Ślub plenerowy - koszty i formalności | Wedding.pl
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Ślub plenerowy – koszty i formalności
Organizacja i planowanie

Ślub plenerowy – koszty i formalności

14 lutego 2019 —
Ślub plenerowy - koszty i formalności - zdjęcie 1

Ślub nad brzegiem morza, na zielonej polanie lub w pięknym ogrodzie. Brzmi bajecznie, prawda? Jeśli ślub w plenerze jest Waszym marzeniem, spełnicie je i zorganizujcie wesele plenerowe!  Dzięki nowelizacji przepisów, od marca 2015 roku zakochani mogą zawierać ślub cywilny w innym miejscu niż Urząd Stanu Cywilnego, bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody. Wiadomość ta z całą pewnością ucieszyła pary, które marzyły o wyjątkowej ceremonii na łonie natury lub w jakimś innym bajecznie pięknym miejscu. Zastanawiacie się jaki jest koszt takiego ślubu i jakie formalności należy załatwić? Ten tekst rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Ślub plenerowy - koszty i formalności - zdjęcie

Zobacz także: Koszt wesela w plenerze – ile wynosi i co się w nim zawiera?

Miejsce na ślub plenerowy

Fakt, że nie trzeba uzyskać wcześniejszej zgody na zawarcie ślubu cywilnego w plenerze, jest dla Młodych Par bardzo dużym ułatwieniem. Nie oznacza to jednak, że może się on odbyć w dowolnym miejscu. W czasie składania przysięgi małżeńskiej, kierownik USC ma zawierzony na szyi łańcuch z wizerunkiem orła, a wszyscy zgromadzeni przyjmują pozycję stojącą. To bardzo uroczysta i podniosła chwila, która wymaga wyjątkowego miejsca, spełniającego określone wymogi. Niezbędne jest, aby miejsce zapewniało „zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”. Co w przypadku, gdy wskazane przez Młodą Parę miejsce nie spełnia właściwych wymogów? W takim przypadku kierownik USC, pisemnie odmawia przyjęcia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński w określonym miejscu. Najprościej mówiąc, ślub cywilny w niestosownym miejscu, które nie umożliwia właściwej prezentacji godła, a także zachowania stosownej powagi jest niemożliwy.

Ślub plenerowy – koszt

Obowiązkowa opłata skarbowa, jaką ponosi każda para wstępująca w związek małżeński wynosi 84 zł. W przypadku organizacji ślubu poza USC należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 1000zł. Jeśli z powodów zdrowotnych ceremonia zaślubin odbywa się w szpitalu, Młoda Para nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Ślub plenerowy – formalności

Podczas wizyty w USC niezbędne będą poniższe dokumenty:

  • dowody osobiste
  • zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa (jeśli jest niezbędne)
  • skrócone akty urodzenia
  • osoby rozwiedzione (skrócony odpis aktu małżeństwa, wyrok sądu potwierdzający rozwód)
  • wdowa/wdowiec (odpis aktu zgonu małżonka)
  • wniosek dotyczący zawarcia małżeństwa poza USC

Zobacz także: Ślub i wesele poza miastem

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Klaudia Kierzkowska
Napisane przez

Klaudia Kierzkowska

k.kierzkowska@wedding.pl

Redaktorka Wedding.pl z branżą ślubną związana od 5 lat. Miłośniczka włoskiej kuchnii i dobrego filmu.