Jeśli polskie wesele, to przeważnie z czystą wódką na stole! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – taką mamy tradycję!
Zaraz po pierwszym posiłku, wznosimy toast na cześć 👰🤵 Pary Młodej. Zazwyczaj odbywa się to niczym innym, jak kieliszkiem czystej wódki. Również podczas wesela Nowożeńcom śpiewana jest „Gorzka wódka” w oczekiwaniu na pocałunek.
Bez wątpienia wódka pojawia się na większości polskich wesel. Jeśli również pojawi się na Waszym weselu, to warto zadbać o to by była jak najlepsza. Goście nadal przywiązują wagę do tego, jaka wódka jest podawana na stole.
Sprawdźcie więc:
Dzięki temu będziecie mieli pewność, że w tak ważnym dla Was dniu, podacie gościom to, co jest tego warte!
Wybór wódek weselnych jest bardzo szeroki i na pewno niejedna Młoda Para ma problem z podjęciem decyzji. Czym należy się kierować w poszukiwaniach, by wybrać tę odpowiednią?
Przede wszystkim wódka weselna powinna być czysta, bo inna nie jest akceptowana na tradycyjnych weselnych stołach! Bez wątpienia taki mamy zwyczaj i warto go przestrzegać.
Ponadto wódka weselna musi być dobrej jakości, aby goście ochoczo wznosili toasty za Wasze zdrowie! 🥂 Jeśli chcecie zadbać o weselników, by na poprawinach nie męczył ich kac, to koniecznie wybierzcie wódkę wielokrotnie destylowaną – to ona decyduje o jakości alkoholu. 👌
Przy wyborze konkretnej wódki, sprawdźcie również składniki, z których powstaje. Podobnie jak czystość samego spirytusu, ogromne znaczenie ma również jakość wody.
I to jest absolutna podstawa jeżeli chodzi o świadome podchodzenie do wyboru wódki. Z tego samego założenia wychodzi również producent wódki Saska Czysta. Jak podkreśla: “Saska Czysta powstaje ze staranie wyselekcjonowanych składników, w pełnej zgodzie z naturą. Do jej produkcji używane są najlepsze gatunkowo zboża 🌾 oraz krystalicznie czysta woda.”
I od szukania takich cech produktu powinniście zacząć. A co dalej?
Z pewnością wybór wódki weselnej to twardy orzech do zgryzienia, nawet dla prawdziwych smakoszy. 😋 Jak sobie z nim poradzić?
Zazwyczaj Pary Młode robią degustacje różnych wódek i w ten sposób wyłaniają zwyciężczynię, która pojawi się na weselnym stole. Niektórzy kierują się opinią innych osób i wybierają polecaną wódkę.
Przy wyborze wódki weselnej pamiętajcie, że zawartość butelki jest ważna, ale równie ważny jest jej wygląd oraz kształt. Wygląd powinien idealnie dopełnić Wasz weselny stół, a poręczna butelka sprawiać, że gościom wygodnie będzie się z niej nalewać, bez ryzyka wyślizgnięcia, stłuczenia czy rozlania.
Wszystko zależy od tego, czy przewidujecie inne alkohole. Jeśli na weselu znajdzie się wyłącznie wódka, to policzcie 0,5 l na osobę. Taka ilość na pewno wystarczy na wesele, ale nie zapomnijcie uwzględnić w przeliczeniach 🧮 poprawin.
Dodatkowo weźcie pod uwagę konkursy oczepinowe, w których główną wygraną jest butelka wódki, a także bramy robione podczas drogi do kościoła i na wesele. Dlatego zaopatrzcie się w nieco więcej butelek. Lepiej, żeby zostało, niż miało zabraknąć!
Z pewnością nikt nie chce pić ciepłej wódki, dlatego wódka na stole weselnym musi być wystarczająco zimna. Dobre jakościowo wódki należy podawać w temperaturze 6-10°C, dlatego nie powinny być chłodzone ❄️ w zamrażalnikach.
Najlepiej postawić na stołach wódkę w coolerach wypełnionych lodem. Takie rozwiązanie zagwarantuje zimną wódkę, a co za tym idzie – częste toasty na cześć Państwa Młodych!
Jednak odpowiednia temperatura wódki to nie wszystko. Butelka powinna posiadać odpowiedni dozownik, aby nie było problemów z jej nalewaniem i niechcianych mokrych plam na stole, które wyglądają nieestetycznie.
Zazwyczaj alkohol stawiany jest na stołach weselnych i goście sami nalewają wódkę do kieliszków bez ograniczeń odnośnie tempa. Jedni wznoszą toast za toastem, a inni spożywają symboliczne ilości alkoholu i wolą, aby wódka chłodziła się w momencie przerwy, zamiast nabierać temperatury w kieliszku.
Goście nie powinni narzekać na ten sposób, w końcu dawniej to wyłącznie oni nalewali wódkę. 😀
Oczywiście wódkę mogą również nalewać kelnerzy lub barmani. Z pewnością takie rozwiązanie jest bardzo eleganckie, ale czy sprawdzi się na dużych weselach?
Możecie wybrać wersję, która łączy oba sposoby. W tym wypadku tylko pierwszy kieliszek napełniają kelnerzy, a później oddajecie butelki w ręce gości.
Bez znaczenia, kto będzie nalewał wódkę, warto wybrać butelki z dozownikiem – aby uniknąć 💦 rozlewania wódki po stołach. Dzięki temu bez problemu napełnicie precyzyjnie kieliszki. I elegancja będzie zachowana!
To przeważnie pierwszy czynnik, na podstawie którego Pary Młode dokonują początkowej selekcji. I nie ma w tym nic dziwnego. Jest to najbardziej podstawowa cecha wódki, która interesuje Młode Pary. W końcu w ten wyjątkowy dzień chcemy bawić się z naszymi gośćmi, dając im do dyspozycji możliwie najlepszy produkt. ❤️
Drugą istotną rzeczą, na którą powinniście zwrócić uwagę jest jakość. To, z jakich składników (rodzaj zbóż, czystość wody 💧) jest wyprodukowana wódka oraz ile razy destylowana, decyduje o tym, jakie będzie samopoczucie gości na następny dzień. Dlatego warto zadbać o ich zdrowie i wybrać wódkę dobrą jakościowo.
Dbając o każdy szczegół na sali weselnej – kwiaty, dekoracje, oświetlenie, zastawa, warto zadbać o to, aby butelki czy naczynia, które stawiamy na stole również się z nią komponowały. Dlatego tak samo jak warto przelewać napoje do karafek (aby nie stawiać kartonów i plastikowych butelek na stole), warto również zadbać o ładne i estetyczne butelki wódki.
Bardzo dużym ułatwieniem jest dozownik, który zapobiega rozlewaniu wódki. Dzięki temu goście z łatwością mogą napełniać kieliszki, bez obaw że obleją stół, siebie czy kogoś innego.
Jeśli jesteśmy już przy kwestii praktycznej butelki, to warto wspomnieć też o kształcie butelki. Butelka powinna być przede wszystkim poręczna. Nieregularne, obłe kształty mogą spowodować, że będzie wymykać się z dłoni. Tym bardziej jeśli będzie schłodzona. ❄️ Dlatego wybierzcie butelkę, którą pewnie trzyma się w dłoni i która nie sprawi problemu weselnikom.
Artykuł powstał we współpracy z marką Saska. Pijodpowiedzialnie.pl
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: