Czarna suknia ślubna - kontrowersja, oryginalność czy powrót do korzeni?

Czarna suknia ślubna
Kontrowersyjna ekstrawagancja czy powrót do korzeni?

Ewelina Dac
Ślub w czerni

Panna Młoda w czerni na pewno nie przejdzie niezauważona. W końcu to przeciwieństwo najczęściej wybieranej w dniu ślubu bieli. Symbolika czerni może więc budzić wątpliwości, ale historia udowadnia, że to czarna suknia ślubna była niegdyś klasyką.

Czarna suknia ślubna – historia w pigułce

Dziś czarna suknia ślubna wzbudza kontrowersje i wydaje się ostatnim wyborem dla Panny Młodej, jednak historia pokazuje, że do połowy XIX wieku to właśnie czerń była zarezerwowana na ślubny kobierzec. – W bieli chowano ciała, a w eleganckiej czerni szło się do ołtarza. Aż do 1840 roku, kiedy to królowa Wiktoria założyła białą suknię do ślubu. Wzbudziła niemałe kontrowersje, ale kobiety zaczęły ją naśladować – tłumaczy projektantka sukni ślubnych Marta Trojanowska.

Popularność czarnej sukni ślubnej wynikała również z praktyczności. W trudnych czasach, zwłaszcza w okresach wojen, kobiety pochodzące z biedniejszych rodzin, szły do ołtarza w czerni, która była ponadczasowa i mogła sprawdzić się również na inne okazje.

Czy wiesz, że…
W graficznej wyszukiwarce Wedding.pl możesz znaleźć swoją wymarzoną suknię ślubną po takich parametrach zdjęcia, jak kolor, krój, materiał i detale?

Czarne suknie ślubne: Mia Lavi, Sylwia Romaniuk, Sylwia Romaniuk

Czarna suknia ślubna – czy Pannie Młodej wypada ją założyć?

Zgodnie z obecnymi zasadami savoir-vivre`u, Panna Młoda decyduje się na strój o najwyższym szczeblu dress code`u, mianowicie white tie (tłum. biała mucha). W dniu swojego ślubu kobieta powinna założyć suknię do ziemi w odcieniach bieli lub beżu.

Obecnie obowiązujące normy podyktowane są głównie kulturowymi odniesieniami panującymi w Europie, w której czerń uznawana jest za kolor symbolizujący śmierć, żałobę, mrok lub zło. Ze względu na te negatywne skojarzenia, nie powinno się zakładać czarnej sukienki również wtedy, kiedy występuje się w roli gościach weselnego.

Powiązane: Czarna sukienka na wesele – czy to dobry pomysł?

Czarne suknie ślubne: Vera Wang, Elie Saab, Naeem Kahn, Zuhair Murad

Czarna suknia ślubna – za i przeciw

Jakie argumenty mogą stać za tym, żeby wybrać czarną suknię ślubną lub z niej zrezygnować? Sprawdzamy najczęstsze „za” i „przeciw”!

Czarna suknia ślubna – dlaczego tak?

  • Oryginalność. W takiej sukni będziesz wyróżniać się na tle wszystkich „białych” Panien Młodych.
  • Wysmuklenie. Czarny kolor wyszczupla sylwetkę – wie o tym każda kobieta, która na co dzień nosi czerń i zna stylistyczne triki.
  • Praktyczność. Czarną suknię możesz wykorzystać na wiele specjalnych okazji.
  • Wyrazistość. W białej sukni ślubnej niektóre typy urody mogą prezentować się blado i mało wyraziście.

Czarna suknia ślubna Marta Trojanowska

Czarna suknia ślubna Marty Trojanowskiej

Czarna suknia ślubna – dlaczego nie?

  • Sprzeczność z dress code`m. Według zasad kodu ubioru, Panna Młoda powinna założyć białą suknię ślubną.
  • Negatywna symbolika. Czerń w naszej kulturze przypisana jest żałobie, która stoi w sprzeczności z symboliką ślubu.
  • Zerwanie z tradycją. Obecnie standardem i klasyką ślubnej mody jest biała suknia ślubna, ewentualnie w bardzo jasnych odcieniach.
  • Ciężkość. Czerń od stóp do głów może przytłoczyć Pannę Młodą, zwłaszcza o delikatnej urodzie.

Czarne suknie ślubne w kolekcji projektantki Marty Trojanowskiej

 – Biorąc pod uwagę jak często moda lubi wracać i jak bardzo w obecnych czasach, gdzie wszystko jest dostępne, chcemy się wyróżniać, tylko czekam aż znowu panny młode zaczną pytać o czarne suknie do ślubu. Już jedno takie zapytanie miałam! – mówi entuzjastycznie Marta Trojanowska. Czarne suknie ślubne znalazły ważne miejsce w jej kolekcji „Porto”. Przeważają w niej co prawda białe kreacje, ale już samo wprowadzenie czarnych akcentów do mody ślubnej wciąż uznawane jest za przejaw ekstrawagancji, a całe czarne sukienki wydają się nadal mocno kontrowersyjne.

Czarna suknia ślubna Suknie Boho

Czarna suknia ślubna Marty Trojanowskiej

Czarne suknie ślubne projektu Marty Trojanowskiej to dokładne odwzorowanie wzorów, które dostępne są w kolekcji w bieli. Wykonane są z miękkich, elastycznych, delikatnych koronek, które mimo koloru, pozostają subtelne i zwiewne. Projektantka zwraca również uwagą na ich miękkość i komfort noszenia. Pojawiają się modele bardziej wytworne, wieczorowe, ale nie mogło zabraknąć  charakterystycznych dla kreatorki delikatnych sukni boho z frędzlami i romantycznymi koronkami.

Sprawdź: Suknie ślubne w stylu boho

Nie każda kobieta dobrze wygląda w czerni, ale tak samo jest z bielą, więc poza aspektami estetycznymi, kobieta, która ośmieli się założyć na swój ślub czarną suknię, powinna spełniać jeszcze jeden warunek: mieć charakter. Na pewno musi być to Panna Młoda odważna, nowoczesna oraz obojętna na krytykę w stylu „co ludzie powiedzą” – tłumaczy Marta Trojanowska.

Czarna suknia ślubna - sesja ślubna

Sesja ślubna z suknią Marty Trojanowskiej

Czarny – kolor przewodni wesela

Czarna suknia ślubna zawsze będzie mocnym manifestem. Decydująca się na nią Panna Młoda, powinna zadbać o spójność wszelkich elementów ślubu i wesela. Doskonałym korespondującym rozwiązaniem będzie przemycenie czerni również w dekoracjach.

Aktualnie w trendach weselnych coraz częściej pojawiają się czarne dekoracje stołów, które elegancko prezentują się w towarzystwie złota i bieli. Podobnie z bukietami ślubnymi czy papeterią – czarne akcenty zawsze dodadzą im ponadczasowej klasy. Aby jednak nie było zbyt mrocznie i ciężko, warto równoważyć czerń jasnymi barwami, lekkimi, wręcz transparentnymi materiałami i delikatnymi akcesoriami.

Czarne zaproszenia ślubne

Ślub w czerni

Czarna papeteria ślubna

Czarna dekoracja stołu weselnego

Czarne dekoracje weselne

Czerń w dekoracjach ślubnych

Czarne akcenty na weselu

Czarny bukiet ślubny

Zainspiruj się: Czarne dodatki ślubne

Zainspirujcie się sesją czarnych sukni ślubnych od Marty Trojanowskiej! Może odważycie się na czarny akcent na swoim weselu albo kto wie, może nawet na suknię ślubną całą skąpaną w czerni?

Jeżeli nie dla Was jest czerń, ale marzycie o kreacji w kolorze, znajdziecie ją w wyszukiwarce Wedding.pl!

Sesja z czarną suknią ślubną

Suknie ślubne: Marta Trojanowska (suknieboho.pl)

Dekoracje i kwiaty: Atomówka Dekoracje

Dodatki dekoracyjne: Eight (Made by Eight)

Fryzury: Studio Fryzur Gabriella

Makijaż: Kamila Wojciechowska Makeup

Dodatki do włosów: Wianki Pianki

Papeteria: Decoris Wedding Collection

Fotografia: Cheese Studio

Modele: Agata&Iwo

 

 fot. Rituals Fotografia

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.

Polecani usługodawcy