Dlaczego Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg?
Wedding.pl / Lovestory / Dlaczego Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg?

Dlaczego Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg?

Redakcja Wedding.pl
Dlaczego Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg?

Tradycji i przesądów ślubnych jest naprawdę całe mnóstwo. Pan Młody nie powinien widzieć sukni Panny Młodej przed ślubem, starsza druhna powinna być stanu wolnego, nie można odwracać się w drodze do ołtarza, a Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć coś starego, coś nowego, coś niebieskiego i pożyczonego. O ile do niektórych przesądów przyszli małżonkowie podchodzą z przymrużeniem oka to jest jeden przesąd, do którego stosują się niemalże wszyscy. Co mamy na myśli? Oczywiście przenoszenie Panny Młodej przez próg. Tak właściwie to dlaczego Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg sali weselnej, zastanawialiście się nad tym?

Dlaczego Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg?

Chyba każdy słyszał o tym przesądzie. Jednak nie wszyscy wiedzą skąd on się dokładnie wywodzi. Większość przesądów ślubnych ma swoją genezę i tak też jest w tym przypadku. Zwyczaj ten ma naprawdę bardzo starą tradycję, która wywodzi się aż z kultury starożytnych Rzymian.

Dawniej wierzono, że pod progiem kryją się złe duchy. Gdyby Panna Młoda potknęła się mogłaby zaburzyć ich spokój, a tym samym ściągnęłaby na siebie ich gniew. Złe duchy mogłyby również doprowadzić do kłótni w małżeństwie, a w konsekwencji do jego rozpadu. Dlatego tak na wszelki wypadek Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg sali weselnej.

Zobacz także: Przesądy ślubne – czemu Pan Młody nie powinien widzieć sukni?

Czy to tylko przesąd?

Przenoszenie Panny Młodej przez próg to nie tylko przesąd, ale i piękna tradycja. Mężczyzna, który niesie swoją ukochaną na rękach pokazuje całemu światu jak kocha i szanuje swoją żonę. Piękna kobieta, wnoszona przez męża na salę weselną to naprawdę wspaniały widok. Chociaż… Mężczyzna całe życie powinien nosić swoją ukochaną na rękach!

Zobacz także: Po co Pannie Młodej bukiet ślubny?

Redakcja Wedding.pl
Napisane przez

Redakcja Wedding.pl

redakcja@wedding.pl

Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!

Polecani usługodawcy