Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Papeteria ślubna / Jak wybrać zaproszenia ślubne? 10 niezawodnych wskazówek
Papeteria ślubna

Jak wybrać zaproszenia ślubne? 10 niezawodnych wskazówek

9 stycznia 2020 —
Jak wybrać zaproszenia ślubne? Krok po kroku

Zastanawiacie się, jak wybrać zaproszenia ślubne? Wbrew pozorom, znalezienie tych idealnych może być nie lada wyzwaniem. To właśnie one są zapowiedzią Waszego ślubu, dlatego powinniście dołożyć wszelkich starań, aby były najpiękniejszym zwiastunem tego, co wydarzy się w tym najważniejszym dniu. Nasi eksperci ślubni podpowiedzą Wam, jak wybrać idealną papeterię ślubną!

Zaproszenia ślubne krok po kroku

Zacznijmy od tego, żeby nie zostać zakładnikiem trendów za wszelką cenę. Oczywiście warto wiedzieć, co w „ślubnej trawie” piszczy i sprawdzić, które z kolorów są obecnie hitem czy jakie style są popularne. Niemniej jednak, jeżeli żadna z obecnie modnych propozycji Wam nie odpowiada, darujcie sobie trendy i wybierzcie takie wzory, które według Was są najpiękniejsze i do Was pasują. Pamiętajcie, że zarówno zaproszenia ślubne, jak i styl czy kolorystyka całej uroczystości, musi odpowiadać Wam, a nie panującym trendom.

Szukając inspiracji, sprawdźcie kolekcje najlepszych firm z papeterią ślubną na Wedding.pl >>> Zaproszenia ślubne oraz poznajcie korzyści >>> Wirtualnego Organizera Ślubnego, który pozwoli Wam zaplanować ślub marzeń od A do Z!

Zaproszenia ślubne - inspiracje

Zaproszenia ślubne Glamify / Wedding.pl

Jak wybrać zaproszenia ślubne?

1. Dopasuj zaproszenia ślubne do stylu uroczystości.

Zaproszenia ślubne, które trafią do rąk gości, z pewnością wywrą na nich pierwsze wrażenie i zasugerują styl Waszego wesela. Warto więc, aby były one dostosowane do stylistyki całej uroczystości. Producenci oferują ślubne zaproszenia w rozmaitych stylach. Od klasycznych i bardzo eleganckich, po nowoczesne i bogato zdobione. Na rynku dostępne są zaproszenia niemalże w każdym stylu. Do zaproszeń możecie dobrać akcesoria na ślub i wesele, w skład których wchodzą karty menu, winietki na stół, etykiety na alkohol, księgi gości i podziękowania. Przeczytajcie też artykuł o motywie przewodnim w papeterii ślubnej.

2. Dopasuj zaproszenia ślubne do stylu Pary Młodej.

Zaproszenia ślubne powinny odzwierciedlać Waszą osobowość i zainteresowania. Jeżeli nie przepadacie za pastelowymi kolorami, to absolutnie nie sugerujcie się tym, że w danym sezonie królują pudrowe odcienie. Wybierzcie takie kolory, które Wam odpowiadają. Dobierzcie również taką grafikę, czcionki i wykończenia, jakie uznacie za najpiękniejsze i najbardziej odpowiadające Waszym osobowościom. Może będą to koronkowe zaproszenia ślubne, a może nawiązujące do zimowej pory roku? Pozwoli to nadać im niepowtarzalny, a nawet spersonalizowany charakter.

3. Wybierz barwę zaproszeń ślubnych pasującą do koloru przewodniego wesela.

Jeśli zdecydowaliście się na wybór koloru przewodniego w dekoracjach ślubnych, pomyślcie o tym, żeby zaproszenia również do niego nawiązywały. Spójność kolorystyczna to gwarancja sukcesu! Postawcie na jeden kolor lub zabawcie się przewodnią paletą barw i połączcie ze sobą różne odcienie wybranego koloru. Z pewnością uzyskacie niebanalny efekt.

4. Wybierz zaproszenia ślubne z czytelną treścią.

Informacje zawarte w zaproszeniach ślubnych powinny być łatwe do zrozumienia i przedstawione w przejrzystej formie, aby każdy gość mógł je odczytać. Nadmiar różnych wzorów, grafik, czcionek czy duża ilość tekstu sprawią, że będą one trudne do odczytania. Najważniejszy w czytelności jest jednak krój czcionki. Powinna być stylowa, ale nie przekombinowana, na tyle prosta, żeby można było odczytać najważniejsze informacje, takie jak datę i miejsce ślubu czy kontakt do Pary Młodej. Tutaj warto też sprawdzić najczęściej popełniane błędy przy wypisywaniu zaproszeń.

5. Wybierz odpowiednią wielkość i kształt zaproszeń ślubnych.

Możecie wybierać w mnogości kształtów i rozmiarów gotowych zaproszeń, a w razie potrzeby zaprojektować własne. Pamiętajcie jednak, że niestandardowe rozmiary mogą zwiększyć koszt wysyłki, ponieważ będą potrzebne większe koperty, a waga całej przesyłki będzie większa. Ponadto, bardzo skomplikowane formy zaproszeń mogą sprawiać trudność osobom starszym.

6. Dostosuj cenę zaproszeń ślubnych do Waszego budżetu.

Koszt gotowych zaproszeń ślubnych zaczyna się już od kilku złotych i tylko od Was zależy, na jakiej kwocie się skończy. Ostateczna cena zależy od samego projektu, rodzaju papieru, tuszu, dodatków, rodzaju wykonania (ręcznego czy drukowanego), procesu drukowania i oczywiście ilości. Warto zwrócić uwagę na to, aby zaproszenia charakteryzowały się wysoką jakością i techniką wykonania, ale nie za wszelką cenę.

Jak wybrać zaproszenia na ślub

Zaproszenia ślubne Lojesia / Wedding.pl

Zaproszenia ślubne Design Your Wedding / Wedding.pl

7. Dopasuj treść zaproszenia ślubnego do charakteru uroczystości.

Informacje, jakie powinny znaleźć się na zaproszeniu, to przede wszystkim: nadawcy i odbiorcy, data, miejsce ślubu, godzina ślubu oraz  miejsce wesela. Treść drukowana na zaproszeniach, w zależności od upodobań, może być oficjalna lub w formie bardziej osobistej. Obecnie, popularne są rymowane wierszyki mówiące gościom, co Młoda Para chciałaby otrzymać zamiast kwiatów, ale w przypadku bardzo oficjalnych ślubów, nie będą stosownym wyborem. Dodatkowo, na końcu zaproszenia umieszcza się również prośbę o potwierdzenie przybycia.

8. Zamów zaproszenia ślubne w optymalnym terminie.

Jeśli decydujemy się na indywidualny projekt, poszukiwania artysty i drukarni lub kompleksowej firmy powinno się rozpocząć nawet rok przed ślubem, aby mieć czas na spokojnie przejrzeć oferty i zaplanować ostatecznego projektu. Przy gotowych zaproszeniach ślubnych okres ten jest oczywiście dużo krótszy. Najlepszy czas na dostarczenie zaproszeń to trzy miesiące przed weselem. Wówczas zaproszeni goście będą mogli odpowiednio się przygotować i potwierdzić swoje przybycie.

Jak wybrać zaproszenia ślubne? Krok po kroku

Zaproszenia ślubne Say I Do / Wedding.pl

9. Zamów próbki zaproszeń ślubnych.

Zamówienie kilku próbek zaproszeń przed ostatecznym wyborem pomoże Wam z zapoznaniem się jak w rzeczywistości wygląda zaproszenie, na które chcecie się zdecydować oraz jaka jest jakość ich wykonania. Jest to idealny sposób na to, aby uniknąć przykrych niespodzianek i straty pieniędzy.

10. Poznaj trendy w zaproszeniach ślubnych.

W tym sezonie niemal wszystko jest dozwolone. Kolory szczególnie wyraziste, takie jak żółć, amarant, granat, turkus, musztarda i fiolet – z pewnością nadadzą charakteru. Niemniej jednak pastele, to również ślubny hit nie tylko w świecie mody, ale również dodatków i dekoracji. Podobna różnorodność panuje w stylistyce: klimat rustykalny, jak i luksusowy minimalizm, lekkie boho, a także elegancka klasyka.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedź na pytanie „Jak wybrać zaproszenia ślubne?” – i teraz już doskonale wiecie, czym się kierować i jakie kroki wykonać, by stały się one najpiękniejszą zapowiedzią Waszego dnia!

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.