Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie, a jak przed?
Wedding.pl / Lovestory / Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie, a jak przed?

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie, a jak przed?

Ewelina Dac
Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? - zdjęcie 2

Stało się, Twój ukochany właśnie Ci się oświadczył! Na Twoim palcu lśni wymarzony pierścionek zaręczynowy, a przygotowania do ślubu już się rozpoczęły. Za kilka miesięcy powiecie sobie sakramentalne „TAK” i do kompletu pojawi się obrączka. Ale zaraz, zaraz… jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? 

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po oświadczynach?

Zgodnie z polskim zwyczajem, większość kobiet pierścionek zaręczynowy nosi na palcu serdecznym (czwartym) prawej dłoni. Po oświadczynach przyjdzie czas na ślub i obrączkę. Na którym palcu powinnaś zacząć nosić pierścionek zaręczynowy jako mężatka? Obok tradycji, zaczyna dziś dominować swoboda.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Po ślubie kobiety w Polsce najczęściej noszą pierścionek zaręczynowy na tym samym palcu, co obrączkę, czyli na serdecznym palcu prawej dłoni. Czasami decydują się też nosić pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu lewej dłoni. Nie ma reguł, kobiety stawiają na dowolność.

Czy pierścionek zaręczynowy nosi się na tym samym palcu, co obrączkę?

Dla wielu kobiet pierścionek zaręczynowy i obrączka są tak samo ważne. Wtedy decydują się one na noszenie obu pierścionków na tym samym palcu. Jeśli właśnie w taki sposób planujesz nosić tę biżuterię, powinnaś obrączkę dopasować do koloru i kształtu pierścionka zaręczynowego.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? - zdjęcie 1

Zobacz także: Jak dbać o pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

W Polsce przyjęło się, że kobiety w dniu ślubu zakładają obrączkę na ten sam palec, na którym jest pierścionek zaręczynowy, czyli serdeczny prawej ręki. Niektóre mężatki decydują się jednak na przełożenie pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny lewej dłoni.

Na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Wiele Panien Młodych w Polsce decyduje się na noszenie obrączki i pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni. Wtedy, ze względu na zbliżony rozmiar, zakłada się oba krążki na ten sam palec, tj. serdeczny. Niektóre kobiety przekładają pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń.

Oryginalny pomysł na noszenie pierścionka zaręczynowego

Ciekawym pomysłem jest przyczepienie pierścionka zaręczynowego do bransoletki lub zawieszenie go na łańcuszku. Wtedy nie musisz się martwić o dopasowanie kruszcu i zdobień obu pierścieni oraz o to, że rozmiar zaręczynowej biżuterii nie będzie odpowiedni na inny palec niż serdeczny oraz wtedy, kiedy zmieni Ci się obwód palca.

Masz wiele możliwości i sama musisz zadecydować jak będziesz nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie – czy postawisz na tradycję, czy może zdecydujesz się na zerwanie ze standardowymi praktykami. Biżuteria od ukochanego to tak osobisty przedmiot, że każda kobieta powinna móc decydować sama, w jaki sposób i kiedy go nosi. Najważniejsze jednak, nie jak się go nosi, ale z jakimi emocjami!

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? - zdjęcie 3

Redakcja Wedding.pl radzi: Skoro za Tobą zaręczyny, czas rozpocząć przygotowania do ślubu! Skorzystaj z bezpłatnego organizera ślubnego i znajdź najlepszych usługodawców na Twoje wesele! Jeżeli jesteś już po ślubie, zostań z nami dłużej! Artykuły na Wedding.pl dedykujemy nie tylko parom młodym, ale również ich bliskim i młodym małżeństwom.

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.

Polecani usługodawcy