Obowiązki Pana Młodego 🤵
7 rzeczy, którymi to on powinien się zająć!

obowiązki pana młodego

Kiedyś obowiązki związane z organizacją dzieliło się między rodziny Pary Młodej. I to przede wszystkim rodzice byli odpowiedzialni za zorganizowanie wesela. 🎉 Wszystko dlatego, że śluby zawierało się w bardzo młodym wieku i narzeczeni nie byli w stanie pokryć kosztów z tym związanych.

Dzisiaj, śluby organizuje się w późniejszym wieku, a Pary Młode ciężar organizacji przeważnie biorą na siebie. Choć trzeba dodać, że nierzadko rodzice pomagają im czy to finansowo, czy organizacyjnie.

Większość zadań Pary Młode ustalają między sobą i wykonują je wspólnie. Obowiązków związanych z organizacją jest jednak tak dużo, że niekiedy warto się nimi podzielić. Dzięki temu idzie to sprawniej, a organizacja ślubu i wesela nie będzie dla Was aż tak obciążająca.

Zazwyczaj jednak to Panny Młode chcą kontrolować każdy aspekt przyjęcia i czuwać nad przebiegiem całej organizacji. Co jednak spokojnie można zostawić Panu Młodemu? 😃 Sprawdźmy!

stock prestige vodka wesele rustykalne

#1 Alkohol

To chyba najczęstsze zadanie, którym zajmują się Panowie – znalezienie i kupienie alkoholu. Z resztą historycznie, to też było zadanie rodziny Pana Młodego.

Czym się więc kierować przy wybieraniu wódki na wesele? Mówiąc najprościej – najważniejsze, żeby była czysta i dobrej jakości. A Wasi goście następnego dnia Wam za to podziękują. 😄

Co świadczy o dobrej jakości wódki? Przede wszystkim wielokrotna destylacja. Przykładem takiej wódki jest Stock Prestige Vodka, która poddawana jest 6-stopniowej destylacji!

Co jednak równie ważne producent przykłada dużą wagę do odpowiedniego wyboru składników. Dlatego jest ona produkowana na bazie jęczmienia, który nadaje jej łagodny i naturalny smak.

Zostało to także docenione na rynku międzynarodowym, gdzie Stock Prestige Vodka zdobyła wiele nagród. Łącznie, zarówno w Polsce jak i za granicą, w 2021 roku było to aż 7 medali.

stock prestige vodka wesele glamour

Innym aspektem istotnym przy wyborze wódki na wesele jest też kształt butelki oraz odpowiedni jej wygląd. Dobrze jeśli ma ona uniwersalny charakter, który wpasuje się zarówno w wesele w stylu boho, rustykalnym czy glamour.

Tą cechę na pewno docenią Panie, ponieważ to one przeważnie zajmują się dekoracjami sali weselnej (jeśli nie osobiście to z firmą zewnętrzną) i na pewno nie chciałyby żeby cokolwiek popsuło efekt końcowy. A tym bardziej, aby to było widoczne później na zdjęciach!

Podobnie z resztą jak porozlewana wódka na stołach! 😱 Dlatego warto też zwrócić uwagę na to, aby wódka posiadała odpowiedni dozownik, dzięki któremu precyzyjnie będziecie mogli nalewać alkohol do kieliszków.

Wybierając zatem wódkę na tak wyjątkową okazję jaką jest wesele, warto postawić na sprawdzone marki oraz jakościowe produkty.

stock prestige vodka wesele rustykalne

#2 Oprawa muzyczna

Kolejnym zadaniem, które również z powodzeniem może wykonać Pan Młody, jest wybór i zorganizowanie oprawy muzycznej. Kiedyś rodzina Pana Młodego miała po prostu zorganizować orkiestrę.

Dzisiaj na samo wesele możemy wybrać 🎸 zespół, DJ’a lub połączenie jednego i drugiego. Natomiast na ślub możemy wybrać osobnych muzyków np. kwartet smyczkowy. Opcji jest więc zdecydowanie więcej.

Wybierając oprawę muzyczną warto więc zastanowić się, jaki charakter ma mieć nasze wesele? Czy wolimy więcej muzyki na żywo, czy jednak preferujemy oryginalne nagrania?

Pamiętajcie, aby przed wyborem wybrać się na przesłuchania, zobaczyć DJ’a lub zespół w trakcie pracy na żywo lub sprawdzić nagrania z dotychczasowych imprez. Zwróćcie uwagę nie tylko na samą muzykę, ale też jak zachowują się oni w kontakcie z gośćmi.

obowiązki pana młodego oprawa muzyczna ślubu

#3 Transport

Trzecim zadaniem, którym przeważnie zajmuje się Pan Młody jest załatwienie transportu. Pomoc w logistyce w trakcie samego dnia ślubu i wesela to z kolei obowiązek świadka.

W zależności od tego, gdzie odbywa się sam ślub, a gdzie wesele, a także ile osób korzysta z noclegu oraz ma własny transport to tak musicie dobrać ilość transportu. 🚌

Musicie bowiem wziąć pod uwagę trasę między kościołem/urzędem a salą weselną oraz rozwiezienie gości po weselu.

Opcji jest kilka: możecie załatwić prywatne taksówki, wynająć busy lub autobus albo popytać gości o ewentualne wolne miejsca w ich samochodach, z prośbą o zabranie ze sobą gości bez transportu.

Pamiętajcie, aby znaleźć balans między ograniczaniem kosztów, a czasem który musicie poświęcić na logistykę.

obowiązki pana młodego transport

#4 Garnitur

Tak jak Panna Młoda wybiera swoją wymarzoną suknię ślubną, tak Pan Młody powinien wybrać garnitur ślubny dla siebie. W końcu to on będzie się w nim prezentował przez całą uroczystość. 🤵

Obecnie mamy tak dużą różnorodność styli ale też kolorów i wzorów, że każdy Pan Młody znajdzie coś dla siebie. Warto jednak ustalić styl uroczystości by nie kontrastować ze sobą oraz dekoracjami wokół.

Wśród trendów ślubnych, obecny sezon to przede wszystkim powrót do minimalizmu i prostoty. Choć z drugiej strony odchodzi się od klasycznej elegancji i coraz częściej wybierane są swobodniejsze stroje.

Ostatecznie jednak musicie dopasować garnitur do tego w czym czujecie się dobrze i co odpowiada Waszemu stylowi.

obowiązki pana młodego garnitur

#5 Obrączki

Kiedyś wybór obrączek był zdecydowanie prostszy, dlatego to rodzina Pana Młodego je wybierała. Późniejsze ewentualne zmiany rozmiaru nie stanowiły problemu.

Dzisiaj jednak rodzai obrączek jest zdecydowanie więcej. Możecie wybrać te klasyczne, proste, z żółtego złota, ale równie dobrze możecie postawić na te zdobione czy nawet drewniane!

Dlatego na sam wybór obrączek i przymiarki lepiej abyście wybrali się dwoje. To, czym jednak Pan Młody może zająć się sam to przede wszystkim ich odbiór oraz przygotowanie w dniu ślubu i dostarczenie na miejsce. Oczywiście z pomocą swojego świadka. 🙂

obowiązki pana młodego obrączki

#6 Napoje, owoce i inne dodatki

Ta część organizacji zależy już od tego, jakie macie ustalenia z salą weselną. Są bowiem pakiety, które zapewniają Wam wszystko w cenie i wtedy to sala zajmuje się również takimi rzeczami. Jeżeli natomiast napoje lub inne dodatki (np. owoce 🍇) są po Waszej stronie, to jest to dobre zadanie dla Pana Młodego.

Najpierw warto zacząć od znalezienia miejsc, które sprzedają hurtowe ilości. Przede wszystkim dostaniecie wtedy produkty w korzystniejszych cenach za jedną sztukę. Poza tym jest również większe prawdopodobieństwo, że będą one w ilości, która Was interesuje.

W przypadku napojów można to zrobić z lekkim wyprzedzeniem i stopniowo je kupować. Jeżeli chodzi natomiast o owoce to tutaj trzeba się tym zająć bezpośrednio przed weselem. To zadanie wymaga trochę noszenia i przewiezienia większej ilości rzeczy dlatego warto wziąć kogoś do pomocy, np. świadka i wybrać do tego pojemniejszy samochód.

obowiązki pana młodego owoce napoje

#7 Przewiezienie wszystkich rzeczy na salę

I ostatnie zadanie, które łączy się poniekąd z poprzednim, czyli przewożenie wszystkiego na salę. Mogą to być nie tylko napoje czy owoce, o których wspominałam przed chwilę, ale również alkohol, o którym rozmawialiśmy na początku.

Ponadto w zależności od Waszych wyborów czy ustaleń z usługodawcami, mogą to być również 🎈 dekoracje, tort czy dodatkowe atrakcje.

To kiedy możemy zwieźć rzeczy na salę jest przeważnie zależne od tego, czy jest jakieś wesele dzień przed nami. Dlatego czasami jest to możliwe dzień wcześniej np. wieczorem, a czasami dopiero w dniu wesela np. koło południa.

obowiązki pana młodego dekoracje sali weselnej przewiezienie

Czy wiecie, że…

Historycznie było jeszcze jedno zadanie, które należało do obowiązków rodziny Pana Młodego, a dzisiaj może wydawać się nieco dziwne. Chodziło bowiem o… bukietów kwiatów. Tak! To Pan Młody miał przyjść na ślub z gotowym bukietem kwiatów, wręczyć go Pannie Młodej i tak oto stanąć przed ślubnym kobiercem.

Nie wiem, czy dzisiaj znalazłabym jakąkolwiek parę, która chciałaby się na to zdecydować. Bukiet ślubny stanowi obecnie bowiem coś na miarę biżuterii – jest dopełnienim całego wyglądu Panny Młodej.

Wciąż jednak wiele Par Młodych przygotowuje się osobno, tak by zaskoczyć siebie nawzajem swoim widokiem tuż przed ślubem (no dobra, przede wszystkim jest to istotne dla pań 😅).

Może w związku z tym warto zaskoczyć swoją przyszłą żonę nieco inaczej i podarować jej w dniu ślubu choć małego kwiatka. ☺️

bukiet kwiatów dla panny młodej

Artykuł sponsorowany, napisany we współpracy z marką Stock Prestige Vodka. Pijodpowiedzialnie.pl