Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Muzyka i taniec / Jak znaleźć idealny zespół na wesele?
Muzyka i taniec

Jak znaleźć idealny zespół na wesele?

10 kwietnia 2019 —
Jak znaleźć idealny zespół na wesele? - zdjęcie 1

Oprawa muzyczna wesela to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o tym, czy nowożeńcy i ich goście zapamiętają zabawę jako udaną. Zdecydowanie nie można więc w tej kwestii zdawać się na przypadek. Jeśli jeszcze nie wiecie, czy lepszy będzie DJ, czy może jednak zespół, koniecznie przeczytajcie artykuł na ten tematA jeśli nie wyobrażacie sobie wesela bez muzyki na żywo – poniżej prezentujemy garść praktycznych wskazówek, które ułatwią znalezienie kapeli idealnej.

WYBIERZ ZESPÓŁ NA SWOJE WESELE!

Jak znaleźć idealny zespół na wesele? Praktyczne wskazówki!

Wskazówki takie mogą się przydać, bo sprawa należy do łatwych tylko wtedy, gdy zachwyceni orkiestrą na weselu znajomych postanawiamy, że powinna zagrać i u nas. Wtedy wystarczy tylko uzgodnić terminy – ale uwaga: najlepsze zespoły potrafią mieć kalendarz wypełniony nawet na dwa lata naprzód! Z tego też względu szukanie kapeli na wesele powinno być jedną z pierwszych rzeczy na naszej liście przygotowań do całego wydarzenia.

Jak znaleźć idealny zespół na wesele? - zdjęcie 2

Wstępny rekonesans

Pozwoli to nam w dodatku na spokojnie przeprowadzić rozeznanie wśród zespołów, jeżeli do tej pory żadnemu z nich jeszcze nie udało się zaskarbić naszej szczególnej sympatii. W poszukiwaniach nieocenioną rolę odgrywa obecnie Internet, a zwłaszcza odpowiednio sprofilowane narzędzia takie jak choćby Weddingowa wyszukiwarka, w której wystarczy wpisać interesującą nas miejscowość, żeby zapoznać się z najlepszymi ofertami w danej okolicy.

Zobacz też: Co ustalić z zespołem przed weselem?

Muzyka jest najważniejsza

Wśród podstawowych kryteriów niezbędnych do stworzenia tzw. krótkiej listy interesujących nas kapel wymienić warto z pewnością:

  1. repertuar– im bardziej rozległy, tym lepiej; dzięki temu nawet przy trwającej wiele godzin zabawie nie pojawią się niechciane powtórki, tylko raczej utwory znane i młodszym, i nieco starszym gościom, a być może nawet kilka piosenek na życzenie
  2. styl muzyczny– niektóre zespoły „specjalizują się” np. w disco polo, inne z kolei stawiają na big bandową klasykę i swingujące przeróbki ponadczasowych szlagierów; wybierzmy to, co nam odpowiada najbardziej, uwzględniając jednocześnie możliwe preferencje większości uczestników imprezy
  3. ogólne brzmienie– to przede wszystkim kwestia gustu słuchaczy (choć również doświadczenia i zgrania kapeli), koniecznie więc zapoznajmy się z umieszczonym na stronie danego zespołu portfolio  lub demo.

Na własne oczy (i uszy)

Powinno ono składać się nie tylko z kawałków nagranych w studio, ale przede wszystkim z fragmentów autentycznych wesel. Tego typu zapisy umożliwiają zobaczenie, jak orkiestra rozkręca zabawę, jaki ma kontakt ze zgromadzonymi, jak rozwiązuje sprawę zachęcających do toastów przyśpiewek oraz oczepin – a także jak się prezentuje oraz jakiej jakości sprzętem i nagłośnieniem dysponuje. Sprawdzić to też możemy, udając się np. na koncert konkretnej kapeli (o ile nie gra ona wyłącznie na weselach) lub po prostu umawiając się z nią na spotkanie.

Jak znaleźć idealny zespół na wesele? - zdjęcie 3

Technikalia…

To ostatnie zresztą i tak warto odbyć. Trzeba przecież jeszcze omówić szczegóły „techniczne”, takie jak chociażby:

  1. czas trwania i liczba bloków muzycznych oraz przerw pomiędzy nimi,
  2. scenariusz oczepin lub wręcz całej imprezy – czy jakiś w ogóle istnieje, a jeśli tak, to czy można w nim wprowadzić zmiany itp.,
  3. kwestia jedzenia, a co nawet ważniejsze – picia alkoholu przez członków zespołu, na co możemy się też w ogóle nie zgodzić,
  4. opłacenie składek na ZAiKS etc.

Pamiętajmy, że wszystko to powinno się znaleźć w podpisanej przez obie strony umowie, podobnie jak data i termin wesela, a także wynagrodzenie czy wysokość wpłaconej muzykom zaliczki.

Zobacz też: TOP 10 piosenek na pierwszy taniec!

…i finanse

I tu przechodzimy do niezwykle ważnego zagadnienia, jakim jest zakładany budżet. Ważnego, ale nie bez powodu poruszonego jako ostatnie. Choć może się to wydawać działaniem wbrew intuicji, poszukiwania idealnego zespołu na wesele lepiej zacząć od znalezienia kilku grup, które trafiają w nasz gust muzyczny i są dostępne w interesujących nas terminach, a dopiero potem spośród nich wybrać jedną, kierując się finansami. Bo często zdarza się, że ich stawki różnią się, owszem, nawet o kilkaset złotych – ale w skali całego przedsięwzięcia to stosunkowo niewielka kwota, którą można w razie potrzeby spróbować „uwolnić”, rezygnując np. z dodatkowych stroików. Tymczasem kompromisy dotyczące oprawy muzycznej wesela kosztować nas mogą nie tylko wyrzucone w błoto pieniądze, ale przede wszystkim mniej udaną zabawę.

WYBIERZ ZESPÓŁ NA SWOJE WESELE!

Paulina Kołaczek
Napisane przez

Paulina Kołaczek

p.kolaczek@wedding.pl

W branży ślubnej od 5 lat, od 2018 związana z portalem Wedding.pl. Fanka zarówno rustykalnych wesel, jak i nowoczesnych przyjęć w miejskim stylu. Prywatnie zakochana w dalekich podróżach i azjatyckiej kuchni.