Ile kosztuje ślub na plaży? Podliczamy koszty w kraju i za granicą!

Prześwietlamy: ile kosztuje ślub na plaży?

Ula Jaworek

Zaledwie cztery lata temu zmiany w polskim prawie pozwoliły istotnie wydłużyć listę miejsc, w których można wziąć ślub. Z możliwości złożenia sobie przysięgi małżeńskiej w plenerze skorzystały od tamtej pory już tysiące młodych par. Jednym z częściej realizowanych w ten sposób marzeń jest ceremonia nad brzegiem morza. Jej cena nie może być więc szczególnie zaporowa. Tak naprawdę jednak ile kosztuje ślub na plaży?

Pytanie niestety z gatunku tych, na które odpowiedź brzmi: to zależy. Niemniej, postaramy się choć przybliżyć szacunkową kwotę wydatków, jakie trzeba ponieść, chcąc wziąć ślub na plaży. Wbrew pozorom wcale nie musi się to okazać droższym rozwiązaniem niż ślub w urzędzie stanu cywilnego. Jeśli mamy ograniczony budżet, ale bardzo zależy nam na wymianie obrączek na piasku i wśród szumu fal, możemy wszak zawsze zrezygnować z niektórych elementów.

ile kosztuje ślub na plazy lampiony

Mowa tu chociażby o fotografie, którego zastąpi znajomy miłośnik robienia zdjęć. Albo o wynajmie limuzyny, która przecież na plażę i tak nie wjedzie. Można też zdecydować się np. na skromniejszą suknię. Nie tylko będzie wyglądała bardziej na miejscu w otoczeniu surowej, lecz pięknej przyrody, ale też pozwoli zaoszczędzić. Powstała w ten sposób finansowa nadwyżka wynieść dokładnie tyle, ile kosztuje ślub na plaży.

Opłata urzędowa

Jeżeli chcemy wziąć go właśnie w takich okolicznościach, konieczne jest wysupłanie przynajmniej 1000 zł ekstra. To absolutne minimum, które musimy wyłożyć. Tyle bowiem wynosi opłata dla Urzędu Stanu Cywilnego. Obejmuje ona m.in. dojazd urzędnika oraz jego ewentualne zastępstwo na czas nieobecności. W porównaniu ze standardową opłatą w wysokości 84 zł to sporo, wciąż jednak prawie dwa razy mniej, niż teoretycznie mógłby wziąć urząd. Stosowna ustawa określa, że opłata za ślub w plenerze może wynosić nie więcej niż pół średniego wynagrodzenia, które według GUS opiewa obecnie na mniej więcej 4 tys. zł.

ile kosztuje ślub na plaży usc

Ile kosztuje ślub na plaży: wydatki na dodatki

Nawet gdy dość mocno okroimy fundusze na rozmaite atrakcje dodatkowe, musimy liczyć się z poniesieniem również innych niż opłata dla USC kosztów. Trzeba także uwzględnić chociażby zmienność pogody, która zwłaszcza nad Bałtykiem potrafi zaskakiwać. Warto przygotować się chociażby w stopniu podstawowym, rozstawiając na piasku altankę, która ochroni urzędnika i parę młodą przed ewentualnym deszczem. To kolejne kilkaset złotych.

ile kosztuje ślub na plaży altanki

ZNAJDŹ FIRMĘ, KTÓRA ZORGANIZUJE TWOJE WESELE W PLENERZE!

Cena prywatności

Podobnie wynieść może opłata za wynajem cichego, ustronnego fragmentu wybrzeża. Urząd może bowiem odmówić udzielenia ślubu na plaży pełnej roznegliżowanych, hałasujących turystów. Odosobniona plaża pozwoli zachować zresztą nie tylko uroczysty, ale też prywatny charakter całego wydarzenia. Dla przykładu: ile kosztuje ślub na plaży wydzielonej przez Urząd Miasta Kołobrzeg? Za udostępnienie miejsca pobierane jest aż 500 zł. Ale już choćby Łeba, w ramach promocji regionu, z takiej opłaty zupełnie rezygnuje. Pewnym rozwiązaniem może okazać się też ceremonia na plaży należącej do hotelu, w którym planujemy zorganizować przyjęcie weselne. Taka opcja zazwyczaj nie jest dodatkowo płatna. Ale koszt wesela to już zupełnie inna historia…

Przeczytaj także: Dlaczego warto zorganizować wesele w hotelu?

budżet na wesele

Ile kosztuje ślub na plaży za granicą

Plaża to nie tylko morze. Klimatyczny ślub można wszak wziąć również nad jeziorem, do którego wiedzie piaszczyste zejście. Z drugiej strony bezkres fal to nie tylko Bałtyk. Zawarcie małżeństwa za granicą kosztuje nieco więcej, ale może zostać połączone z podróżą poślubną, a poza tym zwiększa szanse na piękną pogodę podczas ceremonii. I wciąż znajduje się w zasięgu nawet przeciętnie zarabiających państwa młodych.

Kluczem do sukcesu jest wybór mniej obleganego i w dodatku niezbyt odległego kurortu oraz zaproszenie zaledwie kilku najbliższych osób. Albo w ogóle wyprawa tylko we dwoje i znalezienie świadków na miejscu! Pozwoli to sporo zaoszczędzić na kosztach wyprawienia wesela. Trzeba też pamiętać, że do tego, ile kosztuje ślub na plaży, należy doliczyć jeszcze transport, wyżywienie i zakwaterowanie. Poza sezonem będzie nieco taniej.

ile kosztuje ślub na plaży za granicą

Jeśli chodzi zaś o konkretne opłaty, które na pewno będziemy musieli ponieść, są to:

– opłata za zaświadczenie uprawniające do zawarcia małżeństwa za granicą – ok. 40 zł (dodatkowe 20 zł za dokument stwierdzający brak przeciwwskazań w przypadku rozwodników i wdowców);

– opłata za tłumaczenie zaświadczenia w Wydziale Konsularnym – ok. 40 zł

opłata konsularna – za udzielenie ślubu poza granicami kraju – ok. 500 euro w państwach UE (wysokość tej opłaty w innych krajach należy sprawdzać w poszczególnych konsulatach; ich listę i adresy znajdziemy na stronie internetowej MSZ).

Do tego dochodzą koszty zezwoleń lokalnych władz na ślub na plaży publicznej albo wynajmu plaży prywatnej (przykładowo w Grecji może to wynieść od 300 do 2000 euro) i ewentualne przygotowanie miejsca ceremonii. Altanka z kwiatami czy krzesła dla gości to kolejne kilkaset euro, podobnie jak wynajem miejscowego fotografa lub kamerzysty.

ile kosztuje ślub na plaży za granicą 2

ZAPLANUJ SWÓJ ŚLUB Z NASZYM WIRTUALNYM ORGANIZEREM!

All inclusive

Istotnym ułatwieniem będzie skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się kompleksową organizacją ślubów zagranicznych. Za załatwienie wszelkich niezbędnych formalności i podstawową aranżację przestrzeni na plaży zapłacimy od 1000 zł na greckich wyspach takich jak Kreta, Rodos czy Zakhyntos. Pakiet obejmujący także przelot i pobyt to koszt rzędu przynajmniej 9000 zł za parę. Ceny w przypadku bardziej egzotycznych lokalizacji są odpowiednio wyższe:

– od 15 tys. zł – np. Zanzibar, Meksyk, Sri Lanka;

– od 18 tys. zł – np. Hawaje, Seszele, Mauritius;

– od 20 tys. zł – np. Jamajka, Bali, Tajlandia.

Polecamy również: Wesele w górach

ślub na plaży

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.

Polecani usługodawcy