasz kanał na Youtube, gdzie znajdziecie bardzo dokładną odpowiedź na to pytanie oraz wyjaśnienia dlaczego tak jest. W skrócie, my mamy swoją licencję, którą opłacamy. Jeżeli sala również wnosi opłatę ryczałtową lub ma to wliczone w cenę, to para jest zwolniona z tego obowiązku. Natomiast gdy sala nie wnosi takiej opłaty, to klienci jako organizatorzy zobligowani są do uiszczenia takiej opłaty.

Co może być dodatkowo płatne w przypadku usług DJ-a weselnego?

Na pewno kolejne osoby do kompletu z DJ-em oraz dodatkowe usługi w postaci ciężkiego dymu, pirotechniki, dekoracyjnego oświetlenia, napisu LOVE itp.

Czy stawka tego samego DJ-a na poprawiny różni się od wesela i jak bardzo?

Stawki mogą różnić się i to czasami nawet o 70%. Wynika to z tego, iż często sobota jest dużo bardziej poszukiwanym dniem niż niedziela. Poza tym, mamy już rozłożony sprzęt i poprawiny trwają znacznie krócej niż samo wesele, a także często są dużo mniej angażujące. W naszym przypadku nie jest to aż tak drastyczna różnica, ale jest.

Czy DJ wynajęty na wesele może również zapewnić oprawę muzyczną ślubu?

Jak najbardziej tak i nie będziemy ukrywać, że coraz częściej robimy to dla naszych par. Dodatkowe nagłośnienie na samą ceremonię plenerową wraz z mikrofonami to doskonała opcja. Wtedy wszyscy słyszą pamiętne TAK, a gdy para młoda zdecyduje się dodatkowo na instrumentalistę w postaci skrzypka, oprawa muzyczna zmiękczy nawet największego twardziela.

3 hity weselne, które muszą się pojawić na każdej zabawie to…?

Śmiejemy się, że jeżeli do tych utworów ludzie nie wyjdą na parkiet, to można się pakować:

  1. Shakin Stevens – Cry Just A Little Bit 
  2. Chris Norman & Suzi Quatro – Stumblin In 
  3. Earth, Wind & Fire – September

3 utwory, których lepiej nie grać na weselu, chociaż Pary Młode i goście o nie czasami proszą…?

Nie polecamy, czyli stali bywalcy na czarnych listach, to:

  1. Bayer Full – Majteczki w Kropeczki 
  2. Boys – Biały Miś 
  3. Na tej pozycji nie mam faworyta

Jaką radę można dać Parze Młodej w kontekście oprawy muzycznej wesela? 

Warto postawić na kogoś z doświadczeniem, kto będzie dobrze rozumiał Waszą wizję wesela oraz będziecie się z nim dobrze dogadywać. Jakby nie było, powierzacie mu jeden z najważniejszych dni w swoim życiu. Dobrze to opisuje powiedzenie: „Jakość pamięta się dłużej niż cenę” .

Jaki jest Twój przepis na udane wesele?

Bycie w 100% autentycznymi i zaangażowanymi oraz dopasowanie do gości i ich upodobań, bo to my jesteśmy dla nich, a nie odwrotnie.

Zaufanie, którym obdarza nas para młoda i chęć spełnia ich wizji, wprowadzenie pozytywnej atmosfery oraz dbanie o gości to nasza tajna broń, która sprawia, że łatwiej nam dotrzeć do gości i wypełniać parkiet po brzegi.

Jakie trendy muzyczne prognozujesz na wesela w 2021 roku? 

Uważam, że będzie coraz więcej odjechanych wesel, w jedynym i niepowtarzalnym stylu, ponieważ pary młode są coraz bardziej odważne i coraz lepiej wiedzą, czego chcą.

Nie określam tutaj jednego gatunku, ale na pewno będzie bardziej tematycznie niż w konkretnym stylu.

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.