Skąd wziąć pieniądze na wesele? 😓 Czy kredyt na wesele to dobry pomysł, czy raczej przejaw głupoty?
Są pary, które oszczędzanie na ten cel zaczynają zdecydowanie wcześniej.
Jak oni to robią? 😱 Sprawdź w naszym artykule o kosztach wesela!
Są i takie, które częściowo finansują sobie same, a częściowo dokłada im się ktoś inny np. rodzice, a są znów i tacy, którzy decydują się na mniejsze przyjęcie lub są w stanie na bieżąco finansować wydatki związane z weselem.
Niezależnie od tego, który wariant przyjmiecie, wesele i tak będzie obciążeniem dla Waszego 💰 budżetu domowego, dlatego warto dokładnie to przemyśleć.
Jeżeli jednak chcecie zdecydować się na kredyt lub pożyczkę na wesele, pamiętajcie aby podejść do tego rozsądnie. “Czyli jak” – zapytacie?
O tym właśnie w dalszej części artykułu. 😃
Przeważnie słowa “kredyt” i “pożyczka” są używane zamiennie i nie przywiązujemy do tego większej wagi. A może jednak powinniśmy? Czy jest jakaś różnica między kredytem a pożyczką? 🔍
Jest, choć zasada jest oczywiście ta sama – pożyczamy pieniądze, żeby je później oddać.
Podstawowe różnice pomiędzy kredytem a pożyczką możecie zobaczyć ⬇️ tutaj:
Czy więc w praktyce, ma to dla Was jakiekolwiek znaczenie czy bierzecie kredyt na wesele, czy pożyczkę?
W zasadzie nie. Najważniejsze, zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki, jest sprawdzenie wszystkich warunków przed zawarciem jakiekolwiek umowy.
W praktyce pożyczka może być dla Was szybsza i prostsza do uzyskania, ale jednocześnie droższa i z krótszym terminem spłaty. 🤷♀️
💠 Wedding.pl radzi: pamiętajcie, aby dokładnie czytać umowy przed podpisaniem i przechowywać jej kopię u siebie w postaci papierowej lub elektronicznej. 💠
Rozważając to, o jaki kredyt na wesele chcielibyście się starać, powinniście wziąć w zasadzie dwie rzeczy pod uwagę:
Zacznijmy od kosztów wesela. Ile średnio kosztuje wesele? 💸
Na cenę wpływa przede wszystkim liczba gości. Przeważanie tradycyjne, polskie wesele organizowane jest na około 100 osób. Koszt takiego wesela to mniej więcej 40 000 zł.
Co się na to składa? Około 20 000 zł to samo przyjęcie weselne (średnia cena 🍽 “talerzyka”, czyli ceny za jednego gościa na przyjęciu weselnym, to 200 zł).
Poza tym:
Oczywiście znajdą się osoby, które powiedzą, że można to zrobić taniej. Oczywiście, że można!
Trzeba jednak mieć świadomość, że to z kolei przeważnie wymaga poświęcenia na organizację wesela znacznie więcej czasu. ⏰ Dlaczego?
Ponieważ wtedy przeważnie decydujemy się na wykonanie wielu rzeczy własnoręcznie lub przedzieramy się przez setki ofert w poszukiwaniu tej najkorzystniejszej.
Z drugiej strony, zastanów się czy właśnie o to Ci chodzi.
Jeżeli zależy Ci na weselu i dobrej zabawie, to czy chcesz na każdym kroku iść na kompromisy i ostatecznie sama czuć się niekomfortowo na własnym weselu? 😕
Jeżeli uważasz, że nie warto wydawać pieniędzy na wesele, to albo zrezygnuj z wesela, albo zorganizuj małe przyjęcie.
Przygotowując wesele, chcesz do końca życia wspominać je jako piękne wydarzenie. Tak samo jak Twoi goście.
Twój ślub ma być taki, jaki sobie wymarzyłaś! 😍 Niezależnie od tego, czy wydasz na niego mało czy dużo.
Miej jednak rękę na pulsie i nie przepłacaj! Sprawdź, jakie są średnie ceny za podstawowe usługi weselne i jakie ceny to już zdecydowanie za dużo!
Z jednej strony mamy tak zwaną zdolność kredytową, czyli to w jaki sposób bank ocenia nasze możliwości spłaty kredytu.
I tutaj wszystko zależy tak naprawdę od 🏦 banku. Każdy oceni to na swój sposób. Pod uwagę biorą jednak przede wszystkim zarobki i comiesięczne koszty.
Z drugiej strony mamy wiarygodność kredytową. Czyli to jak wypadamy w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK). A jest to podstawowy rejestr sprawdzany przez wszystkie banki.
Choć warto też wspomnieć, że są są jeszcze trzy inne rejestry: Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), ERIF i Krajowy Rejestr Dłużników.
O tym jednak, jak działa BIK, czy warto budować swoją wiarygodność kredytową i jak to robić, 👍 najlepiej opowie Michał Szafrański z bloga “Jak oszczędzać pieniądze”, na którym znajdziecie 3-częściowy artykuł na ten temat.
I po trzecie, co najważniejsze, zastanówcie się, ile faktycznie jesteście w stanie przeznaczać na comiesięczne raty.
Tak, aby pokryć Wasze wszystkie koszty, ale jednocześnie móc odłożyć pieniądze na drobne, nieprzewidziane wydatki. Nie zadłużajcie się pod tzw. “korek”! 😨
Po pierwsze, nie bierzcie pierwszego lepszego kredytu, którego reklamę widzieliście, bo wydaje się w porządku lub tylko dlatego, że akurat w tym banku macie konto.
Po drugie, sprawdźcie dokładnie wszystkie koszty kredytu. Nie tylko ile wynoszą odsetki, ale też inne dodatkowe opłaty takiej jak np. opłata za uruchomienie kredytu, prowadzenie konta, które musi zostać utworzone do kredytu czy korzystanie z karty.
Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest to, czy jest możliwa wcześniejsza spłata, negocjacje w trakcie spłaty czy ⛱ wakacje kredytowe.
Przede wszystkim wzięcie kredytu czy pożyczki na wesele powinno zacząć się od porównania ofert różnych banków. Ostrożnie podchodźcie do wszystkim instytucji pozabankowych lub tzw. “parabanków”.
Zacznijcie od znalezienia wszystkich ofert, następnie ✍️ wypiszcie sobie jakie są warianty spłaty (raty, okres spłaty) i wypiszcie koszty.
Możecie też skorzystać z wyszukiwarek i 🧮 kalkulatorów kredytów, które bardzo przyspieszają cały proces.
Wystarczy, że zaznaczysz jaka kwota Was interesuje oraz jaki okres spłaty i dostaniecie oferty od wielu instytucji finansowych jednocześnie, co jest sporym ułatwieniem, bo w prosty sposób możecie je ze sobą porównać.
Dodatkowo wszystkie formalności możecie załatwić również przez internet, dzięki czemu na spokojnie możecie przeczytać całą umowę i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. 🤷♀️ Jeżeli nie macie wolnych pieniędzy na ten cel, a wesele jest dla Was istotną sprawą i jest to spełnienie Waszych marzeń, to pożyczenie pieniędzy może być rozwiązaniem dla Was.
Tutaj musicie wziąć pod uwagę dwie rzeczy – realne koszty wesela, jakie chcecie zorganizować i na jak duży kredyt możecie sobie pozwolić. Tutaj musicie wziąć pod uwagę Waszą zdolność kredytową oraz faktyczne możliwości spłaty, czyli Wasze zarobki oraz comiesięczne koszty.
Przejrzyjcie dokładnie wszystkie oferty. Nie polegajcie na reklamach, promocjach czy zapewnianiach pracowników banków. Sprawdźcie, jakie są wszystkie koszty związane z kredytem lub pożyczką. Oprócz RRSO, spójrzcie też na opłaty dodatkowe. Oprócz tego, zwróćcie uwagę czy jest możliwość negocjacji, wcześniejszej spłaty czy wakacji kredytowych.
Możecie skorzystać z prostych porównywarek, które pozwolą Wam na zestawienie ze sobą ofert różnych banków czy instytucji finansowych. Wystarczy, że wpiszecie kwotę 💻 i okres spłaty, a później dostaniecie gotowe propozycje, które będzie mogli na spokojnie sobie zweryfikować.
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: