Muszka dla pana młodego. Jak wybrać jej fason, materiał i kolor?
Wedding.pl / Lovestory / Moda ślubna / Pan Młody / Muszka dla pana młodego. Jak wybrać jej fason, materiał i kolor?
Pan Młody

Muszka dla pana młodego. Jak wybrać jej fason, materiał i kolor?

Ula Jaworek
muszka dla pana młodego - zdjęcie 2

Dobrze skrojony garnitur (lub jego odpowiednik) oraz właściwie dobrana koszula to podstawy stylizacji pana młodego. Nigdy nie będzie ona jednak kompletna bez dodatków, spośród których bodaj najważniejszym jest to, co znajduje się pod kołnierzykiem. Do wyboru mamy co najmniej kilka opcji, dziś skupimy się jednak na najpopularniejszej dla tradycyjnego krawata alternatywie, jaką jest muszka dla pana młodego.

Najbardziej eleganckie stylizacje bazujące na smokingu czy fraku nie mogą się bez niej obejść. Z drugiej strony muszka jest w stanie nadać ostateczny sznyt również ubiorom istotnie mniej formalnym. I to głównie dlatego w ostatnich latach tak bardzo zyskała na popularności. Znacznie lepiej niż krawat podkreśli wyjątkowość pana młodego, zwłaszcza że już sama w sobie wyróżni go na tle większości mężczyzn przybyłych na wesele. Prawdopodobnie bowiem zdecydują się oni właśnie na krawaty…

Muszka dla pana młodego – czym się kierować przy wyborze?

Muszki występują w wielu rozmaitych wariantach różniących się między sobą fasonem, rozmiarem, materiałem wykonania, a także sposobem mocowania na szyi. Jeżeli chodzi o pierwszy z tych parametrów, wybierać możemy zasadniczo spośród następujących opcji:

  • motyl – muszka klasyczna,
  • diamond – muszka zakończona trójkątnie,
  • nietoperz (batwing) – wąska muszka o prostym zakończeniu, wiązana z pasa przypominającego tasiemkę,
  • muszki z okrągłym zakończeniem – stosunkowo rzadko spotykane, a przez to jeszcze bardziej oryginalne,
  • muszki podwójne – ich podstawę stanowią proste „skrzydełka”, na wierzchu znajduje się natomiast dodatkowa warstwa tkaniny uformowana z reguły w mniejszym czy nawet nieregularnym kształcie.

muszka dla pana młodego - zdjęcie 1

Rozmiar

O ile fason muszki dla pana młodego zależy przede wszystkim od jego indywidualnych preferencji, o tyle jej rozmiar należy dopasować, kierując się konkretnymi wytycznymi. Po pierwsze, muszka musi być na tyle długa, aby bez problemu opasywała szyję przyszłego męża. Jeśli będzie chciał samodzielnie ją zawiązać, zbyt krótka sprawi mu spory kłopot.

Druga ważna kwestia to dopasowanie rozmiaru muszki do sylwetki i rysów twarzy. Standardowo wysokość skrzydełek to 2,5 cala. Bardziej postawni panowie mogą pozwolić sobie na większą ozdobę, podczas gdy u tych wyjątkowo szczupłych może ona okazać się pewnym przerysowaniem. Pamiętajmy też o zachowaniu proporcji, jeśli chodzi o szerokość kołnierzyka i wyłogów marynarki. Osoby ze sporą tuszą i okrągłą twarzą powinny natomiast zrezygnować z poszerzającej dodatkowo muchy i postawić raczej na wysmuklający optycznie krawat.

Wzory i kolory

Muszka dla pana młodego, który planuje włożyć smoking, powinna być zawsze czarna. W przypadku fraka – zawsze biała. Poza tym mamy właściwie pełną dowolność. Bezpiecznym wyborem będą delikatne, jasne odcienie. Muszkę w bardziej wyrazistym kolorze można dostosować też do przewodniej barwy wesela i ślubu (o ile taką wybrano), jak choćby również do skarpetek czy kwiatów w bukiecie panny młodej.

Najbardziej odważni stylistycznie panowie pokusić się mogą o muszkę wielokolorową, wzorzystą. Będzie to wciąż znacznie mniej ryzykowne posunięcie niż równie wzorzysty krawat. Zasady klasycznej elegancji nakazują, by muszka dla pana młodego była gładka. Jednak jeżeli jego strój nie ma być zbyt formalny, spokojnie można pójść w grochy lub kratę, które idealnie wkomponują się w stylizację sielską lub vintage – albo wręcz w nadruk,  np. nawiązujący do zainteresowań właściciela muszki.

Polecamy także: Garnitur ślubny w kratę

Materiał

Mniej oficjalny dress-code pozwala również na włożenie muszki wykonanej z wełny lub bawełny. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też muszka zrobiona z… drewna i przewiązana tasiemką w wybranym kolorze. Gdy strój podlega sztywnej etykiecie, jedyną dopuszczalną opcją jest jedwab. Charakteryzuje się on znacznie bardziej szlachetnym połyskiem niż tańsza sztuczna satyna, dlatego przy tak wyjątkowej okazji, jaką jest ślub, będzie on o wiele lepszym wyborem.

muszka dla pana młodego - zdjęcie 5

Muszka dla pana młodego – wiązana czy gotowa

Z tego samego względu będzie nim muszka wiązana ręcznie. W przypadku fraka czy smokingu o innej wręcz nie może być mowy. Podobnie jak krawat, muszkę zawiązać można na co najmniej kilka sposobów. I wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Dlatego zszyte fabrycznie muszki na pasku lub gumce, zapinane na guzik czy zaczep, zostawmy raczej na co dzień, gdy podczas ubierania w porannym pośpiechu liczą się przede wszystkim czas i wygoda.

Co jeszcze warto wiedzieć

Należy pamiętać, że muszka odsłania znacznie większą część klatki piersiowej niż krawat – nawet jeśli zdecydujemy się na trzyczęściowy garnitur z kamizelką. Koniecznie więc trzeba do niej dobrać koszulę z plisą, czyli dodatkowym pasem tkaniny zakrywającym guziki. Te ostatnie mogą być ewentualnie ozdobne, np. wykonane z masy perłowej, i dzięki temu pozostawione na wierzchu. Musimy mieć jednak pewność, że mimo przełamania konwencji tak skomponowana całość wciąż prezentuje się perfekcyjnie.

Przeczytaj koniecznie: Jak dobrać garnitur do sukni ślubnej – poradnik krok po kroku

zdjęcia: Shutterstock

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.