Zabytkowe auto na ślub – co warto wiedzieć na ten temat?
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Atrakcje na wesele / Ślubny samochód retro – kiedy i dlaczego warto
Atrakcje na wesele

Ślubny samochód retro – kiedy i dlaczego warto

27 maja 2019 — Paulina Kołaczek
ślubny samochód retro - zdjęcie 2

Piękno ubioru państwa młodych nie pozwala, by przemieszczali się oni między domem, kościołem czy urzędem stanu cywilnego oraz miejscem wesela na piechotę lub komunikacją miejską. Transport zapewnić może wówczas prywatne auto kogoś ze znajomych lub krewnych, warto jednak podkreślić wyjątkowość tego dnia, wynajmując ślubny samochód retro. Poniżej przedstawiamy zalety tego rozwiązania, a także garść praktycznych wskazówek z nim związanych.

Zabytkowe auto na ślub to wybór coraz większej liczby osób, a dzieje się tak z wielu względów. Po pierwsze, może ono stanowić idealne dopełnienie wesel utrzymanych w konkretnej stylistyce. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w klimatach old school, vintage czy glamour, nic nie stoi jednak też na przeszkodzie, by uświetnić takim pojazdem uroczystość w duchu rustykalnym albo wręcz przeciwnie – całkiem nowoczesnym.

ZNAJDŹ SAMOCHÓD NA SWÓJ ŚLUB!

Ponadczasowy, świetny wygląd

Decyduje o tym chociażby atrakcyjna prezencja tego typu samochodów oraz ich ponadprzeciętna fotogeniczność. Ślubne auto retro z pewnością przykuje wzrok zarówno zaproszonych gości, jak i osób postronnych. A przecież o to chodzi – tego dnia uwaga wszystkich powinna koncentrować się właśnie na nowożeńcach! Pieczołowicie odrestaurowany pojazd z dawnych lat świetnie wychodzi też na zdjęciach. Ponieważ już „na wejściu” wprowadza nieco nostalgiczny klimat, po latach także będzie prezentować się ponadczasowo. Czego nie da się często powiedzieć o wielu nawet najbardziej luksusowych modelach aut współczesnych, które z punktu widzenia przyszłych wnuków wizualnie mogą cokolwiek trącić myszką…

Zobacz też: Niebanalne atrakcje na wesele 2019

ślubny samochód retro - zdjęcie 1

Ślubny samochód retro: Oryginalnie i romantycznie

Wynajęcie samochodu retro na ślub potrafi dodatkowo podkreślić charakter i upodobania pary młodej, a także romantyzm złożenia przez nich sobie przysięgi małżeńskiej. Czasami w tym celu wykorzystuje się pojazdy takie jak dorożka, motocykl czy nawet rower. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie w każdych okolicznościach taki teoretycznie fajny pomysł rzeczywiście się sprawdzi. Podstawowym problemem może okazać się pogoda, przy czym chodzi tutaj nie tylko o deszcz, ale też choćby o zwykłe zimno. Osobną sprawą są zaś stroje nowożeńców, niekiedy poważnie stojące na przeszkodzie realizacji podobnych założeń transportowych.

Na co zwrócić uwagę, wypożyczając ślubny samochód retro

Znacznie więcej możliwości oferuje natomiast właśnie ślubny samochód retro. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zawsze warto jednak uwzględnić przy jego wyborze zarówno czynniki atmosferyczne, jak i stylizacje państwa młodych. Zimą lepiej pewnie zrezygnować z kabrioletu, a w porze upałów pamiętać, że samochody produkowane we wczesnych dekadach XX wieku raczej nie będą mieć klimatyzacji. Są często również mniejsze niż auta współczesne, co ma znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy w środku umieścić trzeba kilka metrów trenu, tiulu i welonu czy krynolinową konstrukcję sukni ślubnej. Kiedy zaś pęd powietrza może zaś łatwo zrujnować misternie ułożone fryzury, nie decydujmy się również na pojazd z odkrytym dachem.

ślubny samochód retro - zdjęcie 4

Przemyślana kompozycja

Poszukiwania idealnego retro auta na ślub warto prowadzić z wyprzedzeniem wynoszącym nawet 6-8 miesięcy. Kolejną ważną kwestią, którą powinny uwzględniać, jest zaś spójność stylistyczna. Pamiętajmy, że „retro” niejedno ma oblicze. Pod tym pojęciem kryć się może zarówno blichtr złotej ery Hollywoodu, jak i czar wspomnień z PRL-u. Jeśli elegancka kreacja panny młodej skrzy się na przykład dyskretnie setkami kryształków Swarovskiego, w połączeniu z najbardziej nawet błyszczącym volkswagenem garbusem będzie wyglądać groteskowo. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wówczas bentley, rolls-royce czy aston martin. Klimatyczną syrenką bądź warszawą z powodzeniem zajadą natomiast na wesele chociażby państwo młodzi, których głowy zdobią kaszkiet i wianek z polnych kwiatów.

Polecamy: Foodtruck na weselu – czy to dobry pomysł?

ślubny samochód retro - zdjęcie 7

Kwestie formalne

Od konkretnego modelu auta zależy koszt jego wynajmu. Ceny potrafią być dość zróżnicowane, sięgając od kilkuset złotych za cały dzień aż po kilka tysięcy za parę godzin. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy samochód ma wziąć udział w ślubnej sesji zdjęciowej. Przed podpisaniem umowy koniecznie upewnijmy się, co dokładnie zawiera się w konkretnej kwocie. Aspekty, na które warto zwrócić uwagę, to m.in.:

  • sposób naliczania stawki (godziny, kilometry),

  • dekoracja samochodu (oraz to, kto za nią odpowiada i czy można dostosować ją np. do kwiatów z bukietu panny młodej),

  • obsługa szofera (najlepiej ubranego adekwatnie do danej stylistyki).

Wszystko to powinno zostać uwzględnione w samym dokumencie, w którym znaleźć się muszą również informacje na temat daty i godziny realizacji usługi, jej ceny i zaliczki czy dostarczenia samochodu zastępczego na wypadek zajścia nieprzewidzianych okoliczności.

ZNAJDŹ SAMOCHÓD NA SWÓJ ŚLUB!

Paulina Kołaczek
Napisane przez

Paulina Kołaczek

p.kolaczek@wedding.pl

W branży ślubnej od 5 lat, od 2018 związana z portalem Wedding.pl. Fanka zarówno rustykalnych wesel, jak i nowoczesnych przyjęć w miejskim stylu. Prywatnie zakochana w dalekich podróżach i azjatyckiej kuchni.