Wedding.pl / Inspiracje / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / 40 pytań do zadania konsultantom ślubnym przed podpisaniem umowy
Organizacja i planowanie

40 pytań do zadania konsultantom ślubnym przed podpisaniem umowy

23 maja 2019 — Anna i Aleksandra Ułańskie
40 pytań do zadania konsultantom ślubnym przed podpisaniem umowy

Planujecie ślub i chcecie podjąć współpracę z wedding plannerem? Profesjonalista może spełnić Wasze marzenia o ślubie i weselu marzeń, ale zanim to… Pamiętajcie o ustaleniu warunków współpracy. Lista pytań do zadania konsultantom ślubnym przed podpisaniem umowy, jest długa, ale warto ją zrealizować, aby obie strony były usatysfakcjonowane efektami.

PODCZAS PLANOWANIA ŚLUBU I WESELA SKORZYSTAJCIE Z WIRTUALNEGO ORGANIZERA!

Lista pytań do zadania konsultantom ślubnym przed podpisaniem umowy

Podpisanie dobrze skonstruowanej umowy z jakimkolwiek podmiotem, usługodawcą, firmą jest kluczowe. Umowa zabezpiecza interesy obu stron. Im precyzyjniejsza tym lepsza, tym mniej pola do swobodnej, i innej niż np. Twoja, interpretacji.

Umowa, to jedno. Niemniej ważne od dobrze napisanej umowy jest jednak przekonanie, że podpisujesz ją z właściwą osobą czy firmą. Zanim cokolwiek podpiszesz potrzebujesz zadać szereg pytań, zrobić porządny research, wtedy dopiero cokolwiek możesz podpisać. Dziś podpowiemy Ci, o co warto zapytać przed podpisaniem umowy konsultanta ślubnego, czyli potencjalnego organizatora i koordynatora Waszego ślubu i wesela.

Wedding Planner, to postać, która będzie towarzyszyć Wam w najważniejszym dniu Waszego życia.  Dobrze, abyście byli przekonani, że jesteście pod skrzydłami właściwej osoby. Te pytania możecie zadać na samym początku rozmów z konsultantem ślubnym, ponieważ wiele z nich będzie weryfikować, to czy w ogóle Wasza współpraca jest możliwa.

 1. Jaka jest Twoja misja/filozofia pracy?

Nie bagatelizuj tego pytania, ponieważ postawa Twojego wedding plannera jest niezwykle ważna. To, czym kieruje się w swojej pracy i czy w ogóle zna odpowiedź na to pytanie, jest kluczowe.

 1. Co spowodowało, że wybrałaś/wybrałeś ten zawód?

Pobudki wybrania tego zawodu są ważne, ponieważ pokażą Ci m.in. postawę i zaangażowanie wedding plannera.

 1. Jakie jest Twoje doświadczenie w organizacji ślubów i wesel?

Oczywiście im większe, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że każdy kiedyś zaczynał. Osoby na początku swojej drogi, ale pełne pasji, zaangażowania i proaktywności mogą być tymi właściwymi.

 1. Czy jest minimalny budżet, z którym pracujesz?

Są konsultanci Ślubni, których docelową grupą klientów są np. klienci premium. Potrzebujesz wiedzieć to od razu, aby nie tracić czasu własnego i konsultanta.

 1. Nasz budżet weselny jest nieprzekraczalny. Rozumiem, że zmieścimy się w nim?

Zadaniem konsultanta ślubnego jest takie działanie, które pozwoli zmieścić się w Waszym budżecie przy jednoczesnym zrealizowaniu Waszej wizji i marzeń związanych z tym dniem. Potrzebujesz jednak mieć na uwadze, że wedding planner choć jest w stanie wiele zorganizować, to wciąż nie jest czarodziejem. Twój budżet będzie determinował jego pole manewru.

Sprawdź: Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele?

 1. W jakich lokalizacjach pracujesz?

Kolejne ważne pytanie. Choć wielu organizatorów wesel kocha podróże i odległość nie jest dla nich problemem, to jednak warto omówić to na samym początku.

 1. Czy zajmujesz się także stworzeniem koncepcji stylizacji ślubu i wesela?

To ważne pytanie czy będziecie musieli np. zatrudnić stylistkę przyjęć, czy też Wasz wedding planner posiada tę kompetencję.

Lista pytań do zadania konsultantom ślubnym przed podpisaniem umowy

 1. Czy Twoja usługa obejmuje koordynację dnia ślubu i wesela?

Możesz zdecydować się wyłącznie na koordynację tego dnia, wtedy warto zapytać: Na ile przed ślubem i weselem rozpoczyna się usługa koordynacji? Jeśli zdecydowaliście się na kompleksową organizację ślubu i wesela, zapytaj czy jej cena obejmuje koordynację.

 1. Czy specjalizujesz się w określonym stylu ślubów i wesel?

Zaznaczmy, że nie ma w tym nic złego, wręcz często taka specjalizacja i koncentracja jest pożądana, ale potrzebujecie o tym wiedzieć zanim podpiszecie umowę.

 1. Jak rozwiązujesz problemy, wyzwania z trudnymi członkami rodziny?

To niezwykle ważne, czy konsultant ślubny jest osobą asertywną i potrafi w zdrowy sposób komunikować się z otoczeniem. Okres ślubu i wesela jest wyjątkowym czasem, pełnym emocji. Członkowie naszych rodzin też są różni, niektórzy mogą chcieć wywierać presję, rządzić. To ważne jak wedding planner poradzi sobie z takimi sytuacjami.

 1. Jaka jest najtrudniejsza sytuacja z jaką zmierzyłaś/łeś się podczas organizacji i koordynacji ślubu i wesela? Jak sobie z nią poradziłaś/łeś?

Ślub i wesele to „żywy organizm” i wyzwania są jego nieodłącznym elementem. Warto więc znać sposób rozwiązywania wyzwań przez konsultanta ślubnego.

 1. Czy będziesz obecna podczas wszystkich spotkań i ustaleń z podwykonawcami?

Dla niektórych Par jest to niezwykle istotne, dla innych mniej. Należy to jednak ustalić wcześniej, ponieważ może się to wiązać z dodatkowymi kosztami.

 1. Czy kiedykolwiek współpracowałaś z naszym obiektem weselnym?

Doświadczenie związane z konkretnymi miejscami i ich koordynatorami bywa niezwykle cenne, ponieważ może usprawnić organizację Waszego wydarzenia.

 1. Czy masz grupę współpracujących z Tobą usługodawców? Ilu ich jest?

Każdy konsultant ślubny posiada taką listę, którą regularnie uzupełnia i rozszerza. Im bardziej doświadczony wedding planner, tym lista może być dłuższa.

Zobacz: Umowa z lokalem weselnym – o czym warto pamiętać?

 1. Czy mogę zatrudnić własnych podwykonawców?

Może zdarzyć się tak, że będziecie mieć wybranego przez siebie np. fotografa. Ważna dla Was informacja jest taka, czy konsultant ślubny decyduje się na współpracę z osobami, których nie wybrał osobiście. Prawdopodobnie nie będzie to problem, jednak wedding planner w takiej sytuacji nie może ponosić odpowiedzialności za efekt usługi wykonanej przez podwykonawcę, którego Wy wybraliście.

 1. Czy pomożesz nam w negocjowaniu warunków umowy? Zwracasz uwagę na zapisy w umowach i proponujesz ewentualne modyfikacje?

Doświadczenie w organizacji i planowaniu oraz kreatywność to ważne cechy dobrego konsultanta ślubnego, jednak pamiętajcie również o finansach: umiejętności negocjacji i analitycznym myśleniu. Idealny wedding planner skupia w jednej osobie interdyscyplinarne kwalifikacje.

 1. Czy jesteś w stanie poradzić sobie z ewentualnymi problemami, które mogą pojawić się w dniu ślubu? Jak przygotowujesz się do tego?

Ważne jest, aby Wedding Planner zawsze miał plan B.

 1. Czy podczas koordynacji dnia ślubu będziesz obecna/y osobiście?

Może być tak, że dany konsultant ślubny oddeleguje koordynację Waszego dnia np. swojemu asystentowi lub innemu wedding plannerowi. Bezwzględnie potrzebujecie wiedzieć o tym zanim podpiszecie z nim umowę. To nie jest nic złego, ale warto o tym wiedzieć, żeby znać osoby decyzyjne i wykonawcze.

 1. Czy będziesz jedyną osobą koordynującą ten dzień czy będziesz miał kogoś do pomocy?

Niekiedy warto, aby w dniu ślubu i wesela (zwłaszcza dużego) były przynajmniej dwie osoby. Jednej osobie może być trudno skoordynować wszystkie elementy dużego wydarzenia.

Umowa z konsultantem ślubnym

 1. W jakich godzinach będziesz obecna/y w dniu ślubu i wesela?

Czyli od jakich godzin wedding planner zaczyna pracę i kiedy ją kończy, a więc w jakim okresie możecie liczyć na wsparcie swojego konsultanta.

 1. Co jeśli wydarzy się jakaś nieprzewidziana sytuacja w dniu ślubu i wesela, która spowoduje, że nie będziesz mogła/mógł być na ślubie i weselu? Czy wyznaczasz zastępstwo za siebie?

Zawsze należy dmuchać na zimne – każdy wedding planner powinien o tym wiedzieć i w zanadrzu mieć zaufaną osobę, która może go zastąpić w ostatniej chwili.

 1. Czy masz jakieś dodatkowego usługi? Organizacja wieczoru panieńskiego czy podróży poślubnej?

Coraz częściej wedding plannerzy proponują kompleksowe podejście do tematyki ślubnej, dzięki czemu każde z planowanych wydarzeń będzie spójne i dopracowane w każdym calu.

 1. Czy pomagasz w podjęciu decyzji odnośnie wybrania sukni ślubnej i innych akcesoriów?

Możecie dopytać również o pomoc w wyborze podziękowań dla Rodziców itd. Konsultant ślubny to w ogromnej mierze właśnie doradca, który powinien służyć w każdym temacie związanym z Waszym wydarzeniem.

 1. Co mogę Tobie oddelegować?

Warto o to pytać, ponieważ może się okazać, że w tym czasochłonnym i stresującym okresie, Wasz konsultant może Was wesprzeć w nieoczywistych sprawach

Sprawdź: Lista pytań do księdza związana z przebiegiem ceremonii

 1. Z którymi podwykonawcami spotkasz się osobiście?

Czy z każdym? Czy tylko z menedżerem obiektu? Ważne, aby najważniejsi usługodawcy mieli kontakt z konsultantem.

 1. Czym kierujesz się wybierając usługodawców?

Ważne, aby to były doświadczone i polecane osoby, a nie tylko takie, z którymi konsultant ma umowę lub zna ich osobiście.

 1. Czy organizujesz śluby i wesela z tą samą grupą usługodawców?

Odpowiedź na to pytanie może być różna i wcale nie sugerujemy, że odpowiedź twierdząca jest tą złą, ale dobrze, żebyś o tym wiedziała.

 1. Czy jest jakaś liczba gości lub inne czynniki, które powodują, że np. możesz nie podjąć się organizacji takiego wydarzenia?

Może to być np. wesele plenerowe, liczba gości przewyższająca np. 200 osób lub cokolwiek podobnego. Zapytaj o to koniecznie.

 1. W jaki sposób wyceniasz swojego usługi?

Indywidualnie? Procentowo od budżetu? Godzinowo?

 1. Jakie są plany płatności?

Często wedding plannerzy rozkładają swoje wynagrodzenie np. na 3 transze. Zapytajcie również o terminy płatności.

 1. Ile wynosi zaliczka/zadatek/ pierwsza transza płatności?

Te pytania mają na celu rozwiać wszystkie wątpliwość i uniknąć rozczarowania czy szoku podczas podpisywania umowy.

Aleksandra i Anna Ułańskie - wedding plannerki

Wedding plannerki Aleksandra i Anna Ułańskie podczas pracy

 1. Kiedy należy dokonać ostatniej wpłaty za usługę?

Czy w dzień ślubu i wesela? Przed tym dniem? A może kilka dni po weselu?

 1. Jakie są zasady anulowania umowy?

Co jeśli przełożymy ślub? Co jeśli go odwołamy lub zrezygnujemy z Twoich usług? Jakie koszty poniesiemy w takiej sytuacji?

 1. Czy w terminie naszego ślubu i wesela masz inne zobowiązania, inne koordynacje?

To jest jak najbardziej w porządku jeśli usłyszysz twierdzącą odpowiedź. Ważne jednak, aby dany konsultant ślubny miał dobry zespół, który poradzi sobie z koordynacją innego wydarzenia bez niego. To kluczowe, aby Wasz wedding planner był tego dnia skoncentrowany na Was oraz Waszym ślubie i weselu.

 1. Jaka jest Twoja preferowana metoda komunikacji?

Poza osobistymi spotkaniami: e-mail, telefon, video rozmowy?

 1. Ile czasu potrzebujesz na wysłanie do nas odpowiedzi?

To ważne, czy będziecie mogli liczyć na szybki kontakt z Waszym wedding plannerem, np. na odpowiedź w ciągu 2h czy ustalicie, że maksymalny czas odpowiedzi, to np. 24h.

 1. Ile wesel w roku organizujesz?

To bardzo ważne pytanie. Optymalne liczba to ok. 20 wesel rocznie. Ważne, byście wiedzieli jak bardzo zajętego konsultanta zatrudnicie. Jeśli tych wesel będzie np. 35, a wedding planner działa w pojedynkę, to ryzyko, że się przeliczył i przerośnie go ogrom pracy, rośnie.

 1. Kiedy, od podpisania umowy, zaczynasz pracę?

Czy niezwłocznie? Jakie są pierwsze kroki, które podejmie wedding planner w związku z Waszym ślubem i weselem?

 1. Ile razy spotkamy się podczas procesu organizacji?

To zależy w dużej mierze od Was. Są sytuacje kiedy Para Młoda widzi się ze swoim wedding plannerem w dniu ślubu, ponieważ np. mieszkają zagranicą.

 1. Czy jest jakieś ograniczenie dotyczące naszej komunikacji?

Czy możecie dzwonić, pisać do konsultanta kiedy tylko potrzebujecie, czy w wyznaczonych dniach i godzinach?

ZNAJDŹCIE KONSULTANTA ŚLUBNEGO W WASZEJ OKOLICY!

Po tej rozmowie dajcie sobie czas na przemyślenie tego, co usłyszeliście. Zastanówcie się, czy nadal chcecie z tą osobą współpracować, czy czujecie się komfortowo w jego towarzystwie i czy wzbudził Wasze zaufanie.

Anna i Aleksandra Ułańskie
Napisane przez

Anna i Aleksandra Ułańskie

kontakt@gotowenaslub.pl

Siostry Bliźniaczki, konsultantki ślubne, wedding plannerki, organizatorki ślubów i wesel. Podążając swoją pasją do organizacji, ale również opierając się na swoich talentach i mocnych stronach, Siostry Ułańskie tworzą młody, ale niezwykle ambitny i kreatywny duet w ślubnym świecie.