DJ na Wesele 🎧
5 kwestii, o których NIE MOŻESZ zapomnieć! 😲

Zastanawiacie się nad wyborem oprawy muzycznej? DJ na wesele czy 🎹 zespół? A może już podjęliście decyzję, tylko zastanawiacie się jak ułatwić sobie wybór konkretnej osoby?

Tak czy inaczej, dobrze trafiliście!

W tym artykule znajdziecie:

 • Pytania, jakie powinniście zadać DJ,
 • 🔍 Wskazówki, na co zwrócić uwagę,
 • Średnie ceny 💸 za usługi DJ na wesele,
 • Podpowiedzi, co powinna zawierać umowa z DJ oraz
 • Rady od doświadczonych profesjonalistów – 🎷 DJ Mareckiego (ponad 22 lata doświadczenia) oraz 🎧 DJ Marcina M (ponad 14 lat doświadczenia).

Wybór oprawy muzycznej to dopiero początek przygotowań!

Dlatego aby nie umknęły Ci kolejne zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

wodzirej na wesele młoda para

DJ, prezenter, konferansjer czy wodzirej na wesele?

Przeglądając oferty DJ’ów zapewne traficie również na takie określenia jak “konferansjer” czy “wodzirej”. Czy to ma jakieś znaczenie? 🤔 Czy to się czymś różni? A może to jedno i to samo?

1. DJ

DJ w zasadzie zarówno odtwarza muzykę jak i ją miksuje. Czasem staje się nawet autorem nowych 🎼 kompozycji.

DJ przeważnie zamyka się w obrębie jednego gatunku i względnie niewiele udziela się przez mikrofon.

2. Prezenter

Prezenter nie miksuje i nie tworzy nic nowego. Powinien mieć jednak wiedzę z całego spektrum muzyki.

Kwestie wypowiadane przez prezentera są przemyślane i zaplanowane.

Klasycznego prezentera możemy spotkać w 📻 radiu, podczas audycji typowo muzycznych, takich jak lista przebojów.

dj na wesele dj marecki
DJ Marecki: “Jaka jest różnica między DJ, wodzirejem i konferansjerem? Nie wiem – jestem wszystkim, a do tego jeszcze gram na saksofonie. 🙂”

3. Konferansjer

Konferansjer nie odpowiada za muzykę. 🎤

Działa natomiast według scenariusza, ale jednocześnie powinien umieć na bieżąco reagować na to, co wypływa od publiki. 

4. Wodzirej na wesele

Wodzirej w największym stopniu wchodzi w interakcje z uczestnikami imprezy.

Oprócz tego, że prowadzi zabawę, to także bierze udział w 🤠 animacjach.

Kogo zatem wybrać na wesele?

Z doświadczenia 🎧 eksperta: “Wydaje mi się, że mówiąc o DJ na wesele mamy na myśli połączenie prezentera muzycznego i wodzireja.”

MA BYĆ OGIEŃ W SZOPIE!

Kiedy zarezerwować termin?

Ekspert 🎷 radzi: “Najbezpieczniej przynajmniej rok przed weselem.”

Choć DJ’e zapełniają swoje kalendarze nawet 2 lata do przodu.

Z doświadczenia 🎧 eksperta: “Mimo to najwięcej pytań otrzymuję od Młodych Par, które próbują znaleźć DJ na pół roku przed weselem.”

Jaka jest więc szansa na znalezienie DJ “na ostatnią chwilę”?

Z doświadczenia 🎧 eksperta: “Całkiem spora. Co kilka tygodni robię sobie wolny weekend bez żadnej imprezy (podobnie robią koledzy po fachu). Wiele takich wolnych terminów można zgarnąć nawet last minute.”

Idealny DJ na Wasze wesele? Sprawdźcie tutaj!

DJ na wesele – Co warto ustalić?

Ekspert 🎷 radzi: “Przede wszystkim konkretnie ustalajcie i zapisujcie swoje potrzeby i wymagania. DJ powinien się do nich dostosować.” 

Oprócz tego, warto również dopytać i zweryfikować styl pracy DJ. Oto kilka kwestii, które powinniście poruszyć.

dj na wesele dj marcin m
DJ Marcin M: “Podczas spotkania z Młodą Parą raczej nie odpowiadam na pytania, bo to ja się pytam: jak chcą żeby wyglądało ich wesele, co jest dla nich ważne i co zrobimy żeby wspólnie dobrze się bawić.”

Repertuar

Warto zapytać na jakich zasadach możecie ustalić repertuar. Czy powinniście przesłać pełną listę piosenek czy tylko kilka wybranych. A może w ogóle określić jedynie styl muzyki, którą ma grać.

Dopytajcie również, czy może pokazać Wam 🎞 filmiki z wesel, na których pracował.

💠 Wedding.pl radzi: Jeżeli wybraliście już swojego DJ na wesele, pamiętajcie, aby określić konkretny termin, do którego macie ustalić repertuar. 💠

U jednych bowiem będzie to tydzień wcześniej, u innych miesiąc.

A jaką muzykę wybierają inne Młode Pary?

Z doświadczenia 🎧 eksperta: “Są dwie grupy Par Młodych. Jedni podają po prostu swoje ulubione kawałki, natomiast drudzy przesyłają listę największych światowych i polskich kawałków do tańca.”

Czy jesteśmy w stanie znaleźć jakieś uniwersalne utwory?

Z doświadczenia 🎷 eksperta: “Ciężko jednoznacznie określić jakie piosenki wybierają Młode Pary. Łatwiej chyba określić wspólny mianownik muzyczny, czyli utwory, które są akceptowalne zarówno dla fanów rocka, jak i jazzu czy disco polo. Przykładami są “Wake me up” – Wham czy “Perfect” Eda Sheerana.”

Dedykacje

A co z ingerencją gości w repertuar? Czy warto dawać gościom możliwość zamawiania dedykacji?

Ekspert 🎧 radzi: “Zdecydowanie tak! Dzięki temu wzrasta zaangażowanie. Zachęcam wszystkie pary, żeby wykorzystali narzędzia, które im daję, do tego by wyciągnąć od gości jak najwięcej jeszcze przed weselem.”

Z doświadczenia 🎷 eksperta: “Goście zawsze mogą podejść i poprosić o piosenkę. W końcu to ich impreza. Ja tylko ustalam moment puszczenia kawałka (chyba słabo zostanie odebrany Behemoth po “Szalonej” 😉). Jeśli ustalam z Parą Młodą, że nie ma być np. disco polo – proponuję zamawiającemu dopuszczalny zamiennik.”

Jeżeli więc zamawianie dedykacji przez gości jest dla Was istotne – lepszym pomysłem jest wynajęcie DJ na wesele niż zespołu. Zespół ze względu na konieczność przygotowania swojego repertuaru wcześniej jest mniej elastyczny w tej kwestii.

Przerwy

Proporcja między czasem zabawy, a przerwami jest niezwykle istotna. Niby drobna rzecz, a potrafi zaważyć na tym, czy goście będą 💃🕺 tańczyć całą noc, czy rozejdą się po kątach i całość przybierze bardziej kanapowy klimat.

Jak ustalić ten balans między zabawą a przerwą?

Zimowe Wesele Darii i Sebastiana

Ekspert 🎧 radzi: “Dużo zależy od liczby gości, jeśli na małym weselu z parkietu zejdzie choćby kilka par trzeba zrobić przerwę, by odpoczęli wszyscy i za chwilę znowu byli gotowi do zabawy. Na dużym weselu zaś można liczyć na rotację. Nikt nie zauważy, jeśli z parkietu zejdzie kilka par, a w tym samym czasie do zabawy włączą się inne. Zazwyczaj przez całe wesele stopniowo wydłużam czas trwania bloków. Zaczynam od 40 minut, a kończę nawet na półtorej godziny nad ranem.”

Wymagania techniczne

Przeważnie jedynym wymaganiem technicznym DJ na wesele jest dostęp do 🔌 gniazdka z prądem.

Zupełnie inną kwestią jest jednak przestrzeń dla niego. Im więcej sprzętu mają ze sobą – oświetlenie, wytwornice dymu – tym więcej miejsca potrzebują.

Dlatego zwróćcie uwagę, ile miejsca jest na Waszej sali.

A ile czasu jest potrzebne na rozłożenie sprzętu? ⏰

To na pewno zależy od ilości sprzętu i ilości osób, które ten sprzęt rozkładają. Przeważnie jednak samo rozkładanie sprzętu zajmuje od 1 do 1,5 godziny.

wodzirej na wesele ślub
DJ Marecki również jako oprawa muzyczna ślubu.

Natomiast DJ musi mieć jeszcze czas na ewentualne poprawki lub nieprzewidziane sytuacje. Dodatkowo, jeżeli w swojej ofercie posiada również instrument, potrzebuje czasu na jego dostrojenie oraz rozegranie się.

Dlatego musicie mieć to na uwadze planując harmonogram dnia wesela.

Z doświadczenia 🎷 eksperta: “W momencie wejścia Pary młodej do kościoła lub urzędu jestem przebrany w garnitur i “całkiem spokojnie piję 3 kawę”. Mam jeszcze godzinę na ułożenie planu.”

Z dziennika 🎧 DJ na wesele – muzyka gra do końca!

“Doskonale pamiętam jedno “wesele”, które Młoda Para organizowała zdalnie z Anglii.

Przyjechali na miejsce, zaprosili swoich gości i nie powiedzieli im, że to tak naprawdę nie będzie wesele tylko piknik pod gołym niebem. 😮 A goście przyszli ubrani i przygotowani jak na klasyczne wesele.
Szampan i inne alkohole podawane były w plastikowych kubeczkach, zamiast jedzenia były trzy potrawy z grilla. Goście do rana byli głodni i przy okazji bardzo 🥶 zziębnięci.

Nowożeńcy nawet nie zadbali o dostęp do toalet.

Widziałem zażenowanie w oczach gości, ale nie byłem w stanie nic z tym zrobić.” 

Ale wpadki zdarzają się też samym DJ’om. Jaka jest najczęstsza z nich? Pomylenie imienia Pana Młodego! 😂

Emocje i Zaangażowanie - Dj Marcin M - Dj i Wodziej na Twoje Wesele!

💸 DJ na wesele – cena 💸

Przechodzimy więc do konkretów. Ile może kosztować Was wynajęcie DJ na wesele?

Ceny zaczynają się od około 2000 zł a kończą gdzieś na 6000 zł. Przeważnie oferty znajdziecie w okolicach 3000 – 4000 zł.

Co wchodzi w tą cenę?

Z doświadczenia 🎧 eksperta: “To, co uznajemy za oczywiste to zapewnienie nagłośnienia, oświetlenia, zbudowanie estetycznego stanowiska oraz zapewnienie gościom gadżetów, przebrań, itp. To uznałbym jako standard generalnie w branży DJ. Ja osobiście zaś nie uznaję dodatkowo płatnych usług, więc takie rzeczy jak technika sceniczna w tym: mgła, działka CO2, oświetlenie dodatkowe, ciężki dym są standardem.”

Z doświadczenia 🎷 eksperta: “Dodatkowo płatną usługą może być zrobienie prezentacji ze zdjęć dostarczonych przez nowożeńców (100 zł) czy nagranie wokalu w studiu do piosenki (np. podziękowania dla rodziców – opłata realizatora 150 zł). Wiem, że inni DJ doliczają za każdy dodatkowy element. Mi się nie chce kombinować. Ma być dobra impreza.”

Dlatego dopytajcie, co dokładnie zawiera cena.

Może się bowiem okazać, że początkowo korzystna oferta, finalnie (po kilku “dodatkach”) już taka nie będzie.

muzyka weselna cena

DJ na wesele – umowa

Przede wszystkim zwróćcie uwagę, aby w Waszej umowie były:

 • 📆 Data i 🗺 miejsce wesela,
 • Cena,
 • Opłaty dodatkowe,
 • Sposób płatności,
 • Ustalenia związane z repertuarem,
 • ⏳ Przerwy,
 • Prowadzenie wesela,
 • Plan wesela,
 • Zapewnienie DJ dostępu do prądu, 🔌
 • 🍲 Wyżywienie,
 • Nocleg, 
 • Zaliczka,
 • Kary umowne. 

Czytajcie dokładnie umowy, bo różne zapisy mogą się tam znaleźć…

Z doświadczenia 🎧 eksperta: “Tu królują raczej miejskie legendy. Każdy słyszał o zespole, który zamawiał pizzę na wesele, na koszt Pary Młodej, ale nikt tego tak naprawdę nie widział. Słyszałem o DJ, który chciał mieć zapewniony nocleg w przynajmniej czterogwiazdkowym hotelu przed i po weselu oraz że chce mieć na stole alkohol – ale czy to prawda – nie mam pojęcia.”

DJ na wesele – jeśli zabawa idzie w złym kierunku 😡

Jak można się zabezpieczyć przed sytuacją, w której DJ psuje weselną zabawę?

Przede wszystkim dokładnie sprawdzić DJ i dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji.

Ale to nie zawsze może być wystarczające.

Jako plan B, może zabrać ze sobą 💻 laptopa. Jasne, to wszystkiego nie załatwi. Nie jest też szczególnie komfortowe. Ale może uratować imprezę, jeśli pojawi się taka konieczność.

Ekspert 🎧 radzi: “Jeśli DJ zepsuje zabawę to jest już za późno! Jeśli coś nam się nie podoba, reagować musimy natychmiast, już na początku imprezy. Dopóki trwa impreza wszystko może się wydarzyć i wszystko możemy zmienić. Ale jeśli po imprezie stwierdzisz, że się zawiodłeś, to niestety się spóźniłeś. Co innego, jeśli DJ da ciała po całości i na przykład się upije. Wtedy nie pozostaje nic innego jak szybciutko szukać zastępstwa, a potem dochodzić swoich praw na drodze sądowej.”

5 pytań, które musicie zadać wybierając DJ na wesele

1️⃣ Jaki repertuar?

Zapytajcie, jaki repertuar preferuje DJ, co zazwyczaj puszcza na weselach oraz jak duży wpływ możecie mieć na weselną playlistę.

Dopytajcie także o możliwość zamawiania dedykacji przez gości.

wodzirej na wesele pierwszy taniec

A jakie obawy w tej kwestii mają najczęściej Młode Pary?

Z doświadczenia 🎷 eksperta: “Przeważnie pytają czy potrafię zagrać dla starszych albo młodszych gości oraz co zrobić, kiedy rodzina jest nietańcząca.”

2️⃣ Kto będzie grał na weselu?

Bardzo ważne jest, aby dopytać, czy na weselu usługę będzie dla Was świadczyć ta sama osoba, z którą rozmawiacie i podpisujecie umowę.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku innych usługodawców, jak fotografów ślubnych czy kamerzystów.

3️⃣ Do której godziny?

Zwróćcie uwagę, do której godziny przewidziana jest usługa.

DJ Marcin M by Wszystko Gra!

4️⃣ Zastępstwo

Z doświadczenia 🎧 eksperta: “Najczęstszą i chyba jedyną obawą, z którą ja się spotykam jest pytanie: a co się stanie jeśli zachorujesz albo będziesz miał wypadek przed weselem?”

Warto więc dopytać, jakie rozwiązanie przewiduje dany DJ w przypadku awaryjnych sytuacji.

5️⃣ Co zawiera cena?

Zwróćcie uwagę, co jest zawarte w podanej cenie, a co płatne dodatkowo.

Ekspert 🎷 radzi: “Chyba największym błędem jest kierowanie się tylko i wyłącznie ceną. W tej branży ogromne znaczenie mają emocje, to po prostu od razu musi zaiskrzyć. Unikałbym też współpracy z kimś, kto opowiada tylko o sobie – to młodzi mają brylować tego dnia, a nie DJ czy wodzirej.”

👑 Podsumowanie, czyli DJ na wesele w pytaniach i odpowiedziach 👑

DJ, prezenter, konferansjer czy wodzirej na wesele? 🤯 Kogo szukać?

DJ przede wszystkim odtwarza muzykę, opcjonalnie ją miksuje i raczej nie udziela się przez mikrofon. Z prezenterem najczęściej mamy do czynienia w 📻 radiu. Odtwarza on jedynie muzykę, ale ma wiedzę muzyczną, a jego wypowiedzi są przemyślane i zaplanowane. Konferansjer również nie odpowiada za muzykę, ale działa według scenariusza, reagując jednocześnie na bieżąco na to, co wypływa od publiki. Wodzirej natomiast w największym stopniu wchodzi w interakcje z uczestnikami imprezy, prowadzi zabawę i bierze udział w animacjach. 🥳 Szukając DJ na wesele Młodym Parom przeważnie zależy na połączeniu prezentera muzycznego i wodzireja.

Kiedy szukać? 📆

Najpóźniej rok wcześniej. Niektórzy DJ swoje grafiki mają zapełnione 2 lata do przodu.

Jakie pytania zadać, wybierając DJ na wesele?

Przede wszystkim zapytajcie, czy wspólnie możecie ustalić repertuar, czy jest on z góry narzucony. Oprócz tego warto dowiedzieć się, czy na weselu grać będzie ta sama osoba, z którą rozmawiacie, czy jednak ktoś inny, do której godziny ⏰ gra, co w przypadku gdy nie będzie mógł pojawić się na weselu oraz co zawiera cena.

Ile kosztuje 💸 DJ na wesele?

Ceny zaczynają się od około 2000 zł a kończą gdzieś na 6000 zł. Przeważnie oferty znajdziecie w okolicach 3000 – 4000 zł.


Artykuł powstał we współpracy z:
➡️ DJ Mareckim – absolwentem Szkoły Muzycznej I stopnia im. Chopina w Gdańsku (saksofon altowy), a także DJ i wodzirejem weselnym z ponad 22-letnim doświadczeniem oraz
➡️ DJ Marcinem M – DJ i wodzirejem z ponad 14-letnim doświadczeniem.