Po co Pannie Młodej bukiet ślubny? - Wedding.pl
Wedding.pl / Lovestory / Po co Pannie Młodej bukiet ślubny?

Po co Pannie Młodej bukiet ślubny?

Redakcja Wedding.pl
Po co Pannie Młodej bukiet ślubny?

Powody, dla których Panna Młoda niesie do ołtarza bukiet ślubny, wydają się zupełnie oczywiste. Kwiaty to piękna i naturalna ozdoba. Wręcza się je na urodzinach i pogrzebach. Za ich pomocą dziękuje się, gratuluje i przeprasza. Pasują właściwie do każdej sytuacji. Dlatego trudno byłoby sobie wyobrazić ślub bez kwiatów. Czy jednak tylko piękno zadecydowało o tym, że bukiet ślubny stał się tak istotną tradycją towarzyszącą zawieraniu małżeństwa? Okazuje się, że nie do końca.

Po co Pannie Młodej bukiet ślubny?

Jak wiele innych ślubnych tradycji, zwyczaj noszenia kwiatów sięga starożytności. W Rzymie i Grecji Młode Pary na szyję zakładały girlandy kwiatów, które miały zapewnić im szczęście i dobrobyt. Celtowie również wprowadzili do ceremonii podobny motyw. Narzeczeni obwieszeni byli wrzosem, ostem i bluszczem, które wydzielały intensywny zapach. Miał on przede wszystkim odstraszać złe duchy.

Zobacz również: Bukiety ślubne na 4 pory roku

Bukiety ślubne dawniej

Według źródeł, zwyczaj używania roślin podczas ceremonii zanikł na dłuższy czas i pojawił się dopiero w średniowieczu. Początkowo Młoda Para przyozdabiana była wiankami z ziół. W ten sposób małżeństwo miało nabrać świeżości i płodności. Z czasem wieniec zaczęła nosić już tylko Panna Młoda, a zioła stopniowo zostały zastąpione przez kwiaty. Tradycja kwiecia na głowie przetrwała bardzo długo. Bukiet ślubny, który narzeczona niosłaby do ołtarza w dłoni, nie pojawił się aż do przełomu XVIII i XIX wieku. Od tego czasu wielokrotnie zmieniał swój styl i wygląd. Ze skromnej i naturalnej wiązanki zmienił się w ciężką i bogatą ozdobę, by następnie stać się przedmiotem ekstrawaganckich eksperymentów takich jak np. bukiet z samych płatków kwiatów.

Zobacz również: Klasyczne bukiety ślubne z kalii

Bukiety ślubne dzisiaj

Dziś bukiet ślubny może wyglądać praktycznie dowolnie i być zrobiony z dosłownie wszystkiego. Dlatego Panny Młode mogę bez wahania puszczać wodze fantazji gdy go wybierają. Warto może jeszcze tylko pamiętać, że kwiaty mają różne znaczenia. Zatem jeśli narzeczona chce przekazać swoją wiązanką jakąś wiadomość, warto zapoznać się z powszechną symboliką. Na przykład białe róże oznaczają szlachetne uczucia i niewinność, a konwalie subtelne piękno i delikatność. Oba rozwiązania świetnie nadadzą się do stworzenia bukietu. Być może jednak warto unikać np. żonkili, które symbolizują zazdrość i negatywne uczucia. Oczywiście do przesądów dotyczących kwiatów nie trzeba przykładać żadnej wagi i Panna Młoda może zdecydować co wybierze opierając się tylko na własnych pragnieniach i guście. To jej dzień i dla niej, nie dla nikogo innego, powinien być idealny!

Redakcja Wedding.pl
Napisane przez

Redakcja Wedding.pl

redakcja@wedding.pl

Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!

Polecani usługodawcy