Koszt wesela w plenerze
Ile wynosi i co się w nim zawiera?

wesele w plenerze - koszt

Wesele pod chmurką to marzenie niejednej pary młodej. Nie dość, że odbywa się w pięknych okolicznościach przyrody, to jeszcze organizacja zabawy nie wymaga podporządkowania się terminom sal weselnych. Poza tym często rozwiązuje problem naprawdę dużej liczby gości. Jaki jest jednak koszt wesela w plenerze? I czy da się jakkolwiek go obniżyć? (P)odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Wesele w plenerze – cena

Myślicie, że wesele pod chmurką może być o wiele tańsze od tego w lokalu? Niekoniecznie. Dochodzi wiele  Przyjrzyjmy się najpierw najważniejszym wydatkom w uśrednionej cenie na wesele na 100 osób, a poniżej znajdziecie dodatkowe opcje i szczegóły różnych kosztów.

Wydatki na wesele plenerowe Cena
Namiot 4000 zł
Podłoga pod namiot 2000 zł
Stoły 250 zł
Krzesła 1000 zł
Obrusy 200 zł
Catering 12000 zł
Serwis i obsługa 2000 zł
Przenośna toaleta 1000 zł
Łącznie wydatki: 23 450 zł

Porównaj: Ile kosztuje wesele na 100 osób? Stawki 2020

Namiot na plenerowe wesele

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, organizując wesele pod gołym niebem, jest pogoda. Szczególnie w naszym klimacie. Musimy być przygotowani nie tylko na deszcz czy wiatr, ale też na palące słońce. Ochronę przed nimi zapewni wynajem namiotu weselnego. Tutaj cena zależy przede wszystkim od jego rozmiaru. Namiot mierzący 8 x 12 m to mniej więcej 2000 zł za dobę. 12 x 30 m potrafi kosztować natomiast  około czterech razy tyle. Do tego doliczyć trzeba koszt ułożenia podłogi – wykładziny, płyt wodoodpornych lub drewnianego parkietu. Za 1 metr kwadratowy zapłacimy średnio od 10 do 30 zł.

Polecamy też: Wesele w namiocie – jak je zorganizować?

W cenie zawiera się zwykle montaż, ale już niekoniecznie transport na miejsce docelowe, liczony zwykle od kilometra. Dla przykładu, jedna z wielkopolskich firm wypożyczających namioty podaje stawkę 3,5 zł/km. I jest to stawka netto, do której dochodzi jeszcze 23 proc. podatku VAT. Zawsze należy sprawdzić z wyprzedzeniem, czy nie czekają nas takie „niespodzianki”. Może się bowiem okazać, że koszt wesela w plenerze będzie nawet o jedną czwartą wyższy, niż nam się zdawało.

namiot na wesele w plenerze

Wyposażenie na plenerowe wesele

Pusty namiot to oczywiście za mało, by urządzić w nim udane przyjęcie. Muszą się znaleźć w nim także chociażby stoły i krzesła. Koszt wesela w plenerze dla 100 osób wynosi pod tym względem średnio:

  • 150-300 zł za stoły,
  • 150-200 zł za obrusy,
  • 200-300 zł za skertingi, czyli boczne osłonki,
  • 700-1500 zł za krzesła,
  • 700-1000 zł za pokrowce.

Osobną kwestią są kwiaty i dekoracje. Rozrzut cenowy jest tutaj dosyć spory. Najtańszym rozwiązaniem będzie oczywiście ozdobienie namiotu weselnego we własnym zakresie, z pomocą rodziny i przyjaciół. Profesjonaliści, w zależności od rozmiarów dekorowanej przestrzeni, „rozmachu” i jakości zastosowanych materiałów, mogą zażyczyć sobie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

ZNAJDŹ NAJPIĘKNIEJSZE DEKORACJE NA SWOJE WESELE!

Catering i obsługa na wesele

Gdy jednak chodzi o jedzenie, na zawodowcach nie ma co oszczędzać. Przywiozą oni na miejsce nie tylko produkty spożywcze, ale też niezbędny sprzęt, jak również zastawę, sztućce, serwetki itp. Ceny za talerzyk są dość podobne jak w przypadku sal weselnych i zaczynają się od mniej więcej 90 zł przy skromniejszym menu. Do tego dochodzi opłata za serwis, czyli ok. 10 proc., i kilkaset złotych za obsługę kelnerską.

koszt wesela w plenerze catering

Koszt wesela w plenerze – niezbędne udogodnienia

Zarówno firma cateringowa, jak i zespół muzyczny czy DJ (których koszt trzeba doliczyć osobno) potrzebować będą dostępu do elektryczności. Prąd jest niezbędny też do oświetlenia i nagłośnienia całej imprezy (kolejne wydatki). A także do zasilenia klimatyzacji, w którą może być wyposażony namiot, tudzież parasoli grzewczych, przydatnych z kolei w chłodne dni.

Z tego rodzaju udogodnień można akurat zrezygnować. Nie da się tego jednak powiedzieć o toaletach. Koszt ich wynajmu wynosi średnio od 500 zł za toi-toia do 1500 zł za przestrzeń z kilkoma kabinami, lustrem i umywalką. Goście weselni mogą też docenić obecność popielniczek, ustawionych poza namiotem ławek, na których można odpocząć z dala od hałasu, czy środków odstraszających komary i inne owady.

ZNAJDŹ FIRMĘ, KTÓRA ZORGANIZUJE TWOJE WESELE W PLENERZE!

Pozostałe wydatki na wesele plenerowe

Wspomniany DJ to wydatek rzędu 1500-2000 zł. Stawki najmniejszych, trzyosobowych zespołów muzycznych zaczynają się od 2500 zł. Ceny usług fotografa lub kamerzysty zależą od miejscowości, ale też od tego, co dostajemy w pakiecie. Wahają się zaś, podobnie jak u florystek i dekoratorów, od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie zapominajmy też o takich wydatkach, jak te na alkohol, tort weselny czy dodatkowe atrakcje, np. pokaz fajerwerków. Czasem zapłacić będziemy musieli też za wynajem terenu, na którym ma zostać postawiony namiot.

kalkulator ślubny

Jak obniżyć koszt wesela w plenerze

Tej ostatniej pozycji nie trzeba uwzględniać, jeśli przyjęcie weselne wyprawimy we własnym ogrodzie. Z domu będzie można też pociągnąć prąd, co eliminuje konieczność wynajmu agregatów, a także skorzystać z toalety. Podobnie w przypadku ogrodu restauracji, hotelu czy sali weselnej, gdzie od razu rozwiązany zostaje też problem zastawy czy krzeseł. Jeśli stoły zaś rozstawione będą pod dachem, a na zewnątrz znajdzie się np. tylko namiot na tańce, to w związku z mniejszym rozmiarem niższa też będzie jego cena. Nawet jednak przy tego rodzaju oszczędnościach koszt wesela w plenerze wyniesie nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Wesele w ogrodzie – czy to dobry pomysł?

koszt wesela w plenerze przy domu