Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Pomysły na wieczór panieński / Jak powinna przebiegać organizacja wieczoru panieńskiego. Praktyczne wskazówki
Pomysły na wieczór panieński

Jak powinna przebiegać organizacja wieczoru panieńskiego. Praktyczne wskazówki

31 maja 2019 —
organizacja wieczoru panieńskiego - okładka

Z pozoru zdawać by się mogło, że dobry humor i dobre towarzystwo wystarczą, aby wieczór panieński się udał. Jeżeli jednak ma on naprawdę miło zapisać się w pamięci uczestniczek (szczególnie przyszłej panny młodej!), warto go dobrze zaplanować. O czym należy pamiętać, a czego lepiej unikać? Podpowiadamy niżej. Oto organizacja wieczoru panieńskiego krok po kroku.

Z reguły zagadnieniem tym zajmuje się świadkowa. Jeśli jednak na ślubie ma być dwóch świadków-mężczyzn, rolę tę powinna przejąć wówczas najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki całego wydarzenia. Jeżeli w gronie zaproszonych na wieczór panieński kobiet znajduje się jednak ktoś bardziej przejawiający naturalne skłonności i talent do organizacji, wówczas na pewno warto poprosić taką osobę o pomoc, a nawet wyznaczyć ją do zarządzania tym projektem.

Zarządzanie oczywiście nie oznacza zajmowania się wszystkimi sprawami samodzielnie. Organizacja wieczoru panieńskiego przebiegnie najsprawniej, jeśli jedna osoba będzie odpowiedzialna za podejmowanie kluczowych decyzji i delegowanie pomniejszych zadań reszcie dziewczyn. To do niej należeć będzie też nadzór nad budżetem czy koordynacja poszczególnych działań.

ZNAJDŹ NAJLEPSZĄ ŚLUBNĄ KONSULTANTKĘ!

organizacja wieczoru panieńskiego - zdjęcie 1

Kogo zaprosić

Pierwszym z nich jest oczywiście ustalenie listy zaproszonych. Dobrze jest o nią wprost poprosić pannę młodą. Dzięki temu na pewno o nikim nie zapomnimy i nie zaprosimy przez przypadek kogoś, z kim królowa wieczoru akurat ma chłodniejszą relację. To rozwiązanie ma jeszcze dwie zalety. Po pierwsze, rozmiar wydarzenia będzie bardziej odpowiadał wyobrażeniom przyszłej panny młodej. Po drugie natomiast można od razu uzyskać od niej dane kontaktowe do wszystkich osób.

Organizacja wieczoru panieńskiego: terminy

Wieczór panieński powinien odbyć się mniej więcej 2-4 tygodnie przed planowanym ślubem. Dzięki temu jego data nie będzie zbyt odległa, nie dociążymy też napiętego grafiku panny młodej w  ostatnich dniach przed zmianą stanu cywilnego. Niezależnie od tego warto, by konkretny termin pasował przede wszystkim przyszłej oblubienicy, a do niego dostosowała się reszta zaproszonych.

Sama organizacja wieczoru panieńskiego musi się natomiast rozpocząć jeszcze co najmniej miesiąc wcześniej. Dzięki temu niższe będzie ryzyko, że uczestniczki zdążyły już porobić plany na dany dzień. Zyskamy też więcej czasu np. na rezerwację stolika w klubie czy knajpie, a także na wprowadzanie ewentualnych modyfikacji do całego planu.

Polecamy: Menu na wieczór panieński

organizacja wieczoru panieńskiego - zdjęcie 2

Organizacja wieczoru panieńskiego a jego budżet

Plan ten można wstępnie obmyślić jeszcze przed zaproszeniem poszczególnych osób, tak aby móc im przedstawić w zarysie budżet całego przedsięwzięcia. Można też najpierw skontaktować się z uczestniczkami i wybadać, na jaką zrzutkę da się liczyć. Zawsze lepiej obliczyć potrzebną kwotę „z górką” i najwyżej oddać resztę zebranych pieniędzy, niż mierzyć się z nagłą koniecznością dopłacania za coś w trakcie zabawy. Nie należy też wymuszać wniesienia ustalonej „odgórnie” sumy, bo to potrafi zepsuć atmosferę. Jeśli nie każda dziewczyna może sobie pozwolić na taki wydatek, lepiej znaleźć rozwiązanie, które pozwoli wszystkim dobrze się bawić, czyli np. zrezygnować z którejś atrakcji lub wybrać skromniejszy jej wariant.

ZOBACZ, JAK DZIAŁA WIRTUALNY ORGANIZER ŚLUBNY!

Niekiedy panna młoda wychodzi z inicjatywą pokrycia części kosztów. Ale jeśli tego nie zrobi, nie należy jej o to prosić. Każda z zaproszonych powinna zrzucić się tyle, by pokryć koszt własnego uczestnictwa (w tym ewentualne akcesoria), plus dodatek, który po zsumowaniu składek pozwoli zapłacić także za pannę młodą oraz za prezent dla niej, jeżeli ma być wspólny.

Atrakcje i plan wydarzeń

Zarówno ten ostatni, jak i charakter całego wieczoru panieńskiego muszą odpowiadać preferencjom najważniejszej na nim osoby. Warto więc delikatnie podpytać przyszłą pannę młodą, czy ma jakąś wizję tego wyjątkowego wydarzenia albo czy czegoś na pewno sobie nie życzy. Nie każda przecież chce chodzić po klubach z rogami na głowie albo oglądać męski striptiz… Nie kierujmy się więc stereotypami.

organizacja wieczoru panieńskiego - zdjęcie 3

Co innego ułatwiające organizację wieczoru panieńskiego sprawdzone pomysły na jego harmonogram. Z pewnością warto chociaż rozważyć przyjęcie następującej kolejności:

1. Wyjątkowa atrakcja typu masaż, warsztaty tańca, sesja fotograficzna, escape room czy gokarty. Nie bez powodu dobrze jest wrzucić to na początek spotkania, kiedy jego uczestniczki już zaczynają się integrować, ale są jeszcze trzeźwe.

2. Jedzenie. Najlepiej większy posiłek, który będzie stanowił świetną bazę dla pitego w dalszej części wieczoru alkoholu. Kolację można zjeść w restauracji tudzież zamówić lub zrobić samodzielnie w domu, gdzie odbędzie się…

3. Bifor. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przekształcił się w babską domówkę do rana. Nawet jeśli jednak planujemy jeszcze wyjść później, wizyta w mieszkaniu (albo pokoju hotelowym) jest niezłym pomysłem. To czas na okolicznościowe gry i zabawy, a także wręczenie prezentu, którego nie trzeba potem będzie ze sobą nosić.

4. Nocny wypad na miasto. Nawet jeśli na co dzień nie jesteśmy szalonymi klubowiczkami, takie wyjście podkreśli wyjątkowość wieczoru. Pozwoli też wydobyć kobiecość i seksapil dzięki odpowiedniej stylizacji i makijażowi, niewinnie poflirtować oraz ogólnie się wyszumieć. A o to przecież chodzi, gdy dziewczyna dziewczyna „żegna się ze swym panieństwem”!

Przeczytaj także: Wieczór panieński za granicą

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.