Na luksusowych manowcach.
Agnieszka Hyży z wizytą w Pałacu Manowce

Pałac Manowce

Wysoka jakość, niepowtarzalność i elitarność. Wyciszenie i błogostan. Idealnie połączenie malowniczego położenia z ekskluzywnymi wnętrzami. Agnieszka Hyży w rozmowie z menadżerką Joanną Sinkiewicz odkrywa przed Wami sekrety Pałacu Manowce, luksusowego obiektu nad Zalewem Szczecińskim.

Manowce, ponieważ manowce? Jaki kontekst ma nazwa pałacu?

Sama nazwa Manowce funkcjonuje dopiero od 2019 roku. Do 1945 roku nasza miejscowość nosiła nazwę Haffhorst, a potem Trzebieradz. Kontekst jest faktycznie taki – są to odległe manowce.  Jesteśmy jednym z najbardziej malowniczo położonych obiektów zabytkowych w Polsce, w samym środku Puszczy Wkrzańskiej nad samą wodą. Pobyt w Manowcach automatycznie wiąże się z relaksem i odpoczynkiem. Ta izolacja, otoczenie drzew, szum wody, piękne zachody, wschody słońca i zwierzęta podchodzące do brzegu od strony wody powodują u każdego pewnego rodzaju wyciszenie i błogostan.  

Jaką historię kryją zabytkowe mury pałacu? Jak zmieniał się obiekt od momentu powstania do dziś?

Pałac Manowce w Trzebieradzu został zbudowany w neoklasycystycznym stylu na początku XX wieku, prawdopodobnie według projektu Theodora Blessa. Inwestorem i pierwszym właścicielem był Georg Wegner, naczelny lekarz i dyrektor szpitala na Pomorzanach w Szczecinie. Wcześniej, od 1754 roku w tym miejscu działała smolarnia, a następnie – także skład drewna oraz miejsce jego załadunku i spławiania. 

Pałac Manowce przed renowacją (fot. Grzegorz Solecki)

W 1923 roku nieruchomość nabył Eduard Silbernagel. Sprzedał ją w roku 1941 Narodowosocjalistycznej Ludowej Opiece Społecznej, która przeznaczyła pałac na ośrodek szkoleniowy dla działaczy partyjnych, a pozostałe budynki na dom dla matek. W czasie II wojny światowej nieruchomość nie została zniszczona. Pod koniec kwietnia 1945 roku zajęły ją wojska radzieckie, a w tym samym roku utworzono tu placówkę Wojsk Ochrony Pogranicza. 

Od końca lat 40. do początku lat 90. XX wieku pałac był wykorzystywany do celów wypoczynkowych, początkowo przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a następnie jako ośrodek kolonijny władz administracyjnych Warszawy. W latach 90. nieruchomość została zakupiona przez prywatnego inwestora, który rozpoczął przebudowę pałacu i pozostałych budynków, ale porzucił tę inwestycję. 

Kilka lat temu pałac i park zostały nabyte przez obecnego właściciela, który przywrócił im dawną świetność. Myślę, że efekt ciężkiej pracy wielu zdolnych ludzi jest olśniewający.

Pałac Manowce po renowacji (fot. Natalia Sobotka)

Pałac Manowce prezentuje się odbiorcom jako luksusowe miejsce na przyjęcia, w tym śluby i wesela. Jaka jest Wasza definicja luksusu? 

Produkt i usługa luksusowa to taka, która nierozerwalnie wiążę się z wysoką jakością, niepowtarzalnością i elitarnością. W przypadku Pałacu Manowce jest to niesamowite wykończenie wnętrz, wyszukane sztukaterie, piękne stare meble, obrazy, dwustuletnie piece kaflowe, a także współczesne luksusowe meble, takich marek jak Minotti czy B&B Italia. 

Dodatkowo niesamowite ogrody, zabytkowy park i położenie. Każdy pokój, apartament i pomieszczenie jest na poziomie 5-gwiazdkowego standardu. Luksusowa jest także usługa, którą świadczymy, jedzenie, które przygotowujemy dla naszych gości. Wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. 

Elitarność Manowców jest dodatkowym atutem. Nie każdy ma dostęp do tego obiektu. Nie jesteśmy codziennie otwartą restauracją i hotelem, dostępnym dla każdego. Nie można do nas wejść i zwiedzić naszych wnętrz tak po prostu. Położenie w środku puszczy nad samą wodą i element tajemniczości to niepowtarzalnie luksusowa zaleta tego miejsca. 

Sala kominkowa z widokiem na zalew w Pałacu Manowce (fot. Rafał Matomisz)

Twórcom Pałacu Manowce przyświecało połączenie starego z nowym. W jaki sposób osiągnięto ten efekt i gdzie możemy tę fuzję zobaczyć?

To fakt, Pałac jest idealnym połączeniem starego z nowym. Można w nim znaleźć nie tylko stare meble i obrazy, ale też współczesne wyposażenie, w tym ekskluzywne łazienki, komfortowe łóżka czy sieć Wi-Fi. 

Do jakiego odbiorcy skierowana jest oferta Pałacu Manowce?

Do osób, które docenią charakter tego miejsca i będą miały spójną wizję na rodzaj eventu, który chciałyby zorganizować. Bardzo bronimy swoich przekonań o tym, jak powinno wyglądać eleganckie przyjęcie z klasą na wysokim poziomie, bo tylko takie mogą się u nas odbywać. Nasz obiekt jest rozpoznawalny na całym świecie, znajdujemy się w największych serwisach amerykańskich, angielskich i azjatyckich. Naszym klientem jest zatem klient międzynarodowy.

Przyjęcie weselne w Pałacu Manowce (fot. Natalia Sobotka)

Pałac Manowce nie jest hotelem ani restauracją. Jakiego rodzaju jest to obiekt i jak na co dzień działa?

To prawda – nie jesteśmy miejscem otwartym na co dzień. Nikt nie wjedzie na teren niezapowiedziany i nieumówiony z managerem. Sami mówimy o sobie „obiekt eventowy”, otwarty wyłącznie pod dany event na wyłączność. I tu przechodzimy do sedna sprawy. Udostępniamy obiekt na zasadzie wyłączności, dlatego w tym czasie nie ma w nim żadnych innych gości, bez względu na to czy organizujemy przyjęcie dla 2 czy 60 osób. 

Natomiast przyjęcia i wesela to nie jedyna działalność Pałacu. Można do nas przyjechać na pobyt wakacyjny większą rodziną, czy grupą przyjaciół. Od tego roku nowością jest możliwość spędzenia czasu w Manowcach indywidualnie, wynajmując jeden z pokoi czy apartamentów w lipcu i sierpniu. Dodatkowo jesteśmy organizatorem warsztatów, szkoleń firmowych i spotkań zarządów. Oferujemy też Manowce jako tło do sesji fotograficznych i filmowych dla ekskluzywnych marek i produktów. Jak widać – wachlarz jest dość szeroki.

Kampania ślubna Wedding.pl z Agnieszką Hyży (fot. Matka Studio)

Rezerwując termin, wynajmujemy pałac na wyłączność. Co mamy do dyspozycji w tej specjalnej ofercie w wersji exclusive? 

W ofercie weselnej w podstawowym pakiecie oddajemy na wyłączność wszystkie pomieszczenia udostępniane gościom, a także cały teren wokół pałacu. Dodatkowo w cenę wchodzą wszystkie noclegi, przyjęcie weselne z autorskim menu personalizowanym pod klientów, apartament nowożeńców, śniadanie dnia następnego, a dla przyjęć organizowanych na zewnątrz – namiot weselny. Posiadamy również bardziej rozbudowane pakiety, głównie dla par z zagranicy, które cedują na nas także organizację dekoracji, filmu i video, dekoracji czy dodatkowych atrakcji. 

W pałacu znajdują się trzy apartamenty i trzynaście pokoi. Czy to właśnie główny apartament o najwyższym standardzie należy do ulubionych gości, a może są to designerskie pokoje w historycznej oficynie?

Apartament słoneczny jest zdecydowanym faworytem. Ma aż 76 metrów kwadratowych! Oferujemy go nowożeńcom i najbardziej prominentnym uczestnikom spotkań firmowych. Wnętrza są pięknie i wygodnie urządzone, sypialnia i salon dają poczucie przestrzeni i przepychu – znajdują się w nich zabytkowe toaletki, współczesne sofy oraz łóżko w rozmiarze Super King. Z prywatnego tarasu można podziwiać piękny widok na ogród. Apartament wyposażony jest we wszystkie wygody, w tym obszerną łazienkę, duży telewizor, ekspres do kawy i herbaty oraz bezpłatną sieć Wi-Fi.

Apartament słoneczny / nowożeńców w Pałacu Manowce (fot. Andrzej Golc)

W oficynie zachowaliśmy rustykalny charakter wnętrz. Sporo naszych gości określa ten styl skandynawskim. Wszystkie pokoje gwarantują niezbędne wyposażenie na najwyższym poziomie. Pokoje są przestrzenne, z pięknym widokiem. Szczerze mówiąc jestem przekonana, że każde pomieszczenie w Manowcach ma coś w sobie szczególnego i powodującego pełną satysfakcję u naszych gości.

Pokoje w oficynie w Pałacu Manowce (fot. Rafał Matomisz)

Obiekt to nie tylko wyśmienite wnętrza, ale i wyjątkowe zewnętrza. W jakim otoczeniu położony jest Pałac Manowce?

Pałac Manowce otoczony jest Puszczą Wkrzańską. Żeby do nas dojechać trzeba dosłownie wbić się w ścianę lasu i pojechać w jego głąb. Teren wokół pałacu to zabytkowy park, przepiękne ogrody, fontanny i widok na bezkresne wody Zalewu Szczecińskiego.

Do pałacu przybywają entuzjaści wykwintnych przyjęć, ale również pasjonaci aktywności blisko natury. Jakim pasjom można się oddawać w okolicach Manowców?

Jeśli Waszym hobby jest żeglarstwo, wędkarstwo, myślistwo, golf, birdwatching – Manowce to idealne miejsce na Wasz pobyt. Pałac stoi nad samym brzegiem Zalewu Szczecińskiego, skąd w ciągu pół godziny można dostać się motorówką na otwarte wody Morza Bałtyckiego – zapaleni żeglarze i wędkarze mogą zatem korzystać zarówno z zalewu, jak i morza. 

Organizacja Historic Hotels of Europe wybrała Pałac Manowce jako jedną z sześciu najbardziej atrakcyjnych destynacji w Europie dla miłośników żeglarstwa, do których zaliczyła także m.in. grecką wyspę Rodos, wybrzeże Chorwacji czy norweskie fiordy. Jeśli natomiast jesteś golfistą, w niecałą godzinę dotrzesz samochodem lub motorówką do sześciu 18-dołkowych pól golfowych, trzech w Polsce i trzech w Niemczech.

Zabytkowy park Pałacu Manowce (fot. Natalia Sobotka)

Pałac Manowce jest doceniany przez gości oraz ekspertów z branż podróżniczej, eventowej i ślubnej. Potwierdzają to liczne wyróżnienia i nagrody, w tym tytuł European Best Wedding Venue przyznany przez największy europejski portal turystyczny. Jakie były kryteria konkursu i uzasadnienie przyznania tego wyróżnienia? Co ujęło jury w Waszym obiekcie?

Pałac Manowce znalazł uznanie przede wszystkim dlatego, że idealnie łączy malownicze położenie z ekskluzywnymi wnętrzami, a ponadto ma specjalną ofertę dla zagranicznych par młodych. To dla nas ogromne wyróżnienie. Wśród 20 najlepszych celów podróży wyróżnianych corocznie przez European Best Destinations znalazły się do tej pory tylko 4 polskie miasta. Jest to zatem nie tylko wyraz uznania dla samego obiektu, ale także docenienie niezwykłych walorów krajobrazowych naszego regionu.

Prezentujecie się odbiorcom zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jak luksusowy obiekt, taki jak Pałac Manowce, promuje się w kraju, a jak strategia marketingowa wygląda zagranicą?

Przede wszystkim mamy przygotowaną bardzo precyzyjną i docelową ofertę dla par planujących tzw. „destination wedding”, czyli wesele poza krajem zamieszkania. Ofertę tę można dowolnie personalizować pod naszych klientów. Dotyczy to także par azjatyckich. W tym przypadku współpracujemy z konsultantami ślubnymi Iwishwed z Pekinu. Chińskie pary mogą skorzystać z naszego specjalnie przygotowanego dla nich pakietu ślubnego, który obejmuje wszystkie niezbędne usługi. Dodatkowo piszą o nas najbardziej innowacyjne brytyjskie i amerykańskie serwisy oraz blogi o tematyce ślubnej takie, jak Rock My Wedding, Wedding Chicks czy Hitched.

Niewiele odbiega nasza strategia na promocję w kraju. Mamy dedykowaną ofertę, którą wraz z naszymi przyszłymi parami młodymi możemy dowolnie modyfikować. Współpracujemy z najlepszymi konsultantami, serwisami i blogami weddingowymi. Jakość takiego medium musi być dla nas satysfakcjonująca i na odpowiednim poziomie. Przykładem fajnej promocji zrealizowanej z Wedding.pl może być nasza ostatnia inspirująca sesja stylizowana z Agnieszką Hyży, pokazująca parom trendy na najbliższy sezon ślubny. 

Agnieszka Hyży w Pałacu Manowce podczas sesji Wedding.pl (fot. Matka Studio)

Jakie plany i pomysły na rozwój ma na najbliższy sezon Pałac Manowce?

Bardzo aktywnie przygotowujemy się na reaktywację wszystkich naszych linii biznesowych, począwszy od wesel przez pobyty wakacyjne oraz spotkania firmowe. Ale nie poprzestajemy na tym. Tak jak wspomniałam, od tego roku w lipcu i sierpniu każdy będzie mógł zarezerwować sobie pokój i odpocząć w Manowcach. Dodatkowo mocno pracujemy nad kilkoma niesamowitymi wydarzeniami, które będą połączeniem dobrej muzyki, wyśmienitego jedzenia i niepowtarzalnego otoczenia. Szczegóły podamy w niedługim czasie. 

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych (Facebook i Instagram), gdzie na pewno w pierwszej kolejności ukażą się informacje o naszych planach i pomysłach.  

Zdjęcie główne: Impatientstudio