Prezent na ślub od rodziców dla nowożeńców. Najlepsze pomysły
Wedding.pl / Lovestory / Prezenty ślubne / Prezent na ślub od rodziców dla nowożeńców. Najlepsze pomysły
Prezenty ślubne

Prezent na ślub od rodziców dla nowożeńców. Najlepsze pomysły

Ula Jaworek
Prezent na ślub od rodziców

Wiele młodych par nie oczekuje prezentu ślubnego od rodziców. Zwłaszcza jeśli ci ostatni mieli swój wkład w przygotowanie wesela i ślubu, pomagając czy to finansowo, czy w kwestii organizacji. Niektórzy rodzice jednak mimo wszystko chcą podarować coś swym dzieciom z tej wyjątkowej okazji. Może to być oczywiście po prostu koperta z pieniędzmi – warto jednak pomyśleć o czymś trwalszym, co ma szansę stać się piękną ślubną pamiątką.

Na taki symboliczny podarunek nie trzeba wcale wydawać astronomicznej kwoty. Ważne, by był dany z serca, co podkreśli na przykład jego personalizacja. Okolicznościowa tablica lub grawerowany kryształ z życzeniami i radami na nową drogę życia mogą stać się wyrazistą alternatywą dla tradycyjnej kartki dołączanej do bukietu. Nieco bardziej praktyczna będzie choćby drewniana skrzyneczka z własnym tekstem wypalonym na zewnątrz, a dobrym alkoholem lub zestawem czekoladek w środku.

Jeśli prezenty, to i życzenia!
Sprawdźcie, jakie życzenia ślubne od serca można złożyć parze młodej >>>

Wyprawka jako prezent ślubny od rodziców dla nowożeńców

Gdy zależy nam na podarku jeszcze bardziej praktycznym i trwałym niż słodycze i alkohol, warto pomyśleć o czymś, co przyda się młodym na ich wspólnej drodze. Niektórzy nowożeńcy w ramach prezentu na ślub potrafią dostać od rodziców samochód, dom czy mieszkanie. Jasne jest, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Państwa młodych z pewnością ucieszy też jednak nawet drobna pomoc w wyposażeniu witego przez nich gniazdka.

Prezent na ślub od rodziców dla nowożeńców - zastawa

Zwyczaj obdarowywania panny młodej przez rodziców wyprawą, czyli pościelą, ręcznikami lub zastawą stołową, jest bardzo stary. Ale nic nie wskazuje na to, by miał stracić na aktualności. To, co się zmieniło, to choćby możliwość zastąpienia pościeli czy sztućców sprzętami AGD mniejszego bądź większego kalibru. Warto tylko pamiętać o jeszcze jednej istotnej zmianie, jaka dokonała się w tej kwestii na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Kiedyś nie trzeba było pytać młodych, czy dana rzecz im się podoba lub jest akurat potrzebna. Dziś dobrze jest to zrobić. Chociażby po to, by rzeczywiście się przydała i była ślubną pamiątką, a nie została odsprzedana, zwrócona czy na zawsze porzucona w piwnicy. Nowożeńcy mogą mieć już np. sprawną lodówkę i nie chcieć drugiej, przyjmą za to chętnie ekspres do kawy. Albo komplet ręczników dobrej jakości wyszywanych inicjałami – mimo że pewnie posiadają już jakieś własne.

Prezent na ślub pełen pięknych wspomnień

Bardzo osobistym i nietuzinkowym prezentem dla nowożeńców będzie też wysokiej jakości fotoksiążka. Nowoczesny album pełen wspomnień z dzieciństwa, czasów młodości i ważnych wspólnych chwil będzie doskonałym symbolem rodzinnych wartości, które rodzice pragną przekazać dzieciom na ich nowej drodze życia. Wystarczy zeskanować stare zdjęcia i dodać te nowsze z komputerów i telefonów, aby wgrać je do własnej fotoksiążki. Przy projektowaniu prezentu, pomogą gotowe szablony w wielu motywach, kolorach i wzorach.

Fotoksiążka Printu - prezent dla nowożeńcówFotoksiążka Printu

Vouchery, bony, wycieczki

Rodzice mogą też dać na ślub dzieciom bon podarunkowy do wykorzystania w sklepie z wyposażeniem wnętrz czy sprzętem RTV/AGD. To znacznie mniej „bezosobowy” prezent niż koperta z pieniędzmi, a jednocześnie pozwala nowożeńcom zaopatrzyć się w konkretne rzeczy zgodnie z ich własnymi potrzebami i gustem.

Gdy zależy nam na tym, by prezentem ślubnym od rodziców dla państwa młodych były raczej piękne wspomnienia niż przedmioty, warto skorzystać z podobnego rozwiązania. Voucher, w przeciwieństwie do bonu podarunkowego, nie może zostać wykorzystany całkowicie dowolnie. Nowożeńcy mają za to dowolność, jeśli chodzi o termin jego realizacji, co jest bardzo wygodne. W postaci takiego vouchera rodzice mogą sprezentować im na ślub m.in.:

  • romantyczną kolację,
  • wspólną sesję zdjęciową,
  • skok ze spadochronem, lot paralotnią itp.,
  • pobyt w SPA (sprawdź najlepsze pomysły na kierunki dla nowożeńców!)
  • wycieczkę z biurem podróży.

W ramach prezentu ślubnego można też oczywiście opłacić hotelową rezerwację czy bilety lotnicze na podróż poślubną, przewidziane na wyznaczony termin. Nie powinna to jednak być niespodzianka, bo młodzi mogą przecież mieć inne plany – albo po prostu trudności z wzięciem urlopu w pracy.

Inne pomysły na prezent ślubny od rodziców dla państwa młodych

Niektórzy wychodzą z założenia, że ślubna pamiątka od rodziców mimo wszystko musi być czymś materialnym, co przetrwa przez lata. Z drugiej strony uważając, że AGD albo pościel są trochę aż zbyt praktyczne na romantyczny prezent. Co można wręczyć więc państwu młodym w tej sytuacji? Na przykład biżuterię (bransoletkę, wisiorek czy spinki do mankietów) lub zegarki z wygrawerowanym okolicznościowym napisem. Prezenty ślubne od rodziców osobno dla pana młodego i dla panny młodej to przecież nic złego!

Czymś bardzo oryginalnym, co ucieszy natomiast ich oboje, będzie chociażby obraz lub inne dzieło sztuki. Oprócz tego, że zdobią mieszkanie, przypominając o ofiarodawcach, potrafią też z czasem zyskiwać na wartości. Ciekawą alternatywą może być również atrakcja weselna – niespodzianka, jak np. występ ulubionego wykonawcy czy spektakularny pokaz artystyczny. Pięknym podarkiem może okazać się ponadto kwiat doniczkowy, a jeśli nowożeńcy dysponują ogrodem – krzew albo drzewko. Taki prezent na ślub jest wręcz idealny, symbolizuje wszak życie, wzrost, rozwój, rozkwit, przynoszenie owoców… A więc właściwie wszystko, czego życzy się komuś, kto zakłada właśnie rodzinę.

 

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.