Przesądy ślubne – czemu Pan Młody nie powinien widzieć sukni?
Wedding.pl / Lovestory / Przesądy ślubne – czemu Pan Młody nie powinien widzieć sukni?

Przesądy ślubne – czemu Pan Młody nie powinien widzieć sukni?

Redakcja Wedding.pl

„Nie obracaj się za siebie w drodze do ołtarza”. „Weź ślub w miesiącu, który w nazwie ma literę „r”. „Perły nie przyniosą Pannie Młodej szczęścia”. Stosowanie się do tych ostrzeżeń ma podobno zapewnić małżeństwu szczęśliwe pożycie. To jednak tylko maleńki procent „dobrych rad”, z których, dla własnego dobra, Państwo Młodzi powinni skorzystać.

Przesądy ślubne dotyczą chyba każdej możliwej kwestii związanej z zamążpójściem. Jedne są bardziej popularne, inne mniej. Do tych szeroko znanych i stosowanych tradycji ślubnych można zaliczyć zasadę, która przestrzega Pana Młodego przed oglądaniem sukni przed uroczystością. Prawie każdy o tym słyszał, ale mało osób wie skąd wziął się ów przesąd. Zwykle samo „bo to przynosi nieszczęście” jest wystarczającym wytłumaczeniem. Wszystkie przesądy ślubne mają jednak swoją genezę i symbolikę i ten nie jest wyjątkiem. Nawet nie wierząc w żadne ludowe przekonania warto czasem dowiedzieć się skąd one pochodzą. Jest to po prostu ogromnie ciekawe.

Czemu Pan Młody nie powinien widzieć sukni?

Powód, dla którego Pan Młody nie może zobaczyć Panny Młodej w sukni przed ślubem wywodzi się – jak chyba prawie wszystkie przesądy ślubne – z kultury starożytnych Rzymian. Aranżowane małżeństwa nie miały być niczym bardziej romantycznym, niż udaną transakcją handlową. Narzeczeni po raz pierwszy widzieli się w dniu ślubu, a Panna Młoda odsłaniała twarz zakrytą welonem dopiero po złożeniu przysięgi. Robiono tak dla pewności, że Pan Młody nie wycofa się z układu, zniechęcony urodą przeznaczonej mu towarzyszki życia. Dziś przesąd mówiący o tym, że Młoda Para nie  może w ogóle spotkać się przed ślubem, nie miałby żadnej racji bytu. Czas złagodził go i dostosował do nowoczesności– mężczyzna nie może zobaczyć ukochanej przed ślubem tylko w sukni ślubnej, bo może to sprowadzić nieszczęście do ich związku. Jednak we wszystkim innym może się jej przyglądać dowoli. Bez zgubnych konsekwencji.

Zobacz również: Po co Pannie Młodej welon?

Choć przesąd mówi o czymś innym, dziś chodzi przede wszystkim o to, żeby Panu Młodemu zrobić niespodziankę. Wielu mężczyzn zaznacza, że chcą swoją narzeczoną w bieli zobaczyć po raz pierwszy w dniu ślubu. Jest to emocjonujące i wzruszające wydarzenie. Ujrzenie ukochanej po raz pierwszy tak ubranej, tak pięknej i tak szczęśliwej, to niesamowite przeżycie dla przyszłego męża. Dlatego ze względu na przesąd czy nie, niepokazywanie się w sukni ślubnej przed ceremonią może być dobrym pomysłem. Pan Młody na pewno będzie zadowolony z olśniewającej niespodzianki!

Redakcja Wedding.pl
Napisane przez

Redakcja Wedding.pl

redakcja@wedding.pl

Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!

Polecani usługodawcy