Po czyjej stronie leży koszt noclegu dla gości weselnych

nocleg dla gości weselnych - okładka

Podczas organizacji ślubu i wesela musimy pamiętać nie tylko o tym, by wszystko pięknie wyglądało. Co najmniej równie ważne jest zapewnienie naszym gościom komfortu, który pozwoli im doskonale się bawić. Gdy zapraszamy osoby mieszkające daleko, a impreza ma trwać do późna w nocy, siłą rzeczy pojawia się kwestia pt. nocleg dla gości weselnych. Jak ją rozwiązać, żeby nie uchybić zasadom grzeczności?

Jeżeli młoda para chce postępować w 100 proc. zgodnie z zaleceniami savoir-vivre, kwestię noclegu dla gości weselnych powinna wziąć całkowicie na siebie. Zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym. Gdy gospodarz oczekuje od zaproszonych płacenia za siebie, przeczy tym samym istocie gościnności, ponieważ wymusza na nich niejako poniesienie dodatkowych kosztów i trudu.

WIRTUALNY ORGANIZER ŚLUBNY

nocleg dla gości weselnych - zdjęcie 1

Nocleg tam gdzie wesele

Jedną z najwygodniejszych opcji jest skorzystanie z bazy noclegowej w miejscu, w którym urządzamy wesele. Warto wziąć więc ten czynnik pod uwagę już na etapie poszukiwań takiego miejsca. Wyeliminuje to w dużej mierze problem transportu gości, a także pozwoli im na odpoczynek i odświeżenie się w trakcie zabawy. Obiekty takie jak hotele, dworki czy sale weselne dysponujące pokojami często oferują różnego rodzaju zniżki na taką okoliczność. Jeżeli mimo to nocleg dla gości weselnych jest dla nas zbyt dużym obciążeniem finansowym, możemy ograniczyć ich liczbę. Lub zdecydować się na któreś z przedstawionych niżej rozwiązań.

Przeczytaj również: Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele

Nocleg dla gości weselnych u rodziny i znajomych

Stosunkowo często państwo młodzi zwracają się do swych bliskich z pytaniem o możliwość ulokowania u nich gości. To znacznie tańszy wariant niż opłacenie pobytu tych ostatnich w hotelu, nie możemy jednak całkowicie przerzucić jego kosztu na osoby, które i tak wyświadczają nam już sporą przysługę. Powinniśmy liczyć się z koniecznością np. dostarczenia ręczników i pościeli czy choćby zapewnienia śniadania.

Pamiętajmy też, żeby w miarę możliwości zorganizować w ten sposób nocleg dla gości weselnych tak, by obie strony chociaż trochę się znały. Pozwoli to ograniczyć towarzyszące nieraz wszystkim w tej sytuacji skrępowanie. Możemy też umieścić u krewnych większość zaproszonych, a tylko kilku dalszym osobom wynająć pokoje i w ten sposób poradzić sobie z napiętym budżetem.

nocleg dla gości weselnych - zdjęcie 3

Nocleg dla gości weselnych w hotelu

Pamiętajmy też o odpowiednio wcześniejszym zasygnalizowaniu, że tak właśnie planujemy rozwiązać kwestię noclegu dla gości weselnych. Nie dla wszystkich jest to bowiem równie komfortowa opcja i niektórzy mogą chcieć poszukać wobec niej hotelu we własnym zakresie. Wówczas nie musimy za ten hotel płacić, ponieważ sami już coś z naszej strony zaoferowaliśmy.

Aby uniknąć nieporozumień

Najgorsze, co możemy zrobić, to zostawić przyjezdnych z problemem noclegu całkiem samych. Jeśli nie stać nas na opłacenie go, a nie chcemy ograniczać liczby weselników, możemy przedstawić im naszą sytuację i zaznaczyć, że nie możemy sobie na to finansowo pozwolić. Wiele osób potrafi wykazać zrozumienie w tej sprawie, zwłaszcza jeśli porozmawiamy z nimi osobiście lub przez choćby przez telefon. W internecie znajdziemy też zabawne wierszyki, które ułatwią przekazanie takiej informacji już w zaproszeniach. Niestety i tak może być to widziane nieco gorzej…

Gdy nie stać nas na opłacenie noclegu dla gości weselnych w wynajętych pokojach, zadbajmy przynajmniej o to, by maksymalnie ułatwić im wynajęcie tych pokoi na własną rękę. Zróbmy listę znajdujących się stosunkowo blisko obiektów, najlepiej w różnych przedziałach cenowych do wyboru. Dobrym pomysłem jest też przesłanie mapki, na której zaznaczymy położenie zarówno hotelu, jak i kościoła/USC oraz sali weselnej. Osoby przyjeżdżające z daleka nie muszą przecież orientować się w topografii okolicy ani lokalnej ofercie noclegowej!

WIRTUALNY ORGANIZER ŚLUBNY

Nocleg dla gości weselnych – kwestie organizacyjne

Być może jeśli chodzi o nocleg dla gości weselnych w hotelu, jesteśmy w stanie pokryć chociaż część kosztów i/albo wynegocjować jakąś zniżkę. To pośrednie rozwiązanie pokaże nas jako gospodarzy w nieco lepszym świetle. Koniecznie tylko upewnijmy się, że jasne dla wszystkich zainteresowanych są sprawy takie jak:

  • termin potwierdzenia rezerwacji;
  • sposób i termin płatności;
  • godziny meldowania i wymeldowania się, serwowania śniadań itp.

Pamiętajmy też, że zasady gościnności dotyczą przede wszystkim nocy po weselu. Jeśli odbywa się ono w sobotę, a goście chcą przyjechać już w czwartek i wyjechać dopiero w poniedziałek, nowożeńcy nie mają obowiązku fundować im całego pobytu.

Polecamy także: Koszt wesela w plenerze – ile trzeba wydać na zabawę pod gołym niebem