Jak dobrać garnitur do sukni ślubnej - styl, kolor, materiał
Wedding.pl / Lovestory / Jak dobrać garnitur do sukni ślubnej – poradnik krok po kroku

Jak dobrać garnitur do sukni ślubnej – poradnik krok po kroku

Ula Jaworek

W dniu ślubu wszystkie spojrzenia kierują się ku pannie młodej. Ale również wygląd pana młodego nie może pozostawiać niczego do życzenia. Tym bardziej że zwłaszcza tego dnia oboje prezentują się światu jako para. Warto więc, by ich stroje stanowiły harmonijną kompozycję. I tutaj rodzi się pytanie: jak dobrać garnitur do sukni ślubnej? Podpowiadamy, na co koniecznie zwrócić uwagę, by zrobić to najlepiej.

To, czy sam pan młody będzie wyglądał zjawiskowo, zależy w dużej mierze od doboru odpowiedniego kroju i fasonu. Mają one przecież niemały wpływ na zachowanie proporcji sylwetki, wydobycie jej atutów i ukrycie ewentualnych mankamentów. Jednak już dla dopasowania się do kreacji panny młodej nie ma aż takiego znaczenia, czy marynarka jest np. jedno- czy dwurzędowa. Zanim więc zaczniemy rozpatrywać poszczególne modele, skupmy się na kilku wytycznych dotyczących tego, jak dobrać garnitur do sukni ślubnej. Zawęzi to zakres naszych poszukiwań, tym samym nieco je ułatwiając.

jak dobrać garnitur do sukni ślubnej stylem

Po pierwsze: liczy się styl

I przez styl należy rozumieć tu nie tylko elegancję czy klasę, ale przede wszystkim charakter ubioru. Podobnie jak suknia panny młodej, powinien on korespondować z motywem przewodnim ślubu oraz wesela. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli całość ma być utrzymana w konwencji np. rustykalnej lub boho, smoking czy frak okażą się być cokolwiek nie na miejscu. Lepiej wówczas postawić na bardziej neutralny garnitur albo wręcz zestaw: sztruksowe spodnie, koszula w kratę i szelki. Oczywiście w wysokogatunkowym wariancie podkreślającym mimo luzu rangę wydarzenia.

Polecamy również: Szelki w stylizacji pana młodego

jak dobrać garnitur do sukni ślubnej boho

I odwrotnie. Jeśli ceremonia i późniejsze przyjęcie mają być bardzo eleganckie, warto postawić na właśnie na smoking albo jeszcze bardziej wytworny od niego frak. Będą stanowić też idealne dopełnienie długiej sukni o kroju wieczorowym. Z kolei jeśli panna młoda ma zamiar założyć na ślub nowoczesną, minimalistyczną kreację, pan młody w szelkach i cylindrze, z zegarkiem na łańcuszku może wyglądać przy niej nieco dziwnie…

ZNAJDŹ IDEALNY GARNITUR NA SWOJE WESELE!

Jak dobrać garnitur do sukni ślubnej pod względem koloru

Choć wygląd panny młodej zwykle do samego ołtarza zostaje dla pana młodego tajemnicą, warto podpytać ją o przynajmniej kilka ogólników. Pozwoli to nie tylko trafniej dobrać ubiór, ale też zapunktować jako wyraz zaangażowania w przedślubne preparacje. Oprócz ustalenia stylistyki stroju bodaj najważniejszą kwestią decydującą o tym, jak dobrać garnitur do sukni ślubnej, jest jej kolor.

Nie każde męskie oko to dostrzeże, ale biały białemu nierówny! Klasyczna czerń czy grafit będą pasować do wszystkiego, jednak jeśli chcemy wyjść poza te bezpieczne warianty, musimy wiedzieć przynajmniej, czy suknia ślubna będzie utrzymana w chłodnym (np. śnieżnym), czy raczej ciepłym odcieniu bieli (np. śmietankowym lub écru). W pierwszej wersji garnitur może być choćby stalowy, granatowy albo zimnobłękitny, w drugiej – chabrowy, beżowy bądź czekoladowy.

jak dobrać garnitur do sukni ślubnej kolor koszuli

Jak dobrać garnitur do sukni ślubnej, jeżeli chodzi o materiał

Materiał, z którego uszyty jest garnitur, musi mieć nie tylko właściwy kolor, ale też fakturę i inne cechy. Generalna zasada jest tutaj dosyć prosta: im bardziej strojna suknia panny młodej, na tym więcej ekstrawagancji można sobie pozwolić. Lekko połyskliwy materiał będzie stanowił świetne dopełnienie kreacji w stylu glamour, istnieje natomiast ryzyko, że przyćmi dość skromną sukienkę.

Podobnie rzecz ma się z prążkami lub kratą. Ale uwaga: wzory na sukni panny młodej i garniturze pana młodego muszą do siebie pasować. Inaczej łatwo osiągnąć nieładny efekt pstrokacizny. W razie wątpliwości lepiej postawić na bardziej stonowany materiał w dobrym gatunku, a nietuzinkowość podkreślić raczej przez dobór oryginalnych dodatków. Warto też oczywiście, by te ostatnie współgrały ze stylistyką wesela czy obrączkami tudzież wiązanką panny młodej.

jak dobrać garnitur do sukni ślubnej krata

Przeczytaj koniecznie: Garnitur ślubny w kratę

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do kwestii tego, jak dobrać garnitur do sukni ślubnej pod względem materiału. Nie trzeba się koniecznie znać na kolorach czy mieć wielkie wyczucie stylu. Wystarczy zebrać kilka kluczowych informacji i przedstawić je w salonie mody męskiej lub u krawca, który uszyje garnitur. Fachowcy z pewnością będą w stanie podpowiedzieć najlepsze rozwiązania. Nieocenioną pomocą może też okazać się poproszenie w miejscu, z którego pochodzi suknia ślubna, o skrawki materiału, z którego jest uszyta, i pokazanie ich profesjonaliście.

ZNAJDŹ KRAWCA, KTÓRY USZYJE TWÓJ GARNITUR!

garnitur dla pana młodego

fot. Pinterest
Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.

Polecani usługodawcy