Jak wypisać zaproszenie ślubne? 💌
Zaproszeniowe savoir-vivre!

jak wypisać zaproszenie ślubne

Jeśli podstawowe zadania za Tobą i nie możesz się doczekać, żeby zaprosić gości, ale zastanawiasz się jak wypisać zaproszenie ślubne i jaki tekst na nich umieścić to ten artykuł jest dla Ciebie. 📝

Oprócz tego poniżej znajdziesz również:

 • Wskazówki, kiedy warto się tym zająć
 • Zasady dotyczące wręczania zaproszeń
 • Oraz odpowiedź na pytanie – czy w zaproszeniu wypada wspominać o prezentach?

Zaczynamy! 🙂

Zastanawiasz się, o czym jeszcze warto pamiętać? Aby nie umknęły Ci pozostałe zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

jak wypisać zaproszenie ślubne czarne kwiaty

Jak wypisać zaproszenie ślubne – tekst

👰 Po pierwsze: Kto? 🤵

Na wstępie ciekawostka: podobno mało kto z nas wie, bądź pamięta, żeby zaproszenie wypisać w trzeciej osobie liczby mnogiej.

A to oznacza, że tekst na zaproszeniu ślubnym powinien wyglądać tak:

Natalia Nowak i Kamil Kowalski
mają zaszczyt zaprosić/serdecznie zapraszają/zawiadamiają

W tym miejscu musicie też poruszyć kwestię rodziców.

Co do zasady z grzeczności powinniście zapraszać wraz z rodzicami, nawet jeśli w całości sami płacicie za ślub i wesele. 💰

W praktyce oczywiście każda para podejmuje decyzję indywidualnie.

💠 Wedding.pl radzi: jeżeli już zapraszacie z rodzicami to zgodnie z zasadami savoir vivre’u słowo “rodzice” powinniście zacząć z wielkiej litery. 💠

W takiej sytuacji powyższy przykład uzupełnilibyśmy tak:

Natalia Nowak i Kamil Kowalski
wraz z Rodzicami
mają zaszczyt zaprosić/serdecznie zapraszają/zawiadamiają

Sprawdź przykładowe teksty na zaproszenia ślubne dla gości oraz dla rodziców.

jak wypisać zaproszenia ślubne ceremonia w kościele
Płatki róż są alternatywą dla tradycyjnego sypania pieniędzmi lub ryżem.

👩‍🦰 Po drugie: Kogo? 👱‍♂️

Jak poprawnie wypisać zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą?

Jeśli wymieniacie parę z imienia i nazwiska to zgodnie z zasadami savoir vivre’u pierwszą podajemy kobietę, następnie mężczyznę.

Nie ma znaczenia czy jest to małżeństwo, narzeczeństwo, czy osoby będące w stałych nieformalnych związkach. W związku z tym:

Natalia Nowak i Kamil Kowalski
wraz z Rodzicami
serdecznie zapraszają
Sz. P. Annę i Jana Kowalskich

lub:

Natalia Nowak i Kamil Kowalski
wraz z Rodzicami
serdecznie zapraszają
Sz. P. Annę Lato i Jana Kowalskiego

A co jeśli nie znacie partnerki Jana? Ani nazwiska, ani nawet imienia?

Możecie oczywiście próbować się dowiedzieć, jeżeli bardzo chcecie wypisać imiennie zaproszenie, ale możecie również pozostać przy klasycznym: “Sz. P. Jana Kowalskiego z osobą towarzyszącą”. 👫

para młoda w porcie jak wypisać zaproszenia ślubne

Oczywiście zawsze stosujemy pełne imiona i nazwiska (jak w przykładach powyżej) i nie zastępujemy ich inicjałami.

No właśnie, a jak to jest z tą odmianą nazwisk?

Przede wszystkim jeśli nie wiemy bądź nie mamy pewności jak to zrobić i czy w ogóle dane nazwisko się odmienia to lepiej tego nie robić.

Nie ma sensu robić tego błędnie, a też nie wszyscy lubią jak się odmienia ich nazwisko.

Znajdź idealne zaproszenia ślubne!

Szukasz kompleksowego podejścia do tematu papeterii ślubnej? Sprawdź nasz poradnik: Papeteria Ślubna ✍️Jak wybrać, gdzie zamówić i ILE KOSZTUJE? 💸

👶 Jak wypisać zaproszenie ślubne dla najmłodszych? 👶

Jeśli zapraszacie osoby dorosłe wraz z dziećmi możecie zastosować jeden ze zwrotów:

 • Sz. P. Annę i Jana Kowalskich wraz z dziećmi
 • Sz. P. Annę i Jana Kowalskich wraz z Zuzanną i Aleksandrem
 • Sz. P. Annę, Jana, Zuzannę i Aleksandra Kowalskich

Czyli na naszym przykładzie będzie to tak:

Natalia Nowak i Kamil Kowalski
wraz z Rodzicami
serdecznie zapraszają
Sz. P. Annę i Jana Kowalskich
wraz z dziećmi

jak wypisać zaproszenia ślubne dzieci
Jeśli zapraszacie gości z dziećmi warto pomyśleć o atrakcjach specjalnie dla nich.

Jeśli jednak zamierzacie zorganizować wesele bez dzieci wtedy wypisujecie zaproszenie tak jak w poprzedniej wersji tzn: „Sz. P. Annę i Jana Kowalskich”.

Nie gwarantuję jednak, że dla wszystkich to będzie jasne. Jeżeli rzeczywiście chcecie, aby na weselu bawili się jedynie dorośli warto to również dodatkowo zakomunikować.

A co z tymi trochę starszymi dziećmi?

Nie ma wątpliwości, że osobom, które ukończyły 18 rok życia powinniście dać własne, odrębne zaproszenie. Ale to nie oznacza, że nie może dać również 16- czy 17-latkowi własnego zaproszenia i to z osobą towarzyszącą. To zależy jedynie od Was.

✒️ Jak wypisać zaproszenie ślubne – odręcznie czy drukowane? 🖨

Savoir vivre wskazuje nam, aby wypisać zaproszenie ślubne odręcznie. Ciekawa jestem, ilu chętnych znajdzie się na całościowe wypisanie 100, 150 czy 200 zaproszeń.

Nie lada wyzwanie, co?

Założenie jest oczywiście takie, że dzięki temu pokazujecie, że wkładacie w to serce i że zależy Wam aby ta osoba była z Wami w tym dniu.

zaproszenie greenery jak wypisać

W praktyce myślę, że mało kto już to stosuje. Może przy mniejszych uroczystościach. Drukując zaproszenia oszczędzamy czas ale jednocześnie wyglądają one bardziej estetycznie.

Obecnie mamy ogromny wybór czcionek, kolorów i technik dzięki czemu zaproszenia wyglądają naprawdę przepięknie. 💌

Jeżeli mimo wszystko jesteście za ich odręcznym wypisywaniem, możecie choć częściowo ułatwić sobie zadanie i wydrukować treść zaproszenia, a do ręcznego uzupełnienia zostawić jedynie miejsce na imię i nazwisko gościa.

💠 Wedding.pl radzi: Niezależnie jednak od tego w jaki sposób chcecie je wypisać zamówcie od razu 10% więcej zaproszeń (nieuzupełnionych). 💠

Zostaną jako sztuki rezerwowe jeśli na którymś zaproszeniu pojawi się błąd, lub nagle będziemy chcieli zaprosić kogoś jeszcze dodatkowo.

Jeśli będziecie chcieli nagle dodrukować jeszcze parę sztuk może się okazać, że drukarnia po prostu nie zdąży zrealizować Waszego zamówienia.

ręczne wypisywanie kaligrafia zaproszenie ślubne

🗓 Jak wypisać zaproszenie ślubne – kiedy zapraszać? 🗓

Najpóźniej powinniście zrobić to 3 miesiące przed ślubem. Warto jednak pomyśleć o tym 4/5 miesięcy wcześniej. Wiadomo, że goście też muszą zarezerwować sobie ten termin.

💠 Wedding.pl radzi: Szczególnie pamiętajcie o tym jeżeli organizujecie ślub latem. 💠

Jest to czas kiedy każdy dodatkowo planuje sobie urlop. Warto więc żeby w tym uwzględnili również Twój ślub. Coraz popularniejsze stają się również tak zwane “Save the date”.

Są one szczególnie przydatne się jeśli macie kogoś z daleka i przyjazd na Wasz ślub wiąże się dla niego z długą podróż czy koniecznością rezerwacji biletów z dużym wyprzedzeniem. ✈️🚅🛳

Dlatego wysyła się je nawet rok wcześniej. Dzięki temu goście zyskują możliwość zorganizowania sobie całej wyprawy. Ale save the date pozwala też wszystkim pozostałym gościom dać sygnał, że tego dnia bierzecie ślub – “szykujcie się!” 🎉

A co z zawiadomieniami ślubnymi dla współpracowników i znajomych? Spokojnie możecie je rozdać około 4-6 tygodni przed ślubem.

zaproszenia ślubne tekst save the date

🕵️‍♀️ Jak wypisać zaproszenie ślubne – RSVP 🕵️‍♀️

Często do zaproszeń dodawany jest bilecik zatytułowany “RSVP”. Co to takiego? RSVP to nic innego jak prośba o potwierdzenie przybycia na uroczystość.

Rozwijając skrót z francuskiego otrzymujemy: „Repondez s’il vous plaît”, co dosłownie oznacza to: „Proszę odpowiedzieć”.

Kiedyś odsyłało się taki bilecik do Młodej Pary. Obecnie zazwyczaj potwierdza się to telefonicznie lub mailowo. Dlatego powinniście podać gościom, w jaki sposób mogą się z Wami kontaktować.

Kiedy zbierać potwierdzenia?

Termin na potwierdzenie wyznaczcie najlepiej na miesiąc przed uroczystością.

Pamiętaj, że jest to istotne nie tylko dla Was, żebyście wiedzieli, kto z Wami będzie, ale ma to przede wszystkim znaczenie w kontekście konieczności potwierdzenia liczby osób na sali weselnej, w hotelu, w którym mamy zarezerwowane noclegi, czy dla rezerwacji transportu.

jak wypisać zaproszenie rsvp potwierdzanie obecności

🎁 Jak wypisać zaproszenie ślubne – prezenty 🎁

Jak wypisać zaproszenie ślubne i w elegancki sposób wspomnieć o prezentach? Czy w ogóle powinniśmy to robić w zaproszeniu? Kierując się zasadami savoir vivre – nie.

Zgodnie ze starą etykietą, prośba o pieniądze zamiast prezentu nie jest zachowaniem akceptowalnym. Jednak z drugiej strony prezenty pojawią się tak czy inaczej. Nikt nie wymusza tego na gościach. Taki mamy zwyczaj.

Więc może lepiej ułatwić życie wszystkim i mówić o tym wprost? 🤔

Nie każdy gość wie, czego potrzebujecie czy co Wam się podoba. Część gości woli zatem, kiedy ma jasno określone co przynieść. Nie muszą wtedy tracić czasu na zastanawianie się. Z tego też powodu najczęstszym prezentem mimo wszystko i tak jest koperta.

Równie dobrze sprawdzają się też listy prezentów. Goście mają wtedy możliwość wyboru i zapisania się na konkretny prezent. Wy unikacie sytuacji, w której prezenty się powtarzają a goście oszczędzają czas podczas ich wyboru.

panna młoda z druhnami jak wypisać zaproszenia

Możecie też obie opcje połączyć i zostawić swoim gościom wybór: gotówka albo prezent z listy.

Niweluje to trochę argument, iż wskazywanie na gotówkę może spowodować, że kogoś nie będzie stać aby przyjść na nasze wesele więc zrezygnuje z przyjścia w ogóle. Najczęściej Pary Młode decydują się na krótki wierszyk.

Przykłady takich wierszyków znajdziesz w naszym artykule o tekstach na zaproszenia ślubne!

Jeśli nie macie pomysłu, bądź nie odpowiada Wam wyrażenie tego słowami, polecam tekst zaproszenia ślubnego zamienić na grafikę. Takie rysunki są proste i powinny być zrozumiałe dla wszystkich, o ile dobrze je przygotujecie.

🧐 Co zrobić? 🧐

Długo można dyskutować, o tym co jest lepsze – mówić otwarcie o prezentach czy nie mówić wcale. To Wasza indywidualna sprawa.

Ważne tylko, żeby pamiętać, że istotą ślubu i wesela nie są pieniądze czy prezenty, a sama obecność gości. Chodzi o wspólne bycie razem.

jak wypisać zaproszenia ślubne przyjęcie weselne

Jakich prezentów życzą sobie Państwo Młodzi?

Przede wszystkim standardowo wspomniane już pieniądze zamiast konkretnych prezentów.

Pamiętajcie, aby zadbać o ładne i bezpieczne przechowywanie prezentów pieniężnych. Zamówienie pudełka na koperty, to koszt około 25 – 35 zł. Jeśli wolelibyście jednak drewnianą skrzynkę, ich cena mieści się w przedziale 90 a 140 zł.

💠 Wedding.pl radzi: sprawdźcie również, czy w miejscu, w którym organizujecie wesele jest sejf. 💠

Jeśli nie, zastanówcie się nad rozwiązaniem, które sprawi że Wasze prezenty będą bezpieczne. Niektórzy odwożą je do domu lub oddają komuś zaufanemu na przechowanie, a jeszcze inni chowają pod stołem Pary Młodej na sali weselnej. Sami musicie zdecydować, co będzie w Waszym przypadku najlepsze.

Jeżeli chodzi zaś o to co zamiast kwiatów, to Państwo Młodzi często proszą o:

 • 🍷 Wino,
 • Książki/filmy/płyty, 📚
 • Kupony totolotka/zdrapki,
 • Kwiaty doniczkowe/sadzonki, 🌴
 • Karnety/bony/vouchery, 🎟
 • Słodycze, 🍭
 • Wyprawkę dla dziecka,
 • Kawę/herbatę,
 • 🧸 Maskotki/zabawki/przybory szkolne – cele charytatywne,
 • Karma dla zwierząt 🐱 – cele charytatywne.

Innym celem charytatywnym i sposobem na wykorzystanie ślubu oraz wesela, żeby zrobić coś dobrego, jest wsparcie Fundacji Mam Marzenie i zamienienie kwiatów na marzenia chorych dzieci. 👶

Kwiaty szybko więdną, a wspomnienia dziecka, którego marzenie się spełni, zostaną na zawsze. Możecie pomóc tym dzieciom oraz ich rodzinom by choć na chwilę zapomnieli o cierpieniu. Spełnienie ich marzeń przyniesie im radość, siłę do walki z chorobą i nadzieję na przyszłość. ❤️

Jak to zrobić? Wystarczy, że skontaktujecie się z koordynatorem najbliższego oddziału Fundacji i omówicie szczegóły. Możecie wybrać sposób zbiórki – czy będą to wolontariusze z puszkami, czy poprosicie gości o przelew na konto Fundacji. Ponadto możecie również wybrać konkretne dziecko i jego marzenie.

co zamiast kwiatów fundacja mam marzenie

Kiedy rozdawać zaproszenia ślubne?

Do omówienia została ostatnia czynność czyli wręczanie zaproszeń. I tu również nie obędzie się bez zasad savoir vivre. Otóż tradycja nakazuje, by zaproszenia wręczyć w pierwszej kolejności najbliższej rodzinie.

I jeśli zastanawiacie się, czy rodzicom też to już spieszę z odpowiedzią – tak, też.

Wiadomo, że w przypadku ślubu czują się zaproszeni od samego początku, to jednak jest to miły gest. 💌 A jeśli wszystkich gości zapraszacie wraz z rodzicami to nic nie stoi na przeszkodzie aby wydrukować osobne specjalnie dla rodziców.

Zasadniczo zaproszenia powinniście wręczyć osobiście. Dotyczy to jednak przede wszystkim najbliższej rodziny.

Jeżeli Wasza rodzina mieszka daleko lub Wasze możliwości na to nie pozwalają to oczywiście możecie wysłać zaproszenia pocztą.

rozdawanie zaproszeń ślubnych

🕊 Rozsyłanie zaproszeń pocztą 🕊

Skoro już o tym mówimy, zwróćmy uwagę na kilka drobnych kwestii.

Po pierwsze, nie wiem jak często się z tym spotkaliście, ale bywa, że zaproszenia mają w środku cienkie papierowe wkładki, przypominające serwetki.

Nie są one tam przypadkiem. Przede wszystkim mają chronić zaproszenia przed rozmazywaniem się.

Jeśli zatem zdecydowaliście się wypisać zaproszenie ślubne odręcznie, macie bardzo ciemny druk albo wybraliście którąś ze specjalnych technik drukarskich np. termografię warto zadbać o to, aby zaproszenia dotarły do gości czyste i estetyczne.

Z tego powodu również nie wyrywajcie się tak chętnie do zaklejania kopert za pomocą własnej śliny. 👅 Dlaczego tego nie robić?

Powód jest prosty – nie daje to gwarancji, że koperta nie otworzy się w trakcie transportu. Dużo bezpieczniej będzie zatem jeśli po prostu zakleicie koperty klejem. A dzięki temu i Wasze języki nie ucierpią.

jak wypisać zaproszenie ślubne wysyłanie poczta

I ostatnia rzecz, może bardziej dla spokoju ducha niż z praktycznych powodów: nadajcie zaproszenia w placówce pocztowej a nie wrzucając do pierwszej lepszej skrzynki na ulicy. 📮

Dzięki temu macie pewność, że zostały przekazane pracownikowi poczty a następnie nadane.

Skrzynki są opróżnione z różną częstotliwością i po pierwsze ich wysłanie może się opóźnić, a po drugie nie będziecie się zastanawiać, czy w ogóle nadane zostały, i czy na pewno trafiły do gości.

Jak wypisać zaproszenia ślubne – harmonogram

Umieśćmy sobie to wszystko jeszcze w czasie. Kiedy wybrać, zamówić i wysłać zaproszenia by ze wszystkim zdążyć? I kiedy zebrać potwierdzenia obecności? Pomoże nam w tym poniższa grafika ⬇️

👑 Podsumowanie, czyli krótko o tym jak wypisać zaproszenie ślubne 👑

Czy odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych?

Jeśli nazwisko da się odmienić i mamy pewność jak to zrobić, to jak najbardziej! 👍 Pamiętajcie też, żeby zawsze stosować pełne imiona i nazwiska i nie zastępować ich np. inicjałami.

Jak poprawnie wypisać zaproszenie dla gościa z osobą towarzyszącą?

Wszystko zależy od tego, czy znamy osobę towarzyszącą gościa. 💑 Jeśli wiemy jak się nazywa, najpierw podajemy pełne imię i nazwisko kobiety, a później mężczyzny. Jeśli nie wiemy z kim chce przyjść gość, można użyć formuły: “Sz. P. Jana Kowalskiego z osobą towarzyszącą”.

Kiedy wręczyć zaproszenia? ⌛

Najpóźniej 3 miesiące przed uroczystością. Żeby gość miał czas na przygotowanie się i zarezerwowanie terminu warto zrobić to nawet 4-5 miesięcy wcześniej.

W jaki sposób wręczać zaproszenie?

W pierwszej kolejności zaproszenia daje się najbliżej rodzinie. Nawet jeśli zapraszacie wraz z rodzicami, miłym gestem będzie wydrukowanie dla nich osobnych zaproszeń. Jeśli tylko jest taka możliwość zaproszenia powinno dawać się osobiście. Wysyłając zaproszenia pocztą upewnijcie się, że są one odpowiednio zabezpieczone. 📦

Jak wspomnieć o prezentach w zaproszeniu? 🎁💰

Mimo że według savoir vivre’u prośba o prezent lub pieniądze jest nieelegancka, to i tak według tradycji goście wręczają Parze Młodej często kosztowne podarunki. Dlatego wskazanie co chcielibyście dostać może okazać się dla nich niezwykle pomocne. Można to zrobić nie tylko słownie, ale też drukując małe grafiki. Dużo par decyduje się też na stworzenie listy z prezentami. ✔️ Zamiast kwiatów często pojawia się prośba o wino, 🍷 książki, zdrapki, słodycze, ale też produkty na cele charytatywne, np. karma dla zwierząt lub przybory szkolne.