Papeteria Ślubna ✍️
Jak wybrać, gdzie zamówić i ILE KOSZTUJE? 💸

papeteria ślubna

Papeteria ślubna, czyli winietki, zaproszenia, księga gości i inne dodatki to niezwykle przydatne elementy wesela. Na ich dobór warto poświęcić trochę czasu i przemyśleć ich design, tak by były spójne z motywem przewodnim przyjęcia 🎊 i wyglądały estetycznie.

Ślub i wesele to wielki dzień dla Pary Młodej, dlatego zazwyczaj przykłada się ogromną uwagę do oprawy ceremonii. I nic dziwnego! W końcu pierwszym elementem, z którym mają styczność goście są zaproszenia. Ich wygląd wskazuje jaki charakter będzie miało wesele.

I chociaż można znaleźć mnóstwo inspiracji, wybór papeterii ślubnej wcale nie jest taki oczywisty. Trendy stale się zmieniają, a wzorów jest cała masa. 🤯

Żeby nieco ułatwić zadanie, dostępne są gotowe zestawy w jednym stylu, jednak nie zawsze zawierają pełen zestaw druków ślubnych.

Nie jest jednak powiedziane, że cała papeteria musi mieć identyczne grafiki i ozdoby. Można skomponować ją też samodzielnie, jednak wymaga to nieco więcej czasu i wysiłku, by znaleźć spójne elementy.

Jeśli 🔎 szukacie:

  • najmodniejszych trendów 2022,
  • informacji jakie elementy papeterii ślubnej warto przygotować,
  • jak odpowiednio dobrać druki ślubne,
  • gdzie i kiedy zamówić plan stołów, menu i inne dodatki,
  • a także chcecie dowiedzieć się ile to kosztuje

to ten artykuł jest dla Was!

Jesteście na początku organizacji ślubu i wesela? A może ten dzień już blisko? Zajrzyjcie do naszego przewodnika KROK PO KROKU i sprawdźcie, czy o wszystkim pomyśleliście!

Fot. Blooming Elegant

Co obejmuje papeteria ślubna?

Papeteria ślubna to wszystkie 🖨 drukowane elementy, które wykorzystuje się podczas oprawy ślubu i wesela.

Może to być papeteria taka jak: zaproszenia, plan stołów lub menu, które są dekoracją, ale spełniają też praktyczną funkcję informowania gości o dacie i miejscu ślubu i wesela, usadzeniu przy stołach lub o serwowanych daniach.

Do druków ślubnych zalicza się też zawieszki na alkohol, podziękowania albo księgę gości weselnych. 📒 Można więc śmiało powiedzieć, że papeteria ślubna to niezbędne elementy ślubu i wesela.

A co dokładnie wchodzi w jej skład?

1. Zaproszenia ślubne

Często mówi się, że pierwsze wrażenie 🤩 jest najważniejsze. Dlatego jednymi z najważniejszych rzeczy, które przygotowują narzeczeni są zaproszenia ślubne.

Warto wypisać je zgodnie z zasadami i wręczyć je w odpowiednim terminie. Jeśli się postaracie, goście na pewno docenią Wasz trud.

Chcielibyście, by goście otrzymali nie tylko piękne, ale też starannie przygotowane zaproszenie? Sprawdź nasze wskazówki i przykłady jak wypisać zaproszenie ślubne zgodnie z zasadami sovoir-vivre!

Kiedy wiadomo w jakim stylu chcecie zorganizować wesele warto przemyśleć wybór druków tak, by był 🧩 spójny z innymi dekoracjami, np. w stylu boho lub glamour.

Znajdziecie je w przeróżnych kształtach i formatach. Na rynku dostępne są klasyczne rozkładane kartki, ale też zaproszenia jednokartkowe lub w postaci folderu z kieszonką.

Najpopularniejsze rozmiary zaproszeń to A5 lub A6. Oczywiście możecie zdecydować się na mniej standardowe druki np. w kształcie serca ❤️ lub transparentne akrylowe.

Jednak zaproszenie to nie tylko ciekawy format i atrakcyjna grafika. By było wyjątkowe trzeba wybrać też zawartość. Oczywiście można zakupić też gotowy tekst i go spersonalizować.

Szukacie pomysłów na unikalną zawartość? Skorzystajcie z naszych gotowych 53 tekstów na zaproszenia ślubne!

Fot. BrodaZaprasza

Wypisanie zaproszeń jest dosyć prostą sprawą, ale lepiej mieć pewność, że zrobiło się to poprawnie. I o ile zazwyczaj Państwo Młodzi nie mają problemu z zaproszeniem rodziny i przyjaciół, to często nie wiadomo jak zachować się wobec znajomych z pracy. 😬

Czy im też powinno się wręczyć zaproszenia na ślub? Często ten dzień chce się spędzić z najbliższymi. I wcale nie trzeba rezygnować z tych planów. Opcji jest kilka: można zaprosić na sam ślub lub zorganizować poczęstunek w pracy.

Zastanawiacie się czy i w jaki sposób zaprosić na ślub znajomych z pracy? Koniecznie sprawdźcie jak to zrobić to z klasą!

2. RSVP

RSVP, czyli prośba o potwierdzenie przybycia, podobnie jak zaproszenie może być niezmiernie ważnym elementem, który usprawni organizację wesela. W końcu nie tylko warto wiedzieć, ile osób będziemy gościć ale musimy też wcześniej potwierdzić to na sali, czy u innych usługodawców. 🍽

Poza numerami telefonów i ostateczną datą do kiedy powinno się poinformować o przybyciu na ślub, dodatkowo można umieścić na nim prośbę o powiadomieniu o dietach lub alergiach.

Czy zakup osobnej kartki RSVP jest obowiązkowy? Niekoniecznie! Część Par Młodych określa termin 📆 i sposób potwierdzenia już w zaproszeniu.

Bardzo często RSVP można zamówić od razu w pakiecie z zaproszeniami, co z pewnością zaoszczędzi czas na szukanie spójnego wzoru.

Rozmiary kart są różnie, jednak najczęściej jest to 🏷 mała wkładka nie przekraczająca 12 x 8.5 cm.

3. Save the date

Ten sposób powiadomienia o weselu nie jest jeszcze bardzo powszechnym zwyczajem w Polsce. Stale zyskuje jednak na popularności. 🔝

Państwo Młodzi mogą wysłać save the date zanim jeszcze przygotują zaproszenia. W treści nie trzeba podawać ani miejsca ani godziny o której odbędzie się ślub i wesele. Wystarczy podać datę, tak by goście mogli z wyprzedzeniem zarezerwować sobie termin.

To rozwiązanie sprawdza się świetnie, szczególnie gdy gość mieszka za granicą i np. mógłby chcieć wcześniej kupić bilety lotnicze. ✈️ Może to być też dobry pomysł kiedy organizujecie uroczystość w miesiącach wakacyjnych.

Save the date można zazwyczaj kupić w formie małej kartki m.in. w rozmiarach 10 x 14,5 cm lub 14 x 14 cm. Zdarza się jednak, że występuje też w innych wymyślnych formach, takich jak spersonalizowane magnesy, a nawet cukierki krówki! 🐄

4. Winietki ślubne

Główną rolą winietek ślubnych jest przede wszystkim uniknięcie chaosu 🌪 na sali i wskazanie gościom ich miejsc. Jednak w związku z tym, że kartki znajdują się w widocznym miejscu na stołach, powinny być też dekoracyjne i eleganckie.

Do wyboru mamy najpopularniejsze, złożone na pół winietki prostokątne, ale też mnóstwo innych oryginalnych kształtów. Na stołach weselnych można spotkać je w formie origami, oprawione lub z powpinanymi dodatkami, takimi jak frędzle, wstążki 🎀 lub sznurki.

Chcielibyście się zainspirować i dowiedzieć jakie winietki na ślub wybrać oraz jak je ustawić? Sprawdźcie nasz artykuł o winietkach ślubnych: Oryginalne pomysły i 23 NAJMODNIEJSZE wzory!

Standardowe składane winietki mają zazwyczaj rozmiar 9 x 4,5 cm. Mimo że są drobnym elementem, ich wzór powinien pasować przede wszystkim do wyglądu 🍛 menu weselnego i numerów, które znajdują się na stołach.

Fot. BrodaZaprasza, Kartki Papieru

5. Plan stołów

Wybierając plan stołów warto przemyśleć, by jego styl był nie tylko pasujący do motywu wesela, ale też dość widoczny. Goście powinni od razu 🧐 zwrócić na niego uwagę, tak by wiedzieć gdzie szukać informacji o rozmieszczeniu miejsc.

Najlepiej, żeby tablica z planem stołów była też odpowiednio duża. Najczęściej jej wymiar to ok. 70 x 100cm.

Dodatkowo powinna stać w strategicznym miejscu, np. przy wejściu na salę. W związku z tym, że plan stołów będzie zauważalny, warto wybrać elegancki, estetyczny model, który wpasuje się też w klimat wesela.

A plan stołów może być naprawdę wspaniałym i dekoracyjnym dodatkiem. Papeterię można też urozmaicić wstawiając plan stołów w elegancką ramę, ustawiając go na sztaludze lub wpinając kwiaty. 🌸

Jeśli chcielibyście jak najlepiej powitać gości i szukacie inspiracji na efektowny plan stołów, w wyborze pomoże Wam artykuł o planie stołów, gdzie znajdziecie 31 TOP pomysłów oraz wskazówki jak, gdzie i kiedy go zrobić!

Fot. BrodaZaprasza, Paper Love

6. Numery stołów

Tabliczki z numerami mogą być wyjątkowo przydatne jeśli stołów na sali jest sporo. Pozwolą gościom szybko zorientować się 🔍 gdzie znajdują się ich miejsca.

Papeteria może mieć różnorodne formy, jednak najczęściej jest to złożona na pół karta o wymiarach 10,5 x 30 cm. Dostępne są też wycięte papierowe cyfry na podstawce lub nieskładane karty zarówno prostokątne, okrągłe, jak i w innych kształtach.

Do wyboru jest też cała masa wzorów. Jeśli jednak nie znajdziecie takich, które będą pasowały do reszty papeterii, możecie zdecydować się na numery stołów w jednolitym kolorze.

Najważniejsze, by zamówić numery stołów wykonane ze stabilnego i twardego materiału, tak by szybko się nie zniszczyły. 💥

Fot. Blooming Elegant

7. Menu weselne

Warto zaznaczyć, że menu weselne nie jest tak popularne jak inne elementy papeterii. Mimo tego jest efektownym dodatkiem na stole. 🍽

To doskonała dekoracja, którą można kupić w wielu wariantach kolorystycznych. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę na jakość papieru, z którego jest wykonana, tak by mogła służyć gościom przez okres całego przyjęcia.

Najlepiej wcześniej ustalić i upewnić się jakie potrawy pojawią się na stołach i dopiero wtedy zamówić papeterię. Czas 🕰 realizacji zamówienia to ok. 7 dni.

Menu najczęściej pojawia się na weselach w dwóch postaciach. Może to być pojedyncza lub złożona na pół karta o wymiarach 20 x 21 cm.

Świetnym pomysłem jest też połączenie funkcjonalności menu i winietek. Pierwszą stronę karty dań można spersonalizować i nadrukować na niej imiona i nazwiska gości.

Możecie być pewni, że menu sprawi, że goście poczują się jak na wytwornej i eleganckiej kolacji, 🍲 a dodatkowo pozwoli zaplanować im co zjedzą na weselu.

Fot. Blooming Elegant, BrodaZaprasza

8. Zawieszki na alkohol

Zawieszki na alkohol to dodatek, który przede wszystkim ma zdobić butelkę. To też sposób, by dodać jej charakteru w którym wyprawiane jest wesele.

W sklepach z dekoracjami łatwo można znaleźć etykietki 🌾 rustykalne na tekturce i sznurku, boho z motywem kwiatów lub eleganckie glamour na satynowym papierze.

Najbardziej popularne zawieszki to małe karteczki o wymiarach 6 x 10 cm. Jednak papeterię można kupić w przeróżnych kształtach, m.in. serca, okrągłym, a nawet w formie muszki!

Etykietki można spersonalizować i nadrukować na nich tekst skierowany do gości. Mogą to być wierszyki i śmieszne rymowanki.

Najczęściej jednak pojawiają się napisy takie jak Za zdrowie Wasze i Nasze, 🥂 Za miłość, Dziękujemy za bycie z nami w ten wyjątkowy dzień lub po prostu Dziękujemy za przybycie, imiona nowożeńców i data ślubu.

naklejki na alkohol

9. Program wesela

Wesela składają się z mnóstwa elementów, takich jak powitanie, oczepiny, posiłki, podziękowania i wielu innych. Dlatego można śmiało powiedzieć, że organizacja wesela jest nie lada wyzwaniem i wymaga mnóstwo zaangażowania.

Tym bardziej Parze Młodej zależy, by goście uczestniczyli w kluczowych momentach takich jak pierwszy taniec lub podanie tortu. 🍰 Często jednak goście nie znają harmonogramu, przez co mogą ominąć ich niektóre atrakcje.

Aby ułatwić zaproszonym zorganizowanie czasu i usprawnić przebieg imprezy, warto przygotować program wesela. Dzięki temu goście będą wiedzieć kiedy podawane są posiłki, a o której godzinie mogą odetchnąć i wyjść na zewnątrz mając pewność, że nic nie stracą.

Rozpisany scenariusz wesela to zazwyczaj plakat lub tablica, którą można postawić w widocznym 🔦 miejscu, np. w pobliżu planu stołów. W tej formie wystarczy zakup jednej sztuki, jednak o wymiarach nie mniejszych niż 50 x 70 cm.

Drugą opcją jest przygotowanie mniejszych kart z programem wesela dla każdego gościa. Wtedy wymiary mogą być dowolne, jednak nie powinny być większe niż 18 x13 cm., tak być gość mógł swobodnie odłożyć plan obok talerza.

10. Podziękowania dla gości weselnych

Podziękowania dla gości mogą przyjmować różnorodną formę. Mogą to być personalizowane magnesy, breloczki lub pudełeczka. Często zamiast graweru lub nadruku na przedmiocie, do upominku dołącza się podziękowania w formie papeterii. 🏷

Mogą to być zawieszki, które przyczepia się np. do butelki z alkoholem lub do opakowania na drobiazgi. Jednak alternatyw jest znacznie więcej.

Popularne są również artykuły spożywcze zapakowane w personalizowany papier z napisem, np. krówki, miód, 🍯 czekolada lub herbata. Można wydrukować też naklejki z podziękowaniami i umieścić je na wybranym produkcie.

Podziękowania warto też spersonalizować dodając wybrany przez siebie tekst, wierszyk ✍️ lub po prostu imiona Pary Młodej i datę ślubu. Goście z pewnością docenią, że upominek został przygotowany specjalnie dla nich.

Możecie też wybrać wzór, który będzie spójny z klimatem wesela. Jeśli nie znajdziecie takiego, który pasuje do reszty papeterii, możecie wybrać klasyczny szablon o jednolitym kolorze.

Prezenty dla gości weselnych
Więcej pomysłów na upominki dla gości oraz ceny znajdziesz w naszym artykule!

11. Księga gości weselnych

Księga gości weselnych 📖 to wspaniała i kultowa pamiątka ze ślubu i wesela. Od wielu lat jest niezwykle częstym dodatkiem, który wcale nie traci na popularności.

Najczęściej spotykane formaty ksiąg to prostokątne, najczęściej o wymiarach 30 x 21 cm lub kwadratowe albumy, których bok ma zazwyczaj długość ok. 30 cm.

W dobie gotowych tekstów na kartkach, to wyjątkowe, że życzenia od gości są wpisywane odręcznie. Po latach Para Młoda będzie mogła przeczytać je ponownie i przypomnieć sobie emocje towarzyszące na uroczystości.

Jednak to nie wszystko co można umieścić w środku księgi. Coraz częściej, gdy na weselu jest fotobudka lub możliwość zrobienia zdjęcia polaroidem, 📸 który błyskawicznie wydrukuje fotografie, goście dołączają swoje zdjęcia do wpisu.

To doskonały sposób, by uatrakcyjnić księgę gości i nadać jej nieco luźniejszego wydźwięku. Oczywiście istnieją też inne nowoczesne rodzaje albumów, np. w formie słoika na życzenia lub obrazu.

Marzysz o wyjątkowej pamiątce ze ślubu w formie księgi gości? Sprawdź nasz artykuł: Księga Gości. 9 sprawdzonych pomysłów na pamiątkę z wesela i poznaj najciekawsze propozycje!

12. Pudełko na koperty

Pudełko na koperty jest niezwykle ważnym elementem wesela, który przydaje się zazwyczaj już po ślubie, pod kościołem. 💒 Najczęściej opiekę nad nim sprawują świadkowie, którzy przyjmują koperty od gości.

Jest to więc dodatek, którego nie sposób przeoczyć. Dobrze jest więc wybrać elegancki wzór, który doskonale wpasuje się w klimat uroczystości.

Oczywiście pudełka dostępne są też w wersjach drewnianych lub przezroczystych wykonanych z plexi, jednak bardzo często Pary Młode decydują się na papierowe.

Nie dość, że są tańsze i lżejsze, to można je kupić w komplecie z resztą papeterii w tym samym stylu. 🌿 Dodatkowo pudełko można spersonalizować dodając podziękowania, imiona nowożeńców i datę ślubu.

https://www.instagram.com/p/BfWEfmRj_Yp/?utm_source=ig_web_copy_link

13. Tabliczki do zdjęć ślubnych

Tabliczki do zdjęć ślubnych to elementy, które świetnie sprawdzą się przy sesjach zdjęciowych. 🎞 Są dodatkową atrakcją, która urozmaici czas gościom.

Co więcej z pewnością są dużo tańsze niż inne dodatki wykorzystywane przy robieniu zdjęć, takie jak peruki i kapelusze, a przynoszą równie dużo radości i zabawy. Można je zamówić w rozmaitych wzorach w sklepach z dekoracjami lub w Internecie.

Mogą to być po prostu śmieszne elementy takie jak okulary, wąsy i maski lub tabliczki z typowo ślubnymi napisami, np. Ona powiedziała TAK, Czy ktoś widział obrączki? lub Super Gość.

Papeteria ślubna – gdzie zamówić?

Z pewnością największy wybór papeterii ślubnej znajduje się w sklepach internetowych z dekoracjami 🎀 lub artykułami papierniczymi. Można tam znaleźć przeróżne wzory, rozmiary i faktury druków.

Zamówienie online jest też bardzo wygodne. Pozwala zaoszczędzić czas i umożliwia łatwy przegląd dostępnych szablonów. Szybko można sprawdzić czy np. znajdziemy pasujące do siebie elementy i ewentualnie dobrać druki w podobnym stylu.

Jeśli jednak wolicie zobaczyć papeterię na żywo, sprawdzić 🧐 teksturę i jakość, można ją też znaleźć w stacjonarnych sklepach z dekoracjami lub zamówić w drukarni.

Kiedy zdecydujecie się przygotowywać papeterię w drukarni, z pewnością będziecie mieli więcej możliwości przy personalizacji, wyborze fontów (a czym się różni czcionka od fontu? sprawdźcie w tym artykule), wzorów i kolorów. W innych miejscach może być dostępnych jedynie kilka wariantów.

Niezależnie od tego gdzie zamówicie papeterię ślubną, 💌 będziecie mogli ustalić jakie napisy, daty i imiona mają się znaleźć na winietkach, planie stołów, zaproszeniach i innych elementach druków.

Fot. Blooming Elegant, Design Your Wedding

Papeteria ślubna – kiedy zamówić?

Najlepiej oczywiście zrobić to jak najwcześniej. Sam wybór wzorów i napisów może już zająć sporo czasu. Warto też na początku zdecydować które elementy papeterii ślubnej będziecie chcieli zamówić i sprawdzić czy wszystkie są dostępne.

W pierwszej kolejności na pewno trzeba przygotować zaproszenia na ślub i wesele. Najlepiej kupić je minimalnie 5 miesięcy wcześniej, by w odpowiednim terminie 📬 wręczyć je gościom. Jeśli macie więcej czasu, możecie też wcześniej zamówić próbki.

Save the date można kupić z jeszcze większym, nawet rocznym wyprzedzeniem, tak by zaproszony mógł zaplanować sobie urlop lub kupić wcześniej bilety.

Kolejne elementy papeterii, takie jak winietki ślubne, plan stołów, menu weselne 🍽 i program wesela należy zamówić kiedy lista gości jest już skompletowana lub gdy znamy już szczegóły planu wesela. Najlepiej zrobić to możliwie jak najwcześniej, jednak nie później niż ok. miesiąc przed ślubem.

Pozostałe druki także dobrze jest mieć gotowe kilka tygodni 📆 przed czasem, jednak można to zrobić nawet na początku kompletowania papeterii, gdyż nie wymagają one personalizacji.

Ile kosztuje papeteria ślubna?

Wśród wszystkich wydatków na organizację wesela, koszty papeterii ślubnej są niższe 📉 w porównaniu do reszty. Jednak wartość druków zależy też od liczby gości, miejsca, w którym się ją zamawia i materiałów, z której będzie wykonana.

Zaproszenie lub save the date można znaleźć nawet za 1 zł., jednak średni koszt to ok. 3.50 zł. RSVP można kupić za ok. 0,50 zł.

Najprostsze składane winietki kosztują ok. 0,50 zł., jednak projekty z dodatkami mogą Was wynieść ok. 2 zł. W podobnej cenie są też zawieszki na alkohol 🍾 i podziękowania dla gości. Numery stołów są nieco droższe, gdyż ich cena to ok. 3 zł. za sztukę.

W zależności od rodzaju, za plan stołów zapłacicie ok. 100 zł. Zazwyczaj kupuje się jednak jedną sztukę więc jest to jednorazowy wydatek, niezależny od ilości zaproszonych osób.

Menu weselne 🍱 to koszt ok. 3 zł., natomiast cena programu wesela zależy od formy w jakiej go przygotowujecie. Jeśli chcielibyście, by każdy gość otrzymał własny, za jedną kartę zapłacicie ok. 2-5 zł. Można też zamówić jeden duży plakat i umieścić go np. przy planie stołów. Koszt takiej tablicy to ok. 80 zł.

Możliwości wyboru ksiąg gości jest cała masa. Ceny mogą się znacznie różnić w zależności od jakości i rodzaju jaki chcielibyście kupić. Decydując się na standardowy album, możecie zapłacić od 45 do 140 zł.

W przypadku pudełka na koperty i życzenia, 🗳 najbardziej opłaca się je kupić w formie papierowej. Taka opcja kosztuje ok 25 zł. Jest nie tylko ekologiczne, ale też tańsze niż w wersjach drewnianych lub plastikowych.

Jeśli zdecydujecie się na zakup tabliczek do zdjęć ślubnych, wszystko zależy od ilości akcesoriów w zestawie. Zazwyczaj cały komplet fotogadżetów można kupić za kilkanaście zł.

Papeteria ślubna – zamawiać w zestawie czy osobno?

Papeterię ślubną można zamawiać osobno lub w gotowych zestawach. I zazwyczaj ta druga opcja jest 😌 wygodniejsza.

Przewodni motyw jest spójny i nie trzeba szukać pasujących do siebie wzorów. Dodatkowo czasami bardziej się to opłaca i można dostać druki w niższej cenie niż kupowane oddzielnie.

Mimo to komplet przeważnie nie zawiera wszystkich elementów i i tak trzeba zamówić podziękowania, plan stołów lub księgę gości.

Jeśli zamawiacie przez Internet, warto zrobić to w tym samym sklepie, by nie płacić dodatkowo za wysyłkę. 📬

Papeteria ślubna – 5 najmodniejszych trendów 2022

Papeteria ślubna to element, który dopełnia klimat i styl Waszej uroczystości, dlatego musicie zadbać o spójność papeterii. Przede wszystkim unikajcie misz-maszu. 🙈

Wśród najnowszych trendów znajdziemy wiele propozycji. Jednak pamiętajcie, że trendy to tylko inspiracja, a każdy wybór powinien pasować do stylu Waszej uroczystości i przyjęcia, a przede wszystkim 😍 podobać się Wam.

Marzycie o idealnie dobranej papeterii ślubnej? Zainspirujcie się przykładami 23 modnych zaproszeń ślubnych na 2022 rok!

A jakie są najmodniejsze trendy? 😎

Wśród trendów 2022 nadal będzie królował 👑 minimalizm – niezwykle uniwersalny styl, który pasuje praktycznie do każdej uroczystości. Minimalizm w swojej prostocie jest bardzo elegancki, dlatego tak często pojawia się w wielu trendach.

Motywy kwietne 🌸 również będą obecne w najbliższym sezonie ślubnym. I nic dziwnego, w końcu każda kobieta kocha kwiaty! W zależności od wzoru i stylu papeterii, znajdziecie liczne propozycje z kwiatami, pasujące do wesel w stylu glamour, jak i do przyjęć bliższych naturze. 🌿

Jeśli szukacie propozycji eleganckiej 🌟 papeterii ślubnej, to w tym sezonie macie w czym wybierać! Wśród trendów 2022 modna będzie przezroczysta papeteria, złota czcionka oraz geometryczne wzory. Znajdziecie zarówno propozycje z pojedynczymi wzorami, jak i łączące wszystkie trendy.

Jesteście w trakcie organizacji ślubu i wesela? Koniecznie sprawdźcie jakie są Trendy ślubne 2022 i przygotujcie wymarzoną ceremonię, która zachwyci wszystkich!

👑 Podsumowanie, czyli papeteria ślubna w pytaniach i odpowiedziach 👑

Co zaliczamy do papeterii ślubnej?

Papeteria ślubna to wszystkie drukowane 🖨 elementy wykorzystywane już przed weselem, takie jak zaproszenia ślubne, RSVP, save the date, ale nie tylko! Zalicza się też do niej winietki ślubne, plan i numery stołów, menu weselne, zawieszki na alkohol, program wesela, podziękowania dla gości, księgę gości weselnych, pudełko na koperty, 🗳 a nawet tabliczki do zdjęć ślubnych!

Jaka papeteria ślubna na pewno przyda się podczas wesela, a co jest opcjonalne?

Na pewno najważniejsze są zaproszenia. 💌 Wręczenie RSVP i save the date nie jest konieczne. Przydatne na weselu okażą się też winietki, plan stołów i pudełko na koperty. Za to elementy takie jak numery stołów, menu weselne, zawieszki na alkohol, program wesela i tabliczki do zdjęć ślubnych można uznać za opcjonalne. Nie wszyscy decydują się też na podziękowania dla gości pisane na papeterii, gdyż mogą się one pojawić w innej formie. Natomiast to, czy na Waszym weselu będzie 📖 księga gości zależy czy chcielibyście mieć taką pamiątkę.

Papeteria ślubna – kiedy zamówić?

Zaproszenia lub save the date należy zamówić minimum 5 miesięcy wcześniej. Papeteria taka jak winietki ślubne, plan stołów, menu weselne i program weselny powinna być gotowa co najmniej miesiąc przed ślubem, gdy poznamy już listę gości. 👨‍👩‍👧‍👦 Natomiast RSVP, numery stołów, zawieszki na alkohol, podziękowania dla gości, księgę gości, pudełko na koperty i tabliczki do zdjęć ślubnych można przygotować kilka tygodni wcześniej.

Gdzie kupimy papeterię ślubną?

Druki ślubne można kupić zarówno w sklepach online, jak i stacjonarnych. Papeterię ślubną można też zamówić w drukarni. Największy wybór jest jednak dostępny w Internecie. 🌐 Niezależnie od tego, gdzie będziecie kupować papeterię, nie musicie się martwić o personalizację. Taką usługę z pewnością otrzymacie we wszystkich miejscach.

Ile kosztuje papeteria ślubna?

Drobne elementy papeterii ślubnej takie jak zaproszenia, save the date, RSVP, winietki, zawieszki etc. kosztują od 0,50 zł do 3 zł za sztukę. 💰 Większe elementy ślubnych druków takie jak plan stołów, księga gości, czy program wesela są droższe, jednak zazwyczaj kupowane w ilości jednej sztuki. Ich cena zaczyna się od ok. 50 do ok. 100 zł.