Wedding.pl / Lovestory / Uroda i Zdrowie / Makijaż ślubny / Męski makijaż ślubny – dlaczego warto go wykonać i jak to zrobić?
Makijaż ślubny

Męski makijaż ślubny – dlaczego warto go wykonać i jak to zrobić?

19 lutego 2020 —
Męski makijaż ślubny dla pana młodego

Panny młode nie wyobrażają sobie wystąpić w dniu ślubu bez chociażby delikatnego makijażu. A panowie? Do niedawna nie do pomyślenia było nawet przypudrowanie męskiej twarzy. A dziś? Make-up pana młodego staje się urodowym niezbędnikiem.

„Makijaż u mężczyzny? Niemęskie!”. To do niedawna najczęściej pojawiająca się opinia przeciwników kosmetycznej korekty u panów. Choć to nadal temat, który budzi kontrowersje i wielu mężczyzn wciąż nie wyobraża sobie wystąpienia w make-upie na ślubie, zauważamy wyraźną zmianę nastawienia i potrzebę doskonałej prezencji tak samo u kobiet, jak i u mężczyzn.

Z makijażystką Sylwią Shiffman, ekspertką Wedding.pl, rozpracowujemy męski makijaż ślubny w 6 krokach. Od argumentów „za”, przez wybór kosmetyków, po cenę, czyli wszystko, co warto wiedzieć o męskiej urodzie po retuszu!

Czy męski makijaż ślubny to nowinka, jednosezonowy trend czy coraz częstsza praktyka i przyszłość makijażu męskiego?

Męski makijaż ślubny to praktyka, która w makijażu ślubnym znana i powszechna jest od lat, jednak nie jest tak nagłośniona jak makijaż Panny Młodej. To głównie ze względu na stosunek Panów do tego typu praktyk, wciąż nieco zachowawczy i niepewny.

Coraz częściej jednak Panowie są bardziej otwarci na korygowanie niedoskonałości cery. Widzą, jak ich narzeczona zmienia się pod wpływem makijażu, jak zyskuje promienną, zdrową i wypoczętą cerę. Zdają sobie powoli sprawę z tego, że makijaż to w dużej mierze retusz niedoskonałości, zmęczenia, zapracowania, a ważny jest przecież także fakt, jak będziemy się prezentować na zdjęciach.

Większy jednak problem często stanowi nie fakt, iż Pan Młody sprzeciwia się makijażowi, ale brak jego obecności w domu, gdzie szykowana jest Panna Młoda i kobiety z jej otoczenia. Makijażystka i fryzjerka najczęściej są obecne w domu rodziców narzeczonej, a Pan Młody przygotowuje się w innym miejscu, np. w domu swoich rodziców lub w mieszkaniu, w którym na co dzień mieszka z narzeczoną. W Polsce najczęściej Pan Młody przychodzi po swoją wybrankę już przed błogosławieństwem, kiedy image każdego z uczestników tej ceremonii jest już dopracowany do perfekcji.

Wówczas najlepszym wyjściem byłoby tak ułożyć logistykę pracy makijażysty, aby zdążyć do domu, w którym szykuje się Pan Młody i tam wykonać odpowiedni makijaż, czyli w tym przypadku bardziej retusz niedoskonałości niż makijaż upiększający. Zawsze można także poczekać na Pana Młodego w domu narzeczonej i wykonać usługę makijażu już na samym końcu, niedługo przed rozpoczęciem ceremonii.

Dlaczego warto wykonać makijaż ślubny dla pana młodego?

Zdecydowanie warto wykonać makijaż/retusz Pana Młodego z kilku względów. Po pierwsze, z pomocą niewidocznych baz pod makijaż i pudrów nowej generacji, możemy sprawić, że cera będzie świeża i matowa bez żadnego wrażenia makijażu. Jest to wersja light. Dla tych bardziej sceptycznych Panów używamy tylko kosmetyków bez koloru: kremu, bazy, pudru ryżowego, bezbarwnego balsamu do ust i odżywki do brwi. Przy większych niedoskonałościach i u tych bardziej otwartych na makijaż mężczyzn, możemy wejść z kosmetykami do makijażu, takimi jak podkład, korektor, puder, bronzer.

Wówczas zakrywamy niedoskonałości, zaczerwienienia, cienie pod oczami, nierówny koloryt cery, zmęczenie itp. Twarz wygląda na zdrową i promienną.

Męski makijaż ślubny

Jak przekonać pana młodego, aby zdecydował się na makijaż?

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem jest przedstawienie makijażu męskiego bardziej jako działania pielęgnacyjnego, korygującego, aniżeli upiększającego. „Zapraszam Pana na odświeżenie wizerunku i korektę niedoskonałości” zamiast „Proszę usiąść do makijażu” – często działa najlepiej. Wówczas możemy przytoczyć Panu już rzeczowe argumenty, np., że za pomocą bazy, ujednolicimy koloryt karnacji lub/i zmatowimy cerę, korektor zakryje zmęczenie, delikatny krem koloryzujący lub podkład w niewidoczny, ale skuteczny sposób, wyrówna koloryt karnacji, a balsam do ust wygładzi i nawilży czerwień wargową. Warto również wspomnieć, jak ważny jest świeży, zadbany wygląd na zdjęciach, a bez makijażu (co najmniej korekty niedoskonałości), nie jesteśmy w stanie zagwarantować takiego rezultatu.

Ile kosztuje makijaż ślubny dla pana młodego?

Jeśli chodzi o cennik makijażu męskiego, jest to sprawa bardzo zróżnicowana. Bardzo często opcja „korekta Pana Młodego” jest w cenie pakietu ślubnego i uważam osobiście, że to najlepszy pomysł. Należy w taki sposób wycenić swoje usługi, aby makijaż Pana Młodego w tym dniu nie stanowił już problemu w postaci dylematów nad wyceną usługi. Z pewnością cena makijażu męskiego nie powinna być równa cenie makijażu kobiet w dniu uroczystości, gdyż używa się zdecydowanie mniej kosmetyków kolorowych i jest to makijaż zdecydowanie mniej czasochłonny.

Ile trwa wykonanie męskiego makijażu ślubnego?

Wszystko zależy od stopnia retuszu, ale najczęściej 15 minut w zupełności wystarcza.

Czy kosmetyki używane do makijażu męskiego różnią się od tych, które są przeznaczone do makijażu damskiego?

Na rynku mamy dostęp do ogromnej masy kosmetyków, które są coraz lepszej jakości i coraz częściej, oprócz działania upiększającego, wykazują właściwości pielęgnacyjne. Pojawiają się też specjalne kosmetyki dla mężczyzn, również do makijażu. Skóra Panów jest inna niż skóra kobiet, znacznie grubsza, często podrażniona goleniem i sucha.

Moim zdaniem, to zwłaszcza linia pielęgnacyjna powinna być dobrana z myślą o skórze męskiej, np. kremy do twarzy powinny mieć matowe wykończenie, ponieważ Panowie nie lubią mieć wrażenia obecności kosmetyku na skórze.

Jeśli chodzi o makijaż, to można zaopatrzyć się w podkłady skierowane dla mężczyzn, ale możemy również korzystać z baz, korektorów, pudrów i fluidów uniwersalnych. Kosmetyki do makijażu są teraz tak doskonale zmikronizowane i sprasowane, że mogą być niewidoczne na skórze.

Tutaj złotą zasadą jest „mniej znaczy więcej”. Dobry makijażysta potrafi korzystnie zakamuflować niedoskonałości cery praktycznie bez widoczności kosmetyków na twarzy. Często lepiej jest delikatnie, wręcz półtransparentnie nałożyć kosmetyk, nawet nie do końca, zakrywając defekt, ale tym samym nie podkreślając go widocznością kosmetyku na skórze.

 

O tajnikach męskiego makijażu mówiła Sylwia Shiffman, Mistrz Wizażu, pedagog, promotor zdrowia. Nauczyciel akademicki i nauczyciel makijażu w wielu szkołach w Polsce. Czynna makijażystka z 19-letnim doświadczeniem.

Główna makijażystka i międzynarodowy trener marki Paese, makijażystka m.in podczas finałów Mrs. India World 2018 w Bombaju i Miss Earth w Słowenii, członek komisji egzaminacyjnej na Wizażystkę w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach, makijażystka gwiazd. Od 2007 roku prowadzi indywidualne i kameralne kursy makijażu, lekcje makijażu na własne potrzeby, szkolenia dla firm oraz wykonuje makijaże ślubne i okolicznościowe.

Makijażystka Sylwia ShiffmanSylwia Shiffman

 

Męski makijaż ślubny – forum

Na grupie Wedding.pl na Facebooku makijaż ślubny dla pana młodego komentują panny młode, ale i profesjonaliści. Poznajcie opinie narzeczonych, makijażystek i fotografów:

Justyna: Myślę, że jeżeli ma jakieś niedoskonałości, które chce zakryć, to w granicach rozsądku, to dobry pomysł.

Maria: Jeśli ma np. tłustą cerę, to myślę, że odrobina pudru, żeby nie świecił się na zdjęciach, nie zaszkodzi.

Beata: Za każdym razem, gdy na ślubie był malowany również Pan Młody, było to na plus, wg mnie, jako fotografa ślubnego. Oczywiście makijaż u Pana Młodego ograniczał się do zminimalizowania cieni pod oczami, wyrównania cery i zmatowienia jej.

Izabela: Makijażystka powinna go przypudrować żeby się nie świecił do zdjęć. To już standard.

Malwina: Delikatnie jestem za, żeby w tym dniu pan młody też lepiej się czuł.

Dominika: Mój by mnie wyśmiał jakbym powiedziała że ma chociaż trochę pudru nałożyć.

Paulina: Mój makijażu nie miał, chociaż jakbym była przy jego przygotowaniach, to pewnie bym o to zadbała.

Adam: Jako fotograf, jestem za.

Paulina: Mój mąż ma krem a’la fluid, taki naturalny, dzięki któremu na jakieś ważniejsze wyjścia nie ma przebarwień, zaczerwienień itd. Użył go w dzień ślubu i nie było widać, ze jest wymalowany jak kobieta. Mało tego, był u kosmetyczki na paznokciach i miał ładnie zrobione brwi i brodę. Być może dla którejś wyda się to śmieszne, ale on czuł się dobrze, więc i ja tym bardziej.

Roksana: yyyyyy nie dobry pomysł.

Kamila: Jako fotograf mogę powiedzieć tylko jedno: ZDECYDOWANIE TAK. Ukrycie niedoskonałości skóry i jej zmatowienie na pewno nikomu nie zaszkodzi. Oby tylko nie przesadzić. Zazwyczaj jest tak, że dziewczyna wygląda pięknie i świeżo, a chłopak jakby był po ospie, plus podkrążone oczy. Mężczyźni rzadko dbają o cerę i na zdjęciach wyglądają źle.

 

Szukasz makijażystki na swoje wesele?
Wypełnij zlecenie na ślubny make-up, aby prosto na swoją skrzynkę mailową
otrzymać propozycje najlepszych wizażystek w Twojej okolicy!

 

Źródło zdjęć inspiracyjnych: Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.