Druhna a świadkowa
Różnice, obowiązki i cechy tej idealnej

druhna a świadkowa - różnice

Kim właściwie jest druhna, a kim świadkowa oraz jak je wybrać? Czym różni się druhna od świadkowej oraz co robi każda z nich, aby spełnić marzenia panny młodej o ślubie marzeń? Słowem, wszystko to, co musisz wiedzieć o „przybocznej gwardii ślubnej”!

Asystentka, stylistka, garderobiana, krawcowa, wedding plannerka, event managerka, wodzirejka, opiekunka. Prawa Ręka, Anioł Stróż i kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Świadkowa to nie funkcja… Świadkowa to misja specjalna!

Być świadkową czy druhną to wyjątkowe wyróżnienie, ale jednocześnie bardzo duża odpowiedzialność. To w dużej mierze na barkach osób z najbliższego grona panny młodej spoczywa wiele niemałych wyzwań i wymagających zadań, które mogą przeważyć o powodzeniu ślubu i wesela.

Świadkowa, czyli pierwsza druhna

Świadkowa to przede wszystkim funkcja określona formalnie. Aby przysięga małżeńska mogła być uznana za wiążącą, wymagana jest obecność osoby udzielającej ślubu oraz świadków. Jest to duchowny czy urzędnik stanu cywilnego, a więc tzw. świadek uprzywilejowany, którego obecność wiąże się ze spełnieniem wymogów prawnych do zawarcia małżeństwa. Świadkami powinny być zaufane osoby pary młodej. Mogą to być również osoby tej samej płci.

Jeżeli zdecydujecie na obecność świadków obu płci, świadkowa zwyczajowo wspiera pannę młodą w trakcie przygotowań, a zwłaszcza w dniu ślubu i podczas wesela. Poza wypełnieniem formalności, czyli złożeniem podpisu poświadczającego zawarcie małżeństwa, funkcja świadkowej wiąże się z wieloma istotnymi obowiązkami.

obowiązki druhny i świadkowej

Obowiązki świadkowej:

  1. Pomoc w wyborze sukni ślubnej. Obecność i obiektywna ocena podczas pierwszych wizyt w salonach oraz przy wszystkich przymiarkach.
  2. Wsparcie na każdym etapie przygotowań do ślubu. Od wyboru sali weselnej, przez kupno dekoracji, aż po dobór butów do sukni ślubnej – służenie radą i opieka nad tematami, które zleci panna młoda.
  3. Organizacja wieczoru panieńskiego. Zaplanowanie przyjęcia dla panny młodej dopasowanego do jej zainteresowań, kupno prezentu i zaproszenie gości.
  4. Koordynacja listy prezentów ślubnych. Jeżeli para młoda zdecyduje się na taki pomysł, goście powinni wpisywać swoje prezenty na listę prowadzoną przez świadkową.
  5. Odciążenie panny młodej na kilka dni przed ślubem. Ostatnie dni przed ślubem to dla pary młodej prawdziwy emocjonalno-organizacyjny rollercoaster, dlatego niech skupią się na rzeczach najważniejszych, a resztą niech zajmą się świadkowie.
  6. Przygotowanie koszyczka ratunkowego dla panny młodej. Od tabletek przeciwbólowych, przez igłę i nitkę, po wsuwki do włosów – trzeba mieć pod ręką wszystko, co może się przydać w awaryjnych sytuacjach.
  7. Pomoc w ubraniu się panny młodej. Często suknia ślubna nie jest łatwa w ubiorze, a do tego trzeba czuwać nad wszystkimi dodatkami, fryzurą i makijażem.
  8. Złożenie podpisu po ceremonii ślubnej. Formalności, które należy wypełnić w urzędzie stanu cywilnego czy kościele (uwaga: trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport w przypadku obcokrajowca!).
  9. Obecność podczas życzeń dla pary młodej. Stanie tuż za panną młodą i odbieranie od niej kwiatów i prezentów od gości.
  10. Opieka nad prezentami ślubnymi. Po życzeniach świadkowie odpowiadają za bezpieczne przetransportowanie prezentów od gości w wyznaczone przez nowożeńców miejsce.
  11. Czuwanie nad perfekcyjnym wyglądem panny młodej w trakcie wesela. Dbanie o poprawki makijażu i fryzury oraz opieka nad właściwym wyglądem stroju.
  12. Odpowiadanie na potrzeby gości. Świadkowie to pierwsze osoby, do których powinni się zgłaszać goście weselni, jeżeli mają pytania i ewentualne problemy.
  13. Ścisła współpraca z podwykonawcami w trakcie wesela. Stały nadzór nad obsługą sali weselnej, zespołem weselnym czy fotografem i pierwszy kontakt z usługodawcami, aby niepotrzebnie nie angażować pary młodej.
  14. Wsparcie w trakcie oczepin. Organizacja oczepin, angażowanie gości w zabawy i oczywiście odpięcie pannie młodej welonu.
  15. Pomoc w pożegnaniu gości. Wsparcie pary młodej podczas żegnania gości, przygotowanie ewentualnych upominków czy zapewnienie transportu.
  16. Zadbanie o organizacyjne kwestie po przyjęciu weselnym. Współpraca z salą weselną przy sprzątaniu sali, pakowanie i zabranie jedzenia oraz napojów, nadzór nad pozostawionymi rzeczami czy rozliczenia finansowe.

czym się różni druhna od świadkowej

Jak wybrać idealną świadkową?

Świadkowa to osoba z kręgu rodziny lub najbliższych znajomych panny młodej. Może to być siostra, kuzynka czy przyjaciółka. W Polsce przyjęło się, że na świadkową wybiera się niezamężną kobietę, ale coraz częściej zaczyna się od tej tradycji odchodzić. Musi to być również osoba pełnoletnia. Najważniejsze jest jednak połączenie zażyłości z panną młodą z odpowiednimi cechami charakteru, które pozwolą jej wykonać swoją wymagającą rolę od A do Z.

Cechy idealnej świadkowej

  • Godna zaufania. Osoba z grona najbliższych, przy której można czuć się spokojnie w kwestii powierzonych sekretów i prawdomówności.
  • Wspierająca. Służąca radą i pomocą (a kiedy trzeba – też i chusteczką) w każdym momencie przygotowań do ślubu i w dniu wesela.
  • Konstruktywna. Wspierająca, ale mądrze. Nie obsypująca panny młodej komplementami kiedy widzi, że ta podejmuje nie do końca przemyślane decyzje.
  • Dynamiczna.Operatywna i energiczna osoba, która potrafi wszystko załatwić i „można z nią konie kraść”!
  • Zorganizowana. Z zaangażowaniem i dbałością o każdy szczegół planuje oraz realizuje wszystkie powierzone jej zadania.
  • Odpowiedzialna. Jest dojrzała i zdroworozsądkowo patrzy na każdą sytuację oraz bierze na siebie odpowiedzialność za powierzone jej zadania.
  • Odporna na stres. Nie traci głowy w najbardziej stresujących sytuacjach i zawsze dąży do rozwiązania problemu.
  • Asertywna. Potrafi w merytoryczny sposób przedstawić swój punkt widzenia i powiedzieć „nie” wszystkim podwykonawcom, a nawet rodzinie, jeżeli nie sprzyjają pannie młodej.
  • Delegująca zadania. Wie, że nie może zrobić wszystkiego sama, dlatego jak prawdziwa liderka, potrafi zarządzać zespołem podwykonawców czy druhnami, aby każdy wiedział, co i kiedy ma robić.

Różnica między druhną a świadkową

Druhna, czyli dodatkowe wsparcie panny młodej

Druhna lub drużka to kobieta towarzysząca pannie młodej w trakcie ślubu i podczas wesela. Nie ma tu ograniczeń co do stanu cywilnego czy wieku. Dziewczyny do 16. roku życia nazywane są druhenkami. Jeżeli panna młoda decyduje się na orszak druhen, zawsze jedna z nich jest tą starszą (a więc świadkową), która w hierarchii występuje jako pierwsza i najważniejsza, ale też na niej spoczywa największa odpowiedzialność.

Obowiązki druhny:

  1. Towarzyszenie pannie młodej w drodze do kościoła i podczas ceremonii zaślubin. Tzw. orszak druhen to tradycja zachodnia, ale jej urok przekonuje coraz więcej par młodych w Polsce.
  2. Wsparcie świadkowej. Świadkowa jest tylko jedna, a lista jej obowiązków może być trudna do realizacji w pojedynkę. Warto rozdzielić pomniejsze zadania pomiędzy poszczególne druhny.
  3. Pomoc świadkowej przy organizacji wieczoru panieńskiego. Jeżeli charakter i wielkość planowanej imprezy wymaga pomocy osób trzecich, warto zaangażować w przygotowania wszystkie lub część druhen.
  4. Dbanie o dobrą zabawę gości. To również należy do zadań świadkowej, ale ta nie może całego wesela spędzić na parkiecie, dlatego warto tu postawić na wsparcie pozostałych druhen.
  5. Opieka nad dziećmi. Jeżeli na weselu nie ma animatorki, druhny mogą w niektórych częściach przyjęcia odciążyć rodziców zabawą z ich dziećmi.

Jak wybrać idealną druhnę?

Idealna druhna to taka, która jest bliska sercu panny młodej. Nie musi to być osoba niezamężna, jak przyjęło się w Polsce w przypadku świadkowych. Jeżeli druhna ma być tą pierwszą w hierarchii, musi spełnić wszelkie wymagania dotyczące świadkowej. Jeśli jednak stanowi część orszaku, nie musi być MacGyverem i Gokiem Wanem w jednej osobie. Wystarczy, że jest to ważna osoba dla panny młodej, która może też wesprzeć świadkową w pomniejszych zadaniach.

Przykładowo, jeżeli jedna z dziewczyn ma zdolności manualne, niech pomoże w dekoracjach i przy ewentualnych poprawkach krawieckich. Jeżeli pasją innej jest moda, może doradzić pannie młodej w doborze stylizacji i czuwać nad jej wyglądem podczas całego przyjęcia.

druhna a świadkowa

Więcej niż jedna druhna, czyli team bride

Orszak druhen to zachodni zwyczaj, który od kilku sezonów jest coraz popularniejszy również w Polsce. Jeżeli jesteś tradycjonalistką, z pewnością wybierzesz na swoje wsparcie wyłącznie jedną kobietę na świadkową. Jeżeli jednak nie przywiązujesz się do polskiego standardu ślubnego i masz wiele sióstr lub przyjaciółek, z których nie potrafisz wyróżnić wyłącznie jednej, warto zastanowić się nad wyodrębnieniem większej grupy. Będzie Wam raźniej! Zgromadzone wokół panny młodej, podobnie wyglądające, kobiety, to miły akcent, który doda ślubowi i weselu pozytywnej energii oraz świeżego kolorytu.

Jak powinna wyglądać świadkowa / druhna?

Jeżeli na ślubie będzie tylko świadkowa, cała uwaga, zaraz po parze młodej, koncentrowana jest na niej. Z kolei jeżeli masz kilka druhen (przyjęło się, że max to 12!), pewnym jest, że taka pokaźna grupka będzie w centrum zainteresowania. Dlatego w obu przypadkach tak ważnym jest staranne dobranie strojów dla świadkowej i druhen. Aby nie odciągać zbyt dużo uwagi od głównych bohaterów wydarzenia, kobiety towarzyszące pannie młodej powinny ubrać podobne lub takie same sukienki.

Obecnie odchodzi się od stylizowania druhen w identyczne kreacje, ponieważ zatracają one wtedy swoją indywidualność oraz każda kobieta posiada inne typy urody czy sylwetki, które warto wziąć pod uwagę, by każda czuła się komfortowo i dobrze się prezentowała. Ważne, by w strojach dla grupy pojawił się jednak wspólny element, jak barwa, materiał czy fason, aby cały orszak stanowił spójną całość.

Druhny i świadkowe w większości decydują się na sukienki, które wybierają w porozumieniu z panną młodą. Powinny to być stroje subtelne i eleganckie, aby podkreślały wysoką rangę okazji, ale też stanowiły piękne tło dla stylizacji panny młodej. Kobiety najczęściej decydują się na zwiewne sukienki w pastelowych kolorach, o długości midi lub maxi. Więcej porad i inspiracji w artykule: “Idealny strój świadkowej od A do Z“.

Czym się różni druhna od świadkowej? Podsumowanie

Druhen może być wiele, ale świadkowa jest tylko jedna. Druhny tworzą orszak towarzyszący pannie młodej, ale bez nich ślub może się odbyć. Świadkowa, zwana natomiast pierwszą lub starszą druhną, to osoba, bez której ślub i wesele nie mogą się odbyć. Dosłownie i w przenośni.

Jesteś przyszłą Panną Młodą, która dopiero będzie kompletowała swój team bride? Skorzystaj z bezpłatnego organizera ślubnego, który, oprócz niezastąpionej świadkowej, pomoże Ci gładko przejść przez wszystkie etapy organizacji ślubu i wesela!