Aby wziąć ślub kościelny konieczna jest spowiedź przedślubna. 😇 Poza udziałem w naukach przedmałżeńskich i spisaniem protokołu przedślubnego, to warunek przystąpienia do sakramentu małżeństwa.
Spowiedź to sakrament pokuty i pojednania, podczas którego należy wyznać grzechy. Dla większości może okazać się to dosyć stresujące, dlatego warto dobrze się do niej przygotować.
Przed przystąpieniem do spowiedzi jednymi z najważniejszych rzeczy jest zrobienie rachunku sumienia oraz żal za grzechy. Rachunek sumienia lepiej jest zrobić nieco ⏳ wcześniej. W skupieniu. Tak by dać sobie czas na przemyślenia i przypomnienie wszystkich istotnych kwestii.
Jeżeli jesteście 🧐 ciekawi:
to ten artykuł jest dla Was! 👇
Zastanawiasz się, czy o wszystkim pamiętaliście? A może wciąż układasz Waszą listę rzeczy do zrobienia? Sprawdź nasz przewodnik: organizacja ślubu i wesela KROK PO KORKU! i skorzystaj z gotowego harmonogramu!
O ilości spowiedzi przedmałżeńskich decyduje ksiądz podczas spisywania protokołu przedmałżeńskiego. 📜 Najczęściej wymagane jest jednak odbycie dwóch spowiedzi przedślubnych.
Zastanawiasz się na czym polega spisanie protokołu? Ile to trwa i jakie pytania się w nim znajdują? Sprawdź nasz artykuł: Protokół przedślubny ✔️ AKTUALNE pytania i jak to wygląda? 🔍
Do pierwszej spowiedzi należy przystąpić po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych. Te odbywają się nawet od kilku miesięcy wcześniej do dwóch tygodni przed samym ślubem.
Druga spowiedź odbywa się niedługo przed ceremonią, tak by narzeczeni zachowali stan łaski uświęcającej. 👐 Dlatego pary spowiadają się najczęściej w dniu lub w przeddzień ślubu.
Jeśli jest to wymagane w parafii, w której odbędzie się ślub, zarówno po pierwszej, jak i po drugiej spowiedzi narzeczeni powinni poprosić księdza o podpisanie zaświadczenia, które potwierdza odbycie spowiedzi.
Druki powinniście otrzymać od księdza podczas spisywania ✍️ protokołu przedślubnego. W innym wypadku możecie je też pobrać w biurze parafialnym.
W internecie można znaleźć kilka wersji rachunku sumienia. Niektóre są bardziej szczegółowe, a inne zawierają bardziej ogólne pytania. Najlepiej jest poczytać jakie podejścia do rachunku mają księża i znaleźć taki, który najbardziej będzie Wam odpowiadał.
Rachunek sumienia najlepiej zrobić nieco wcześniej, tak by mieć czas na przemyślenie 🤔 i przypomnienie sobie swoich grzechów. Jeśli dawno nie byliście u spowiedzi, możecie spisać grzechy na kartce, tak by o niczym nie zapomnieć.
Dodatkowo można pomodlić się do Ducha Świętego 🕊 o przypomnienie sobie grzechów, żal za grzechy i umocnienie woli do postanowienia poprawy.
Należy oczywiście wymienić wszystkie popełnione od ostatniej spowiedzi grzechy. Warto jednak skupić się na kilku kwestiach związanych z Waszym związkiem. Istotne mogą okazać się:
Chociaż opowiadanie o intymnej sferze dla wielu może być niekomfortowe, to trzeba pamiętać, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego 📖 zatajenie grzechów powoduje, że spowiedź jest nieważna.
Aby spowiedź była ważna warto dobrze się do niej przygotować. Istnieją warunki, które należy spełnić przed, w trakcie i po wyznaniu grzechów. Są to tzw. warunki dobrej spowiedzi:
Sama spowiedź 🙏 przebiega w następujący sposób:
W określonych przypadkach ksiądz może dopytać się o niektóre kwestie. Należy jednak pamiętać, że pytania te powinny mieścić się w pewnych granicach. Jeśli są zbyt szczegółowe i ewidentnie nie na miejscu, powinno się odejść od konfesjonału.
Aby uniknąć takich sytuacji, z reguły poleca się mieć stałego spowiednika, któremu można zaufać. Prostą zasadą jest to, że ksiądz może dopytać o to, co spowiadający się sam powinien 💬 wyznać.
Dlatego w niektórych sytuacjach ksiądz ma nawet obowiązek dopytać o niektóre szczegóły. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy wymieniane grzechy nie są konkretnie nazwane.
Podczas spowiedzi przedślubnej, jeśli nie było o tym wspominane, można też usłyszeć pytania dotyczące 🛋 wspólnego mieszkania lub seksu przedmałżeńskiego.
Żeby zrozumieć wagę grzechu, ksiądz może zadać też pytania o ilość i okoliczności grzechu. Informacje te pomogą ocenić spowiednikowi materię grzechu, stwierdzić, czy grzech jest lekki, czy ciężki i dostosować naukę i rozgrzeszenie. 👐
Jeśli musicie odbyć dwie spowiedzi przedślubne, pierwszy raz najlepiej zrobić to po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych, czyli ok. 2-3 miesiące przed ślubem. 💒 Druga spowiedź przedślubna powinna mieć miejsce niedługo przed samą uroczystością. Najczęściej jest to w dniu lub w przeddzień ślubu.
Spowiedź przedślubną należy traktować jak każdą inną spowiedź. Trzeba więc wymienić wszystkie popełnione od ostatniej spowiedzi grzechy. Ksiądz może jednak przykuć większą uwagę do grzechów związanych ze wspólnym mieszkaniem, seksem przedmałżeńskim i podejściem do sakramentu małżeństwa. 👰🤵
Spowiedź przedślubna wygląda prawie dokładnie tak samo jak standardowa spowiedź. Podczas niej należy jednak wspomnieć księdzu o tym, że jest to spowiedź przedślubna. Możesz o tym poinformować tuż przed wyznaniem grzechów. Dodatkowo, jeśli wymaga tego Wasza parafia, konieczne jest podpisanie ✍️ przez spowiednika zaświadczenia o odbytej spowiedzi.
Ksiądz może poprosić o doprecyzowanie grzechów jeśli te są nazwane zbyt ogólnie. Dodatkowo, aby lepiej zrozumieć wagę ⚖️ grzechu może zapytać ile razy został popełniony lub w jakich okolicznościach. Narzeczeni mogą być też zapytani o kwestie związane ze wspólnym mieszkaniem lub seksem przedmałżeńskim.
Najważniejsze jest przypomnienie sobie swoich grzechów. Pomocne mogą okazać się gotowe rachunki sumienia. Warto też się odstresować, a w razie zdenerwowania powiedzieć o tym spowiednikowi, który pomoże przejść przez cały proces lub podpowie w razie zapomnienia 😬 formułki. Dobrze jest też wybrać księdza z polecenia, któremu można zaufać.
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: