Koszt wesela 💰🎉
Ile kosztuje wesele na 50, 100, 200 osób?

Koszt wesela to niezwykle istotna część w planowaniu całej uroczystości. Stąd podstawowe pytanie brzmi, ile właściwie kosztuje ślub i wesele? 💵

Wesele możecie zrobić za 5000 zł, za 50 000 zł albo znacznie więcej. To jaki budżet sobie określicie wyznacza Wam później ramy, w których możecie się poruszać przy organizacji wesela.

 • Jak więc dopasować budżet do siebie?
 • Zwiększyć budżet, a może zmniejszyć oczekiwania?
 • Jak go dobrze wyliczyć? 🧮

Na te i inne pytania dotyczące budżetu weselnego, znajdziesz odpowiedź w tym artykule!

Zastanawiasz się, o czym jeszcze warto pamiętać? Aby nie umknęły Ci pozostałe zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

Koszt wesela – skąd wziąć pieniądze?

Przede wszystkim na wstępie planując koszt wesela trzeba realnie spojrzeć na swoje możliwości. Niezależnie od tego, czy zakładamy, że będzie to huczne wesele z mnóstwem gości czy niewielkie przyjęcie dla najbliższych.

Przestać kontrolować własne wydatki i ostatecznie przepłacić 💸 można w każdym przypadku.

Zasadnicze pytanie, które pojawia się na początku – skąd weźmiemy pieniądze? Część odkłada na bieżąco z tego, co akurat zarabia. Czasami też pomaga rodzina.

Niektórzy jednak decydują się na kredyt. Co wcale nie jest tak rzadkie jak by się wydawało. Natomiast część Młodych Par przygotowywała się zdecydowanie wcześniej i ma już odłożone pieniądze na ten cel.

🔍 Jak to możliwe? 🔍

Odpowiedź jest banalna, choć wykonanie nie takie proste. Wystarczy przez kilka lat odkładać na ten cel. Bywa, że niektórzy podejmując taką decyzję nie wiedzą, czy i kiedy wesele się odbędzie. Mimo to przygotowują się na taką ewentualność.

Dzięki temu kiedy ten moment już nastąpi spokojnie mogą na to przeznaczyć odłożone pieniądze.

Jeśli temat przygotowania finansowego bardziej Was interesuje odsyłam przede wszystkim do wpisu Michała Szafrańskiego na blogu “Jak oszczędzać pieniądze”.

Znajdź idealną salę weselną!

💳 Kredyt lekarstwem? 💳

Będąc jednak już w fazie przygotowań czasu na odłożenie potrzebnych pieniędzy mamy zdecydowanie mniej. Dlatego część narzeczonych decyduje się na kredyt.

Przede wszystkim trzeba podchodzić do tego bardzo ostrożnie. Pamiętajcie, że wesele to impreza na jeden/dwa dni, a z kredytem zostajecie znacznie dłużej.

Jeżeli jednak kredyt to rozwiązanie dla Was, sprawdźcie jak zrobić to rozsądnie! 💡 Jak wybrać najkorzystniejsza ofertę? O czym pamiętać? I na co zwrócić uwagę w umowie? Wszystko o kredycie na wesele w tym artykule!

🚑 Rodzina na pomoc 🚑

Jeśli natomiast do Waszego wesela dokładają się rodzice, rodzina – warto porozmawiać na etapie planowania budżetu jaką sumę chcą na to przeznaczyć.

Nie bójcie się pytać. To jest to dla Was bardzo istotna kwestia, ponieważ musicie zaplanować wydatki. A to nie miejsce na domysły. Ostatnie czego chcecie to niedomówienia i niepotrzebny stres.

Zdarza się, że członkowie rodziny wolą kupić coś konkretnego 🛍 zamiast dawać gotówkę. W takim wypadku, tak czy inaczej dopytajcie co chcieliby Wam podarować. Jeżeli jest to coś droższego – to do jakiej kwoty.

W ten sposób również będziecie mogli uwzględnić to w budżecie.

Dla Was natomiast będzie to konieczne, żeby oszacować ostateczną kwotę budżetu – co macie zapewnione, co musicie kupić i jaką kwotę możecie przeznaczyć na konkretne kategorie wydatków. 💰

panna młoda suknia ślubna

Koszt wesela – ile?

Z jakimi wydatkami musicie się liczyć? Jaką część budżetu, mniej więcej, powinniście przeznaczyć na poszczególnie kategorie?

Spójrzmy zatem na poniższą grafikę.

budżet ślubny koszty

Przyjęcie weselne – 50%

Przede wszystkim lwią część budżetu, około połowy, przeznacza się na przyjęcie weselne. Dlatego tak duże znaczenie ma liczba gości, których zamierzacie zaprosić.

Dwa pierwsze podstawowe zadania przy organizacji wesela to zaplanowanie budżetu i stworzenie listy gości. 👫 Dlatego najlepiej róbcie to jednocześnie.

Jak zaplanować weselny budżet?

 1. Ustalcie najpierw ogólną wizję wesela – czy ma być to duże, średnie czy małe przyjęcie,
 2. Najpierw zastanówcie się nad budżetem, który chcielibyście na to przeznaczyć,
 3. Stwórzcie listę gości,
 4. Policzcie koszt wesela zgodnie z kategoriami i średnimi cenami za usługi (o tym poniżej oraz w innych artykułach),
 5. Sprawdźcie czy jesteście w stanie zorganizować wesela na liczbę osób w zaplanowanym budżecie,
 6. Jeśli od razu widzicie, że nie ma takiej możliwości – zastanówcie się nad zwiększeniem budżetu lub zmniejszeniem liczby gości.

Po pierwsze, mówiąc o kosztach wesela wliczamy w to nie tylko salę ale też jedzenie, 🍛 tort, 🎂 atrakcje, 🎉 upominki dla gości, 🎁 zaproszenia 💌 i inną papeterię. 🧧

Fot. Pałac Zdunowo, Pałac Czosnowskich, MOKOTO, Ogród Babette, Zamek Joannitów

Oprawa muzyczna – 8-12%

Oprawa muzyczna to przeważnie po sali weselnej, drugi największy wydatek w budżecie ślubnym. Wszystko też zależy od tego, czy zdecydujecie się na DJ’a czy zespół składający się z kilku osób. Bowiem im więcej osób, tym cena rośnie.

Zastanawiacie się kogo wybrać? A może szukacie wskazówek na co zwrócić uwagę? Sprawdźcie nasze artykuły o DJ’u na wesele oraz zespole weselnym i ułatwcie sobie wybór 💪😃

Fot. TWIST Group, Heest Events, Zespół Lawa, DJ Tomsky, TERYTORIA Zespół muzyczny

Foto/video – 8-10%

Trzecią kategorię wydatków stanowi fotograf i kamerzysta, jeżeli chcecie skorzystać z obu usług. 📸 W zależności od tego, na co się zdecydujecie musicie liczyć, że przeznaczycie na ten cel od 8 do 10% budżetu.

Fot. Marek Wójcik, Bierzemy Ślub, LOVE&LIGHT, Ładnie Pięknie, Mateusz Kiszela

Ceremonia – 5%

Trzecią część stanowi ceremonia. Tutaj przede wszystkim musimy rozróżnić ślub cywilny od kościelnego. Za ślub cywilny zapłacicie mniej (84 zł), chyba, że zdecydujemy się na ślub w plenerze (dodatkowe 1000 zł).

Wtedy musicie nie tylko ponieść wyższą opłatę w USC, ale też dodatkowo przygotować miejsce ślubu. Przy ślubie kościelnym rozpiętość kosztów jest większa – między 700 a nawet 1800 zł. 💒

Pamiętajcie, że w tej kategorii uwzględniane są również obrączki. Tutaj nie powinniście wydać więcej niż 5% ogólnego budżetu.

Fot. Wedding Story Photo, Czułe Kadry

Dekoracje – 5-10%

Czwartą kategorię stanowią kwiaty i dodatki. 🌹🌻🌺  Najbardziej nieprzewidywalna kategoria.

Bardzo dużo zależy od tego, gdzie robicie wesele, jaki efekt chcecie uzyskać oraz na co się zdecydujecie. Czy będzie dużo żywych kwiatów, czy jednak zastąpicie je częściowo sztucznymi lub innymi dekoracjami.

💠 Wedding.pl radzi: jeśli decydujesz się na żywe kwiaty to przede wszystkich wybieraj sezonowe i lokalnie dostępne. Specjalnie sprowadzane znacznie podniosą koszta. 💠

Jeśli planujesz dekoracje to wpływ na budżet ma na pewno, ile ich zaplanujesz, czy wszystkie będziesz kupować czy jednak częściowo zrobisz własnoręcznie. Pomyśl, czy może jest sposób aby odkupić coś taniej od kogoś. A może wypożyczyć? Opcji jest mnóstwo.

Pamiętając jednak o budżecie, wydatki związane z dekoracjami nie powinny przekroczyć 8 – 10%.

Fot. ASTON Pracownia, Niebieskie Drzwi, Weddingowe Dekoracje, Zielona Awangarda, Odcienie Zieleni

👗 Ubiór – 8-10% 👔

Kolejna, piąta już kategoria, to ubiór. Suknia ślubna to niezwykle ważna rzecz dla każdej Panny Młodej. Niezależnie od tego czy ślub jest duży czy mały, kościelny czy cywilny.

O garniturze dla Pana Młodego raczej też nie zapomnicie.

Ale.. czy pamiętacie, że strój to także buty, biżuteria, fryzjer, makijaż? Czasami też odpowiednia bielizna, jeżeli macie specyficzny krój sukni.

Wszystkie te wydatki, tak jak poprzednio, nie powinny przekroczyć 8 – 10% Waszego budżetu.

Fot. Juliette Atelier, Wedding Projekt – bride plus size, KRAWIECZDOJAZDEM

Różne – 3-5%

Przedostatnią kategorię stanowi worek rozmaitości, który tajemniczo nazwałam “różne”. Tutaj mamy wszelkie dodatkowe koszta związane np. z transportem czy dodatkowym kosztem noclegu.

Wszystkie wydatki, które nie pasuje do poprzednich pięciu kategorii. Zazwyczaj wynoszą one około 5% budżetu weselnego.

Jeżeli jednak nie przekroczą tej sumy, pieniądze z tej kategorii możecie “przesunąć” do innej.

🧨 Nieprzewidziane wydatki – 8-10% 🧨

Ostatnia i niezwykle ważne kategoria – nieprzewidziane wydatki.

Dlaczego jest ona tak istotna? Ponieważ pewne jest to, że zdarzy się coś nieprzewidzianego. Pamiętajcie, że ślub i wesele organizujecie przez kilka/kilkanaście miesięcy. Dużo rzeczy może się w tym czasie wydarzyć.

Przy organizacji takiego przyjęcia pracuje mnóstwo osób, które czasem również popełniają błędy.

Jeżeli wyznaczycie sobie budżet na dodatkowe wydatki, to po pierwsze możecie czasami wspomóc wydatki z innej kategorii (jeśli okaże się, że nie starcza Wam zgodnie z tym co sobie założyliście).

Zachowajcie jednak rozsądek i nie rozdysponowujcie od razu całego awaryjnego budżetu. Kiedy bowiem jest najwięcej nieprzewidzianych sytuacji? Najbliżej wesela.

Dlatego zachowajcie jak najwięcej tych pieniędzy właśnie do dnia ślubu i wesela. Dzięki temu możecie uniknąć paru stresujących sytuacji lub szybko je rozwiązać. 🧞‍♂️

koszt wesela przyjęcie
Jeśli sama organizujesz wieczór panieński pamiętaj, żeby go dodać do budżetu.

Koszt wesela – Twój budżet!

Dobra, część teoretyczną mamy za sobą, przejdźmy teraz do praktyki. Po pierwsze – jaki budżet planujecie?

Jeśli macie już przewidzianą kwotę do przeznaczenia na wesele, procenty pozwalają określić, ile możemy wydać na konkretne rzeczy. Rozpiszcie sobie konkretnie, jakie kwoty macie do przeznaczenia.

Jeśli zatem zdecydujecie się później wydać na coś więcej niż planowaliście, musicie jednocześnie odjąć tą kwotę od innej kategorii wydatków, zakładając oczywiście, że nie chcecie przekroczyć budżetu.

Następnie ustalcie listę gości. 🕵️‍♂️ Sprawdźcie, jaka kwota wychodzi Wam, jeśli przeliczycie liczbę gości przez średni koszt za osobę.

Jak przedstawia się średni koszt wesela na 100 osób?

Zastanawiając się, ile kosztuje wesele na 100 osób przyjmijcie średnią cenę 250 zł za osobę, pomnóżcie ją przez liczbę gości, a następnie sumę, która Wam wyjdzie x2. W tym wypadku: 250 zł x 100 osób x 2 = 50 000 zł.

Analogicznie średni koszt wesela dla 50 osób wyniesie ok. 25 000 zł, a dla 200 osób ok. 100 000 zł. Sprawdźcie, czy jesteście w stanie ponieść taki koszt wesela, czy jednak musicie zmniejszyć liczbę gości.

Koszt wesela – zderzenie z rzeczywistością

Czego możecie się spodziewać przeglądając oferty na rynku? Z jakimi cenami powinniście się liczyć?

 • Sala weselna “cena za talerzyk” – 180 – 500 zł (średnio ok. 250 zł)
 • Fotograf 📸 – 3000 – 9000 (średnio ok. 4000 – 5000),
 • Kamerzysta 📹 – 2500 – 7500 (średnio ok. 3000 – 4500),
 • DJ 🎧 – 2000 – 7500 (średnio ok. 3000-4000),
 • Zespół 🎤 – od 3000 do nawet 13 000 (wszystko zależy od liczby osób),
 • Kwiaty, dekoracja kościoła i sali 🎀 – 3000 – 7000 zł,
 • Obrączki 💍 – ok. 2000 zł,
 • Fryzura i makijaż 💄 – od 300 zł.

Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować cenę. Zastanów się czy nie warto zwrócić się do znajomego, który jest w stanie zrobić coś dla Ciebie taniej.

Oczekiwania i wydatki Par Młodych – Raport ślubny 2019

Z racji tego, że nie tylko obserwujemy, co się dzieje w branży ślubnej, ale również jesteśmy jej częścią, postanowiliśmy sprawdzić co na tematów wydatków weselnych mówią same 👰‍♀️🤵‍♂️ Pary Młode.

Wszystkie odpowiedzi oraz wnioski zebraliśmy w jeden dokument i dzięki temu powstał nasz Raport Ślubny 2019.

Jak więc wyglądała rzeczywistość polskich wesel według danych z 2019 roku?

Przede wszystkim Polacy lubią duże wesela. Co oczywiście w dużej mierze wpływa na ich ostateczny koszt. Najwięcej par decyduje się bowiem na zaproszenie od 101 do 150 gości.

liczba gości weselnych wydatki raport ślubny

A co z pozostałymi wydatkami? Prawie wszystkie pary decydują się na zatrudnienie fotografa, oprawy muzycznej wesela (dj lub zespół), fryzjera oraz makijażystki. Większość decyduje się też na florystkę.

Pozostałe usługi jak wynajem auta do ślubu, lekcje pierwszego tańca, dekoratorkę czy atrakcje wybiera mniej niż połowa.

Ale to wciąż nie są małe wydatki. Skąd więc Pary Młode biorą pieniądze na wesele?

wydatki weselne finansowanie wesela raport ślubny

Oczywiście cała branża z roku na rok ewoluuje, podobnie jak Młode Pary. Wiele (i nagle) zmieniła też pandemia oraz zakaz organizowania wesel.

Dlatego na cały Raport Ślubny warto patrzeć na to niejako jak na punkt wyjścia, na coś, co pozwoli mieć ogólny ogląd na organizację wesela.

Jaki jest średni koszt wesela w Polsce?

Na koniec spójrzmy na to, ile przeważnie Młode Part przeznaczają na wesele. 👇

ile kosztuje wesele w polsce

Przeważnie Młode Pary wydają na wesele od 41 a 60 tys. zł (38%). Natomiast 32% par przeznacza na nie między 21 a 40 tys. zł.

budżet ślubny raport ślubny

Jeśli jednak mamy znaleźć średnią kwotę za którą pary organizują wesele będzie to około 48 tys. zł. 💰

Zaokrąglijmy to i załóżmy, że nasz budżet to 50.000 zł.

Jak w takim razie będzie przedstawiał się koszt wesela według kategorii?

 • Przyjęcie weselne 🎪 – ok. 25.000 zł,
 • Oprawa muzyczna 🎷 – ok. 4000 zł
 • Fotograf 📷 – ok. 4000 zł,
 • Ceremonia 💒 – ok. 2500 zł,
 • Kwiaty i dekoracje 💐 – ok. 4000 zł,
 • Strój 🎩 – ok. 4000 zł,
 • Różne 💣 – ok. 1500 zł,
 • Nieprzewidziane wydatki 🔮 – ok. 5000 zł.

Tak rozpisany budżet może stanowić Waszą bazę.

Oczywiście w ramach każdej kategorii macie jeszcze do przemyślenia dużo pomniejszych kwestii.

Ciekaw Was ile Par Młodych organizuje poprawiny, ile z nich wybiera się w podróż poślubną? A może z jakich atrakcji weselnych skorzystali? Sprawdźcie pełny Raport Ślubny 2019!

sesja ślubna fotograf ślubny cena

👑 Podsumowanie, czyli jak zapanować nad kosztami wesela 👑

Koszt wesela – jak 🤔 zaplanować budżet?

Po pierwsze określcie sobie, ile jesteście w stanie przeznaczyć na wesele. Zobaczcie, ile proporcjonalnie wychodzi Wam na poszczególne elementy wesela (przyjęcie, ceremonia, suknia ślubna) i jakich ram powinniście się trzymać. Następnie przejdźcie, do zaplanowania listy gości. 🙋‍♀️ W końcu to około połowa kosztów wesela. Dlatego liczba gości ma ogromny wpływ na na zmieszczenie się, bądź nie, w budżecie.

Ile kosztuje wesele?

Klasyczne wesele na 100 osób kosztuje około 50.000 zł. Średnio Młode Pary w Polsce wydają około 48.000 zł na swoje przyjęcie. Najwięcej Par na swoje wesele przeznacza między 41 a 60 tyś. zł.

Koszt wesela – skąd wziąć pieniądze? 💸

Część Młodych Par ma oszczędności i z tych środków organizuje wesele. Część może pozwolić sobie na odkładanie na bieżąco i w ten sposób jest w stanie w ciągu tych 1,5 roku czy 2 lat sfinansować sobie wesele. Wiele Młodych Par korzysta z pomocy rodziny, np. rodziców, którzy częściowo dokładają się do wesela. Bywa jednak i tak, że żadna z wcześniejszych opcji nie wchodzi w grę 🤷‍♀️ i Młodzi decydują się na wzięcie pożyczki lub kredytu.

Koszt wesela – o czym pamiętać?

Planuj i kontroluj swoje wydatki! Dzięki temu wydarzenie będzie dokładnie takie jakie chcesz i nie spowoduje, że po wszystkim zostaniesz z długami. To ma być piękny dzień, który będziesz cudownie wspominać. Szkoda, żeby kłopoty finansowe to zepsuły. 😉