Jak usadzić gości na weselu?
Poradnik krok po kroku

Jak usadzić gości na weselu 2

Jak uhonorować rodziców, gdzie posadzić rodzeństwo, a gdzie babcię, aby się nie obraziła, no i jak jeszcze mieć obok siebie przyjaciół? Jeśli zastosujecie kilka prostych zasad, zapomnicie o tych kłopotach. A zatem jak usadzić gości na weselu? Wskazówek udzielają Wam nasze ekspertki: Anna Dąbrowska, specjalistka ds. savoir-vivre oraz Anna i Aleksandra Ułańskie, wedding plannerki.

Rozmieść stoły

Stoły to najważniejsze elementy sali weselnej. Jak je na niej rozmieścić i jak usadzić gości? Stoły na weselu mają swój uroczysty, ale też bardzo osobisty charakter. Można rozmieścić w dwóch konfiguracjach:

Zamknięta – jeden stół, wokół którego gromadzą się wszyscy goście, ustawiony w kształcie: prostokąta, kwadratu, owalu, koła lub liter U, T, E. Miejsce najbardziej reprezentacyjne, czyli widoczne dla wszystkich, zajmuje zawsze na przyjęciach weselnych para młoda.

Rozrzucona – ustawiony w najbardziej widocznym miejscu stół główny, przy którym zasiadają bohaterowie wieczoru, czyli para młoda, oraz kilka stołów (najczęściej okrągłych) rozstawionych wokół niego, ale nigdy za plecami świeżo poślubionych małżonków. Stoły należy rozmieścić w taki sposób, aby każdy miał w miarę możliwości dobry kontakt wzrokowy z młodymi małżonkami.

Oczywiście ostateczny wybór osób, które usiądą najbliżej Was, zależy przede wszystkim od tego, jakie są Wasze odczucia, potrzeby i plany na ten wyjątkowy wieczór.

Jak usadzić gości na weselu

Zacznij od stołu młodych

Miejsce najbardziej reprezentacyjne i widoczne dla wszystkich, pośrodku stołu i sali, jest zarezerwowane dla pary młodej. To nie tylko sposób na jej uhonorowanie, lecz także na stworzenie gościom możliwości patrzenia na młodych małżonków bez zbędnych akrobacji.

Dobre maniery wymagają, aby zawsze miejsce honorowe po prawej stronie zajmowała kobieta lub osoba najważniejsza na przyjęciu. Na weselu zatem to Panna Młoda zasiada po prawej stronie męża.

Jak usadzić gości na weselu przy Parze Młodej? Tutaj jest kilka możliwości. To, którą wybierzecie, zależy oczywiście od Was i Waszych indywidualnych pobudek i motywów, natomiast my odniesiemy się do kwestii technicznych.

Obok Pary Młodej zasiadają świadkowie. Bardzo dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, że świadkowie mogą być pomocni wielokrotnie w ciągu całej nocy. Jak może to wyglądać w praktyce? Obok Panny Młodej zasiada świadek (!) i jego osoba towarzysząca. Natomiast obok Pana Młodego siada świadkowa i jej osoba towarzysząca. Obecnie zazwyczaj Pary Młode często buntują się odnośnie tej zasady i obok siebie Panna Młoda sadza Świadkową, a Pan Młody – Świadka. Jeśli chcecie jednak działać zgodnie z zasadami klasycznej etykiety, to usadzenie powinno wyglądać jak wyżej.

Para Młoda może siedzieć sama przy stole prezydialnym. To również możliwość, która jest uzasadniona. Jeszcze nieśmiało, ale Pary Młode powoli rozważają taką opcję. Plusem tego jest na pewno to, że Młodzi mają szansę pobyć ze sobą, porozmawiać, w spokoju zjeść posiłek i wymienić się spostrzeżeniami, tym co czują.

Przy stole nowożeńców mogą się znaleźć również rodzice i rodzeństwo z partnerami.

Usadź najbliższą rodzinę

Miejsca dla najważniejszych osób w rodzinie (rodziców, chrzestnych, rodzeństwa, seniorów), jeśli te nie zasiadają przy głównym stole, powinny się znajdować jak najbliżej pary młodej, i to w każdym układzie – zamkniętym i rozrzuconym. I tutaj również pamiętajcie o zasadzie alternacji. To co ważne i być może zaskakujące, to fakt, że według zasad obok Panny Młodej, siadają jej teściowie (tata Pana Młodego i mama Pana Młodego – dokładnie w takiej kolejności), natomiast obok Pana Młodego, rodzice Panny Młodej.

Usadź resztę rodziny

Punktem wyjściowym jest Wasza decyzja o tym, czy chcecie Wasze rodziny łączyć i integrować ze sobą przy stołach, czy nie. Oczywiście nie oceniamy tego, ponieważ macie prawo do każdej z tych decyzji i obie są w porządku. Określenie jednak tego jest ważne z punktu widzenia usadzenia gości.

Kiedy to już ustalicie, to zastosujcie się do zasady precedencji. Reguła ta mówi o tym, by najbliżej Pary Młodej siedziały osoby najbliższe, czyli rodzice i najbliższa rodzina. Dalej siada dalsza rodzina, znajomi, przyjaciele.

Jeżeli chcecie połączyć obie rodziny przy stołach, przedstawiamy poniżej kilka sposobów:

 • Stoły okrągłe. Najbliżej nowożeńców, przy stole okrągłym mogą zasiąść rodzice Pary Młodej i najbliżsi członkowie rodzin. Przy kolejnych stołach dalsi członkowie obu rodzin itd. Zgodnie z zasadą precedencji.
 • Stoły w literę U. Tutaj podobnie jak w przypadku stołów okrągłych z tą różnicą, że goście zostaną podzieleni na dwie grupy, jedna grupa od strony Pana Młodego, a druga po stronie Panny Młodej. W tym przypadku np. po stronie Pana Młodego, zachowując zasadę precedencji, mogą zasiąść członkowie obu rodzin od najbliższej, poprzez dalszą i dalszą. A po stronie Panny Młodej znajomy i przyjaciele.

Łącząc obie rodziny ze sobą przy stołach warto wziąć pod uwagę Waszą znajomość swoich gości i ocenić, czy goście mają szansę znaleźć wspólny język. Pamiętajmy jednak o tym, że wesele jest świetną okazją do poznania się i zawierania relacji.

Jeśli decydujecie się nie łączyć rodzin przy stołach, możecie to rozwiązać następująco:

 • Stoły okrągłe. Prosta sprawa, najbliżej Pary Młodej przy dwóch, odrębnych stołach siadają rodzice i najbliższa rodzina. To znaczy, przy jednym stole siedzą rodzice Panna Młodego i jego najbliższa rodzina, a przy drugi stole rodzice Panny Młodej i jej najbliższa rodzina. Przy kolejnych stołach dalsza rodzina, znajomi i przyjaciele.
 • Stoły w literę U. Tutaj analogicznie jak przy okrągłych stołach, z tym że po stronie Panny Młodej siadają członkowie jej rodziny i identycznie po stronie Pana Młodego.

Weź pod uwagę sympatie towarzyskie

Sympatie towarzyskie gości. Przyjęcia weselne to wspaniała okazja, dla wielu rodzin jedna z nielicznych, kiedy można się spotkać z dawno niewidzianymi krewnymi. Warto wiedzieć, kto z kim ma wspólne zainteresowania, a kto z kim lubi konwersować, i umożliwić tym osobom spotkanie przy wspólnym stole.

Antypatie. To oczywiste, że w każdej rodzinie i w każdym towarzystwie są osoby, które za sobą nie przepadają albo mają ze sobą niewyjaśnione sprawy (zwykle rodzinne). Zadbajcie o ich komfort i przydzielcie im takie miejsca, aby nie zmuszać ich do rozmów i uprzejmości, na które nie mają ochoty.

Jak usadzić gości na weselu 3

Pamiętaj o seniorach

Osoby starsze (seniorzy) nie powinny siedzieć tyłem do Was, zwłaszcza jeśli mają kłopoty z poruszaniem się. Poza tym, warto sadzać je w takich miejscach, z których będą mieć łatwy dostęp do toalety czy wyjścia. Z kolei nie poleca się sadzania najstarszych gości tuż przy parkiecie do tańca. Weźcie pod uwagę, że seniorzy zazwyczaj mniej tańczą oraz preferują posiedzieć w spokoju w bardziej ustronnym miejscu.

Usadź razem singli

Osoby samotne można usadzić przy jednym stole lub w taki sposób, by ze sobą sąsiadowały. Unikniecie dzięki temu efektu wykluczeniu, jeżeli usadzicie jednego singla pośród samych par. Osoby przychodzą na wesele same znacznie lepiej poczują się wśród innych samotnych gości i – kto wie – może okaże się to szansą na nowe znajomości, a status singla po weselu ulegnie zmianie?

Usadź razem dzieci

Jeżeli na wesele zaproszone są dzieci, zdecydowanie lepiej będą się czuć i bawić w swoim towarzystwie. Przy jednym stole dedykowanym najmłodszym weselnikom można postawić na nieco inne dekoracje, a specjalne dziecięce menu będzie mogło być sprawniej serwowane przez kelnerów. Poza tym, lepiej unikać mieszania na weselu dorosłych z dziećmi ze względu na duże ilości alkoholu oraz rozmowy, przy których nie zawsze dzieci powinny uczestniczyć.

Taki stół powinien się znaleźć na uboczu, by dzieci miały dla siebie więcej przestrzeni (i może specjalną strefę zabaw obok), a także w bliskiej odległości do toalet. Nie poleca się również sadzania dzieci w bezpośrednim sąsiedztwie parkietu do tańca.

Jak usadzić gości na weselu – detale, które są istotne:

Kobiety nie powinny zamykać stołu, to znaczy siedzieć na końcach stołów (rzecz jasna innych niż owalne). Obecnie na weselach coraz rzadziej stosuje się zasady alternacji, czyli naprzemiennego rozsadzania kobiet i mężczyzn, typowego dla innych przyjęć w celu podkreślenia towarzyskiego charakteru spotkania.

• Należy zapewnić odpowiednią odległość między stołami dla wygody obsługi kelnerskiej i gości; żadne z miejsc przy stole nie może, nawet częściowo, znaleźć się na drodze, po której poruszają się kelnerzy.

• Stoły powinny stać w odpowiedniej odległości od klimatyzatorów, aby nikt nie wyszedł z przyjęcia przeziębiony, i na tyle daleko od głośników, aby wszyscy mogli swobodnie rozmawiać.

• Dobrze jest zapewnić gościom w miarę możliwości ładny widok i nie narażać ich na patrzenie na ściany wymagające odświeżenia lub w kolorach niemiłych dla oczu.

• Pamiętaj o zasadzie alternacji, czyli usadzeniu naprzemienne kobiet i mężczyzn.

Jak usadzić gości na weselu od teorii do praktyki

Kartka papieru, ręczne spisywanie gości i następnie rozrysowywanie planu sali i stołów plus przypisywanie do nich kolejnych osób… To niemałe wyzwanie spędza sen z powiek wszystkich Parom Młodym. Z pomocą przychodzi darmowy organizer ślubny Wedding.pl, w którym bez konieczności przepisywania, zaznaczania i kreślenia można w prosty jak nigdy wcześniej sposób zaplanować idealne przyjęcie. Jak krok po kroku usadzić gości na weselu w weddingowym planerze?

 1. Na stronie głównej Organizera przejdź do zakładki Lista gości.
 2. Dodaj wszystkich zaproszonych gości klikając Dodaj gościa.
 3. Uzupełnij dane gościa: imię, nazwisko, płeć, wiek, kontakt, potwierdzenie obecności, informację, czy jest od Panny Młodej, czy Pana Młodego, a także takie szczegóły, jak nocleg, transport, poprawiny czy specjalna dieta.
 4. Przejdź do sekcji Stoły i kliknij Dodaj stół, aby wirtualnie rozplanować przestrzeń i ustawienie stołów.
 5. Wybierz rodzaje stołów: czy interesuje Cię stół okrągły, prostokątny/kwadratowy i czy goście mają siedzieć tylko z jednej, czy z dwóch stron.
 6. Nazwij stoły i określ ilość miejsc przy każdym z nich.
 7. Przeciągając, rozmieść dodane stoły na planszy, która jest Twoją wirtualną salą weselną.
 8. Dodawaj gości do stołów, przeciągając osoby z listy gości po lewej stronie.
 9. Dokonuj zmian klikając na gościa lub klikając w ołówek pojawiający się po najechaniu na konkretny stół.
 10. Sprawdź inne możliwości Organizera, np. wyszukiwarkę usługodawców, harmonogram zadań ślubnych i śledź postęp przygotowań.

Nasi eksperci, którzy udzielili porad w tym artykule:

Jak usadzić gości na weselu 4

Anna Dąbrowska – dziennikarka i ekspertka savoir vivre. Wierzy w moc dobrych manier i dialogu, członek Akademi Montemarco Savoir-vivre & Manners.
Anna Dąbrowska i Kamila Romanow są autorkami książki Wasz wymarzony dzień.

Czym kierować się przy wyborze sztabu ślubnego 1

Aleksandra i Anna Ułańskie – siostry Bliźniaczki, konsultantki ślubne, wedding plannerki, organizatorki ślubów i wesel. Podążając swoją pasją do organizacji, ale również opierając się na swoich talentach i mocnych stronach, Siostry Ułańskie tworzą młody, ale niezwykle ambitny i kreatywny duet w ślubnym świecie.