Przesądy Ślubne 🤞
81 tradycji, które przyniosą Wam SZCZĘŚCIE! ☘️

przesądy ślubne panna młoda

Przesądy ślubne, podobnie jak 🐏 horoskopy czy inne zabobony, to jedna z tych rzeczy, którą jedni traktują śmiertelnie poważnie, a inni po prostu ignorują. Są też osoby, które na wszelki wypadek wolą nie chcą “kusić losu”.

Wiele z tych przesądów jest jednak wciąż żywych w naszym społeczeństwie. Ba, czasami nawet sami nie mamy świadomości, że niektóre rzeczy robimy zgodnie z przesądami.

A wszystko dlatego, że od lat były przekazywane z ust do ust. W tym również z pokolenia na pokolenie.

Dlatego jeżeli jesteście ciekawi:

  • co przynosi pecha w dniu ślubu,
  • a co warto zrobić, aby zapewnić sobie szczęście,
  • czy nieświadomie robicie coś ze względu na przesąd,
  • oraz czy warto wierzyć w przesądy,

to ten artykuł jest zdecydowanie dla Was. 😃

Jesteście na początku organizacji ślubu i wesela? A może ten dzień już blisko? Zajrzyjcie do naszego przewodnika KROK PO KROKU i sprawdźcie, czy o wszystkim pomyśleliście!

młoda para bukiet ślubny góry

Przesądy ślubne – data ślubu 📆

Na pierwszy ogień przyjrzyjmy się przesądom związanym z datą ślubu – jak wyznaczyć datę ślubu, aby zapewnić sobie szczęście? A czego się wystrzegać? ⬇️

#1 Miesiąc z literą “r”

To jeden z najbardziej powszechnie znanych przesądów, nie tylko dotyczących wyznaczania daty ślubu, ale generalnie wśród wszystkich przesądów ślubnych.

Zgodnie z nim data ślubu powinna zostać wyznaczona w miesiącu, który w swojej nazwie posiada literę “r”. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z wierzeniem, ma to zapewnić nowożeńcom udany i trwały związek.

Jeżeli więc chcielibyście się trzymać tego przesądu, to do dyspozycji macie: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień.

przesądy ślubne miesiąc z literą r

💡 Choć tutaj warto zwrócić uwagę, że istnieje teza, iż przesąd z literką “r” dotyczy łacińskich nazw miesięcy.

W takim wypadku dobrymi miesiącami do zawarcia małżeństwa byłyby: styczeń (Lanuarius), luty (Februarius), marzec (Martius), kwiecień (Aprilis), wrzesień (September), październik (October), listopad (November), grudzień (December).

#2 Jak ślub to we wrześniu lub w grudniu

To jeden z tych przesądów, który ma swoje logiczne i praktyczne uzasadnienie.

Z racji tego, że większość społeczeństwa kiedyś zajmowała się rolnictwem, dla większości był to najlepszy czas na zabawę. Dlaczego? Ponieważ był to okres najmniejszej ilości pracy w gospodarstwie i na roli.

Dodatkowo dom wypełniały wtedy zbiory po 🌾 żniwach, więc jednocześnie było przy czym się bawić : )

młoda para sesja góry zima

#3 “W maju ślub – szybki grób”

Wydaje się, że maj 🌸 to bardzo piękny miesiąc na zawarcie małżeństwa, lecz przesądy ślubne mówią inaczej. Dlaczego?

Z jednej strony przyczyny szuka się w historii. Podobno w W XIX -wiecznej Polsce maj kojarzył się dość smutno, ponieważ był to miesiąc żałoby narodowej po klęsce powstania styczniowego. Choć powstanie nie skończyło się w maju, a żałoba trwała kilka lat.

Ponadto w Starożytnym Rzymie wierzono, że w tym miesiącu schodzą na ziemię duchy zmarłych przodków.

Z drugiej strony jako powody przesądu, podaje się też niekiedy kwestie religijne, a konkretnie katolickie. Maj to z jednej strony miesiąc Matki Boskiej, więc to jej powinno poświęcić się całą uwagę, a ponadto maj to także czas pierwszych komunii.

Skąd tak naprawdę wziął się przesąd? 🤷‍♀️ Niewiadomo, ale zdecydowanie maj jest uważany za ten “zły” miesiąc na ślub.

ślub w maju

#4 Przesądy ślubne a listopad

To na co warto zwrócić uwagę, to że przesądy nie zawsze są spójne ze sobą. Według łacińskiej teorii o miesiącu z literą “r” listopad to dobry miesiąc na zawarcie małżeństwa.

Natomiast już według katolickiej tradycji niekoniecznie. Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Wszystkich Świętych i Zaduszki. I z tego powodu nie powinniście wyznaczać daty ślubu w tym miesiącu.

#5 Rozważcie Boże Narodzenie, karnawał i Wielkanoc

Według przesądów ślubnych zarówno Boże Narodzenie, jak i karnawał oraz Wielkanoc to dobre momenty na ślub i wesele.

Boże Narodzenie i Wielkanoc zwiastują oczywiście radosne wydarzenia. Symbolizują miłość, płodność, nowy początek i dobrą wróżbę. W rezultacie, oba okresy to dobra data ślubu, tak jak i karnawał – czas balów, 💃🕺 tańców i wielkiej zabawy.

panna młoda ślub zimą grudzień

#6 Omińcie Adwent i Wielki Post

Zgodnie z katolicką tradycją, Adwent i Wielki Post to okresy zadumy i spokoju. Na pewno unikamy wtedy świętowania i wyprawiania hucznych imprez.

Dlatego według przesądów ślubnych ani Adwent, ani Wielki Post nie będą dobrą chwilą na ślub i wesele.

#7 Tylko nie w Prima Aprilis

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu. Chcecie, żeby w tym dniu wszystko przebiegło po Waszej myśli.

Jeśli traktujecie ten dzień poważnie, to lepiej zrezygnujcie ze ślubu w Prima Aprilis. Dlaczego ?

Z oczywistych powodów! Prima Aprilis to święto 🤡 żartów, a chyba nie chcecie, żeby któryś z gości zrobił Wam kawał w dniu ślubu. Albo co gorsze, by Wasze małżeństwo było traktowane jak żart.

Dlatego zgodnie z przesądami ślubnymi, lepiej omińcie to święto.

ślub w kwietniu prima aprilis

#8 Przesądy ślubne a zmiana ustalonej daty

Ślub niesie ze sobą tak wiele obowiązków, że czasem zgranie ze sobą wolnych terminów, graniczy z cudem. Jednak warto zadbać wcześniej o organizację, by nie zmieniać raz ustalonej daty ślubu.

Według przesądów zmiana daty ślubu oznacza nietrwałość i zmienność uczuć.

Czy na pewno? Chyba mało kto nie zmienił daty ślubu w pandemicznej rzeczywistości. 😷 Niektóre pary nawet kilkukrotnie musiały przełożyć ślub.

Czy zmiana daty ślubu wpłynęła na ich małżeństwo? Przecież każdy z Was wie, że najważniejsze są uczucia do drugiej osoby, a nie data.

#9 Data ślubu powinna wypaść w tygodniu

Gdy planujecie ślub, to na pewno w sobotę. To chyba najpopularniejszy dzień na zawarcie małżeństwa. Dlaczego?

Przede wszystkim zarówno sobota, jak i niedziela są dniami wolnymi, dlatego z czystym sumieniem można oddać się zabawie do białego rana! 🤩

zabawa weselna szampan

Pomimo oczywistych zalet ślubu w sobotę, nie jest to najlepszy dzień na małżeństwo. Według przesądów ślubnych w sobotę “na dwoje babka wróżyła”, więc nie mamy pewności, czy małżeństwo będzie udane.

Jeśli chcecie zagwarantować sobie szczęście w związku, to weźcie ślub w poniedziałek, wtorek lub środę. Poniedziałek zapewni zdrowie w małżeństwie, wtorek przyniesie 💸 bogactwo, a środa jest po prostu idealnym dniem na zawarcie związku.

Znacie już “szczęśliwe” dni. A których należy unikać? Przede wszystkim czwartku i piątku.

Podobno czwartek przynosi same straty. Za to “w piątek zły początek”, a przecież małżeństwo ma być nowym szczęśliwym rozdziałem.

Już wiecie, których dni należy unikać, a które będą idealne na ślub. Pamiętajcie, że niezależnie od tego, jaki dzień wybierzecie, to Wasz szczęśliwy dzień! 🙂

#10 Przesądy ślubne a pełnia księżyca

Już wiecie jaki wybrać miesiąc i dzień, których świąt unikać, a których wręcz przeciwnie.

Teraz przyszedł czas na 🌕 pełnię księżyca.

przesądy ślubne pełnia księżyca

Jeśli chcecie zadbać o pomyślność w małżeństwie, to wyznaczcie datę ślubu na dzień lub dwa po pełni księżyca.

Według przesądu ślubnego to dobra wróżba, która zagwarantuje szczęście.

Przesądy ślubne – świadkowie

Przesądy związane z wyznaczaniem daty ślubu mamy za sobą. Kolej teraz na świadków. Kogo powinniście poprosić o świadkowanie, a kogo zdecydowanie się wystrzegać?

#11 Świadek i świadkowa nie powinni być 💑 parą

Choć świadkami często zostaje para, to lepiej unikać takich wyborów. A dlaczego?

Po pierwsze świadkowie, którzy są parą, mogą spowodować 💔 rozpad małżeństwa, któremu świadkują.

Po drugie świadkowie mogą ściągnąć nieszczęście również na swój związek. Podobno zakochani mogą tylko w dniu własnego ślubu, stanąć wspólnie na ślubnym kobiercu.

Jednak pamiętajcie, że to tylko przesądy. To do Was należy decyzja, kogo poprosicie o świadkowanie.

świadkowie na ślubie para

#12 Nie dla rozwodników

Nie dla par, nie dla rozwodników. Kogo wybrać, skoro macie coraz mniej opcji i czasu? 😨

Dlaczego właściwie rozwodnicy nie mogą zostać świadkami?

To nie tyle przesąd ślubny, co zwykły zabobon. Zastanówcie się, czy rozwodnicy rzeczywiście mogą przynieść Wam pecha. Przecież szczęście w małżeństwie nie zależy tylko od jakiejś “siły wyższej”.

Przede wszystkim sami musicie zadbać o to, by Wasz związek był szczęśliwy i żaden świadek tego nie zmieni.

#13 Świadkowie stanu wolnego

Skoro świadkowie nie mogą być ani parą, ani rozwodnikami, to muszą być stanu wolnego.

Jednak nie ma jasnego wytłumaczenia, dlaczego świadkowie nie mogą być w związku.

świadkowie na ślubie stan wolny

Możemy jedynie szukać wyjaśnienia w pewnych zabawach i przyśpiewkach weselnych. Nie tylko Młodej Parze goście weselni śpiewają “gorzko”, oczekując na 💋 pocałunek. Oczywiście wszystko dla szczęścia Pary Młodej!

Czy warto wykluczać osoby, które nie są stanu wolnego? Gdybyście mieli przestrzegać wszystkich przesądów, to chyba zabrakłoby kandydatów na świadków. 😄

#14 Druhna nie może być w ciąży

Druhna powinna być przede wszystkim najlepszą przyjaciółką Panny Młodej. To ona wspiera ją zarówno w przygotowaniach do ślubu, jak i w tym wyjątkowym dniu.

Według przesądu ślubnego druhna Panny Młodej nie powinna być 🤰 w ciąży w dniu ślubu. Niektóre przesądy, tak jak ten, nie mają żadnego wytłumaczenia.

Jednak warto się zastanowić i może lepiej oszczędzić stresu przyjaciółce, która jest w ciąży. W końcu dla Panny Młodej to też dodatkowe zmartwienie.

druhna na ślubie w ciąży

#15 Jak świadkowie, to kobieta i mężczyzna

Zazwyczaj świadkami zostają kobieta i mężczyzna. Z pewnością wiąże się to naszą tradycją. Przyjmuje się, że Panna Młoda wybiera świadkową, a Pan Młody świadka.

Poza tym aby świadkowie stworzyli parę, muszą być odmiennych płci.

Jednak czy warto kierować się płcią przy wyborze świadków? Jeśli Twoim najlepszym przyjacielem jest mężczyzna, a nie kobieta lub odwrotnie, to niby dlaczego nie może zostać Twoim świadkiem?

Przede wszystkim świadkiem powinien zostać ktoś, kto jest Ci bliski. Pamiętaj, że to Twój dzień i Twój wybór!

Przesądy ślubne – zapowiedzi

Jeśli ustaliliście już datę ślubu i wybraliście świadków, to przyszedł czas na zapowiedzi. To jeden z etapów planowania ślubu, dlatego nie mogło ich zabraknąć w przesądach ślubnych.

#16 Nie słuchać swoich zapowiedzi

Według przesądu ślubnego Para Młoda nie może słuchać własnych zapowiedzi.

Ale jak to zrobić, gdy Para Młoda jest na mszy, po której ksiądz czyta zapowiedzi? 🤔 Tego nikt nie przewidział.

przesądy ślubne zapowiedzi

Niektóre przesądy ślubne nie mają racji bytu w codziennym życiu. Przecież nie będziecie uciekać z kościoła, żeby przypadkiem nie usłyszeć swoich zapowiedzi. 😅

Przesądy ślubne – welon 👰

Skoro już wszystko wiecie o dacie ślubu, świadkach i zapowiedziach, to przyszedł czas na ślubną kreację. Zaczniemy od welonu Panny Młodej. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na to, jaki powinien być welon, dlaczego nie może spaść i wiele innych przesądów ślubnych.

#17 A gdy spadnie welon…

No właśnie, co wtedy się dzieje? Chyba każdy słyszał o tym, że welon nie może spaść z upięcia Panny Młodej.

Według przesądu ślubnego gdy spadnie welon, Para Młoda będzie miała pecha.

Dlatego niech Panna Młoda i jej druhna zadbają o to, by welon mocno się trzymał. 👌 Dodatkowa spinka z pewnością ułatwi sprawę.

#18 Zakładanie welonu a przesądy ślubne

Wiecie już, że welon nie może spaść z upięcia Panny Młodej. W takim razie kto powinien o to zadbać?

Zgodnie z przesądem ślubnym welon zakłada kobieta, która sama jest jeszcze panną. Inaczej Panna Młoda będzie narażona na nieszczęście.

welon panna młoda

Tylko jak wybrać pannę, która założy welon? Uzupełnienie tego przesądu znajdziecie poniżej. 👇

#19 Przesądy ślubne a poprawianie welonu

Zadaniem świadkowej jest pomoc Pannie Młodej zarówno przed weselem, jak i w trakcie.

Panna Młoda narażona jest na ogromny stres związany z organizacją ślubu i wesela. Dlatego druhna wspiera ją i pomaga w drobnych obowiązkach.

Zgodnie z przesądem ślubnym Panna Młoda nie może oglądać się za siebie podczas uroczystości. A jak poprawić welon, nie odwracając się?

Na pomoc przychodzi świadkowa! 🙋‍♀️

Świadkowa powinna zadbać o welon Panny Młodej. Przed ślubem musi założyć welon przyszłej żonie, a podczas uroczystości poprawaiać go w miarę potrzeby.

#20 Tylko nie potknij się o welon

W dniu ślubu z pewnością chcesz wyglądać zjawiskowo. Welon dodaje uroku każdej Pannie Młodej, a czym dłuższy, tym bardziej zjawiskowy efekt.

przesądy ślubne welon potknięcie

Jednak nie szalej za bardzo z tą długością, żeby przypadkiem nie potknąć się o welon. Według przesądu ślubnego to zły znak, którzy przyniesie nieszczęście w związku.

Dlatego wybierz welon, który nie ograniczy Twoich ruchów. W końcu będziesz w nim szaleć na parkiecie aż do oczepin. 💃

#21 Jeśli złapiesz welon, to szybko wyjdziesz za mąż

Gdy wybija północ, to przychodzi czas na oczepiny. Oczepiny symbolizują przejście Pary Młodej ze stanu wolnego w małżeństwo.

Dlatego Panna Młoda musi przekazać swój welon innej wolnej kobiecie.

Chyba każda z nas wie, jak to się odbywa. Niektóre kobiety na hasło “Panna Młoda rzuca welon” od razu biegną na parkiet. Pewnie część z Was toczyła walkę 🙅‍♀️ o welon Panny Młodej.

Niby to tylko przesąd, ale każda kobieta, która planuje ślub, chce złapać welon na weselu. Jeśli się uda, to wyjdzie za mąż 💍 jako następna.

Aby mieć pewność szybkiego ślubu “nowa Panna Młoda” powinna zadbać o to, by jej partner złapał muchę.

panna młoda welon katedralny

#22 Nie rzucaj dwukrotnie welonu

Czasem wśród gości weselnych są kobiety, które nie spieszą się ze ślubem. Co wtedy?

Wtedy żadna z nich nie chce złapać welonu. Wciągnięta do zabawy ucieka przed lecącym welonem niczym przed rozżarzonym kamieniem. 🤣

Dlatego Panna Młoda jest zmuszona, by rzucić welonem po raz drugi. Jednak nie powinna tego robić, ponieważ zgodnie z przesądem ślubnym to zły znak.

Co powinna zrobić Panna Młoda? Może niech po prostu zaufa sobie, a nie przesądom.

Ciekawi Cię jakie jest dopasowanie Waszych znaków zodiaków? Jak Wasze charaktery się uzupełniają, a na jakie aspekty powinniście mocniej zwrócić uwagę? Sprawdź nasz artykuł: Dopasowanie Znaków Zodiaku 🔮 Jak Wam się ułoży ❤️ w miłości i życiu?

Przesądy ślubne – suknia ślubna

Skoro już wiesz jaki wybrać welon, to przejdźmy do najważniejszej kreacji – sukni ślubnej. Pewnie każda z Was chce wyglądać i czuć się wyjątkowo w dniu ślubu – niczym księżniczka. 👑 Wmarzona suknia ślubna z pewnością ułatwi Wam sprawę.

Zanim przejdziecie do wyboru i zakupu sukni, zapoznajcie się z przesądami ślubnymi, aby uniknąć pecha.

suknia ślubna boso glamour

#23 Pan Młody nie może widzieć Panny Młodej w sukni przed ślubem

Na pewno zastanawialiście się, dlaczego Pan Młody nie może widzieć sukni Panny Młodej przed ślubem.

Nie da się ukryć, że ciężko o to zadbać. Każda kobieta chce się podobać swojemu mężczyźnie. Jak to zrobić, gdy nawet nie może spytać go o zdanie?

Niektóre przesądy ślubne wydają się nielogiczne, ale pochodzenie tego przesądu może rozjaśni jego sens.

Przesąd wywodzi się z kultury starożytnych Rzymian. Narzeczeni po raz pierwszy widzieli się w dniu ślubu, a Panna Młoda odsłaniała twarz zakrytą welonem dopiero po złożeniu przysięgi.

Współcześnie nikt nie traktowałby poważnie takiego przesądu. Dlatego został dostosowany do naszych czasów. Pan Młody nie może 👀 zobaczyć ukochanej przed ślubem, ale tylko w sukni ślubnej, bo przyniesie to pecha.

#24 Przesądy ślubne a biel

Według przesądu suknia ślubna Panny Młodej powinna być biała.

Biel ma podkreślić czystość Panny Młodej i zaznaczyć nowy początek – kolejny rozdział w jej życiu.

Czy rzeczywiście trzeba kurczowo trzymać się bieli?

przesądy ślubne biała suknia ślubna

Czasy się zmieniają, a tradycja bywa naginana. Coraz więcej kobiet sięga po sukienki w innych jasnych kolorach. Niektóre odważnie decydują się na jaskrawe kolory lub na spodnie ślubne.

Pamiętajcie, każdy wybór jest dobry, 👌 bo to Wam ma się podobać!

#25 Nie przymierzaj sukni Panny Młodej

Pewnie każda kobieta jest ciekawa, jak wyglądałaby w sukni ślubnej. Dlatego jak nadarza się okazja na przymiarkę ślubnej kreacji, ciężko z niej nie skorzystać.

Czemu nie można zakładać sukni ślubnej Panny Młodej?

Chociaż wiele kobiet chciałoby zobaczyć, jak wyglądałyby w sukni ślubnej, to zgodnie z przesądem przymiarki 👗 ślubnego stroju wróżą staropanieństwo.

Przede wszystkim sukni Panny Młodej nie powinny przymierzać panny, wdowy i rozwódki.

Dlatego jeśli umieracie z ciekawości, to lepiej wybierzcie się do salonu sukni ślubnych i przymierzcie kreację, która jeszcze nie ma właścicielki.

przymierzanie sukni ślubnej

#26 Zaszyj cukier i chleb

To chyba jeden z dziwniejszych przesądów ślubnych. Zgodnie z nim, aby zapewnić małżeństwu dobrobyt, trzeba zaszyć w sukni ślubnej ziarenko cukru i okruszek chleba.

Która z Was o tym słyszała? 👂 A może planujecie zaszyć w swojej sukni takie skarby?

#27 Suknia Panny Młodej a buty Pana Młodego

Zgodnie z przesądem ślubnym Pan Młody powinien uważać, aby suknia nie zasłoniła jego butów. Podobno jeśli choć rąbek sukni Panny Młodej zasłoni but Pana Młodego, to świeżo upieczony mąż znajdzie się 👠 “pod pantoflem” swojej żony.

Jak tego dopilnować? Zazwyczaj suknie ślubne są bardzo szykowne i obszerne, co znacznie utrudnia sprawę Panu Młodemu.

Zostaje zachować bezpieczną odległość od Panny Młodej i jej ślubnej kreacji. 😃 Ale kto by o tym myślał w dniu ślubu.

Ślub to bardzo ważny moment w życiu każdego człowieka. Na pewno macie dużo na głowie, dlatego upilnowanie wszystkich przesądów jest niemożliwe!

para młoda suknia ślubna buty

#28 Wybierz suknię z matką lub przyjaciółką

Już wiesz, że Pan Młody nie może zobaczyć Twojej sukni ślubnej. To z kim ją wybrać?

Najlepiej skorzystaj z pomocy najbliższych. Matka i przyjaciółka zawsze posłużą dobrą radą. 👌

#29 Aaa PAJĄK!

Pewnie nie jedna z Was dostaje zawału na widok pająka, jednak warto to zmienić!

Zgodnie z przesądem ślubnym 🕷 pająk na sukni ślubnej przyniesie szczęście. Dlatego nie panikuj, gdy zobaczysz pająka, bo to dobry znak!

#30 Nie 🧵 szyj sama sukni ślubnej

Z pewnością marzysz o najcudowniejszej sukni ślubnej. Skąd ją wziąć? Możesz zdecydować się na zakup gotowej sukni albo uszyć ją za zamówienie.

A może masz fach w rękach i sama chcesz ją uszyć? Lepiej nie.

Według przesądu ślubnego Panna Młoda nie powinna sama szyć sukni. Poza tym nie ma co dokładać sobie obowiązków.

Skorzystaj z pomocy krawcowej i wyczaruj najpiękniejszą 😍 suknię ślubną!

szycie sukni ślubnej

#31 Uwaga na przymiarki

Trzeba uważać na tyle rzeczy, żeby nie mieć pecha. Nie pogubiłaś się jeszcze w przesądach ślubnych? 😃

Podobno lepiej nie mierzyć niepotrzebnie sukni ślubnej. Oczywiście wyjątkiem są przymiarki. Trudno się bez nich obejść.

Jeśli jesteś przesądna, to lepiej nie zakładaj pełnej kreacji przed ślubem. Nawet do przymiarek warto zdjąć choć jedną część garderoby, żeby nie mieć pecha.

#32 Przesądy ślubne mówią: “Nie zapomnij o agrafce”

Pewnie zastanawiasz się, po co Ci agrafka w dniu ślubu? 🤔

Po drodze mogą przydarzyć się różne mniejsze lub większe wypadki, dlatego warto być ubezpieczonym.

przesądy ślubne suknia ślubna agrafka

Jeśli przez przypadek Twoja suknia ślubna zostanie rozdarta, to od razu musisz temu zaradzić. Według przesądu nie można zaszyć rozdartej kreacji ślubnej. Dlatego lepiej skorzystaj z 🧷 agrafki.

Planujesz zakup sukni ślubnej? A może zdecydowałaś się na uszycie sukni na zamówienie? Zajrzyj do naszego artykułu o umowie z salonem ślubnym, a dowiesz się jak zapobiec wszelkim wpadkom i zadbać o to, by suknia była spełnieniem Twoich marzeń! 😍

Przesądy ślubne – perły

Przesądy związane z welon i suknią ślubną masz już za sobą. A co z dodatkami? W dniu ślubu unikaj pereł. Choć są pięknym dodatkiem i znakomicie podkreślają eleganckie stylizacje, to lepiej na nie uważaj. Dlaczego? 👇

#33 Zostaw perły na inną okazję

Bez wątpienia perły podkreślają blask 🌟 każdej kobiety.

Perły były cenione już w starożytności. Dlatego również teraz są pożądanym dodatkiem.

Naszyjnik z pereł idealnie dopełni Twoją stylizację. Czy warto je zakładać w dniu ślubu?

Według przesądu perły na ślubie przynoszą Pannie Młodej łzy smutku i nieszczęście. Dlatego w dniu ślubu postaw na inną biżuterię, a perły zostaw na inna okazję.

przesądy perły na ślubie

Przesądy ślubne – obrączki 💍

Kolejnym ważnym krokiem w przygotowaniach do ślubu jest wybór obrączek. A co za tym idzie, kolejna porcja przesądów ślubnych!

#34 Nie przymierzaj innych obrączek przed ślubem

Pewnie przed ślubem chciałabyś zobaczyć, czy pasuje Ci obrączka na placu. Niby wystarczy przymierzyć, by zaspokoić ciekawość.

Jednak i tutaj warto uważać na przesądy ślubne. Według nich nie można przymierzać obrączek innych kobiet przed własnym ślubem, bo w przyszłe małżeństwo wkradnie się niewierność.

Warto poczekać na swój czas i przymierzyć właściwą obrączkę dopiero przed ślubem.

#35 Nie zakładaj obrączki na środkowy palec

Czemu nie na środkowy palec? Tego chyba nikt nie wie.

Serdeczny palec prawej ręki przeznaczony jest na obrączkę. Dlatego też przesąd ślubny przestrzega przed zakładaniem obrączki na środkowy palec. Podobno może to przynieść zdradę drugiej połówki. 💔

Jeśli nie trafiliście z rozmiarem obrączek, to warto je jak najszybciej zmniejszyć, by nie zakładać na inne palce.

zakładanie obrączki środkowy palec

#36 Nie podnoście obrączek

Przyszedł czas na wyczekiwaną ceremonię! Na pewno jesteście choć trochę zestresowani. Co jeśli z trzęsących dłoni wypadnie obrączka?

Oczywiście to nie koniec świata! Nie będzie zaraz rozwodu, ani nic z tych rzeczy.

Wystarczy, że ktoś za Was podniesie obrączkę. Może to zrobić ksiądz lub któryś ze świadków. Ważne, żebyście nie podnosili jej sami. Według przesądu ślubnego możecie ściągnąć na siebie problemy finansowe.

Dlatego rączki przy sobie! 🤲

#37 Noście obrączki

Chociaż zaraz po ślubie trudno przyzwyczaić się do obrączki na palcu, to lepiej jej nie zdejmować, bo zgodnie z przesądem możecie je zdjąć na zawsze.

Poza tym pochwalcie się światu swoim małżeństwem!

Nie ma co zdejmować obrączki, bo jeszcze jakiś nieznajomi pomyśli, że jesteście wolni. 🤭

przesądy ślubne obrączki

#38 Przesądy ślubne a zgubienie obrączek

W lawinę przygotowań ślubnych może wkraść się roztargnienie. Ciężko zapamiętać wszystkie ważne rzeczy, bo nagle wszystko staje się ważne.

Przede wszystkim nie możecie dopuścić do zgubienia obrączek. Chyba nie chcecie przeżyć sceny jak z filmu i założyć na ślubie cudze obrączki, bo Wasze gdzieś zniknęły. 🙄

Zgodnie z przesądem ślubnym zgubienie obrączek oznacza utratę małżonka. Ile jest w tym prawdy, niewiadomo.

Obrączki są jednym z najważniejszych symboli małżeństwa, dlatego pilnujcie ich jak 👁 oka w głowie!

Przesądy ślubne – kwiaty

Masz głowę pełną przesądów i przygotowań do ślubu? Kolejnym krokiem jest wybór 💐 bukietu ślubnego. Sprawdź, jakie kwiaty będą najlepsze, a których unikać.

#39 Zrezygnuj z róż

Choć róże to jedne z piękniejszych kwiatów, to nie są dobrym wyborem na ślub. Dlaczego?

bukiet ślubny róże

Według przesądu ślubnego kolce róż oznaczają cierniste życie w małżeństwie. Dlatego zostawcie róże na inne okazje.

A jeśli bardzo zależy Wam na bukiecie z róż, to zadbajcie o to, by nie miały kolców. Skoro usuniecie kolce, to nie będzie ciernistego życia. 😉

Niektóre przesądy można obejść, więc korzystajcie!

#40 Żółte kwiaty

Chociaż żółte kwiaty kojarzą się ze słońcem ☀️ i latem, to ich symbolika nie jest pozytywna. Dlaczego masz zrezygnować z żółtych kwiatów?

Z jednej strony lepiej zrezygnować ze słoneczników, żonkili i innych „słonecznych” kwiatów, bo według przesądów ślubnych żółte kwiaty oznaczają zdradę i zazdrość.

Z drugiej strony jeśli są to Twoje ulubione kwiaty, to czy warto z nich rezygnować? Bukiet ślubny ma podobać się przede wszystkim Tobie!

#41 Postaw na białe kwiaty 🌼

Białe kwiaty są najpopularniejsze wśród ślubnych wiązanek.

Przede wszystkim białe kwiaty są neutralne, dlatego sprawdzą się zarówno w minimalistycznych stylizacjach boho, jak i w eleganckim stylu glamour. Bez względu na to, jaka stylistyka jest Ci bliższa, białe kwiaty doskonale podkreślą Twoją urodę.

bukiet ślubny białe kwiaty

Poza tym zgodnie z przesądami białe kwiaty są symbolem wierności i szczerości uczuć, dlatego cieszą się taką popularnością.

Panny Młode najczęściej wybierają konwalie i białe róże. Konwalie oznaczają delikatność i piękno, a róże podkreślają szlachetne uczucia i wierność.

#42 Przesądy ślubne a nieparzysta liczba

Choć nie każdy zwraca uwagę na liczbę kwiatów w bukiecie, to ma ona duże znaczenie.

Zarówno bukiety ślubne, jak i te od gości, powinny składać się z nieparzystej liczby kwiatów. Dlaczego?

Parzysta liczba kwiatów używana jest w wiązankach pogrzebowych. Istnieje również przesąd ślubny, według którego parzysta ilość kwiatów może spowodować rozpad małżeństwa.

Czy musisz się martwić o ilość kwiatów w bukiecie? 🙆‍♀️

Oczywiście, że nie. Takie sprawy leżą po stronie kwiaciarni. Profesjonaliści najlepiej o to zadbają!

przesądy ślubne kwiaty nieparzysta liczba

#43 Złap bukiet Panny Młodej, a szybko wyjdziesz za mąż

Słyszeliście już o złapaniu welonu, to teraz czas na bukiet.

Rzucanie 💐 bukietu przez Pannę Młodą oznacza dokładnie to samo, co rzucanie welonu. W ten sposób świeżo upieczona żona rozstaje się z panieństwem i wkracza w życie małżeńskie. Kobieta, która złapie bukiet Panny Młodej będzie szczęściarą i wyjdzie za mąż jako kolejna.

W naszej tradycji welon jest silniej zakorzeniony niż bukiet, dlatego Panny Młode częściej rzucają welon.

W każdym razie kobiety mają podwójną szansę na złapanie atrybutów Panny Młodej i szybki ślub.

#44 🔥 Spal swój bukiet

Nie wiesz co zrobić z wiązanką po ślubie? Na to też znajdziesz przesąd!

Jeśli chcesz zapewnić szczęście swojemu małżeństwu, to po ślubie zasusz bukiet i spal go w pierwszą rocznicę ślubu.

Czy rzeczywiście przyniesie szczęście? Nie przekonasz się, jak nie sprawdzisz!

spalenie bukietu ślubnego

#45 Nie zasuszaj kwiatów

Jak to bywa z przesądami, niektóre z nich przekazują sprzeczne rady. Tak jest też w tym przypadku.

W opozycji do poprzedniego 👆 przesądu ślubnego, ten zakazuje zasuszania kwiatów – zarówno bukietu ślubnego, jak i tych otrzymanych od gości. Dlaczego?

Podobno jeśli zasuszysz kwiaty, to wraz z nimi uschnie miłość.

Jesteś w trakcie przygotowań do ślubu i przyszedł czas na wybór kwiatów? Jeśli zastanawiasz się, jaki bukiet będzie dla Ciebie idealny, sprawdź jak wybrać WŁAŚCIWE kwiaty na ślub i wesele!

Przesądy ślubne – pogoda

Pogoda w Polsce bywa kapryśna, więc może pokrzyżować Wasz wymarzony ślub. Szczególnie gdy zdecydowaliście się na ślub w plenerze. Jak temu zapobiec? Czy deszcz w dniu ślubu jest aż tak zły?

#46 Wystaw buty na parapet

Jeśli nie chcesz zaśpiewać „zamówiłam pogodę na ten dzień, a i tak znów padał deszcz”, to… wystaw buty na parapet!

Według przesądu ślubnego gdy wystawisz ślubne 👠 buty na parapet, to wleci do nich szczęście. Wystarczy, że wystawisz je noc przed ślubem.

I piękna pogoda zagwarantowana!

przesądy ślubne buty na parapecie

#47 Deszcz w dniu ślubu 💦

Jeśli buty nie pomogą albo zapomnisz ich wystawić, to nie martw się drobnym deszczem.

Przelotny deszcz w dniu ślubu zapowiada bogactwo i urodzaj. Oznacza również łzy Panny Młodej, ale nikt nie sprecyzował jakie łzy.

W przeciwieństwie do przelotnego deszczu, ulewa i burza nie wróżą niczego dobrego. Zapowiadają burzliwy i wybuchowy związek.

Ważne, żeby po burzy wyszło słońce, a na niebie pojawiła się 🌈 tęcza. Tak, jak w codziennym życiu po każdej kłótni. Wtedy macie zapewnione szczęście na resztę wspólnego życia!

#48 Słoneczna pogoda

Każda Para Młoda marzy o pięknej pogodzie i bezchmurnym niebie w dniu ślubu. Jeśli zdecydowaliście się na ślub w plenerze, to nawet nie ma mowy o innej pogodzie!

Słońce w dniu ślubu nie jest pożądane wyłącznie ze względów estetycznych.

Według przesądów ślubnych gdy w dniu ślubu na niebie pojawi się ☀️ słońce, to życie Nowożeńców będzie szczęśliwe i pełne radości.

para młoda vintage słońce

#49 Śnieg

Aura zimowa zapewni ślub jak z bajki!

Jeśli zdecydowaliście się na ślub zimą, to na pewno liczycie na opady śniegu i biały krajobraz. ❄️ Jak najbardziej macie rację!

Zgodnie z przesądem ślubnym opady śniegu w dniu ślubu przyniosą same pomyślności w małżeństwie.

To jak, może przełożycie ślub na zimę?

Przesądy ślubne – powitanie chlebem i solą

Przed weselną zabawą czeka Was powitanie. Powitanie chlebem i solą to staropolska tradycja, bez której żadne wesele nie może istnieć. Co mówią przesądy o tej tradycji?

Witanie chlebem i solą na weselu - co to oznacza?

#50 Powitajcie Parę Młodą chlebem i solą

Przede wszystkim rodzice powinni powitać chlebem i solą Parę Młodą po powrocie z kościoła. Dlaczego chlebem i solą?

Według tradycji chleb oznacza dobrobyt i płodność, a sól uzdrowienie i oczyszczenie. Poza tym chleb i sól są niezbędne do życia.

Para Młoda powinna pocałować bochenek chleba na znak podziękowania i zjeść kawałek, aby nigdy nie zabrakło im w życiu chleba.

#51 Rzućcie kieliszki za siebie 🥂

Tradycyjne powitanie nie kończy się na chlebie i soli. Po zjedzeniu kawałka chleba, wypijcie kieliszek wódki.

Według przesądu ślubnego Para Młoda musi potłuc kieliszki, aby zapewnić sobie pomyślność. Kieliszki trzeba rzucić za siebie, koniecznie przez lewe ramię.

Im drobniej stłuczenie szkło, tym więcej szczęścia dla Was. Dlatego rzucajcie mocno!

para młoda kieliszki rzucanie

#52 Który kieliszek wybierzesz?

Nie tylko musisz wypić, ale też wybrać, ponieważ jeden kieliszek napełniony jest wodą, a drugi wódką.

Zgodnie z przesądami ślubnymi osoba, która wybierze kieliszek z wódką, będzie rządziła w małżeństwie.

Posłuchaj swojej intuicji i wybierz dobrze! 😄

Jeśli jesteście w trakcie organizacji wesela i nie wiecie jaki alkohol wybrać oraz ile należy kupić, żeby nie zabrakło – zajrzyjcie do naszego artykułu o alkoholu na wesele. 🍷

Przesądy ślubne – buty

Przesądy o sukni ślubnej i welonie macie w małym palcu, więc weźmy pod 🔍 lupę przesądy ślubne związane z butami. Jakie buty wybrać i co z nimi zrobić, by zapewnić sobie szczęście?

przesądy ślubne buty

#53 Kto kupuje buty?

Choć każdy ma inny gust, to Panna Młoda powinna zaufać przyszłemu mężowi i pozwolić mu kupić jej buty. Jesteś ciekawa dlaczego?

Według przesądu ślubnego Pan Młody zapewni szczęście małżeństwu, jeśli kupi buty do ślubu Pannie Młodej.

Nie daj się prosić i pozwól przyszłemu mężowi kupić buty do ślubu!

#54 Nie zakładaj butów sama

Zgodnie z przesądem ślubnym Pan Młody nie tylko musi kupić buty do ślubu Pannie Młodej, ale także założyć je przez uroczystością.

Dlatego gdy nadejdzie dzień ślubu – pamiętaj, żeby nie zakładać butów sama.

Niczym w Kopciuszku! Oby wspólne życie również było bajkowe! 🏫

panna młoda zakładanie butów

#55 Przesądy ślubne a odkryte buty

Nawet jeśli wychodzisz za mąż w środku lata, to lepiej wybierz zakryte buty. Dlaczego?

Jeden z przesądów ślubnych donosi, że przez odkryte palce lub pięty ucieka szczęście.

Szczęścia nigdy za wiele, ale pamiętaj, że to Twój wybór! Przede wszystkim buty mają być wygodne i podobać się Tobie.

#56 Włóż do buta monetę

Pan młody powinien kupić Pannie Młodej buty do ślubu, założyć je i co jeszcze?

Zgodnie z przesądem, powinien włożyć monetę do butów Panny Młodej, aby zadbać o dostatek 💰 we wspólnym życiu.

Pewnie zastanawiasz się, jak chodzić w butach, w których uwiera moneta. Niestety przesądy nie dają odpowiedzi na takie niedogodności.

moneta w bucie panna młoda

Przesądy ślubne – droga 🚗

Przyszła kolej na przesądy ślubne związane z drogą do kościoła i ołtarza. Jesteście ciekawi, co przynosi pecha, a co szczęście?

#57 Unikajcie postojów

Podobno postoje w drodze do ślubu nie są dobrą wróżbą. Dlaczego?

Zgodnie z przesądem postoje w drodze na ceremonię wróżą nieudane pożycie małżeńskie. Jak ich uniknąć?

Wbrew pozorom ciężko nie zatrzymywać się w drodze do ślubu, ponieważ sąsiedzi i znajomi czekają na Was z bramą. Starsi liczą na alkohol, a młodsi na cukierki. Nie możecie ich rozczarować!

#58 Wypatrujcie ptaków

Rozglądajcie się uważnie za 🦅 ptakami podczas drogi do ślubu. Szczególnie wypatrujcie gołębi i srok. Jeden z przesądów mówi, że przynoszą szczęście Młodej Parze.

A których ptaków unikać i dlaczego? Podobno wrony i kruki przynoszą pecha, więc lepiej nie spotkać ich po drodze.

Jak to zrobić? Patrzcie wybiórczo! 🧐

przesądy ślubne droga do kościoła

#59 Tylko nie zawracajcie

Z pewnością dzień ślubu niesie ze sobą wiele stresu. Możliwe, że o czymś zapomnisz lub zwyczajnie coś Ci umknie. Jeśli tak się stanie, to pod żadnym pozorem nie zawracaj.

Według przesądu ślubnego postoje w drodze na ślub przynoszą pecha. Dlatego jeśli czegoś zapomnicie, niech zawróci ktoś inny – rodzina lub świadkowie.

Para Młoda powinna jechać prosto do kościoła. 💒

#60 Przesądy ślubne a powrót inną drogą

Myślisz, że to koniec przesądów ślubnych związanych z drogą? Nic z tego!

Jeden z nich dotyczy drogi powrotnej ze ślubu. Zgodnie z przesądem musicie wrócić inną drogą niż przyjechaliście, żeby zmylić nieszczęście. Wtedy wszelkie niepowodzenia pomylą drogę i nie znajdą Was.

Pewnie większość z Was przestrzega tego przesądu nieświadomie. Przecież Para Młoda wyjeżdża na ślub z domu, a po ślubie jedzie na wesele, więc drogi pozostają różne.

para młoda auto do ślubu powrót z kościoła

#61 Nie rezygnujcie z kierowcy

Wiecie już wszystko o tym, czego nie robić w trakcie drogi do ślubu i co przyniesie Wam szczęście. A kto powinien zostać kierowcą?

Według przesądu ślubnego jeśli chcecie uniknąć pecha, to nie możecie sami zawieźć się do ślubu. Dlatego lepiej nie rezygnujcie z kierowcy. To Wasz dzień, więc dajcie o siebie zadbać! Co w sytuacji, gdy zdecydujecie się na 🛵 jednoślad?

Jeśli wybraliście motor, skuter lub rower, to nie przejmujcie się tym przesądem. W końcu to Wy sami jesteście dla siebie źródłem szczęścia!

#62 Obracanie się za siebie a przesądy ślubne

Drogę na ceremonię macie już za sobą. Teraz czas na drogę do ołtarza.

Choć po wejściu do kościoła pełnego gości weselnych, na pewno będziesz chciała na nich spojrzeć, to lepiej skup swoją uwagę na Panu Młodym. Według przesądu ślubnego niepotrzebne rozglądanie i obracanie, wróży niepewność i zdradę w małżeństwie.

Dlatego unieś wysoko głowę i patrz przed siebie! Niech inni podziwiają Ciebie! 🌟

panna młoda droga do ołtarza

#63 Uśmiechaj się! 🙂

Pomimo, że zjada Cię stres, a Twoją głowę zajmują możliwe niepowodzenia związane ze ślubem i weselem, to nie zapominaj o uśmiechu.

Zgodnie z przesądami uśmiech zapewni radość i szczęście przyszłemu małżeństwu. Dlatego nie może go zabraknąć w drodze do ołtarza.

Jeśli jeszcze nie wybraliście samochodu do ślubu lub chcecie zaskoczyć gości i przyjechać nietypowym środkiem transportu, to sprawdźcie jak wybrać ODPOWIEDNI samochód do ślubu!

Inne przesądy ślubne

Myślicie, że przesądy ślubne kończą się na dacie, świadkach, ubiorze i innych przygotowaniach do ślubu? Nic z tego! Przesądów ślubnych jest tak dużo, że chyba nie sposób poznać wszystkich. 😅 Teraz kolej na ich ostatnią dawkę!

#64 Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego

Odpowiednia suknia ślubna i welon nie wystarczą. Jest wiele wyznaczników szczęścia. Jeden z przesądów mówi, że Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego. Dlaczego? ⬇️

Zgodnie z przesądami coś starego oznacza kontynuację dawnych znajomości, dlatego w dniu ślubu nie zakładaj wyłącznie nowych rzeczy.

coś starego coś nowego coś pożyczonego coś niebieskiego

Chyba każda Panna Młoda zakłada coś nowego na ślub. W ten sposób, pewnie często nieświadomie, zapewnia sobie dostatek. Warto też mieć coś pożyczonego, ponieważ oznacza błogosławieństwo rodziny Pana Młodego.

Przede wszystkim zadbajcie o to, by mieć coś niebieskiego. Według przesądów coś niebieskiego zagwarantuje wierność przyszłego męża. Panny Młode często wybierają niebieską podwiązkę.

#65 Jak przejść przez próg?

Chyba każdy wie, że Pan Młody musi przenieść Pannę Młodą przez próg. Często utożsamimy to z tradycją. A słyszeliście o takim przesądzie ślubnym?

Przesąd pochodzi ze Starożytnego Rzymu. Rzymianie wierzyli, że pod progiem kryją się złe duchy. Dlatego Panna Młoda nie może potknąć się o próg, bo zaburzy ich spokój, a tym samym ściągnie na siebie gniew złych duchów. 👻

Złe duchy mogłyby doprowadzić do kłótni w małżeństwie oraz do jego rozpadu. Z pewnością nikt z Was nie chce do tego dopuścić, dlatego bez względu na czasy, Pan Młody przenosi swoją ukochaną przez próg.

przeniesienie przez próg pan młody

#66 Ślub w rodzinnej parafii Panny Młodej 💒

Zdecydowaliście się na ślub kościelny, a nie wiecie którą parafię wybrać? Przesądy ślubne przychodzą z pomocą!

Podobno ślub powinien odbyć się w rodzinnej parafii Panny Młodej, czyli tam, gdzie została ochrzczona. Według przesądu ślubnego pomoże to wejść Pannie Młodej w rolę żony i matki.

Bez względu na to, którą parafię wybierzecie, to Wam ma odpowiadać. Jeśli mieszkacie w zupełnie innym miejscu, niż została ochrzczona Panna Młoda, to nic na siłę. 🙂

#67 Przesądy ślubne a inicjały

Z pewnością wiecie, że serce idzie w parze z 🧠 rozumem, również przy wyborze przyszłego męża.

Pewnie masz swój ideał. A zwróciłaś uwagę na jego inicjały?

Zgodnie z przesądem ślubnym kobieta powinna wyjść za mąż za mężczyznę o innych inicjałach niż jej własne. Dlaczego?

Podobno różne inicjały zagwarantują szczęśliwe małżeństwo, lecz czy warto odrzucać kogoś tylko ze względu na inicjały? 🤔

inicjały para młoda w kościele

#68 Poczekaj ze zmianą nazwiska

Niektóre kobiety nie chcą zmieniać swojego nazwiska po ślubie, inne decydują się na podwójne, a pozostałe nie mogą doczekać się zmiany.

Jeśli należysz do ostatniej grupy, to poczekaj ze zmianą nazwiska do ślubu. Przesądy radzą nie używać nazwiska przyszłego męża przed ślubem, bo grozi to 💔 rozstaniem.

#69 Rozdajcie wszystkie zaproszenia 💌

Podczas przygotowań do ślubu, na pewno ciężko wszystko dokładnie zaplanować. Podobnie jest z zaproszeniami. Lepiej zamówić kilka więcej, na wypadek gdybyście o kimś zapomnieli. A co mówią przesądy ślubne na ten temat?

Podobno Para Młoda musi rozdać wszystkie zaproszenia ślubne, by nie mieć pecha. Dlatego przemyślcie dokładnie, kogo chcecie zaprosić, aby żadne dodatkowe zaproszenie nie zostało w domu.

Z pewnością przygotowania do ślubu to twardy orzech do zgryzienia, a przesądy ślubne dodatkowo utrudniają sprawę. Cóż, taka ich rola. 🤷‍♀️

Nie wiecie jak poprawnie wypisać zaproszenia ślubne? A może szukacie inspiracji na oryginalne teksty? Koniecznie sprawdźcie 53 SPOSOBY na zaproszenie Waszych gości!

przesądy ślubne rozdawanie zaproszeń

#70 Kup przyszłemu mężowi koszulę

Już wiesz, że zgodnie z przesądami ślubnymi Pan Młody powinien kupić swojej ukochanej buty do ślubu. A co ma kupić Panna Młoda?

Podobno Panna Młoda powinna kupić Panu Młodemu 👔 koszulę do ślubu, aby zadbać o szczęście w małżeństwie.

W przeciwieństwie do Pana Młodego, masz ułatwione zadanie! 😃

#71 Banknot w kieszeni

Zastanawiasz się, co jeszcze możecie zrobić, aby zapewnić sobie szczęście zarówno w dniu ślubu, jak i w życiu? Kolejny krok należy do Pana Młodego!

Jeden z przesądów ślubnych radzi Panu Młodemu przed wyjściem z domu włożyć 💵 banknot do kieszeni.

Podobno banknot w kieszeni Pana Młodego zagwarantuje Wam dostanie życie.

banknot w kieszeni pan młody

#72 Przesądy ślubne a pomyłka podczas przysięgi

Jak nie pomylić przysięgi małżeńskiej, gdy ze stresu zapominasz jak się nazywasz? 😱

O ile niektóre wpadki są złą wróżbą, o tyle pomyłka podczas przysięgi małżeńskiej – wręcz przeciwnie! Zgodnie z przesądem ślubnym, małżeństwo będzie szczęśliwe, jeśli któreś z Was pomyli słowa przysięgi.

To jedyna pomyłka, o którą nie musicie się martwić.

#73 Panna Młoda po lewej stronie

Z pewnością na wiele kwestii nie zwracałaś uwagi, a już na pewno nie sądziłaś, że są podyktowane przesądami ślubnymi – tak jak ustawienie Pary Młodej podczas ślubu.

Podobno Panna Młoda powinna stać po lewej stronie Pana Młodego, ponieważ jego prawa ręka ma 💪 siłę, żeby odgonić od nich wszelkie złe moce.

panna młoda po lewej stronie pana młodego

#74 Przesądy ślubne a płomień świec

Pewnie nie przyszło Wam na myśl, że płomień świec także może zdecydować o Waszym małżeństwie. Przesądy ślubne najbardziej lubią to, na co nie macie wpływu.

Podobno jeśli na ślubie świece palą się równo i wysoko, to Wasze małżeństwo będzie udane. Gasnący płomień świec oznacza wiele kłótni w związku. Ale czy warto przejmować się świecami?

Podczas ślubu będziesz miała tyle innych ważnych rzeczy na głowie, że pewnie nawet nie zwrócisz uwagi na świece.

#75 Kto pierwszy…

Ten lepszy! W czym lepszy? 👇

Gdy już zostaniecie mężem i żoną, czas odwrócić się od ołtarza i wyjść z kościoła. Według przesądów ślubnych osoba, która pierwsza odwróci się od ołtarza po ślubie, będzie sprawowała władzę w małżeństwie.

A jeśli odwrócicie się razem? To siły będą podzielone. 😀

przesądy ślubne ołtarz

#76 A po przysiędze małżeńskiej… namiętny pocałunek! 💋

Koniecznie pocałujcie się, gdy przyjdzie na to pora!

Podobno pocałunek, złożony na koniec ślubu, oznacza prawdziwość uczuć i Waszą wierność. Poza tym każdy z gości liczy na namiętny pocałunek.

Śmiało, pokażcie jak się kochacie!

#77 Obsypcie Nowożeńców ryżem i monetami

Każdy wie, że po wyjściu z kościoła Parę Młodą należy obsypać ryżem i monetami. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego?

Obsypanie Nowożeńców ryżem i monetami to nie tylko tradycja, że też przesąd. Ryż przyniesie Młodej Parze płodność i zdrowe potomstwo. Z kolei pieniądze 💰 zagwarantują dobrobyt, a także dominację finansową tego, kto zbierze więcej monet.

Choć większość par rezygnuje z ryżu i monet, na rzecz konfetti, to może warto zachować tę tradycję, skoro przynosi same korzyści.

sypanie ryżem i monetami

#78 Mężczyzna ma pierwszeństwo

Każdy mężczyzna zna reguły savoir vivre, według których kobiety mają pierwszeństwo. Jednak przesądy ślubne lubią łamać zasady obyczajowe. W tym przypadku jest podobnie.

Podobno mężczyzna powinien jako pierwszy złożyć życzenia Młodej Parze. Tylko wtedy się spełnią.

Dlatego na przekór zasadom, panie przepuszczajcie panów!

#79 Nie mylcie kroków podczas pierwszego tańca

Nadszedł czas, by rozpocząć wesele! Jednak zanim oddacie się beztroskiej zabawie, czeka Was oficjalny pierwszy taniec.

Nie każdy umie dobrze 💃🕺 tańczyć, jednak bez wątpienia warto trochę poćwiczyć. Dlaczego?

pierwszy taniec kroki

Przede wszystkim po to, by uniknąć pomyłek i wypaść jak najlepiej. 👌

Poza tym według przesądów ślubnych plączące się nogi podczas pierwszego tańca, oznaczają rozbieżności w związku.

Dlatego zadbajcie o to, by zatańczyć jak prawdziwe gwiazdy parkietu!

#80 Przesądy ślubne a tort 🍰 weselny

Tort to obowiązkowy punkt każdego wesela. Jednak niektóre pary rezygnują z tortu weselnego na rzecz innych przysmaków. 😋

Każdy wybór jest dobry, bo to Wasz dzień! Jeśli zdecydujecie się na tort, warto wiedzieć, co oznacza.

Zgodnie z przesądami ślubnymi tort zapewni małżeństwu słodkie życie. Dlatego im słodsze ciasto, tym większe szczęście, więc nie żałujcie sobie cukru w tym dniu!

Jeśli nie wiecie na co zwrócić uwagę przy wyborze tortu weselnego, kiedy udać się do cukierni albo po prostu szukacie inspiracji na tort, to zajrzyjcie do naszego artykułu o tortach weselnych!

przesądy ślubne tort weselny

#81 Mężczyźni, łapcie muchę!

Wiecie już, że panna, która złapie welon lub wiązankę ślubną, szybko wyjdzie za mąż. A co powinien złapać jej partner?

Według przesądu ślubnego jeśli podczas oczepin kawaler złapie muchę Pana Młodego, to ożeni się jako następny.

Jeśli złapałaś welon lub bukiet Panny Młodej, to Twój mężczyzna nie ma wyjścia i musi złapać muchę Pana Młodego. Wtedy będziecie następną Młodą Parą! 🥳

👑 Podsumowanie, czyli wszystko o przesądach ślubnych 👑

Czy warto wierzyć w przesądy ślubne?

Przesądy ślubne są głęboko zakorzenione w naszej tradycji i kulturze. Jedni w nie wierzą, a drudzy nie. Ważne, żeby przesądy traktować 😉 z przymrużeniem oka.

Co przynosi szczęście w dniu ślubu?

Przede wszystkim szczęście zagwarantuje odpowiednia data ślubu, słoneczna pogoda, a także białe 🌼 kwiaty, stłuczone kieliszki 🥂 i wiele innych rzeczy. Pamiętajcie, żeby nie szukać źródła szczęścia wyłącznie w przesądach!

Jaki jest najdziwniejszy przesąd ślubny?

Ciężko wybrać tylko jeden. Pewien z nich radzi zaszyć w sukni ślubnej okruszek chleba i ziarenko cukru. Według innego Panna Młoda powinna wystawić buty na parapet. Na pewno znajdziecie wiele dziwnych przesądów!

Najbardziej znany przesąd ślubny to?

Z pewnością najbardziej znany przesąd dotyczy ślubu w miesiącu z literą „r” w nazwie. 📆 Chyba każdy słyszał o miesiącach, które zapewnią szczęście Młodej Parze.