Tradycyjny film z wesela. Plusy, minusy i alternatywy
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Fotografia i wideo / Tradycyjny film z wesela. Plusy, minusy i alternatywy
Fotografia i wideo

Tradycyjny film z wesela. Plusy, minusy i alternatywy

8 lipca 2019 —
tradycyjny film z wesela - zdjęcie 2

Dzień ślubu i wesela dla wielu osób jest najważniejszym dniem w życiu. Z pewnością więc zaznaczy się w jakiś sposób w pamięci nowożeńców. Wiele wspomnień jednak równie niewątpliwie potrafi z tej pamięci ulecieć. Aby zatrzymać jak najwięcej z nich, większość par decyduje się zatrudnić fotografa lub kamerzystę. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy tradycyjny film z wesela rzeczywiście jest rozwiązaniem, na które warto postawić.

Na wstępie należy zaznaczyć, że jeśli komuś na sformułowanie „tradycyjny film z wesela” stają przed oczami wyobraźni długie, statyczne ujęcia z kościoła czy urzędu, a potem z wesela – to bez obaw. Tego typu „dzieła” należą już do słusznie minionej przeszłości. Obecnie realizatorzy ślubnych nagrań, szczególnie ci najlepsi, bardzo dbają o to, by uniknąć podobnych niedociągnięć. Szukają w tym celu ciekawych ujęć i tricków operatorskich, a także stosują możliwie dynamiczny montaż. Jak znaleźć takiego fachowca? Zadanie to ułatwi np. nasza spersonalizowana wyszukiwarka.

Tradycyjny film z wesela – minusy

Trzeba jednak pamiętać, że tradycyjny film z wesela wciąż niestety może nużyć widzów z racji samej swojej długości. Choć ma być skrótem całego dnia, to potrafi trwać od trzech do nawet pięciu godzin. Z tego względu jest później zwykle oglądany raz, maksymalnie dwa. Zdarzają się też małżeństwa, którym nigdy nie zdarzyło się po taką pamiątkę sięgnąć. Nie tyle zresztą ze strachu przed znudzeniem, ile po prostu z braku czasu.

tradycyjny film z wesela - zdjęcie 1

Tradycyjny film z wesela – plusy

Dlaczego więc tyle par postanawia jednak zapłacić te 1000-1500 zł za tak długi materiał? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, na filmie – w przeciwieństwie do fotografii – uchwycone zostaną dźwięki (głosy, muzyka) oraz ruch (np. pierwszy taniec czy przejście do ołtarza). Będzie można na nim zobaczyć, jak mieni się biżuteria panny młodej i jak twarz pana młodego rozświetla się uśmiechem na widok ukochanej. Często uchwycone zostają też momenty szczególnie zabawne czy wzruszające, a film ze swej natury jest w stanie oddać więcej emocji niż zdjęcia.

Zaabsorbowani państwo młodzi w dniu ślubu mogą nie zauważyć wielu detali. Tradycyjny film z wesela pozwala im je dostrzec już na spokojnie, w domowym zaciszu, a także ponownie przeżyć wspaniałe chwile. Jest też najtańszą z opcji, jakie mają do wyboru narzeczeni, jeśli chodzi o rejestrację wideo tego wyjątkowego dnia.

Przeczytaj koniecznie: Film i zdjęcia ślubne wykonane dronem

tradycyjny film z wesela - zdjęcie 4

Jeśli nie tradycyjny film z wesela, to co?

Pozostałe dwie kosztują średnio 3000-5000 zł, i to mimo że diametralnie różnią się długością. Pierwszą z nich jest reportaż ślubny, trwający z reguły od kilkudziesięciu minut do półtorej godziny. Drugi zaś wariant to teledysk ze ślubu i wesela, który trwa zasadniczo tyle ile piosenka stanowiąca jego tło muzyczne, czyli 3-5 minut. W obu przypadkach wielogodzinny materiał, kręcony bardzo podobnie jak tradycyjny film z wesela, wymaga znacznie bardziej starannej selekcji najpiękniejszych, najciekawszych i najważniejszych wydarzeń, momentów czy ujęć. Montaż jest więc trudniejszy i bardziej czasochłonny, co podnosi koszt takiej usługi. Nie wolno też zapomnieć, że twórca zarówno reportażu, jak i teledysku, musi wykazać się o wiele większą kreatywnością, a produkt jego starań to często po prostu małe dzieło sztuki filmowej. To również ma wpływ na ostateczną cenę.

Reportaż lub teledysk kontra tradycyjny film z wesela

W reportażu ślubnym nie ma miejsca na powtórki czy pozowanie do kamery. Jej operator powinien być bardzo dyskretny, niemal niezauważalny dla państwa młodych. Gotowy reportaż może zostać wzbogacony o zdjęcia oraz wypowiedzi „głównych bohaterów”, a także rodziców czy gości. Z drugiej strony nie zawiera dłużyzn, które mogą się pojawić w filmie tradycyjnym. Za to jeśli jest dobry, w skondensowanej formie uchwyci atmosferę całego wydarzenia. Zrobi to także lepiej niż teledysk, stanowiący właściwie tylko zlepek wybranych migawek – niemniej, bardzo atrakcyjny i wręcz idealny, by umieścić go mediach społecznościowych czy rozesłać mailowo gościom.

tradycyjny film z wesela - zdjęcie 5

O ile jednak reportażu czy teledysku raczej nie da się przerobić na inną formę, o tyle tradycyjny film z wesela teoretycznie nawet sami możemy przyciąć i zmontować do wybranego podkładu muzycznego, korzystając z dostępnych w internecie programów. To z pewnością jeszcze jeden powód, dla którego warto rozważyć to właśnie rozwiązanie.

Polecamy także: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru filmowca na wesele?

zdjęcia: Shutterstock

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.