Wedding.pl / Lovestory / Prezenty ślubne / Prezenty dla gości weselnych: 5 rzeczy, które musicie wiedzieć!
Prezenty ślubne

Prezenty dla gości weselnych: 5 rzeczy, które musicie wiedzieć!

16 maja 2019 —
Upominki dla gości weselnych - porady

Jakie wybrać, w co zapakować, komu wręczyć i czy w ogóle warto – prezenty dla gości weselnych często spędzają sen z powiek Parom Młodym. Temat nie jest tak oczywisty, jak może się wydawać. Jeżeli pragniecie dopiąć wszystko na ostatni guzik, mamy dla Was mini przewodnik po prezentach weselnych. Dzięki niemu zostaniecie mistrzami sztuki obdarowywania!

  1. Prezenty dla gości weselnych – czy warto o nich pamiętać?

Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście, czy na Waszym weselu pojawią się podarunki dla gości, przy ostatecznej decyzji weźcie pod uwagę charakter wesela, budżet oraz Wasze własne preferencje.

Jeśli Wasze przyjęcie będzie minimalistyczne lub będzie zorganizowane w bardzo luźnym stylu, prezenty nie są koniecznością. Przeciwnie jeżeli planujecie wystawne wesele z dużą ilością dekoracji, jedzenia i atrakcji – wtedy taki akcent wydaje się nieodzowną kropką nad „i”.

Jeżeli nie dysponujecie dużym budżetem i tniecie koszty, upominki dla gości to jeden z najczęściej wykluczanych pomysłów. Przy 100 zaproszonych osobach prezent kosztujący 10 zł da ostatecznie kwotę 1000 zł, a dzisiaj można w tej cenie kupić nawet suknię ślubną. Czasami można podziękować gościom bardzo symbolicznym podarunkiem, jak np. czekoladka, ale niektóre Pary Młode wolą w ogóle zrezygnować z prezentów niż wręczać gościom tak skromny upominek.

Zobacz: Podarunki dla gości, które zrobicie sami

Jakie jest Wasze zdanie? Na grupie na Facebooku Panny Młode – organizacja ślubu i wesela | Wedding.pl pojawiły się głosy, że upominki nie są konieczne, ponieważ jedzenie, picie i atrakcje są same w sobie prezentem dla zapraszanych osób. Niemniej jednak większość z Was wyraża chęć wręczenia prezentów swoim gościom. Zwracacie uwagę na fakt, że to bardzo miły gest w stosunku do gości oraz serdeczna forma podziękowania za ich przybycie na Waszą uroczystość. Ponadto piszecie, że niektóre rodzaje upominków mogą zostać z gośćmi na dłużej i stać się wyjątkową pamiątką z Waszego ślubu.

Jakie podarunki wybierają najczęściej Pary Młode na swoje wesela? W poszukiwaniu inspiracji zajrzyjcie na naszą grupę na Facebooku lub do artykułu, w którym przedstawiamy aż 19 pomysłów na upominki dla gości weselnych!

Upominki dla gości weselnych - lista

  1. Prezenty dla gości weselnych – jak wybrać?

Jeżeli już zdecydowaliście, że podarujecie swoim gościom upominki i nadal szukacie pomysłu na prezent idealny, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które ułatwią Wam ostateczny wybór:

  • Charakter wesela. Motyw przewodni Waszego przyjęcia zawsze musi być punktem wyjścia przy doborze innych elementów, w tym prezentów. Na rustykalne wesele doskonale sprawdzą się miody i domowe konfitury, ale już nie na wystawne wesele w królewskim stylu. Na taką uroczystość na pewno bardziej adekwatne będą wykwintne czekoladki, francuskie makaroniki lub pamiątkowy list z podziękowaniem.
  • Rodzaj i wiek gości. Jeżeli większość Waszych gości to osoby dojrzałe, wybierzcie takie podarunki, które ucieszą osoby w starszym wieku, np. herbaty i zioła, miody i konfitury. Z kolei młodym osobom na pewno spodobają się magnesy, przypinki lub bańki mydlane. Jeżeli Wasza grupa weselna jest bardzo zróżnicowana wiekowo, postawcie na bezpieczne opcje, jak czekoladki czy zdjęcia w ramkach.
  • Budżet. Jeżeli dysponujecie dużym budżetem na wesele, możecie się wykosztować na droższe prezenty. Takimi będą na pewno świece zapachowe, alkohol, a nawet kosze prezentowe. Jeśli jednak nie chcecie przeznaczyć na upominki dużych kwot, wybierzcie symboliczne propozycje, jak cukierki, czekoladki lub rzeczy wykonane przez Was samodzielnie, np. dżemy w małych słoiczkach.
  • Wasz styl. To on powinien determinować motyw przewodni przyjęcia i może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze upominków weselnych. Jeżeli pragniecie podzielić się z gośćmi swoimi pasjami, wybierzcie prezenty, które to oddadzą, jak np. płyty z Waszymi ulubionymi piosenkami, małe figurki odzwierciedlające Wasze zainteresowania lub breloki z hasłami, które najlepiej wpisują się w Wasz charakter.

Upominki dla gości weselnych - jakie wybrać

  1. Prezenty dla gości weselnych – dla każdego z osobna czy dla pary?

Macie już wybrane prezenty, teraz trzeba ustalić ich ilość. Spójrzcie na listę potwierdzonych gości i zastanówcie się, czy wręczacie upominek każdemu, czy jeden podarunek przypadnie na jedną parę. Większość z Was decyduje się na tą pierwszą opcję, jednak warto dłużej zastanowić się nad plusami i minusami obu przypadków.

Polecamy: Podziękowania dla gości weselnych – oryginalne pomysły

Jeżeli chcecie wręczyć gościom droższy prezent, śmiało można dać jeden na parę. Również w takiej sytuacji, w której osoby mieszkają ze sobą, a prezentem będzie ramka ze zdjęciem, kwiatek lub figura – dwie takie same rzeczy nie są wtedy potrzebne w jednym domu. Inaczej będzie w przypadku kiedy prezent jest z zasady dedykowany jednej osobie, jak np. czekoladka, brelok lub ciasteczko z wróżbą.

Warto wziąć więc pod uwagę rodzaj prezentu (czy dedykowany jest jednej osobie, czy może stanowić prezent dla pary lub większej ilości osób, jak np. ciasto), a także relacje między parami. W przypadku gdy dwie osoby są ze sobą blisko, można wręczyć im jeden prezent, ale co z singlami lub ze znajomymi, którzy mieszkają osobno – wtedy upominek powinien dostać każdy. Można zastanawiać się nad rozgraniczaniem par oraz singli, ale czasami może to nie mieć zastosowania i wyglądać nietaktownie kiedy zaczniemy sortować gości ze względu na to, czy są w związku, czy nie.

  1. W co zapakować prezenty dla gości weselnych?

Jeżeli już zdecydowaliście, co podarujecie swoim gościom, trzeba się zastanowić, w co je zapakujecie. Niektóre prezenty, jak ramki ze zdjęciami, zapachowe świece czy ciasteczko z wróżbą nie potrzebują dodatkowej oprawy, jednak Pary Młode najczęściej decydują się na dekoracyjne ozdoby oraz specjalne opakowania prezentowe.

-Torebki prezentowe

-Opakowanie wykonane własnoręcznie

-Opakowanie z papieru

-Ozdobny papier lub materiał

-Słoiczek

-Dekoracyjny woreczek

-Koperta

-Koszyczek

-Szkatułka

-Pudełko

-Skrzyneczka

-Butelka

-Szklanka / kubek

-Wiaderko / doniczka.

Czym udekorować opakowanie na prezent?

-Wstążka

-Sznurek

-Listek / kwiatek / gałązka

-Bilecik / liścik / etykieta

-Materiały, np. tiul, koronka, satyna

-Kokardka

-Zawieszki.

Upominki dla gości weselnych - jak wręczyć

  1. Prezenty dla gości weselnych – jaki i kiedy wręczyć?

Równie ważne, co sam prezent i jego opakowanie, jest forma oraz czas jego wręczenia. Będzie to uzależnione od rodzaju upominku, a także Waszych preferencji: czy chcecie wręczyć podarunek osobiście, czy goście mają je sami odebrać z wyznaczonego miejsca.

Jak wręczyć upominek:

-Położyć przy talerzyku

-Położyć na krześle (możliwe podczas ślubu w plenerze)

-Położyć w widocznym miejscu na sali weselnej (np. przy słodkim stole, przy księdze gości, w strefie relaksu lub na specjalnie wyeksponowanym stoliku/koszu itp.)

-Zawiesić na tablicy z planem stołów

-Samodzielnie podczas żegnania gości

-Samodzielnie podczas życzeń i prezentów wręczanych przez gości

-Samodzielnie w wyznaczonej części wesela.

Kiedy wręczyć upominek:

-Po ślubie (w trakcie życzeń)

-Na początku wesela

-Podczas oczepin

-Podczas jednej z atrakcji weselnych

-Podczas krojenia tortu

-Po weselu (na pożegnanie)

-Na poprawinach.

Jak się okazuje, prezenty dla gości weselnych to mocno angażujący temat, którego nie można zaniedbać, jeżeli się na niego zdecydujemy. Jeżeli pragniemy szczególnie uhonorować naszych gości, pamiętajmy, że każdy detal ma znaczenie. Jedno jest pewne: z naszym przewodnikiem opanujecie sztukę obdarowywania do perfekcji!

Znajdź wymarzony prezent ślubny!

Źródło zdjęć: Shutterstock.com

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.