Wedding.pl / Lovestory / Uroda i Zdrowie / Makijaż ślubny / Dlaczego makijaż ślubny jest droższy? Znamy odpowiedź!
Makijaż ślubny

Dlaczego makijaż ślubny jest droższy? Znamy odpowiedź!

5 lipca 2019 —
dlaczego makijaż ślubny jest droższy - zdjęcie 2

Choć teoretycznie makijaż ślubny może wykonać sama panna młoda, to by wyglądać naprawdę zjawiskowo, warto oddać się w ręce profesjonalistki. Najczęściej tak też właśnie się dzieje – ale na widok cen niejednej przyszłej żonie pewnie oczy szerzej otwarły się ze zdziwienia. Dlaczego makijaż ślubny jest droższy od innych jego form? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomogła nam nasza ekspertka Wedding.pl, makijażystka Magda Atkins.

Polecamy: ABC makijażu ślubnego. Q&A z Makijażystką Wedding.pl

Czasami zdarza się, że np. tort z cukierni potrafi kosztować znacznie mniej niż identyczny, ale zamówiony wyraźnie „na wesele”. Zdarza się, że firmy wykorzystują przedślubny szał przygotowań i zdarza się, że narzeczeni nie zwracają uwagę na wyższe ceny. Nic więc dziwnego, że podobne podejrzenia rodzą się często także w kwestii fachowego umalowania panny młodej. Wbrew pozorom jednak to, dlaczego makijaż ślubny jest droższy, da się dość dobrze uzasadnić.

dlaczego makijaż ślubny jest droższy - zdjęcie 1

Makijaż do zadań specjalnych

Przede wszystkim nie wolno zapomnieć, że w przeciwieństwie do właściwie każdego innego rodzaju makijażu, musi on spełnić jednocześnie ogromną liczbę zadań. Po pierwsze, powinien tak naprawdę łączyć w sobie cechy makijażu dziennego, wieczorowego oraz robionego pod kątem sesji fotograficznych. Panna młoda musi przecież prezentować się nienagannie zarówno w świetle dziennym, gdy wychodzi z USC czy kościoła, jak i przy sztucznym oświetleniu stosowanym w obu tych miejscach, a także na weselu. Równie perfekcyjnie ma do tego wyglądać na zdjęciach, niezależnie od tego, czy robione są z fleszem, czy bez. To w końcu pamiątka na lata!

Kolejna istotna cecha decydująca o tym, dlaczego makijaż ślubny jest droższy, to jego ekstremalna trwałość. I nie chodzi tylko o to, by wytrzymał wiele godzin, od ceremonii po koniec ciągnącego się w noc wesela. Musi być też przecież odporny m.in. na:

  • czynniki atmosferyczne – słońce, wiatr, deszcz, a w zimie także śnieg;
  • łzy pojawiające się w momentach wzruszeń;
  • kropelki potu, które mogą wystąpić na twarzy w upale i w tańcu;
  • buziaki i uściski podczas składania życzeń – oraz oczywiście pocałunki pana młodego.

Nie może więc się łatwo ścierać, rozmazywać, spływać czy wymagać nieustannych poprawek. Z drugiej strony powinien podkreślać urodę panny młodej, a nie czynić z jej twarzy maskę.

Przeczytaj koniecznie: Jak przedłużyć trwałość makijażu ślubnego

dlaczego makijaż ślubny jest droższy - zdjęcie 6

Dlaczego makijaż ślubny jest droższy – rozbijamy to na czynniki pierwsze

Na to, że makijaż ślubny spełnia wszystkie stawiane przed nim wymagania, składa się zaś kilka czynników. I to właśnie one przekładają się na wyższą jego cenę. Przyjrzyjmy się z bliska każdemu z nich.

Czas

Makijaż ślubny jest droższy chociażby z tego względu, że jego wykonanie trwa znacznie dłużej niż w innych przypadkach. Czasu potrzeba zresztą nie tylko na samo malowanie panny młodej, ale też na odpowiednie przygotowanie jej cery na wstępie. Aplikowanie wielu cienkich warstw kosmetyków i umiejętne ich łączenie jest kluczowe dla utrzymania trwałości i świeżości make-upu, ale zabiera sporo cennych minut. Nie zapominajmy też, że każdy detal makijażu ślubnego musi być precyzyjnie dopracowany, co też wymaga poświęcenia mu odpowiednio dużej ilości czasu.

Kosmetyki

Wodoodporne kosmetyki wysokiej jakości i profesjonalne specyfiki (np. mgiełka fiksująca) także swoje kosztują. Luksusowe marki, takie jak Dior czy Chanel, dysponują ogromnym budżetem na badania, dzięki którym opracowują i udoskonalają innowacyjne, wykorzystywane w swoich produktach technologie. To pozwala z jednej strony uzyskać bardziej spektakularne efekty, z drugiej natomiast przekłada się na trwałość makijażu. Z trzeciej niestety – na jego cenę.

Wiedza i umiejętności

Nawet najlepsze kosmetyki same w sobie nie są jednak w stanie sprawić, by makijaż ślubny zrealizował wszystkie zarysowane powyżej zadania. Konieczne jest również umiejętne ich nałożenie i połączenie, a wcześniej także dobór do konkretnego typu cery i urody. Bogate doświadczenie, lata praktyki w zawodzie, zdobyte na licznych kursach umiejętności i wiedza, znajomość rozmaitych tricków… Profesjonalista dysponujący tymi atutami ma prawo liczyć sobie więcej za „robociznę”.  To stara prawda obowiązująca zresztą przecież nie tylko w przypadku wizażystek, ale też w każdym innym zawodzie. W znalezieniu kompetentnej osoby pomóc może zaś choćby spersonalizowana weddingowa wyszukiwarka.

dlaczego makijaż ślubny jest droższy - zdjęcie 4

Dlaczego makijaż ślubny jest droższy – czynniki dodatkowe

Na wysoką cenę makijażu ślubnego wpływ mogą mieć czasami także inne czynniki. Jednym z nich jest chociażby dojazd do klientki i „oczekiwanie w pogotowiu” na miejscu. Takiej klientce potrafi to oszczędzić sporo czasu i nerwów – ale już niekoniecznie pieniędzy. Niektóre wizażystki przy ustalaniu ślubnego cennika biorą też pod uwagę konieczność pracy w specyficznych warunkach i przy pewnym psychicznym obciążeniu. Nawet jeśli zestresowana panna młoda nie jest nerwowa, płaczliwa czy nieprzyjemnie rozdrażniona, to często oczekuje od makijażystki – nawet nieświadomie – dodatkowej troski, ciepła i wsparcia, których w ramach „standardowego zlecenia” nie trzeba aż tak wyraźnie okazywać.

zdjęcia: Shutterstock

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.